Białe noce

Okładka książki Białe noce Adam Przechrzta
Okładka książki Białe noce
Adam Przechrzta Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Depozytariusz Chorągwi Archanioła (tom 2) Seria: Asy Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Depozytariusz Chorągwi Archanioła (tom 2)
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2010-08-27
2010-08-27

Dylogia raczej szpiegowska, niż fantastyczna - opis pierwszego tomu zapowiadał paranormalne widowisko z diabłami, a wyszedł taki James Bond. Nie jest złe, ale wolę Przechrztę w magiczniejszych odsłonach.

Ebook

Ebook

Druga cześć podobała mi się dużo mniej, bo mam wrażenie niewykorzystanego do końca potencjału. Plus zagadka 'kryminalna' była jednak dość przewidywalna. A już Małgorzata która zachowuje się jak psychofanka, jest wręcz niesmaczna.

Według mnie , podobnie jak pierwsza część to również słabsza pozycja w dorobku pana Adama. Tym razem Korpacki wraz z Dżumą rozwiązują zagadkę porwanej córki wpływowego rosyjskiego biznesmena. Zaskoczyło mnie , że w książce przewija się nazwisko bohatera późniejszych książek pana Adama.

Janusz Korpacki wyjeżdża do Rosji, aby pomóc odnaleźć porwaną córkę miliardera Biełowa. Człowiek ten ma wpływ na wszystkie służby, liczy się z nim sam Putin. Sprawa nie jest prosta, Korpackiemu pomaga Dżuma, wpadają na ślad Razumowskiego i sekty Doskonałych. Mimo poszukiwań w archiwach, akcji w terenie trudno jest zidentyfikować sprawcę porwania.

Aż szkoda że ta seria ma tylko 2 części, na szczęscie zakończenie nie wyklucza a daje sporą nadzieję na kolejną część.

Książka napisana świetnie, pełna akcji, sporo historii, walk i opisu Rosji. Wątek alchemiczny o wiele mniejszy niż w pierwszej częsci ale nie przeszkadza to. Pojawia się za to Razumowski oraz powraca wątek doskonałych. Za to wielki plus.

Drugi tom rozczarowuje podobnie jak pierwszy. Książka trochę chaotyczna, znów dużo powtórzeń. Z drugiej strony czyta się lekko i zaciekawia na tyle, że nie chce się jej wyrzucić pomimo tych wad.

Na tej pozycji zakończę przygodę z niniejszym cyklem.
Początek był jeszcze w miarę obiecujący - pojawił się główny wątek o charakterze detektywistyczno-kryminalnym, który wydał mi się bardzo fajną osią całej pozycji. Niestety szybko mi się przejadł.
Bohater wikła się w niezmierzone ilości wątków pobocznych, które są zwyczajnie głupie - jak wychowywanie 16-letniej córki Biełowa (wyprawianie balu, żeby podnieść samoocenę nastolatki zamiast poszukiwania jej porwanej siostry).
Irytująca zaczęła być wszechwiedza bohatera, przy jednoczesnej metodyce rozwiązywania przez niego problemów na poziomie dziecka z podstawówki. Za dużo też tych wszystkich "jego zimne spojrzenie powiedziało jej wszystko" czy "miliarder natychmiast zapadł się w sobie, nikt nigdy na niego tak nie patrzył". Tymi morderczymi spojrzeniami bohaterowie naparzają seriami niczym z karabinu maszynowego, następnym krokiem mogłaby być całkowita rezygnacja z dialogów na rzecz spojrzeń.
Już bez zbędnych złośliwości - ta pozycja jest słabiutka lub po prostu nie dla mnie. A Adam Przechrzta potrafi pisać dużo lepiej :)

Na tej pozycji zakończę przygodę z niniejszym cyklem.

Pojawienie się bohatera Demonów jest zaskakujące i fenomenalne,pokazuje ze autor ma dosyć mocno rozbudowana historie swoich książek, Czekam z niecierpliwością co będzie dalej,mam nadzieje na dwutorowa kontynuacje,okres od Berii do teraz i na dalsze dzieje Janusza.

Ależ to było dobr.Rosja Specnaz.
Dużo akcji,strzelanki.Chińczyk był co zna sztuki walki.
Szukali Rozumowskiego.
Były piosenki o Armii Czerwoje.
Super.Ależ akcja.

Ależ to było dobr.Rosja Specnaz.
Dużo akcji,strzelanki.Chińczyk był co zna sztuki walki.
Szukali Rozumowskiego.
Były piosenki o Armii Czerwoje.
Super.Ależ akcja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Fabryka Słów

Adam Przechrzta Białe noce Zobacz więcej