WielkiBuk 
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 17 godzin temu
Teraz czytam
 • Kobieta w oknie
  Kobieta w oknie
  Autor:
  Czy zawsze można wierzyć własnym oczom? Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem domu. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewi...
  czytelników: 4513 | opinie: 412 | ocena: 6,59 (1776 głosów)
 • Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska
  Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska
  Autor:
  Długo wyczekiwany portret dwóch wybitnych dziennikarek. Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardz...
  czytelników: 200 | opinie: 9 | ocena: 7,41 (34 głosy)
 • Pułapka
  Pułapka
  Autor:
  Seksowny feministyczny kryminał prosto z serca zimnej Islandii Sonja prowadziła szczęśliwe życie jako żona i matka. Jednak kiedy wdała się w gorący romans z kobietą, mąż Adam zażądał od niej rozwodu...
  czytelników: 81 | opinie: 5 | ocena: 7,43 (7 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-17 19:17:32
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Reykjavik Noir (tom 1)
 
2018-09-17 19:15:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Najlepsza powieść młodzieżowa 2018, która zachwyci także dorosłych, bez dwóch zdań – „Sierota, Bestia, Szpieg” Matta Killeena.

„Sierota, Bestia, Szpieg” jako „Bękarty Wojny” dla młodzieży to jedna strona medalu tej powieści, w której odnajdą się wszyscy ci, którzy szukają fabuły o wyrafinowanej zemście, ale to nie wszystko, czym jest powieść Matta Killeena. On snuje opowieść o prawdziwych...
Najlepsza powieść młodzieżowa 2018, która zachwyci także dorosłych, bez dwóch zdań – „Sierota, Bestia, Szpieg” Matta Killeena.

„Sierota, Bestia, Szpieg” jako „Bękarty Wojny” dla młodzieży to jedna strona medalu tej powieści, w której odnajdą się wszyscy ci, którzy szukają fabuły o wyrafinowanej zemście, ale to nie wszystko, czym jest powieść Matta Killeena. On snuje opowieść o prawdziwych realiach wojny, o wydarzeniach historycznych jak chociażby Kryształowa Noc czy prowokacja gliwicka, o prawdziwych akcjach i prawdziwych postaciach. W fikcyjnej historii Sary natomiast oddaje hołd wszystkim dzieciakom, które podczas II Wojny Światowej poświęciły wszystko, by walczyć, poczuły zew odpowiedzialności i rodzącego się ducha walki, ale przede wszystkim wykazały się niezwykłą odwagą, której na próżno szukać w naszych spokojnych, przeżartych konsumpcjonizmem czasach. Ci młodzi ludzie byli bohaterami często anonimowymi, o których pamięć przetrwała przekazywana z ust do ust. To dzięki ich heroizmowi „Sierota, Bestia, Szpieg” to opowieść o ideałach potężniejszych od śmierci, woli silniejszej od słabości ciała, walce, która trwa dopóki na frontach wciąż giną ludzie, dopóki słabsi uciskani są przez silniejszych, dopóki tli się nadzieja.

Fenomenalna, brutalna, do bólu prawdziwa, chociaż fikcyjna opowieść.

pokaż więcej

 
2018-09-17 12:55:20
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

„Najszczęśliwsza” nie wyprowadza z równowagi jak „Grzech” albo „Ofiara”, ale stawia czytelnika na krawędzi niewygodnej rzeczywistości. Z początku niektóre elementy fabuły zdają się być skrajnie przerysowane, nierealne i przejaskrawione, by pod koniec, im bliżej finału, okazało się, że taki obrót sprawy wcale nie jest taki niemożliwy i wszystko może się wydarzyć, jeśli tylko okoliczności na to... „Najszczęśliwsza” nie wyprowadza z równowagi jak „Grzech” albo „Ofiara”, ale stawia czytelnika na krawędzi niewygodnej rzeczywistości. Z początku niektóre elementy fabuły zdają się być skrajnie przerysowane, nierealne i przejaskrawione, by pod koniec, im bliżej finału, okazało się, że taki obrót sprawy wcale nie jest taki niemożliwy i wszystko może się wydarzyć, jeśli tylko okoliczności na to pozwolą. Max Czornyj nie ma pod tym względem sumienia, a tytuł jego powieści jest niczym makabryczny żart rzucony czytelnikom w twarz. NAJSZCZĘŚLIWSZA? Może, w innym świecie, w innym wymiarze, ale nie tutaj, gdzie istnieje naturalna eliminacja szczęścia.

Mocna lektura. Brutalna. Wyprowadzająca z równowagi. Max Czornyj już po raz kolejny udowadnia, że w tym właśnie jest najlepszy.

pokaż więcej

 
2018-09-17 12:54:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Jacek Ostrowski nie oszczędza brutalnych opisów minionej epoki – „Paragraf 148” wrzuca czytelnika prosto na ulice Płocka okresu PRL, prosto w rzeczywistość, która wydaje się wyzuta z wszelkich kolorów, a brak wyczuwalny jest nie tylko w kiosku za rogiem, ale też w ludzkich sercach. Nawet papugi mają tutaj uszy, ściany szepczą i donoszą, każdy jest każdemu wilkiem. Zbrodnia wydaje się być... Jacek Ostrowski nie oszczędza brutalnych opisów minionej epoki – „Paragraf 148” wrzuca czytelnika prosto na ulice Płocka okresu PRL, prosto w rzeczywistość, która wydaje się wyzuta z wszelkich kolorów, a brak wyczuwalny jest nie tylko w kiosku za rogiem, ale też w ludzkich sercach. Nawet papugi mają tutaj uszy, ściany szepczą i donoszą, każdy jest każdemu wilkiem. Zbrodnia wydaje się być naturalnym stanem, a zagubieni ludzie od adwokatów, przez policjantów, sekretarki, śmieciarzy aż po bezdomnych wydają się być zagubieni jak duchy w listopadowej mgle zmierzchu. Lektura mocna, miejscami przewidywalna, ale dzięki bohaterce Zuzie Lewandowskiej niezapomniana. Nie da się uciec!

pokaż więcej

 
2018-09-17 12:53:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Bernard Gross (tom 1)

Ciała bez powiązań, zbrodnia bez dowodów i komisarz z prawdziwą policyjnym zacięciem, dzięki któremu potrafi wyczuć tytułową „Skazę”, przyczajone w człowieku zło, które zmusza do zbrodni, przyciąga mrok. Robert Małecki potrafi zaintrygować czytelnika od pierwszych akapitów, kiedy w lodowatej mgle wiecznym snem zasypia ktoś, by ktoś inny mógł uciec i żyć dalej. Nieduże miasteczko, w którym... Ciała bez powiązań, zbrodnia bez dowodów i komisarz z prawdziwą policyjnym zacięciem, dzięki któremu potrafi wyczuć tytułową „Skazę”, przyczajone w człowieku zło, które zmusza do zbrodni, przyciąga mrok. Robert Małecki potrafi zaintrygować czytelnika od pierwszych akapitów, kiedy w lodowatej mgle wiecznym snem zasypia ktoś, by ktoś inny mógł uciec i żyć dalej. Nieduże miasteczko, w którym wszyscy się znają i trzymają języki za zębami, naznaczeni milczeniem od pokoleń, zbrodnia, której nie ma niby, a jednak jest, przeszłość, która wypełza z ciemności, kiedy nikt nie patrzy, chociaż widzą wszyscy. Zimowy kryminał, który wciąga jak listopadowe kałuże – utoniesz w jego odmętach i zachłyśniesz się zagadką, czyli tak, jak lubimy najbardziej!

pokaż więcej

 
2018-09-12 11:42:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Wielbiciele strachów i potworów w „Pudełku z guzikami Gwendy” nie mają za bardzo czego szukać, ale miłośnicy pysznych opowieści z nutką niepokoju już jak najbardziej. Stephen King i Richard Chizmar zadbali, by od pierwszych stron czuć było klimat prosto z Castle Rock, miasteczka, które widziało niejedną dziwność, przeżyło niejeden terror i w zasadzie „dzięki” serialowi zatytułowanemu „Castle... Wielbiciele strachów i potworów w „Pudełku z guzikami Gwendy” nie mają za bardzo czego szukać, ale miłośnicy pysznych opowieści z nutką niepokoju już jak najbardziej. Stephen King i Richard Chizmar zadbali, by od pierwszych stron czuć było klimat prosto z Castle Rock, miasteczka, które widziało niejedną dziwność, przeżyło niejeden terror i w zasadzie „dzięki” serialowi zatytułowanemu „Castle Rock” przeżywa kolejne koszmary, wciąż od nowa, niezmiennie, jak to mają w zwyczaju nieistniejące miasteczka zaklęte w czasie pośród lasów stanu Maine. Wracają znajome elementy krajobrazu, a w opowieści Gwendy – historii odpowiedzialności i podstępnego losu – powraca ciemność, która wszystkim mieszkańcom tego miasteczka towarzyszy od początku jego istnienia.

Komu będzie mało Gwendy i jej guzików nie musi się martwić – niech potraktuje jej dzieje jako przystawkę i sięgnie po pozostałe kingowe tytuły, których akcja rozgrywa się miasteczku, a poczuje ten niesamowity klimat.

pokaż więcej

 
2018-09-11 14:06:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

W „Runie” Vera Buck połączyła powieść historyczną, pełną przerażających medycznych faktów epoki, z pełnym tajemnic dreszczowcem, tworząc iście fascynującą mieszankę gatunków dla wszystkich miłośników opowieści (niemal) prawdziwych.

Gdyby „Runa” Very Buck nie była fascynującą, mroczną powieścią historyczną, to byłaby kolejnym artykułem naukowym, po który sięgnęliby jedynie zainteresowani...
W „Runie” Vera Buck połączyła powieść historyczną, pełną przerażających medycznych faktów epoki, z pełnym tajemnic dreszczowcem, tworząc iście fascynującą mieszankę gatunków dla wszystkich miłośników opowieści (niemal) prawdziwych.

Gdyby „Runa” Very Buck nie była fascynującą, mroczną powieścią historyczną, to byłaby kolejnym artykułem naukowym, po który sięgnęliby jedynie zainteresowani tematem. A w ten sposób, wprowadzając pełną tajemnic fabułę, która spójnie otacza fakty historyczne, umożliwia niemym uczestniczkom wydarzeń w La Salpêtrière poruszyć serca szerszej widowni, sięgnąć po ich sumienia z perspektywy minionych lat. „Runa” to mocna lektura, niekoniecznie przyjemna, która przeraża i smuci. Aż trudno czytelnikowi uwierzyć, że do podobnych czynów dochodziło kiedyś na porządku dziennym, nikt ich nie kwestionował, ba, traktował jak coś zwyczajnego, ot, kolejny krok ku lepszej przyszłości. Jakim kosztem? Czytając powieść Very Buck pamiętajmy o tamtych ludziach, pamiętajmy o kobietach, którym nie dane było wyzwolić się z łańcuchów, pamiętajmy, że żaden postęp nie obywa się bez ofiar.

pokaż więcej

 
2018-09-10 16:02:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Niby Włochy, ale nie Włochy, niby prawda, a jednak fikcja… W „Wodzie na sicie” czytelnik niewiele odnajdzie faktów historycznych, jedynie tropy, jedynie zarysowane mity, pozornie realistyczną, ale bardziej popkulturową, fantastyczną opowieść o sile słowa. Anna Brzezińska operuje pięknym, lekko stylizowanym językiem, dzięki któremu czytelnika przenika całym sobą monolog bohaterki, wpada w jej... Niby Włochy, ale nie Włochy, niby prawda, a jednak fikcja… W „Wodzie na sicie” czytelnik niewiele odnajdzie faktów historycznych, jedynie tropy, jedynie zarysowane mity, pozornie realistyczną, ale bardziej popkulturową, fantastyczną opowieść o sile słowa. Anna Brzezińska operuje pięknym, lekko stylizowanym językiem, dzięki któremu czytelnika przenika całym sobą monolog bohaterki, wpada w jej błyskotliwą narrację, pochłania jej wszystkie „smoki”, te jak najbardziej prawdziwe i metaforyczne – oprawców, gwałcicieli, oskarżycieli oraz wszystkie te niegodziwe, podłe kobiety, które oczerniają ją na każdym kroku. To czytelnikowi pozostaje interpretacja zeznań, to on staje się świadkiem skomplikowanej gry, w której nie ma łatwych odpowiedzi, nie ma zbędnych emocji, ale jest siła słowa i wiary.

Zaskakująca to opowieść, niełatwa, jeśli ktoś liczy na zmyślną, lekką fantastykę, ale w zamian taka, której lektura zdaje się być niebywałą przygodą, a kiedy lektura staje się przygodą, to wiemy o co w tym całym czytaniu chodzi.

pokaż więcej

 
2018-09-05 19:31:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: AVRA-K (tom 1)

Cyrkowe sztuczki, starożytne kultury, tajemnicze księgi, sekretne kluczyki, sporo magii i maoryskich wierzeń – to nietuzinkowa mieszanka nawet jeśli weźmiemy pod uwagę natężenie tematów poruszanych w powieściach młodzieżowych. Warto również zwrócić uwagę, że „Prawda i Iluzja” to dopiero początek przygody głównej bohaterki, jedynie preludium do – jak się zapowiada – mroczniejszej i o wiele... Cyrkowe sztuczki, starożytne kultury, tajemnicze księgi, sekretne kluczyki, sporo magii i maoryskich wierzeń – to nietuzinkowa mieszanka nawet jeśli weźmiemy pod uwagę natężenie tematów poruszanych w powieściach młodzieżowych. Warto również zwrócić uwagę, że „Prawda i Iluzja” to dopiero początek przygody głównej bohaterki, jedynie preludium do – jak się zapowiada – mroczniejszej i o wiele bardziej niebezpiecznej opowieści, która nadejdzie w kontynuacji. Jennifer Sommersby udowadnia, że jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w gatunku young adult. Wykorzystuje co prawda ograne już motywy, tempo samej fabuły nie pędzi spektakularnie na łeb na szyję, a mimo wszystko czytelnik czuje się wciągnięty w tę nietuzinkową przygodę, której serce to serce cyrkowej areny.

Warto czekać na więcej!

pokaż więcej

 
2018-09-03 21:41:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

„Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki” stawia pytanie: jak zaczęła się Ameryka? I odpowiada na nie w sposób absolutnie fascynujący. Warto zaznaczyć, że tytułowy statek to jedynie początek, wskazówka, bo sama historia opisana przez Nathaniela Philbricka skupia się na procesie wykuwania nowego miasta, państwa i społeczeństwa na nowej nieznanej ziemi, w znoju i tych krótkich chwilach... „Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki” stawia pytanie: jak zaczęła się Ameryka? I odpowiada na nie w sposób absolutnie fascynujący. Warto zaznaczyć, że tytułowy statek to jedynie początek, wskazówka, bo sama historia opisana przez Nathaniela Philbricka skupia się na procesie wykuwania nowego miasta, państwa i społeczeństwa na nowej nieznanej ziemi, w znoju i tych krótkich chwilach wywalczonego pokoju oraz krwawej, bezlitosnej wojny. Autor obala mity i ukazuje, jak pierwsi koloniści nazywani czasem religijnymi separatystami i ekstremistami, unikali jak ognia teokracji i dążyli w kierunku państwa, którym ostatecznie stały się Stany Zjednoczone. Bo ta podróż, tak historyczna jak i filozoficzna, nie zaczyna się wcale od Deklaracji Niepodległości i mów Franklina, Adamsa, Jeffersona i Waszyngtona. Nie. Ta podróż zaczyna się już w 1620 roku, właśnie tutaj, od marzenia, od przeprawy, od statku Mayflower, ale przede wszystkim od tych ludzi, którzy porzucili wszystko w imię wolności, by stworzyć dom po drugiej stronie oceanu – pielgrzymów Nowego Świata.

Wspaniała, wciągająca lektura nie tylko dla miłośników historii!

pokaż więcej

 
2018-08-30 13:39:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

„Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem.”

Komu tęskno do klasycznych fabuł kryminalnych, ten w „Zgadnij kto” odnajdzie odpowiedź na swoje potrzeby. Chris McGeorge debiutuje intrygującą, współczesną historią, która wciąga, fascynuje i doprowadza czytelnika do białej gorączki swoją morderczą zagadką. Być może zabrakło tutaj błyskotliwości detektywa, ale diaboliczny...
„Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem.”

Komu tęskno do klasycznych fabuł kryminalnych, ten w „Zgadnij kto” odnajdzie odpowiedź na swoje potrzeby. Chris McGeorge debiutuje intrygującą, współczesną historią, która wciąga, fascynuje i doprowadza czytelnika do białej gorączki swoją morderczą zagadką. Być może zabrakło tutaj błyskotliwości detektywa, ale diaboliczny złoczyńca sprytnie ciągnie wszystkich za swoje sznurki. A wszystko to w starym, dobrym dopracowanym stylu, zapoczątkowanym przez tuzy brytyjskiej powieści kryminalnej z Agathą Christie na czele. Tego typu opowieści to gwarancja dobrej zabawy, lekka, niezobowiązująca lektura dla wszystkich miłośników gatunku.

pokaż więcej

 
2018-08-30 12:22:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Dr Laszlo Kreizler (tom 1)
 
2018-08-30 12:20:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Każdy ma swoje tajemnice, każdy ma coś do ukrycia, żadna rodzina nie jest idealna, czyli w „Złym towarzystwie” Robyn Harding jak u Lwa Tołstoja wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób. To rodzinny dramat, który obnaża po kolei wszystkie słabości bohaterów, ich niespełnione pragnienia, ukryte marzenia, perwersje i sny.... Każdy ma swoje tajemnice, każdy ma coś do ukrycia, żadna rodzina nie jest idealna, czyli w „Złym towarzystwie” Robyn Harding jak u Lwa Tołstoja wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób. To rodzinny dramat, który obnaża po kolei wszystkie słabości bohaterów, ich niespełnione pragnienia, ukryte marzenia, perwersje i sny. Atmosfera jest gęsta od nieufności, lepka od kłamstw, śmierdząca strachem… Pod ciężarem własnego sumienia upadną ostatnie bastiony normalności.

Kto lubi intrygi i rodzinne dramaty, ten w „Złym towarzystwie” odnajdzie godnego kompana.

pokaż więcej

 
2018-08-26 13:30:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Kwartet szetlandzki (tom 1)

Komu wciąż mało opowieści o małych społecznościach, ich zbrodniach i trzymanych w sekrecie tajemnicach, ten w powieści Ann Cleeves odnajdzie się jak ryba w wodzie. „Czerń Kruka” co prawda nie ma nic nowego w gatunku do powiedzenia, jednak widać w piórze pisarki kunszt i rzemieślnicze wyrobienie, dzięki któremu umiejętnie snuje opowieść o morderstwie i ludziach, którzy obawiają się uzyskać... Komu wciąż mało opowieści o małych społecznościach, ich zbrodniach i trzymanych w sekrecie tajemnicach, ten w powieści Ann Cleeves odnajdzie się jak ryba w wodzie. „Czerń Kruka” co prawda nie ma nic nowego w gatunku do powiedzenia, jednak widać w piórze pisarki kunszt i rzemieślnicze wyrobienie, dzięki któremu umiejętnie snuje opowieść o morderstwie i ludziach, którzy obawiają się uzyskać odpowiedzi. W końcu znalezienie sprawcy oznacza naznaczenie kogoś z nich, kogoś bliskiego, kogoś, kogo znali od lat, może od urodzenia, kogoś, komu spoglądali bez strachu w oczy, a kto za ich pozornym błękitem ukrywał potworny, niepojęty mrok. Ot, klątwa małych społeczności. Wąż zjada własny ogon, uroboros tajemnic, a historia trwa dalej i przenosi się na inną wyspę, do innej wioski, z dala od ludzkich oczu. Do czasu.

Lodowata atmosfera Szetlandów połączona ze złowieszczym krakaniem kruków nie zawiedzie spragnionego zbrodni i tajemnicy czytelnika.

pokaż więcej

 
2018-08-26 12:36:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Harda (tom 1)
 
Moja biblioteczka
765 511 13783
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (1117)

zgłoś błąd zgłoś błąd