Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley

Tłumaczenie: Paulina Surniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Romantic Outlaws: The Extraordinary Lives of Mary Wollstonecraft and Her Daughter Mary Shelley

Pogłębione spojrzenie na twórczość dwóch skandalistek żyjących w wiktoriańskiej Anglii, których historia rezonuje do dziś. "Vogue" Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award Buntowniczki przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego Frankensteina, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu. Obydwie...

"Vogue"

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.

A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Queequeg | 2019-06-25
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Ebook, Legimi
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Lektura „Buntowniczek” była dla mnie wielką niewiadomą albowiem podszedłem do biografii kogoś, o kim albo nie miałem zielonego pojęcia (Wollstonecraft) albo miałem pojęcie bardzo mgliste i ogólnikowe (Shelley). Było zatem ryzyko, że bez najmniejszej bodaj znajomości osób opisywanych książka mnie nie zainteresuje. Nic bardziej mylnego.

Charlotte Gordon zasługuje na duże uznanie za swoją pracę bo stworzyła naprawdę bogatą historię życia dwóch nieprzeciętnych kobiet czyli Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley. W zbiorowej świadomości większości ludzi funkcjonuje co najwyżej Shelley za sprawą powieści „Frankenstein”. Nagabując kilkoro czytających znajomych o jej matce nie wiedział nikt. W wielu opiniach o „Buntowniczkach” natykałem się na ten sam problem. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się tą biografię przeczytać, bo obie panny Mary okazały się pełnokrwistymi, interesującymi i kontrowersyjnymi postaciami.

Obie miały silny i niezależny charakter, wyłamywały się ówczesnym...

Kasiek m | 2019-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 15 maja 2019

Jest to jedna z niewielu biografii, jakie mnie w życiu naprawdę wciągnęły. Ogromu tekstów źródłowych i pracy autorki nie sposób opisać.

W niektórych momentach, szczególnie przy rozpoczęciu czytania, uderza tylko pewna stronniczość autorki w ocenie członków rodziny Mary Wollstonecraft, ale nie mam więcej zastrzeżeń.

Oprócz przybliżenia sylwetek obu pań, dokładnego przez pozostawiona przez nie prywatne listy, w książce mamy też wyraźne opisy ważnych wydarzeń historycznych, szczegóły miejsc w jakich bywały. W częściach poświęconych Mary Shelley czytamy również o Percy'm Shelleyu, o Byronie i o Claire Clairmont oraz o wydawcach jej powieści, postaciach bardzo ważnych dla autorki Frankensteina.

Charlotte Gordon odtwarza nie tylko zmagania życiowe obu kobiet, ale również specyficzny klimat tej epoki, trudności w utrzymaniu kobiecej niezależności, wszystkie konsekwencje ostracyzmu ze strony społeczeństwa.

Przez opisywane kobiety nie dziwi, że książka ma solidnie feministyczny...

ira | 2019-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Jedna z tych pozycji, które budzą u mnie żarłoczny instynkt gromadzenia. Nie moja, ale wiem, że jeśli kiedyś spojrzy na mnie ze sklepowej półki, nie będę w stanie się oprzeć.
Pomijam już moją (byłą już na szczęście) żałosną ignorancję, która z dwóch kobiet przez lata robiła jedną - niezależnie od radości ciekawskiego badacza, "Buntowniczki" czyta się rewelacyjnie. Nader ciekawa, choć bardziej od standardowej wymagająca konstrukcja, traktująca losy matki i córki nie chronologicznie, ale naprzemiennie jakże podobnymi etapami ich życia, zaskakuje i przykuwa uwagę.
Autorka wykonała bardzo dobrą, rzetelną pracę, na tle biografii obu kobiet mamy więc świetną charakterystykę ówczesnego społeczeństwa i realiów. W arcyciekawej masie jednostek pojawiają się - poza słynnymi partnerami pań - takie tuzy jak Byron, Scott, Collins.
Niesamowita przygoda. Polecam serdecznie.

Ile jeszcze potrwa proces odczarowywania tych nieszczęsnych kobiet! I czy kolejne sto i więcej lat będziemy musiały przekonywać społeczeństwo, że status nasz-kobiet, nie jest wyrównany względem męskiej połowy? To kolejna książka, która notabene jest bardzo dobra, pokazuje co kobieta domagająca się bycia wolną, myślącą, musi przejść, żeby szacowne społeczeństwo przestało nazywać ją buntowniczką, a zaczęło postrzegać, jako w pełni świadomą swoich praw Istotę Ludzką. Oczywiście ani Mery Wollstonecraft  ani Mary Shelley, jeszcze w oczach wielu nie zasługują na to miano, co znaczy, że wołanie o prawa kobiet w ogóle, jeszcze się nie skończyły.

WielkiBuk | 2019-04-03
Przeczytana: kwiecień 2019

Pierwsza taka podwójna biografia, niezwykle inspirująca opowieść o życiu matki i córki, dwóch skandalistek swojej epoki – Mary Wollstonecraft i jej córki... Mary Shelley, autorki "Frankensteina", czyli „Buntowniczki” Charlotte Gordon.

Nie znały się długo, bo zaledwie dziesięć dni. Matka marzyła o lepszym świecie dla swojej córeczki, a córka całe życie wspominała matkę. Mary Wollstonecraft i Mary Shelley, matka i córka, dwie niezwykłe kobiety, które połączył los, które były tak blisko i tak daleko jednocześnie. Mary Wolstonecraft zmarła w 1797 roku, zaledwie kilka dni po porodzie, ale jej córka całe życie pielęgnowała dziedzictwo matki, kontynuując zapoczątkowane przez nią dzieło, kierując się jej filozofią życia. O ile matka otwarcie walczyła o prawa kobiet, wydając nawet głośne „Wołanie o prawa kobiety”, to Mary Shelley poglądy matki zawierała w swojej twórczości, niemal podświadomie, a także w listach, czy w licznych komentarzach. „Buntowniczki” to ich historia – kobiet, które...

Orchidea | 2019-03-29
Przeczytana: 27 marca 2019

Buntowniczki - historia życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley to podwójna biografia dwóch kobiet, które znały się zaledwie kilkanaście godzin. Zadziwiające jest jednak to jak bardzo ich losy, działalność były do siebie podobne i jak bardzo matka, mimo że nie było jej dane wychowywać córki, wpłynęła na życie Mary Shelley. A obie kobiety były nieszablonowe, niezwykle odważne i szalenie inteligentne.

Choć dziś ich postacie, szczególnie dla polskiego czytelnika, są praktycznie nieznane, to były one (a w pewnym stopniu wciąż są) wzorami kobiet walczących o swoje prawa, nie poddające się żadnym ograniczającym je zasadom i stereotypom.
Mary Wollstonecraft, prawdziwa wolnomyślicielka swoich czasów, mimo ogłuszającej krytyki angielskiego społeczeństwa, walczyła w swoich publikacjach z okrutnymi zasadami ograniczającymi kobiety w XVIII wieku. Choć miała wielu wiernych przyjaciół i wielbicieli jej poglądów, to nie uchroniła się przed okrucieństwem opinii społecznej – szydzono...

Montgomerry | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Rewelacyjna, znakomita, czyta się jak powieść. WARTO!

Diana | 2019-03-15

bardziejlubieksiazki.pl

Charlotte Gordon napisała świetną podwójną biografię. To książka, od której nie można się oderwać. Wiem, że pewnie spojrzycie na nią z przerażeniem (oprócz tych, którzy lubią takie grubaski), ale przekonacie się już po pierwszym rozdziale, że mam rację. Składa się na to kilka rzeczy. Duże znaczenie na pewno mają sprawy techniczne. Charlotte Gordon przeplata rozdziały o swoich bohaterkach – zaczyna od Mary Wollstonecraft, potem pisze o Mary Shelley, wraca do Wollstonecraft i tak dalej. Początkowo może to nieco wytrącić z rytmu czytelnika, bo kiedy kończy jeden rozdział musi się przenieść szybko w inną biografię. Ale kiedy sobie uświadomimy, że taki zabieg w sposób perfekcyjny podkreśla podobieństwo losów obu kobiet, pokazuje wpływ matki na córkę i kontynuacji myśli matki przez córkę, to nie będziemy mieć żadnych zastrzeżeń. To chyba najlepsze forma, by ukazać paralelizm losów i analogie pomiędzy ich wyborami. Rozdziały nie są długie, a to bardzo przyspiesza...