Białe noce

Cykl: Depozytariusz Chorągwi Archanioła (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Śmierć to dla nas rutyna Dżuma, płk Specnazu To opowieść o ciszy, w której grzęźnie szelest stóp w szturmowych butach. Chwycie, który więzi gardło, tchnieniu noża godzącego w nerkę, syku strzału ujarzmionego tłumikiem. Jedyny dźwięk jaki tu usłyszysz to huk gwoździ wbijanych w wieko trumny! Drapieżnik! Pan Białych Nocy! Wszedł do rezydencji warownej niczym twierdza, zmielił na bity jej...

Śmierć to dla nas rutyna
Dżuma, płk Specnazu

Drapieżnik! Pan Białych Nocy!

Wszedł do rezydencji warownej niczym twierdza, zmielił na bity jej system alarmowy, a potem wymordował ochronę. Twardych chłopaków ze Specnazu. Chłodno, metodycznie, wytłukł ich niczym ślepe kocięta. A potem powyrywał im serca.
Odszedł niczym duch, unosząc w mrok ofiarę – córkę człowieka, z którym liczył się sam Władimir Władimirowicz Putin.

Tylko człowiek, który nosi w sercu dotyk Michała Archanioła, tylko Depozytariusz Chorągwi, relikwii Specnazu pochwyci jego trop. Może...

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

Nozomi | 2019-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2019

Jest o wiele lepiej, niż w pierwszym tomie. Może dlatego, że nie ma już mowy o tej irytującej Chorągwi Michała Archanioła. Główny bohater też już mnie tak nie denerwuje, choć nadal oczywiście nie dorasta do pięt Saszy Razumowskiemu z cyklu "Demony". A właśnie, Razumowski pojawia się w "Białych nocach" osobiście, i to w bardzo zaskakującej roli, co dla mnie jest dużym plusem. Drugi plus to miejsce akcji - moje ukochane miasto Petersburg (autor dzieli chyba mój sentyment do niego). Chciałabym też bardzo podziękować panu Przechrzcie za przetłumaczenie i objaśnienie piosenki "Romans" zespołu Splin. Co prawda nigdy nie słyszałam oryginału, ale cover tego utworu nagrał mój ulubiony rosyjski piosenkarz i zaśpiewał go tak przejmująco, że słuchałam go kilkadziesiąt razy. Jednak nigdy nie rozumiałam jego treści i nie rozumiałam, dlaczego nie rozumiem, skoro znam rosyjski. Pan Adam nie tylko przetłumaczył ten tekst, ale też wyjaśnił mi, dlaczego go nie rozumiałam.

Fillon | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

Napisać, że świetna to za mało, no może po za zakończeniem bo te na tle całości wypadło dość blado.

Natalia Lipińska | 2019-05-28
Przeczytana: 29 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za Razumowskiego 9/10 hahaha

katala | 2018-08-11
Przeczytana: 24 maja 2015

To męska książka. Czuć w niej rękę i oko faceta. Tu nie ma mowy o zbędnych przymiotnikach, próbach oblukrowania, szukania emocji w miejscach gdzie ich nie ma i na siłę wkładania ich w bohaterów. Czysta żywa fabuła. Prosto scharakteryzowane, nader mocno, ale fantastycznie przejrzyste postaci. Nawet kiedy są tajemnicze, wielowymiarowe, to jest to na tyle jasne, że czytelnik nie dostaje pomieszania zmysłów od nadmiaru. O, właśnie. Śmiałabym powiedzieć, że każde słowo tutaj jest potrzebne, każde w odpowiednim miejscu i każde w odpowiednim czasie. Prosta, męska logika i postrzeganie świata wpływa na jego przejrzystość i nawet kiedy się gubimy to świadomie, a nie z powodu, że autorowi coś akurat nie wyszło.
Przyznam, że za pierwszym otwarciem książki przeczytałam ponad połowę. Diabli, wciąga jak cholera i choć muszę powiedzieć, że jeszcze kilka dni temu myślałam, że to nie jest moja bajka, ba powiem więcej, nadal tak uważam, to obiad był dwie godziny później, a Ślubny ze zrozumieniem...

ylstrom | 2017-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Fajnie napisana książka z ciekawą, mocno rozbudowaną (dla niektórych może zbyt mocno) fabułą. Jej najmocniejszą stroną są wątki dotyczące rosyjskich służb, działań taktycznych czy też sztuk walki. Dobra opcja na łikendowy wyjazd, gdy za oknem chmury i deszcz. To pierwsza książka Przechrzty jaką przeczytałem i w sumie zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne, czyli wato!

książek: 2019
Efemeryda | 2017-07-15

Trudno mi tę książkę zakwalifikować, niby militarne SF. Czyta się dobrze, akcja biegnie żwawo, za dużo filozofowania nie ma, dominuje but, sznur i nóż oraz gnat. Autor za wiele ode mnie nie wymaga, mogę zasiąść wygodnie z napojami niekoniecznie wyskokowymi i w spokoju oddać się rozrywce, nie tylko dla mężczyzn.
Według mnie trochę słabszy niż pierwszy tom.

Andrzej | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Niestety książka słabsza od pozycji z serii "Demony...". Śledztwo w sprawie porwania i domniemanego zabójstwa córki rosyjskiego potentata ciągnie się w nieskończoność. Przeskakuje na różne tory. Mieszają się wątki. Całość zgrabnie napisana, lecz specjalnie nie porywa. Pomimo, że bardzo lubię powieści p. Przechrzty, ta specjalnie mnie nie porwała.

Riahnon | 2016-09-04

Drugi tom, ponownie z serii "zabili go i uciekł". Autor sprawnie prowadzi akcję, a na babole fabularne można przymknąć oko.

I ponownie - zachowując pewien dystans do opisanego funkcjonowania świata służb specjalnych, mafii i najwyraźniej wyższej uczelni (na mojej nie było takich atrakcji) - fajne czytadło

the_hell | 2016-08-23

Doskonała i wciągająca powieść. Dodatkowo, po lekturze cyklu "Demony", postać Razumowskiego jawi się w innym kontekście. Czekam na dalszy ciąg i konfrontację bohaterów!

kylo22 | 2016-06-11

Białe noce jak i pozostałe książki pana Adama przypadła mi do gustu.
Jednak w tej książce pojawiła się pewna nieścisłość, a mianowicie:
Żenia milicjant na prośbę Janusza sprawdził w bazie danych nazwiska związane z Razumowskim. Niestety pojawił się tu błąd i przy Elenie Szewieliewej pojawiła się informacja iż przebywała w Leningradzie w czasie blokady, co jest nieprawdą, jedyną związaną z Razumowskim kobietą przebywającą podczas blokady Leningradu była Wiera Turkow.