Iskra światła

Okładka książki Iskra światła Jodi Picoult
Okładka książki Iskra światła
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
Kobiety to czytają!
A Spark of Light
Prószyński i S-ka
2018-11-13
2018-11-13
2018-10-02
Magdalena Moltzan-Małkowska
Magdalena Moltzan-Małkowska

Prawda przyciąga wzrok jak błysk monety

Do kliniki dla kobiet..wpada zdesperowany mężczyzna..z bronią i bierze zakładników...musi pojawić się negocjator policyjny.Trudna w czytaniu, nie tylko z uwagi na sam temat kontrowersyjny jaki porusza tj aborcji, ich przeciwników. jakie są prawa i możliwości kobiet w Usa, ale też dlatego, że mamy świat widziany z perspektywy różnych osób. Dorosłych i nieletnich. Przeplata się teraźniejszość przeszłość. . Uwielbiam J. Picoult za podejmowane trudne, dające do myślenia tematy, ale ta pozycja była dla mnie subiektywnie wyjątkowo trudna w odbiorze.

Wszystko dookoła było ciekawsze i bardziej angażujące, niż słuchanie tej książki i tak, jak najpierw miałam problem, żeby ją w końcu zacząć, tak później miałam problem, żeby ją w ogóle skończyć. Był taki moment, że poczułam się mega zaangażowana w akcję, ale był krótki i iskierka szybko zgasła, a jedyne, co mnie interesowało to wydarzenia dotyczące Wren.

Zawsze będę mieć sentyment, bo od tej autorki zaczęła, przygodę z takim typem literatury, ale nie zmienia to faktu, że między mną a tą książką w ogóle nie zaiskrzyło i męczyłam się podczas słuchania. Szkoda, bo temat jest turbo ważny, zwłaszcza w ostatnim czasie (akcja dzieje się w klinice aborcyjnej),ale nie każdy pisarz obroni każdy temat i tutaj niestety nie wypaliło.

Zawsze będę mieć...

Książka, która zadaje pytania, zmusza do zadumy.

Zawsze traktowałem Jodi jako pisarkę dla kobiet i ta pozycja potwierdza moją opinię, choć również facet może i powinien tą książkę przeczytać.

Nie będę rozpisywał się o fabule, bo inni czytelnicy już to zrobili, ale kilka słów od siebie postaram się przekazać.

Fundamentalnie nie zgadzam się z autorką, która skoncentrowała swoją uwagę na nieszczęśliwych przypadkach przenosząc swoje teorie praktycznie na wszystkie kobiety.
Najdobitniej widać to w posłowiu.

Autorka 'miała zaszczyt' uczestniczyć przy zabiegu.
Z różnymi rodzajami zaszczytu się spotkałem, ale coś takiego nigdy nie przyszłoby mi do głowy.

Kolejny cytat z posłowia "Zacznijmy od założenia, że kobiety nie chcą usuwać ciąży, to rozwiązanie ostateczne".

Ciekawe byłoby skierować to założenie do tych kobiet, które wypisują lub wykrzykują na swoich manifach takie hasła, jak "Aborcja jest ok." czy "Aborcja na życzenie".

Żyjemy w świecie, w którym hedonizm zaczyna przesłaniać wszystko inne.
Wartości ? A pieprzyć wartości !!
Zasady ? Zasadą ma być brak zasad !!

Na horyzoncie rysuje się potężne zagrożenie cywilizacyjne, demograficzne i kulturowe, ale chrzanić to !!
Ważne jest tylko tu i teraz.

Nie chciałbym żyć w takim świecie.

7/10.

Książka, która zadaje pytania, zmusza do zadumy.

Fundamentalnie nie zgadzam się z autorką, która skoncentrowała...

Uwielbiam autorkę, niestety ta historia nie porwała mnie, choć problem niesłychanie ważny i nieprosty. Przede wszystkim nie spodobał mi się pomysł czytania od końca. Męczyło mnie odtwarzanie w głowie i składanie wszystkich elementów w całość. Momentami książka dłużyła się niemiłosiernie, a momentami zatracałam się w niej bez pamięci. Jednak czytelniczego dramatu nie ma.

Trochę przeszkadzało mi to przeskakiwanie w czasie. Ogólnie temat trudny a szczegółowy opis aborcji osobiście dla mnie ciężki do przeczytania.

Jodi Picoult jak zawsze w swoich książkach porusza tematy trudne. Tym razem na tapetę bierze aborcję. Poznajemy w tej książce bohaterów, które mają naprawdę różne stosunki do tej sprawy. Dostajemy pełen przekrój społeczeństwa: kobiety białe i czarne, młode i starsze, biedne, porzucone, mężatki, lesbijki. Kobiety będące za aborcją i te, które są przeciw. Oprócz nich, mamy też do czynienia z kilkorgiem mężczyzn. Ci też się diametralnie od siebie różnią, nie tylko pod względem zewnętrznym, ale też pod względem przekonań.

Autorka już w pierwszym rozdziale wrzuca nas w wir akcji. Poznajemy kilka bohaterek, które mały to nieszczęście znaleźć się w złym czasie w złym miejscu. Pierwszy rozdział, jest tak naprawdę punktem kulminacyjnym książki. Każdy kolejny cofa nas w czasie o godzinę, żebyśmy mogli zobaczyć co się stało, że akcja rozwinęła się tak a nie inaczej. Nie jestem pewna, czy ten zabieg mi się podobał czy nie. Z początku bardzo mnie to irytowało, zwłaszcza że wciąż mi się wydawała, że autorka pominęła jakieś szczegóły, albo je zniekształcała w kolejnych rozdziałach. Dopiero po dotarciu do godziny ósmej rano spodobał mi się ten zabieg. I tak, właśnie ten rozdział podobał mi się najbardziej. W końcu mamy w nim wszystko wyjaśnione, wiemy, o co chodziło w tych wszystkich niedomówieniach, które dostaliśmy. I dlaczego bohaterowie w ogóle pojawili się w klinice.

Oczywiście ostatni rozdział też jest ciekawy, bo w końcu dostajemy rozwiązanie punktu kulminacyjnego. Ale i tak nie robi takiego wrażenia jak ten przedostatni.

Co do bohaterów, to autorka jak zwykle przedstawiła ich w sposób bardzo rzeczywisty. Każdy z nich dostał własną, oddzielną historię, w której poznajemy jego motywy, dzieciństwo. A jednak czegoś mi w nich brakowało. Jakby, tak, każdy dostaje własną tożsamość, ale tak naprawdę trudno ich rozróżnić. Nikt z nich nie robi nic szczególnego, co zapadło by w pamięć. Może to wynikało z tego, że wszyscy byli pod ogromnym stresem? Więc przez większość czasu myliły mi się postacie kobiece. Czytając czyjeś imię musiałam się dwa razy zastanowić, zanim przypasowałam tło do danej postaci.

Może trochę inaczej było w wypadku mężczyzn, ale to chyba głównie dlatego, że każdy znich dostał wyróżniającą się rolę. Hugh był tym, który próbuje wszystkich uratować, George napadającym, a lekarz jedynym przetrzymywanym mężczyzną. W wypadku kobiet mamy trochę inaczej narzucone role. Wszystkie są ofiarami. Dzielą się na te, które przyszły do kliniki usunąć ciążę i na te, które przyszły z innych powodów. I to w sumie tyle.

Czy książkę warto przeczytać? Cóż, jeśli chcecie poznać wszystkie strony aborcji to tak. Mamy tu wyjaśnione, dlaczego kobiety się na to decydują. Jak to wygląda. Kiedy jest niezgodne z prawem. Dlaczego niektórzy tak walczą o zakaz aborcji. Dlaczego byłoby to nie bezpieczne. I kilka innych wątków.

Czy mi się książka podobała? Szczerze, to tak średnio. Było wiele rzeczy, które mi się nie podobały i zaledwie kilka, które mnie ujęły.

Autorka po raz kolejny porusza trudny i jednocześnie ważny temat. Pokazuje różne perspektywy bohaterów przedstawiających swoje stanowisku wobec aborcji. I jak zwykle nic nie jest czarne albo białe, nie ma jednej zawsze słusznej decyzji.

Książka nie przypadła mi do gustu. Miałam wrażenie, że zbyt dużo stron poświęconych jest tematowi dotyczącemu stricte aktu aborcji. W pewnym momencie kolejne opisy stały się już trochę nużące. Po przeczytaniu opisu liczyłam na powieść pełną grozy, na zaskakujące czyny napastnika, na zwroty akcji.. Tymczasem przez nieustanne cofanie się do wydarzeń mających miejsce przed tym feralnym dniem - nieco się zawiodłam. Na plus natomiast uważam zakończenie książki - autorka pod tym względem jak zwykle jest niezawodna i potrafi czytelnika zaskoczyć.

Jodi Picoult to jedna z moich ulubionych zagranicznych pisarek. Większość jej powieści dotyczy bardzo ważnych problemów społecznych.
Tym razem autorka przeniesie nas do kliniki dla kobiet, gdzie można wykonywać aborcje, zapoznać się z metodami antykoncji oraz dowiedzieć się o stanie zdrowia płodu. Poznamy przepisy prawne obowiązujące w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, konsekwencje wykonania aborcji w miejscowościach, gdzie jest to zakazane. W tej powieści najpiękniejsze jest to, że czytelnik ma możliwość zrozumienia osób, które stoją przed podjęciem tak trudnej decyzji. Może poznać też poglądy społeczeństwa na temat usuwania ciąży. A co wspólnego z tym ma policyjny negocjator? Już wyjaśniam.
Hugh, policyjny negocjator, został wezwany na miejsce akcji. Okazuje się, że w klinice dla kobiet dochodzi do strzeleniny. Zostaje rannych kilka osób, a w środku przetrzymywani są zakładnicy. Kim jest napastnik? Dlaczego napadł na klinikę aborcyjna? Czy doświadczony policjant poradzi sobie z zadaniem, gdy dowiaduje się, że w środku jest jego córka?

• Jodi Picoult