Wiatr

2021-05-17
Mirosław Śmigielski
Literatura słowacka powieść grozy

Apetyt na więcej - 7/10.

Pierwsza połowa "Wiatru" jest znakomita - zagadkowa, stopniująca napięcie, mroczna. Niestety, druga część książki wydaje się zbyt mało zaskakująca. Brakuje tajemnic, zaś sam finał zbyt przeintelektualizowany. O ile w "Szczelinie" niedopowiedzenia na końcu sprawdzały się, to w "Wiatrze" rozczarowują. Liczyłam na wielkie WOW, bo początek był znakomity (świetny ten wstęp rozprawiający o przydrożnych parkingach).

Bohaterowie byliby ciekawi. Byliby, gdyby autor bardziej rozwinął te postacie. Dlatego mam wrażenie, że druga część "Wiatru" jest pisana na szybko, pospiesznie, jakby chcąc zmieścić się w wydawniczym terminie.

Chcę jednak zaznaczyć, że to nie jest zła pozycja. Po prostu sam Karika wysoko ustawił sobie poprzeczkę.

Apetyt na więcej - 7/10.

ciągła walka z czasem, poświęcenie i lekkomyślność to słowa którymi można opisać fabułę książki. książka trzymająca w napięciu praktycznie przez cały czas oraz dynamiczność wydarzeń i nieco niekonwencjonalne zakończenie.

ABSOLUTNIE FENOMENALNA! Nie wiem czy czytałam kiedykolwiek lepszy horror niż ten. Dla fanów filmu z gatunku "coś za mną chodzi" będzie jak strzał w 10. Do tej pory pamiętam, kiedy w pewnym momencie w środku nocy, musiałam ją odłożyć, bo zwyczajnie nie dałam rady. Przy czytaniu przypomniał mi się jeden filmik odtworzony na youtube lata temu, będący nagraniem z kamerki samochodowej, na której widzimy coś dokładnie podobnego (dla zainteresowanych nie będę przytaczać co dokładnie, ale film nadal pewnie krąży w sieci). Gęsia skórka gwarantowana. Jedna gwiazdka mniej za zakończenie. Nie w moim stylu, ale to już kwestia gustu.

Wspaniała lektura! Trzyma w napięciu przez cały czas, budzi grozę, zaskakuje i zachwyca. Szczególnie podobały mi się rozważania autora w ostatnim rozdziale - wnoszą tę książkę na zupełnie inny poziom! Polecam.

Do połowy nawet, nawet.
Druga połowa to istny horror, ale czytelniczy. 🙈 Nie kupuję takiego pomysłu na rozwiązanie sprawy.

Do połowy nawet, nawet.

Nie jest to ten poziom co w Szczelinie, ale wciąż trzymający w napięciu dreszczowiec. Zdecydowanie na minus końcowy wywód autora o podłożu psychologiczno-filozoficznym

Najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek Kariki. Po genialnej "Szczelinie" żadna inna nie zrobiła już takiego wrażenia. Ta również miała ten specyficzny klimat i niepokój, któremu towarzyszy dreszczyk podczas lektury ale tylko do pewnego momentu. Kiedy narracja skręciła w kierunku słowiańskich wierzeń jak dla mnie emocje zupełnie siadły. Mitologia Słowian wraz z jej demonami, strzygami etc sama w sobie jest bardzo ciekawa ale w książkach Kariki, gdzie klimat buduje raczej irracjonalny strach, niepewność i niepokój ten motyw jest dla mnie zupełnie niesatysfakcjonujący.
Ale to jeszcze nic. Najgorsze są te pseudofilozoficzne monologi głównego bohatera. Oczywiście w innych książkach autora też takie występują ale tutaj jest tego tak dużo, że są po prostu niestrawne.
Książkę wysłuchałam w audiobooku. Pewnie gdyby nie to zrobiłabym DNF-a :(

Oooo, co za niespodzianka. Sięgnęłam po tę książkę bez większego przekonania, szukając po prostu czegoś nowego w literaturze grozy, i nie żałuję. Bardzo dobra historia, bez przeładowania treści nadmiarem niesamowitości. Autor unika prób zastraszenia czytelnika nagłymi okropnościami, świadom zapewne, że literatura nie ma i mieć nie może swego odpowiednika kinowych jump scare'ów. Zamiast tego Karika pozwala opowieści rozwijać się powoli i nabierać coraz bardziej niepokojącego charakteru. Sposobem snucia historii książka skojarzyła mi się z bardzo przeze mnie lubianymi powieściami Stefana Dardy: dzieje się coś niezwykłego, niepokojącego, coraz bardziej niesamowitego, a bohaterowie starają się racjonalnie prześledzić wydarzenia, zadziałać, coś wyjaśnić, a nie jedynie kulą się w kącie i pozwalają, by nadal ich straszyło. Jedyne, co trochę mnie rozczarowało, to nazbyt metafizyczne, takie "odjechane" zakończenie. Z bardzo ciekawej akcji powieść nagle skręciła w stronę rozważań wtedy właśnie, gdy czytelnik oczekiwał niecierpliwie jakiegoś bum! na koniec. Troszkę jak w "Robocie" Wiśniewskiego-Snerga, który zawsze w pewnej chwili staje się dla mnie lekturą męczącą, choć wcześniej podnosi mi tętno.
Ale może mi się po prostu za dużo kojarzy...

Absolutny mistrz gatunku, uwielbiam!

Absolutny mistrz gatunku, uwielbiam!

Zwykły sobotni wyjazd służbowy zmienia się w splot dziwnych zdarzeń, a nawet i śmierci. Podczas postoju na parkingu znajduje kamerę samochodową i postanawia ją przejrzeć z ciekawości. To co ujrzał zmienia nagle wszystko i z nudnego życia księgowego, zaczyna się walka o życie.

Dzięki tej akcji miałam okazję poznać nowego autora i muszę powiedzieć, że to spotkanie było udane. Książkę czytało mi się rewelacyjnie, momentami miałam ciarki na plecach i chyba, zacznę bardziej zwracać uwagę na pobocza wzdłuż drogi zwłaszcza jak będzie ciemno. Do tego duży plus za to, iż zostały wplecione w książkę wierzenia i legendy ludowe o wietrze halnym. Do tego dość spory przekrój psychiki ludzkiej, w jasny i klarowny sposób opisane. Również niespotykane miejsce akcji, bo przez większość książki jedziemy z głównym bohaterem samochodem w sumie kręcąc się w kółko.

Zakończenie lekkie zaskoczenie.

• Horror