Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Stara Szkoła
groza, góry, kryminał
horror
Anna

Trybecz, pasmo górskie na Słowacji. Od dziesięcioleci krążą o nim legendy z powodu tajemniczych zaginięć. Niektóre ofiary zostały znalezione martwe. Niektóre zniknęły bez śladu. A jeszcze inne powróciły – ranne i niezdolne do życia. Igor zdobył tytuł magistra. Po pięciu latach wreszcie może zacząć karierę jako… robotnik budowlany. Na swojej pierwszej budowie odkrywa tajemniczy sejf. Znajduje...

Igor zdobył tytuł magistra. Po pięciu latach wreszcie może zacząć karierę jako… robotnik budowlany. Na swojej pierwszej budowie odkrywa tajemniczy sejf. Znajduje w nim płyty gramofonowe sprzed kilkudziesięciu lat. Słyszy na nich głos człowieka, który przez ponad trzy miesiące błąkał się w górach Trybecza.

Legenda, mistyfikacja czy przerażająca rzeczywistość?

Świetna powieść najpopularniejszego słowackiego pisarza. Jozef Karika staje twarzą w twarz z legendą Trybecza.

Szczelina zdobyła najważniejszą słowacką nagrodę literacką ANASOFT LITERA w kategorii Nagroda Czytelników!

źródło opisu: Woblink

źródło okładki: woblink.com

Maciek | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Ależ opowiada ten Karika. Gdybym pojechał z nim pod namiot i sprzedawałby takie historie wieczorem przy ognisku, nieprzespana noc gwarantowana.

Szczelina to opowieść Igora, świeżo upieczonego absolwenta studiów, który z braku lepszej możliwości, poprzez urząd pracy zatrudnia się przy remoncie starej willi, wcześniej mieszczącej szpital dla obłąkanych. Oczywiście podczas prac w ponurym budynku Igor natrafia na trop przerażającej zagadki sprzed lat, którą to postanawia rozwiązać na własną rękę. Bo Igor jest blogerem, dość poczytnym, a ta historia ma wywindować go do pierwszej ligi internetowych celebrytów.

Książka ma bardzo ciekawą formę, to niejako spowiedź głównego bohatera - przychodzi do Josefa Kariki i opowiada mu swoją historię, pisarz ją redaguje i to co dostajemy to właśnie efekt ich współpracy. Tak naprawdę głos autora jest obecny jedynie w przypisach, gdzie analizuje historię Igora, punktuje nieścisłości jego opowieści i wrzuca masę linków do stron internetowych...

smolkosia | 2019-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Ledwo skończyłam powieść Szczelina, a już mam ochotę przeczytać ja jeszcze raz. Już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, że zaraz po przeczytaniu ostatniej strony chciałam powrócic do strony 1 i na nowo rozpocząć przygodę.
Szczelina Jozefa Kariki ma formę zapisu wspomnień bohatera wraz z komentarzem autora. Taka forma powieści dodatkowo wprowadza autentyczność i czytelnik jest pewien, że cała powieść jest oparta na rzeczywistych przeżyciach Igora.
Całość to majstersztyk- niesamowite opisy przeżyć, tajemniczość, prawdziwość historii, mistyczność Trybecza i ten strach, który towarzyszy czytelnikowi przez całą historię. Strach, który nie jest straszny, wydaje się zwyczajny, a przez to jeszcze bardziej przerażający.
Książka zmusza, choć może nie zmusza, ale raczej wywołuje impuls do działania i zgłebiania historii metafizycznego pasma gór Trybecz w Słowacji. Jego tajemnic związanych ze starozytnością , dawnymi kulturami i ich pozostałościami w postaci ruin w całym...

Matylda Saresta | 2018-11-28

Już dawno nie czytałam TAK dobrego horroru.
Poprzednia powieść autora - Strach - nie sięga tej do pięt.
Klimat, jaki uwielbiam: lasy. A w tych lasach? Nie wiadomo co.
Bardzo podobna i świetna powieść Dobro umiera w ciszy, która do tej pory przodowała w moim rankingu, spada na niższą pozycję.
Ciekawym elementem są też filmiki autora na YT i liczne odniesienia do artykułów, jakie pokazuje nam wujek Google.
Rewelacja - nie mogłam się oderwać!!! Oby takich więcej!

Igor znajduje intrygujące notatki i nagrania w podupadłym, remontowanym budynku. Okazuje się, że budynek ten był niegdyś szpitalem psychiatrycznym, a dokumenty i płyty skrywają tajemnicę szaleństwa jednego z pacjentów. Zaintrygowany tematem Igor postanawia bliżej przyjrzeć się tej zagadkowej sprawie...

Niestety, początkowy klimat, szczypta grozy i opary szaleństwa ulotniły się wraz z przytaczaniem doniesień prasowych na temat niewyjaśnionych zaginięć w rejonie pasma górskiego Trybecz na Słowacji.

"Szczelinę" czytało się jak reportaż a nie jak horror, czego się spodziewałam.

Dobre pióro, cierpki humor, całkiem dynamiczna akcja, ale niestety brak dreszczyku, nie mówiąc już o strachu...

WielkiBuk | 2018-12-12
Przeczytana: grudzień 2018

Podobno to wszystko wydarzyło się naprawdę. Podobno do Jozefa Kariki naprawdę przyszedł człowiek, który przeżył to wszystko na własnej skórze. Podobno… Dociekliwy czytelnik może trochę poszperać w sieci, by z narastającym zaskoczeniem i niepokojem odkrywać kolejne strony i portale, a w nich artykuły sprzed lat, opowiadające historie o Trójkącie Bermudzkim na Słowacji. To żadna tajemnica, że w rejonie Trybeczu znikają ludzie.

„…Trybecz jawi się nie jako przeciętny ciąg górek porośniętych lasami, ale jako tajemnicze, nieprzewidywalne miejsce spowite mgłą niewyjaśnionych i tragicznych zdarzeń.”

Po kilku takich artykułach czytelnik jest w stanie uwierzyć przynajmniej w coś niepokojącego, co przytrafia się w tych górach. Ja uwierzyłam. Bo nie ma chyba nic bardziej przerażającego od kosmicznej grozy, która nachodzi znienacka, atakuje ciszą, ciemnością, błyskami świateł, obrazami, których człowiek nie jest w stanie pojąć. Jestem w stanie uwierzyć, że istnieją takie miejsca, które...

ejwa1960 | 2019-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Jest to moja druga książka Kariki,którą przeczytałam.Jest dużo ciekawsza niż "Strach" i bardziej trzymająca w napięciu.
Jednak nie zaliczyłabym jej do horroru chociaż pan Karika umie stopniowo podnieść napięcie w książce.
Główny bohater Igor opowiada autorowi swoje przygodę,którą przeżył wraz ze swoimi znajomymi w górach.
W "Szczelinę" można zaliczyć także do literatury faktu jak i historycznej.
Jak do tej pory jest to druga przeczytana przeze mnie w tym roku, bardzo dobra książka.
Ja oczywiście polecam!

elapior | 2019-01-18
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Teorie dotyczące wielowymiarowości i przejść pomiędzy rzeczywistościami równoległymi są z nami od lat. Czy w nie wierzymy, czy nie zależy od naszych umysłów. Jedno stwierdzenie wydaje się pewne jeśli mózg czegoś nie potrafi pojąć to nie znaczy, że to nie istnieje. Autor właśnie to chce nam przekazać ale czy mu się udaje? I to jest pytanie, na które odpowiecie sobie sami po przeczytaniu Szczeliny.
Osobiście polecam ale trochę młodszym ode mnie czytelnikom :)

marindek | 2018-12-13

O rety, ależ to było dobre... Jozef Karika kolejny raz dał czytelnikom niebanalną historię, prawdziwy rollercoaster emocji. Czytając "Szczelinę" dosłownie zapominałem o bożym świecie, a rzadko mi się się zdarza. Kolejne strony "upływały" jak rwący potok Dunajca - całość skończyłem w trzy wieczory. Jestem zachwycony tym tytułem, a same pozytywne recenzje znajomych (zwłaszcza Matyldy) absolutnie nie były przesadzone!

Książka skonstruowana jest w formie relacji głównego bohatera. Spotyka się on z samym Jozefem Kariką, by przekazać mu swoją przerażającą historię. Igor, bo o nim mowa, to świeżo upieczony magister, który z braku lepszych możliwości, zatrudnia się jako robotnik budowlany przy remoncie starej willi. Po jakimś czasie znajduje klucze do starego sejfu, a otworzenie go zmieni jego dotychczasowe życie o 180 stopni. W środku znajduje bowiem stare dokumenty i płyty gramofonowe oraz odkrywa, że w willi mieścił się kiedyś psychiatryk. Odkryte zapiski dotyczą pewnego pacjenta,...

ksiazkawprezencie | 2018-12-27

Tam, gdzie cisza ma oczy

Odświeżone klimaty "Miasteczka Twin Peaks" i "Blair Witch Project" z fajnie wykorzystanym lokalnym, słowackim kolorytem. Zabrakło trochę pisarskiej dyscypliny, ale fanów gatunku może zainteresować.

cała recenzja:

Rewolwerowiec | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Słowacka groza... Kto by pomyślał, że zrobi mi z głową takie złe rzeczy... "Szczelina" zbiera bardzo pozytywne recenzje, wiele z nich ociera się o zachwyt i muszę przyznać, że ja ten zachwyt podzielam. Niedawno przeczytałem inną książkę wydawnictwa Stara Szkoła - "Mainstream" Miroslava Pecha (polecam!) - taka tam niepozorna książeczka na jeden wieczór ale za to cholernie dobra. Ale "Szczelina" rozbiła mnie totalnie. Podejrzewam, że żadne z 'wiodących' wydawnictw nie pokusiłoby się o wypuszczenie książki Jozefa Kariki (autora docenionego ale głównie we własnym kraju). Jaka to była by strata! Stara Szkoło - dziękuję i proszę o więcej takich perełek.

Do rzeczy. "Szczelina" to zbeletryzowana przez Jozefa Karike relacja wspomnień Igora - młodego faceta, świeżo upieczonego magistra, chwilowo robotnika budowlanego i nieco cynicznego blogera. Właśnie podczas robót budowlanych Igor znajduje w starym sejfie tajemnicze dokumenty sprzed lat, papiery dotyczą mężczyzny, który zaginął w górach...