Serce lodu

Okładka książki Serce lodu Arkady Saulski
Okładka książki Serce lodu
Arkady Saulski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Uniwersum Orlanu (tom 1) Seria: Polskie Fantasy fantasy, science fiction
Uniwersum Orlanu (tom 1)
Polskie Fantasy
Fabryka Słów
2019-03-15
2019-03-15

Na półkach: , , , , , , ,

Dodatkowa gwiazdka za styl Autora, który jest lekki i spójny, co czyni tę powieść strawną. Poza tym nie mój świat zupełnie.
Pomysł był niezły, ale naprawdę nie umiałam w "Serce lodu" odnaleźć głębszego sensu. Powody do zniszczenia świata, tudzież do przywołania niszczycielskich sił były dla mnie zbyt chaotycznie opisane. Bohaterowie też tacy... no prości. Nie wyróżniający się ani negatywnie ani pozytywnie. Opisy walk też takie sobie.
Saulski nie scharakteryzował porządnie meandrów polityki i czasów przeszłych, gdzie jak zrozumiałam kluczowe momenty musiały zaistnieć, ponieważ nawiązań do nich we właściwym czasie akcji jest dużo.
Klasyczne fantasy przygodowe, gdzie bohaterowie muszą zmierzyć się z przeciwnościami i wrogami, by móc ocalić świat. Mogło być lepiej.

Rany, jakie to słabe. Fabuła przewidywalna jak konstrukcja cepa, do tego pełna dziur logicznych. Bohaterowie tak płascy i niijacy, że szkoda gadać. Ulubione rozwiązanie autora, to deus ex machina, które stosuje z podziwu godną konsekwencją. Reasumując: mega rozczarowanie. (byłoby 2/10, ale jedna gwiazdka za okładkę).

Serce Lodu początkowo zaczynała u mnie z oceną 5/10 by w ciągu dalszego czytania miarowo urosnąć do tej siódemki. Zapowiadało się na prostolinijną historię z mało odkrywczymi bohaterami. Pod pewnymi względami to własne dostałem, fabuła mimo niespodziewanych zwrotów do końca jest jednowątkowa, bohaterowie, choć dający się lubić, byli raczej prości. Jednak muszę przyznać, że czytało mi się to naprawdę dobrze. Akcji tutaj pełno, a całość ma taki przygodowi, lekki w czytaniu charakter. Najbardziej urzekła mnie końcówka z całym zamętem bitewnym i gęsto ścielącymi się trupami.

Tak na krótko: bardzo dobre, staroszkolne dark fantasy. Dynamiczne, pełne akcji, z niebanalną fabułą, niezłymi plot twistami, świetnymi sekwencjami bitew. Postacie dość proste, a fabuła, choć niebanalna, to jednak z grubsza jednowątkowa. Powieść poruszyła jednak moje struny nostalgii i poczulem się znów jakbym był nastolatkiem grającym w Diablo, więc ostatecznie jestem bardzo zadowolony z lektury i niedługo biorę się za "Krew Kamienia" tego samego autora.

Zamierzam powiedzieć o tej książce trochę więcej, ale to już w wideo recenzji, którą mam nadzieję nagrac i wrzucić.

Książka jest bardzo dobrze zbudowana, fabuła jest na bardzo dobrym poziomie. Po prostu trzyma poziom.

Ciekawie jest zobrazowanie wszystkich walk czytając je czuję jakbym sam był uczestnikiem.

Najfajniejsze sceny są przede wszystkim z kobietami, które nie są wciśnięte na siłę i czuć że grają bardzo istotną rolę.

Postacie są proste i mają swoje powody aby uczestniczyć w historii, to na plus.

To w sumie tyle. Polecam

Postacie są proste i mają swoje powody aby uczestniczyć w...

Mocnymi stronami książki jest ciekawie zbudowany świat (historia, polityka, magia, etc.) oraz doskonałe umiejętności pisarskie autora jeśli chodzi o język.

Niestety książce brakuje tego, co najważniejsze - ciekawego trzonu fabularnego (głównej historii, nie podbudowy fabularnej - bo ta jest dobra) oraz interesujących bohaterów.

Dokładniej o tym w filmie :)

Dokładniej o tym w filmie :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Człowiek do zadań specjalnych i trudne zadanie do wykonania. Tym trudniejsze, że po piętach depcze mu inny "specjals" tylko o ciemniejszym, dużo ciemniejszym charakterze. Zadaniem obu jest odnalezienie tytułowego Serca Lodu, tylko nikt nie wie co, czy kto to jest. Czy to rzecz, a może magiczna runa? I gdzie właściwie się znajduje? Można się tego dowiedzieć z książki pełnej magii, walk i tajemniczych miejsc z dziwnymi stworami.
Dość dobrze się czyta, ciekawa wciągająca fabuła, świat odwrócony do góry nogami (gorąca północ i lodowe południe),to wszystko na plus, ale po przeczytaniu miałem wrażenie, że czegoś brakowało, tylko nie wiem czego. Na kolana nie powala. Trochę jak po obejrzeniu wczesnych produkcji Netflixa.
Daję 6* (dobra) plus jedną za ciekawe ilustracje i mapy krainy.

Lekka fantasy z humorem

Lekka fantasy z humorem

Arkady Saulski, Serce Lodu

Nie spodziewałem się, że jeszcze ktoś takie rzeczy pisze, oczywiście poza literaturą okołogrową. No właśnie, to poziom opowiastek produkowanych pod różne gry i to nie tych najlepszych, a średniactwa. Ot prawie taki R. A. Salvatore, a konkretnie najbardziej przypominało mi to jego Trylogię Doliny Lodowego Wichru (przypomniało mi też powieść ze świata Warhammera: Zabójca demonów Williama Kinga, ale King pisze lepiej). Gatunkowo to typowe heroic fantasy. A raczej niezamierzony pastisz heroic fantasy.

WIĘCEJ:

Arkady Saulski, Serce Lodu

Ciekawa powieść mająca swój klimat i bohaterów którzy są w miarę ciekawi i interesujący. Autor widać, jeszcze nie stworzył pełnego świata gdyż czuć że jest ubogo w tym zamkresie, jednak liczę na więcej. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Arkady Saulski Serce lodu Zobacz więcej
Arkady Saulski Serce lodu Zobacz więcej