Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Między Słowami
Silver Bay
Nina Dzierżawska
aleqsia

Lisa nie zamierza oglądać się za siebie. Czasem lepiej nie myśleć o przeszłości. Właśnie dlatego znalazła swój azyl nad malowniczą Srebrną Zatoką, w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie można obserwować delfiny, a coroczne pojawienie się humbaków jest dla miejscowych świętem. Mike pojawia się tam nieproszony. Przyjeżdża z wielkiego miasta i uosabia wszystko, od czego Lisa starała się...

Mike pojawia się tam nieproszony. Przyjeżdża z wielkiego miasta i uosabia wszystko, od czego Lisa starała się uciec: nowoczesność, biznes i bezwzględną korporację.
Wraz z jego przybyciem urokliwy, spokojny świat staje się zagrożony. By go ocalić, Lisa musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ucieczka zawsze jest dobrym rozwiązaniem oraz…
Czy można pokochać kogoś, kto wydaje się naszym największym wrogiem?

Powieść JOJO MOYES, pisarki, która podbiła serca polskich czytelników powieściami Zanim się pojawiłeś, Kiedy odszedłeś, Moje serce w dwóch światach.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,132621,S...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 16 marca 2015

"Srebrna Zatoka" to ciekawa i bardzo dobrze skonstruowana powieść obyczajowa.

Wydarzenia poznajemy z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwala spojrzeć na nie w różnym świetle. Od początku w opowieściach trzech postaci tkwi element tajemnicy sprzed kilku lat, co podgrzewa emocje. Na ostateczne poznanie prawdy trzeba sporo czekać, ale to akurat zaleta, nie wada.

Autorce udało się uchwycić klimat małej nadmorskiej osady. Przekonujące są też portrety bohaterów, chociaż szczerze trzeba przyznać, że czasami trącą one schematyzmem.

Finał jest przewidywalny, ale zanim do niego dotrzemy, czeka nas kilka fabularnych niespodzianek. Podgrzewają one emocje i sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Autorka umiejętnie gra na odczuciach czytelnika i wciąga go w powieściowy świat. Momentami aż chciałoby się przenieść do Srebrnej Zatoki, by osobiście poznać jej mieszkańców:).

Anna | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Najnowsza książka pt. ''Srebrna Zatoka'' autorstwa Jojo Moyes to powieść, w której została zaprezentowana historia życia oparta o wspomnienia bohaterów, jak wyglądało ich życie przed wprowadzanymi zmianami w momencie przekroczenia ku proga do przeżycia wczesnej dorosłości, podejmowanymi decyzjami, które wpłyną na dalszy przebieg ich losu.

Nie ukrywam, że w trakcie poznawania każdego z osobna bohaterów towarzyszyły mi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje.

Opisywane przez autorkę życie bohaterów zarówno dorosłych, jak i dzieci- córki Lizy zróżnicowane jest pod wieloma względami, gdyż tak naprawdę są oni spragnieni ciepła, zaznania poczucia bezpieczeństwa, miłości, a żyją w ciągłym stresie, kłamstwie w pogoni za stanowiskiem władzy, prowadzonymi z negatywnymi w odbiorze konwersacjami tłumiły w sobie niepotrzebną nienawiść przechodzącą z jedną na drugą osobę.

Główną bohaterką jest tutaj Liza, której od początku los nie jest przychylny, ale za to z...

książek: 2018
Ulka | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Przepiękna opowieść o miłości,cierpieniu, o życiu. Bohaterowie udowadniają nam,że bez względu na wszystko warto walczyć do samego końca. Pokazali nam to przede wszystkim Liza i Mike. Dzięki tej powieści można zrozumieć,że nie tylko pieniądze są najważniejsze. Wzbudza ona zaintersowanie od samego początku. Ciekawa narracja,w której możemy zobaczyć odczucia każdego bohatera. Jest pełna ciepła,wrażliwości,delikatności.
No i przede wszystkim krajobraz, który zotał ukazany w tej książce jest wspaniały,cudowny. Poznajemy nowe środowisko, z którym na codzień wogóle nie mamy stycznośći.
Jeżeli nie miłość to samo miejsce opisane w tej powieści jest warte przeczytania tak uroczej historii.
Polecam:)

darkangel | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Bardzo pouczająca i momentami wzruszająca powieść o rodzinnych relacjach, miłości bliskich tak wielkiej, że aż niewyobrażalnej. A także o błędach życiowych jednej z głównych bohaterek książki Lizy popełnionych gdzieś tam po drodze. No i wyrzuty sumienia, które niszczą duszę człowieka kawałeczek po kawałeczku. Warto sięgnąć po "Srebną zatokę" i zadumać sie na chwilę...zastanowić nad własnym życiem...

Dona | 2012-10-21
Przeczytana: 19 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę przeczytałam w dwa wieczory, chociaż ma ponad 400 stron . Opowieść głównych bohaterów: Lizy, jej jedenastoletniej córki Hanny , ciotki Kathleen oraz młodego mężczyzny, Mike'a, który wniósł sporo zamieszania w ich życiu. Opowieść wciąga już od pierwszych stron . Niezwykła jest tragedia Lizy, która nie zdaje sobie sprawy, że została obiektem potwornej manipulacji związanej ze śmiercią własnego dziecka. Ta książka jest zwykła i niezwykła zarazem . Zwykła , ponieważ stykamy się ze zwykłymi ludźmi- biznesmen, który z Londynu przylatuje do Australii i tam odkrywa, że w życiu liczy się coś więcej niż pieniądze. Skrywana przez Lizę tajemnica nie pozwala się oderwać od lektury. Bohaterowie są wyraziści i autentyczni. Nie można pominąć historii związanej z wielorybami i delfinami , to właśnie one tworzą tło powieści .Tworzą niepowtarzalną scenerię tytułowej Srebrnej Zatoki, chciałoby się tam pobyć ,obserwować , z drugiej jednak strony nasuwa się mysl, jaki okrutny los człowiek...

Wiola | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Jojo Moyes zawsze pisze w swoich książkach o problemach życia codziennego. Tym razem było podobnie. Autorka przedstawia historię małej mieściny, która żyje głównie z turystów, którzy tu przybywają aby zobaczyć delfiny.
Mieściną zaczyna się interesować duża firma developerska, która chce tam wybudować ogromny luksusowy, nowoczesny hotel. Co to oznacza dla mieszkańców? Plajtę ich drobnych sklepów, pensjonatów i zniknięcie przede wszystkim delfinów, które lubią spokój.
Wszystko wskazuje na sukces inwestycji- jednak w pewnym momencie coś idzie nie tak...Pojawiają się uczucia między bogatym biznesmenem a przeciętną mieszkanką zatoki. Niestety ich miłość nie jest taka prosta ponieważ kobieta skrywa jakąś tajemnicę z przeszłości i nie chce jej wyjawić.
Cały klimat w powieści daje właśnie ta tajemnica. Przez większość powieści nie wiadomo o co chodzi i czytelnik nie jest w stanie się domyślić. Buduje to dodatkowe napięcie i chce się czytać coraz szybciej aby odkryć o co chodzi.
Powieść...

Anna | 2018-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2018

„Srebrna Zatoka’ Jojo Moyes to powieść obyczajowa o niezwykłym klimacie. Akcja toczy się w nadmorskim miasteczku w Australii. Największą atrakcją tego urokliwego miejsca są delfiny i wieloryby. Przyciągają turystów, którzy wypływają tylko po to, żeby nacieszyć oczy ich widokiem. Dla mieszkańców Srebrnej Zatoki obsługa turystów jest źródłem dochodu. Przede wszystkim jednak kochają te wodne zwierzęta.
„Srebrna Zatoka” to historia trzech niezwykłych kobiet. Łączą je więzy krwi i skrywana od kilku lat tajemnica. Pewnego dnia okazuje się, że życie wodnych zwierząt może być zagrożone. Mieszkańcy nie mogą do tego dopuścić. Zrobią wszystko, żeby je chronić. Niektórzy jednak będą musieli zapłacić za to zbyt dużą cenę.
„Srebrna Zatoka” Jojo Moyes to wciągająca, pełna emocji, ciepła opowieść. GORĄCO POLECAM!

Meggie | 2019-01-01

Srebrna Zatoka to urocze miejsce z dala od chaosu dużych miast i ich rozrywek. To tu można kontemplować naturę, napawając się jej pięknem, odetchnąć, nabrać sił obserwując delfiny. Przy odrobinie szczęścia można też zobaczyć olbrzymie i łagodne humbaki. Do miejsca takiego jak to można też uciec, gdy przeszłość przytłacza, tak jak to zrobiła Liza. Zostawiła wszystko za sobą i przeniosła się do tego australijskiego zakątka by zapomnieć i dać sobie szansę na lepszą przyszłość. Los jednak bywa przewrotny i stawia na jej drodze Mike’a, mężczyznę pewnego siebie, biznesmena, który sprawia, że złudne poczucie bezpieczeństwa legnie w gruzach, a przeszłość wraca ze zdwojoną siłą.

Po przeczytaniu powieści „Ostatni list od kochanka” wiedziałam, że po tak udanym pierwszym spotkaniu z twórczością pisarki, chętnie powrócę do jej książek. Czy ta powieść okaże się dla mnie równie satysfakcjonująca?

Po raz kolejny autorka sprawiła, że zapomniałam o tym, co dzieje się wokół i tym razem od samego...

miki24gr | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Mimo, że nie jest zbyt porywająca, wciąga na tyle, by po odłożeniu zerkać na nią niecierpliwie zastanawiając się, co dalej się wydarzy;)
Polecam!

izabela81 | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 01 maja 2014

Dla mnie bardzo ciekawa okazała się narracja, bowiem każdy rozdział pisany jest z perspektywy innego bohatera. Bardzo zachwyciły mnie piękne opisy morza, delfinów i wielorybów, że od razu zapragnęłam tam zamieszkać. Ale z drugiej strony łzy napływają do oczu, na to jaki okrutny los człowiek zgotował tym pięknym zwierzętom.
To niezwykle wzruszająca opowieść o sile przeznaczenia i miłości.