Szczelina

Stara Szkoła
2018-11-30
2017-01-01
Joanna Betlej
literatura słowacka mistyfikacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy strach thriller zaginięcie
Inne

Jedna z bardziej wciągających książek jaką przeczytałam. Bardzo Polecam.

Jedna z bardziej wciągających książek jaką przeczytałam. Bardzo Polecam.

Książka nie była jakaś „wybitna”, miejscami mi się dłużyła albo zastanawiałam się, dlaczego nie możemy iść dalej z akcją, tylko po raz kolejny coś omawiamy. Mimo to, przez sporą cześć czasu towarzyszył mi pewien dreszczyk i niepokój. Trzecia cześć książki też nie była aż tak bardzo oczywista (co jest dla mnie na plus).
Jeśli chodzi o audiobook to ogromny minus za czytanie przypisów (były czytane od razu w ich miejscu), które bardzo wybijały mnie z rytmu.

Jeśli chodzi o audiobook to ogromny minus za czytanie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może nie są to wyżyny literackie, ale to, jak ta historia wryła mi się w mózg i jak bardzo długo ze mną zostaje NADAL (przeczytałam Szczelinę pół roku temu) - tego nie zrobiła żadna książka od co najmniej kilku lat. Warto spróbować.

Mózg na ścianie. To jedyne stwierdzenie, które przychodzi mi do głowy, a które oddaje moje odczucia po skończeniu książki.
Dodam jeszcze tylko, że mój wewnętrzny masochista podpowiada mi, że przydałaby się wycieczka w góry Trybecz xD

"To właśnie tak działa, dlatego uważaj, jakie drzwi otwierasz - i nie mam na myśli tylko tych ołowianych. Niektóre nie mają z materią nic wspólnego."
Igor kończy studia i zderza się z rzeczywistością. Po wielu wysłanych CV i braku odzewu rejestruje się w pośredniaku i wkrótce zaczyna pracę na budowie. Budynek w którym pracuje był niegdyś szpitalem psychiatrycznym. Podczas prac rozbiórkowych w jednym z pomieszczeń znajduje ciężki, zdobiony sejf. Monstrum przyciągające jego uwagę i myśli o skrywanych w nim skarbach i tajemnicach. Niebawem znajduje także pęk kluczy. I jak się okazuje jeden z nich pasuje do sejfu. To co znajduje w sejfie niebawem nieodwracalnie ruszy lawinę zdarzeń, których nie potrafi zapomnieć.
"Na drodze do czegoś złego zawsze roi się od skrzyżowań, zwrotnic, bocznych ulic, a mimo wszystko docierasz do czarnego celu."
Książka Józefa Karika bardzo mnie wciągnęła od samego początku trzymała w napięciu i od samego początku byłam nią mile zaskoczona. Momentami odrywałam się aby wygooglować pewne informacje. Sposób w jaki napisana jest książka - narracją Igora - jest wręcz wspaniały. Czytając miałam wrażenie, że główny bohater siedzi przede mną i sam mi o tym opowiada. Autor zostawia sobie jedynie krótki komentarz i jak sam zaznacza i Igor i autor - sami musimy podjąć decyzję, czy uznamy tą historię za prawdziwą. Czytając jego historię sama odczuwałam strach, dezorientację i niedowierzanie a zarazem fascynację. Czytając miałam obawy, że zaraz skończy się jakimiś opowieściami o UFO czy innych tego typu rzeczach ale nie! Jestem naprawdę pod wrażeniem.
Czytajcie!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

dobra na lato.

dobra na lato.

80/52/22 „Szczelina”, Józef Karika- thriller psychologiczny. Książka z tych, która zachwyci lub nie doczytasz do końca. Mam strasznie mieszane uczucia, ale chyba dlatego, że bardziej jestem realistką i mimo wzbudzających niepewność, strach, poczucie trwogi itp. uczuć, to jednak dobrze zapowiadający się początek, jakby „zabłądził”, momentami przynudził, kończysz i dalej „błądzisz”. Rozumiem fenomen tej pozycji, bo to naprawdę sztuka nawet ciężko mi nazwać jaka? 🤔 Przekonaj się sam/a, ale na własną odpowiedzialność i jak jesteś miłośnikiem gór, to ostrożnie. 😏

Przypadkiem wpadła mi w ręce, i okazała się strzałem w dziesiątkę! Mroczna, trochę straszna - nabrałam ochoty na wyjazd w góry, ale jakieś mało popularne i rzadko odwiedzane. Polecam wszystkim dookoła. Dodatkowo, bardzo podobają mi się projekty okładek Kariki wydawnictwa Stara Szkoła. Są pięknie zrobione!

Dawno nie czytałem czegoś tak tajemniczego. Co prawda akcja w pewnych momentach książki trochę się dłuży, ale wydaje mi się to celowym zabiegiem w celu zbudowania napięcia. Autor książki miał rewelacyjny pomysł na realistyczną powieść grozy i nie miałem wrażenia, że coś się nie zgadza. Mało tego po przeczytaniu książki Szczelina można odnieść wrażenie, że w górach Trybecza dzieje się coś dziwnego i niewyjaśnionego!

Jeżeli ktoś może polecić książki w tym klimacie to proszę o wiadomość na priv.

Jak początek mnie zaintrygował, tak zakończenie rozczarowało. Nie chodzi o wyjaśnienie (chociaż nie zaskoczyło), a sam sposób prowadzenia narracji. Rozciągnięte, przegadane, a przemyślenia głównego bohatera nie zasługują według mnie nawet na miano pseudofilozofii. Nudne, rozwleczone rozważania mogą jedyne zniechęcić do tematu osoby wcześniej go nieznające - nie chcę spoilerować.