Oczytana 
25 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 1 cytat, ostatnio widziana 17 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-10 18:13:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Uwielbiane

Warszawa. W jednym z klubów nocnych zostaje zamordowany syn znanego adwokata. Sprawa z początku wydaje się trudna, bo oprócz narzędzia zbrodni, jakim okazują się trujące zioła, które ktoś podał denatowi, prowadzący śledztwo starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk oprócz tego nie mają nic. Tymczasem pojawia się kolejny denat, zamordowany w podobny sposób, cała sprawa jednak... Warszawa. W jednym z klubów nocnych zostaje zamordowany syn znanego adwokata. Sprawa z początku wydaje się trudna, bo oprócz narzędzia zbrodni, jakim okazują się trujące zioła, które ktoś podał denatowi, prowadzący śledztwo starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk oprócz tego nie mają nic. Tymczasem pojawia się kolejny denat, zamordowany w podobny sposób, cała sprawa jednak zaczyna układać się w logiczną całość i zdaje się prowadzić do zdarzeń sprzed ośmiu lat.


“Ludzie często zaczynali rozumieć, co zrobili innym, dopiero wtedy, gdy doświadczali tego samego.”(*¹)


AKCJA I FABUŁA

Akcja i fabuła z początku wydała mi się takim miszmaszem, ponieważ autorka nie zaczyna od głównego wątku, a od wydarzeń z przeszłości głównej bohaterki. Jednak dalsze losy bohaterów i śledztwa pokrywają swoją dynamicznością.

STYL I JĘZYK

Z początku styl, jak i język książki wydał mi się nieco sztywny, pozbawiony emocji. Z czasem jednak zaczęłam się do tekstu przekonywać i zaczął mi się on podobać, ponieważ ma w sobie coś, co wyróżnia tę książkę od tych, które wcześniej czytałam.

POSTACIE

Postacie tej części serii zostały moim zdaniem stworzone z dużą dokładnością i bardzo przemyślanie. Każda postać swoją obecnością nakręca akcję i fabułę książki.
Co do głównych bohaterów, na chwilę obecną ich postacie są dla mnie zagadką, ponieważ wydają się mieć bardzo złożone charaktery.“Pokazywała, że jest silna i świetnie sobie radzi, ale Tomczyk czuł, że gdzieś w głębi tkwi mała, skrzywdzona dziewczynka, której kiedyś odebrano poczucie bezpieczeństwa. “(*²)Zapłata jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką Małgorzaty Rogali i muszę przyznać, że to pierwsze spotkanie wyszło świetnie. Moje pierwsze wrażenie, zaraz po przeczytaniu książki, było takie, że ta książka jest dość specyficzna, czym bardzo wyróżnia się spośród książek przeczytanych przeze mnie z gatunku kryminału. Jest według mnie też dość wymagająca lektura, ponieważ aby poczuć jej klimat, napięcie trzeba dobrze się w nią wczytać. Jeśli się tego nie zrobi, to można stracić sporo ciekawych i zaskakujących szczegółów. To, co bardzo podobało mi się to ciekawie stworzona postać mordercy, ponieważ nie dostajemy jednoznacznej informacji, kto nim jest, za to autorka ciekawie maskuje prawdziwą tożsamość sprawcy, co jeszcze bardziej wciąga i pobudza ciekawość w trakcie czytania.
Zapłatę dołączam również do grona “moich książkowych odkryć 2018 roku”, bo jest ona bardzo dobrą pozycją.

pokaż więcej

 
2019-01-09 19:37:27
Ma nowego znajomego: ksiazkawprezencie
 
2018-12-28 13:56:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Zawiedziona
Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3.5)

Akcja Dworu Szronu i Blasku Gwiazd rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach z trzeciego tomu. Opisuje ona atmosferę panującą po wojnie, czas odbudowywania Dworu Nocy i panujących relacji między bohaterami. Jesteśmy też świadkami przygotowań do święta przesilenia.
Książka nie wydaje się zbyt ciekawa, ponieważ nie ma w niej żadnej wciągającej fabuły, oprócz wątku z trudnymi relacjami między...
Akcja Dworu Szronu i Blasku Gwiazd rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach z trzeciego tomu. Opisuje ona atmosferę panującą po wojnie, czas odbudowywania Dworu Nocy i panujących relacji między bohaterami. Jesteśmy też świadkami przygotowań do święta przesilenia.
Książka nie wydaje się zbyt ciekawa, ponieważ nie ma w niej żadnej wciągającej fabuły, oprócz wątku z trudnymi relacjami między Feyrą, a jej siostrą Nestą, która w dalszym ciągu nie może pogodzić się z tym, co z nią się stało. Jednakże to doprowadza do bardzo ciekawego końca książki, który robi nadzieję, że dalsza kontynuacja Dworów może być ciekawa.“Prawda jest twoim darem. Prawda jest twoim przekleństwem.”(*¹)


Sporym zakończeniem była dla mnie narracja tej książki, ponieważ autorka skusiła się, aby przedstawić tym razem historię z różnych perspektyw. Mamy perspektywę Feyry, Rysha i kilku innych bohaterów, co faktycznie urozmaica nieco tę część, bo pozwala jeszcze bardziej poznać danych bohaterów.


“Dałam mu siebie - w takiej formie, w jakiej nikt mnie nigdy nie widział. I nikt poza nim by nie zrozumiał.”(*²)

Dwór Szronu i Blasku Gwiazd można uznać za nie do końca dopracowane pociągnięcie serii, chociaż nie też aż tak złe. Widać wyraźnie, że ta część ma stanowić jedynie coś pomiędzy przygodami bohaterów i jest niezłym podsumowaniem dotychczasowych tomów.

pokaż więcej

 
2018-12-24 12:08:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3)

Tytuł: Dwór skrzydeł i zguby
Tytuł oryginalny: A Court of Wings and Ruin
Autor: Sarah J. Maas
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński
Seria: Dwór cierni i róż, tom 3
Wydawnictwo : Uroboros
Feyra wraca z Tamlinem na Dwór Wiosny,tylko tym razem jako szpieg i z planem odwetu na swoim byłej miłości.Wojna z Hyberią zbliża się nieubłaganie Ryshard postanawia spróbować zjednoczyć wszystkie dwory do...
Tytuł: Dwór skrzydeł i zguby
Tytuł oryginalny: A Court of Wings and Ruin
Autor: Sarah J. Maas
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński
Seria: Dwór cierni i róż, tom 3
Wydawnictwo : Uroboros
Feyra wraca z Tamlinem na Dwór Wiosny,tylko tym razem jako szpieg i z planem odwetu na swoim byłej miłości.Wojna z Hyberią zbliża się nieubłaganie Ryshard postanawia spróbować zjednoczyć wszystkie dwory do walki z wrogiem, jednak czy uda mu się dokonać niemożliwego?


“Rodziną są ci, których wybierzesz, a nie ci, wśród których się urodzisz.”(*¹)


AKCJA I FABUŁA

Akcja i fabuła trzeciego tomu przygód Feyry dochodzi do punktu kulminacyjnego całej historii. W końcu autorka opisuje ostateczne starcie dobra ze złem i robi to w intrygujący sposób, wplatając w to wątek miłosny, wątek relacji rodzinnych głównej bohaterki i jej sióstr, a także wątek relacji między Dworami.


STYL I JĘZYK

Po raz kolejny Maas zachwyciła mnie bogatą treścią pod względem opisów i ciekawymi dialogami.


POSTACIE

W trzeciej części pojawia się kilka nowych postaci, niektóre stare postacie zostają wysunięte nieco bardziej na pierwszy plan.


“- Wszyscy mamy w sobie coś strzaskanego - rzekła Mor. - Każdy na swój sposób... Okruchy w miejscach, których nikt nie zobaczy.”(*²)Muszę przyznać, że trzecia część serii Dworów odrobinę mnie zawiodła, a to dlatego, że autorka wypchnęła na pierwszy plan niepotrzebnie postacie sióstr Feyry. Pomijając to, to pozostała część przypadła mi do gustu i trochę żałowałam, że to praktycznie już koniec.
Przypisy
*cytaty z książki Dwór skrzydeł i zguby
*cytat (*¹)(*²) z książki Dwór skrzydeł i zguby, wzięte z strony lubimyczytac.pl

pokaż więcej

 
2018-12-08 11:33:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Uwielbiane
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 31)

W okolicy domu Walerija Łamzina znalezione zostaje martwe ciało jego kolegi Michaiła Bołtienkowa. Wszystkie zebrane poszlaki oraz świadkowie wskazują, że mordercą jest Łamzin, motywem zabójstwa ma być konflikt, w jakim obaj bohaterowie toczyli przed śmiercią denara. Jednak major Nastia Kamieńska,Anton Staszys i Roman Dziuba mają inne zdanie. Aby udowodnić niewinność Łamzina muszą zagłębić się... W okolicy domu Walerija Łamzina znalezione zostaje martwe ciało jego kolegi Michaiła Bołtienkowa. Wszystkie zebrane poszlaki oraz świadkowie wskazują, że mordercą jest Łamzin, motywem zabójstwa ma być konflikt, w jakim obaj bohaterowie toczyli przed śmiercią denara. Jednak major Nastia Kamieńska,Anton Staszys i Roman Dziuba mają inne zdanie. Aby udowodnić niewinność Łamzina muszą zagłębić się w skorumpowany świat łyżwiarstwa figurowego.


“Nie mogła się powstrzymać, żeby nie zerkać na swoje odbicie w wystawach sklepowych”(*¹)

AKCJA I FABUŁA

Akcja tej książki nie jest zbyt szybka, zawiera różne tempo. Niektóre momenty dzieją się dość szybko, zaś inne nieco bardziej dłużą. Początek i rozwinięcie prowadzone są do samego punktu kulminacyjnego bardzo ciekawie.
O fabule Niebezpiecznej Sekwencji można rzec, że jest wciągająca i intrygująca. Oprócz samego wątku głównego, jakim jest morderstwo, da się też dostrzec jeszcze inne wątki, oczywiście z nim powiązane oraz wątek rozterek rodzinnych Nasti Kamieńskiej i Antonego Staszysa, ale nie zajmuje on dużo treści.

STYL I JĘZYK

Pierwsze co chce przyznać to, to, że łamałam sobie język na tych wszystkich rosyjskich imionach i nazwiskach oraz ich odmianie. Mimo tego bardzo przyjemnie się czytało te książkę. Autorka zadbała o wszystko, o piękne, szczegółowo przedstawione opisy, genialnie tworzone dialogi, które nadawały fabule sensu. Ukłon też w stronę wydawnictwa pamiętało o przypisach wyjaśniających poszczególne nazwy.

POSTACIE

Podobała mi się każda postać Niebezpiecznej Sekwencji. Marinina zaprezentowała w książce cały wachlarz charakterów.

Jestem oczarowana Niebezpieczną sekwencją, a to dlatego, że autorka stworzyła w niej nietuzinkową scenerię akcji i fabuły, ukazując ciekawą stronę zawodów w jeździe figurowej. Książka trafiła na moją półkę ulubionych nie tylko za ciekawą akcje, ale także za niespotykany klimat. Muszę też przyznać się, że to było pierwsze moje spotkanie z rosyjskim kryminałem, jestem zadowolona, że było ono tak dobre. Nie dziwi mnie też fakt, że to jest trzydziesty pierwszy tom, ponieważ jego zawartość jest genialna. Miło swoich przerażających ilość stron jest warta przeczytania.

pokaż więcej

 
2018-11-14 22:10:40
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Dwór cierni i róż (tom 2)

Tytuł: Dwór mgieł i furii
Tytuł oryginalny: A Court of Mist and Fury
Autor: Sarah J. Maas
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński
Seria: Dwór cierni i róż, tom 2
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 11 stycznia 2017
Po tym, jak Feyra ocaliła Prythian wraz ze swoim ukochanym Tamlinem powraca na Dwór Wiosny. Codzienność na dworze wypełniają jej przygotowania do wymarzonego ślubu. Podczas ceremonii...
Tytuł: Dwór mgieł i furii
Tytuł oryginalny: A Court of Mist and Fury
Autor: Sarah J. Maas
Tłumaczenie: Jakub Radzimiński
Seria: Dwór cierni i róż, tom 2
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 11 stycznia 2017
Po tym, jak Feyra ocaliła Prythian wraz ze swoim ukochanym Tamlinem powraca na Dwór Wiosny. Codzienność na dworze wypełniają jej przygotowania do wymarzonego ślubu. Podczas ceremonii pojawia się Rhysand - książę Dworu Nocy i upomina się o dopełnienie warunków umowy. W trakcie pobytu na Dworze Nocy bohaterka przekonuje się, że największe zło kryje się tam w miejscu, w którym się go nie spodziewała.

AKCJA I FABUŁA

Akcja drugiego tomu Dworów jest jeszcze bardziej dynamiczna niż w pierwszej części i zawiera także więcej nieoczekiwanych zwrotów.
Wątki w fabule są bardzo płynnie prowadzone, nie plączą się i są ciekawie rozbudowywane. Dostarczają również wielu ciekawych informacji o bohaterach i świecie przedstawionym przez Maas.“To tylko koszmar. Jeden z wielu, które mnie prześladowały w te dni, we śnie i na jawie.”(*1)


STYL I JĘZYK

To, co już podobało mi się od pierwszej części to opisy. W tej części autorka jeszcze bardziej robi je bogatszymi i ciekawymi. Dialogi też są o niebo lepsze i nadają dużego dynamizmu książce. Mimo sporej grubości książka jest napisana lekkim językiem.

POSTACIE

Ryshard - Książę Dworu Nocy

W Dworze Mgieł i Furii bardzo dokładnie mamy okazję poznać tę postać i jego emocje. Ukazują się nam dwie strony Rysha. Poznajemy go jako postać księcia, , który dla swoich poddanych jest w stanie zrobić wszystko, dającego i bratającego się ze swoim ludem, ale także bezlitosnego władcę, który wobec konkretnych postaci potrafi pokazać silną rękę.

Pozostałe postacie

W książce pojawia się kilka nowych postaci, które dobrze się wpisują w akcję książki. Każda z tych postaci ma ciekawy, wyróżniający się charakter. Jedynie na nerwy działała mi jedna z sióstr, a właściwie jej wyniosłość i opryskliwość.“Chyba całej wieczności nie wystarczy, aby mnie posklejać z powrotem.”(*²)

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona drugą częścią Dworów. Jest jeszcze ciekawsza od pierwszej i o wiele mocniej wciąga. Autorka wybrała również bardzo dobry kierunek pod względem fabuły, ponieważ nadal on powiewu świeżości wydarzeniom z pierwszej części, a zwrot w wątku miłosnym podsycił atmosferę.
Dwór mgieł i furii to genialna i jednocześnie zaskakująca kontynuacja pierwszej części. Widać w niej, że seria dopiero tak naprawdę się rozkręca.

Przypisy.
*cytaty z książki Dwór mgieł i furii
**cytat (*¹) Rozdział 1, strona 13
***cytat (*²) Koniec rozdziału 1

pokaż więcej

 
2018-11-13 09:56:48
Ma nowego znajomego: Daria
 
2018-11-02 22:00:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Tajemnica Askiru (tom 2)

W gospodzie pod Głowomłotem zjawia się wędrowiec, który twierdzi, że pochodzi królestwa Askiru — dawno zapomnianego królestwa. Opowiada on zebranym w gospodzie o rozbiciu swojego królestwa i magicznych wrotach, które mogłyby przenieść ich do jego krainy. Po odnalezieniu wrót i przejście przez nie okazuje się, że bohaterowie trafią, nie w to miejsce gdzie powinni.


"Dobry przywódca sprowadza...
W gospodzie pod Głowomłotem zjawia się wędrowiec, który twierdzi, że pochodzi królestwa Askiru — dawno zapomnianego królestwa. Opowiada on zebranym w gospodzie o rozbiciu swojego królestwa i magicznych wrotach, które mogłyby przenieść ich do jego krainy. Po odnalezieniu wrót i przejście przez nie okazuje się, że bohaterowie trafią, nie w to miejsce gdzie powinni.


"Dobry przywódca sprowadza swych ludzi z powrotem do domu, żywych. Nigdy nie byłem dobrym przywódcą."

AKCJA I FABUŁA

W porównaniu do pierwszego tomu akcja i fabuła Drugiego Legionu jest o stokroć ciekawsza i lepsza. Akcja toczy się umiarkowanym tempem i ma ciekawe zwroty. Fabularnie jest też dobrze. Autor nie przeciąga bezsensownie wątków i cały czas je rozwija.

STYL I JĘZYK

Pod tym względem książka moim zdaniem wypadła nieco gorzej niż akcja i fabuła. Opisy co prawda są długie, potrafią wciągnąć, jednak brakuje im więcej szczegółów. Bardziej treściwe od nich są dialogi. Co prawda są długie, można powiedzieć, że aż momentami za długie, ale za to zawierają więcej szczegółów.

POSTACIE

Jeśli chodzi o postacie, to mam mieszane uczucia. Z jednej strony niektóre z nich w jakiś sposób ewoluowały, zaczęły się zmieniać, mieć jakiś charakter np. mroczna elfka . A z drugiej strony są postacie, których rozwój duchowy stanął w miejscu i zrobiły się nijakie.


"Kochałem ją, ale niepodzielałem do końca jej zachwytu magią. Z trudem przychodziła mi akceptacja czegoś, czego nie widziałem."

Drugi Legion jest zdecydowanie lepszą częścią niż Pierwszy Róg. Uważam tak dlatego, że autor porzucił kombinowanie i skupił się prowadzeniu fabuły w jednolity sposób.
Ogółem książkę czytało mi się dobrze, z przyjemnością pochłaniałam kartka po kartce.
Książkę zdecydowanie polecam, ponieważ jest ona o niebo lepsza od pierwszego tomu.
Przypisy.
*cytaty z książki Drugi Legion

pokaż więcej

 
2018-10-24 15:14:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Dekada (tom 3)

W trakcie napadu na konwój z pieniędzmi zostaje także porwana młoda kasjerka — Anna. Jakiś czas potem policja znajduje ciało porwanej, okazuje się, że oprócz morderstwa młoda kobieta została zgwałcona przez napastników.
Międzyczasie w prasie, aż huczy o genialnym napadzie, którego dokonali czterej sprawcy, nie pozostawiając policji żadnych śladów.

AKCJA I FABUŁA

W akcji bardzo dużo się...
W trakcie napadu na konwój z pieniędzmi zostaje także porwana młoda kasjerka — Anna. Jakiś czas potem policja znajduje ciało porwanej, okazuje się, że oprócz morderstwa młoda kobieta została zgwałcona przez napastników.
Międzyczasie w prasie, aż huczy o genialnym napadzie, którego dokonali czterej sprawcy, nie pozostawiając policji żadnych śladów.

AKCJA I FABUŁA

W akcji bardzo dużo się dzieje, choć momentami akcja trochę dostaje żółwiego tempa i może wydawać się, że ciągnie się w nieskończoność.
Fabułę autor podsyca, przeplatając ze sobą różne wątki. Wątek napadu i śledztwa został bardzo ciekawie, obszernie rozbudowany, znikomy jednak wydał mi się wątek miłosny w tej książce. O ile jest dobrze prowadzony, to myślę, że bohaterowie powinni być bardziej konkretni w swoich uczuciach.„Nie zdążyli zapukać, gdy nagle drzwi otworzyły się i w progu stanął mężczyzna o zaczerwienionych oczach.”(*¹)
STYL I JĘZYK

To, czego brakowało mi w FATUM to ciekawe opisy. Tekst owszem wciąga, oddaje napięcie, jednak z drugiej strony niezbyt szczegółowe opisy podcinają temu skrzydła.
Dialogi niby fajnie się je czyta, ale jednak nie do końca oddają klimat.

POSTACIE

Postacie FATUM wzbudziły we mnie mieszane uczucia już przy czytaniu pierwszej części. Odniosłam wrażenie, że brakuje im odrobiny wyrazistości i indywidualnych cech charakteru. Czytając trzecią część, dalej miałam takie uczucie.


„Miszczu odłożył piątkowy numer „ Expressu Poznańskiego”, w którym Misiński opisał geniusz sprawców napadu na konwój Markizy i rozejrzał się po firmowej stołówce.”(*²)

Akcja i fabuła od samego początku nastawiają na to, że pod koniec książki czytelnik dostanie wielkie bum, ale czy aby na pewno? Autor trzymał mnie w tym napięciu prawie do samego końca jednak, z końcem książki po prostu ono ze mnie uleciało. Brakowało mi również pazura, który nadałby książce odrobinę mroczny klimat zbrodni.
To, co podobało mi się w tej książce, to pomysł na nią. Za pomysł należą się wielkie brawa, widać, że jest oryginały oraz starania autora by do końca zachwycił czytelnika. Bardzo też zaintrygował mnie wątek miłosny. Mimo że uważam, iż bohaterowie (oceniając sam wątek) wydają mi się zbyt bardzo zdystansowani względem siebie, liczę, że w dalszych częściach to się zmieni.

Warto przeczytać FATUM?
Myślę, że tak.
Jest według mnie to bardzo lekki kryminał, więc czyta się go przyjemnie i z zaciekawieniem.Przypisy.
*cytaty z książki FATUM autorstwa Michała Lareka
**cytat (*¹) Część 1,Rozdział 5,strona 31
***cytat (*²) Część 1,Rozdział 15, strona 75

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
184 142 1407
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (39)

Ulubieni autorzy (7)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (23)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd