Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Iskra światła

Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Spark of Light
Ag2S

W ten ciepły, jesienny poranek nic nie zapowiadało tragedii. W klinice dla kobiet, oferującej pomoc wszystkim potrzebującym, praca wre jak każdego innego dnia. Gdy do środka wpada zdesperowany mężczyzna, otwiera ogień i bierze zakładników, dochodzi do tragedii. Na miejsce przybywa Hugh McElroy, policyjny negocjator. Zabezpiecza teren i przygotowuje się do rozmowy ze sprawcą. Wystarczy jednak...

Na miejsce przybywa Hugh McElroy, policyjny negocjator. Zabezpiecza teren i przygotowuje się do rozmowy ze sprawcą. Wystarczy jednak krótki esemes, by ziemia usunęła mu się spod nóg. Wśród zakładników jest Wren, jego piętnastoletnia córka, która przyjechała tu bez jego wiedzy i w sobie tylko znanym celu.

Na szczęście Wren w tej trudnej sytuacji otaczają wspaniali ludzie. Pielęgniarka, która mimo paraliżującego strachu ratuje życie ciężko rannej kobiecie. Lekarz, który wykonuje swoją pracę w imię wiary. Młoda kobieta, która przyjechała usunąć ciążę. A nawet obrończyni życia udająca pacjentkę, która podstępem weszła do ośrodka. Im wszystkim zagraża niezrównoważony osobnik, który mści się za swoje krzywdy.

Odważna, wciągająca powieść, w której akcja toczy się niejako "do tyłu" - autorka stopniowo odsłania przed czytelnikami powody oraz pobudki, które owego feralnego dnia sprowadziły bohaterów w to samo miejsce.

Jodi Picoult, jedna z najbardziej nieustraszonych pisarek naszych czasów, jak zwykle nie stroni od trudnych tematów i stawia niewygodne pytania. Jak pogodzić prawa matki z prawami jej nienarodzonego dziecka? Co znaczy być dobrym rodzicem? Czy ten, kto rzuca kamień, zawsze jest bez winy? "Iskra światła" nikogo nie pozostawi obojętnym.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Iskra_swiatla-p-32343-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Iskra_swiatla-p-32343-1-30-.html

Z jednej strony kobiety, dziewczynki zgwałcone; kobiety, które dowiadują się, że życie ich dziecka po urodzeniu to będzie pasmo cierpień, droga pełna bólu zakończona przedwczesną śmiercią.

Z drugiej strony kobiety, które przez kilkanaście lat lecza niepłodność, lecząc przy tym także depresję, walcząc o każdą, najmniejszą szansę poczęcia dziecka.

-----------

Patrzę na te dwa obozy i nie mówię nic. Bo nie da się "opowiedzieć za którąkolwiek ze stron". Nie da się określić, czy jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem aborcji. Bo za każdą decyzją o przerwaniu ciąży kryje się indywidualna, odrębna historia kobiety. Dlatego nie – nie odpowiem wam, czy jestem przeciwna aborcji.

Jodi Picoult też. Ale przecież nie o odpowiedź tutaj chodzi. Ani o otwarcie oczu, ani o tolerancję, akceptację. Autorka przedstawia historie kilku kobiet i nie stawia je w ringu, nie każe przerzucać się argumentami. Po prostu o nich pisze.

"Jak to możliwe, że chwila rozpoczęcia życia aż tak różni się w...

szczypiorek5 | 2018-12-09
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Niezawodna Jodi Picoult. Kolejny trudny temat - aborcja i jak zawsze w swoich książkach autorka nie daje nam czarno- białego świata ale maluje wszystkie odcienie szarej rzeczywistości, przedstawia różne postawy, życiorysy, motywacje,poglądy.
Pozostawia czytelnikowi miejsce na jego własne przemyślenia i przekonania. Warto przeczytać, polecam.

Agnieszka Rzońca | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Jodi Picoult po raz kolejny podejmuje w swojej powieści trudny i bardzo kontrowersyjny temat. Tym samym udowadnia, że nie ma dla niej kwestii niewygodnych. Każdorazowo sięgając po powieść autorki mam pewność, że czas spędzony na lekturze będzie wart tych chwil skradzionych codzienności. Picoult to mistrzyni analizowania zawiłych sytuacji, ukazywania trudnych ludzkich doświadczeń i dramatów. Fachowo operuje emocjami czytelnika, skłaniając go do własnych przemyśleń nie narzucając swojego zdania. To cecha najlepszych autorów. Każdy temat przedstawia wyczerpująco. Pokazuje, że w życiu nic nie jest czarne albo białe, ale ma wiele odcieni szarości. Biorąc na warsztat tak wrażliwy problem aborcji bez wątpienia postąpiła bardzo odważnie, w temacie poruszała się pewnie, nie tracąc przy tym rozwagi, taktu i subtelności. Mistrzyni w trafianiu w serca czytelników.
Ukłony dla autorki, za to, że nadal potrafi zaskakiwać czytelnika. Jej warsztat twórczy stale jest na bardzo wysokim poziomie. Na...

venicet5 | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Jodi Picoult nie trzeba reklamować. Stwierdzam, że poziom poprzednich powieści utrzymany.Jak to u Picoult- kontrowersyjny temat, różne postawy.Uczestniczymy w argumentacjach obu stron, każda ma swoje racje. Mnóstwo emocji, refleksje. Polecam.

noodla_books | 2018-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2018

"Czy wszystkie dzieci są godne przyjść na świat?
Czy wszystkie kobiety zasługują na to, aby decydować o własnych dzieciach?"
Jodi Picoult wydała ponad 30 powieści. Ja przeczytałam dopiero 4 i każda z nich została mi w pamięci. Jej książki są niesamowicie wciągające, wiarygodne i pozostawiają po sobie mnóstwo pytań i niedopowiedzeń. To bardzo często poruszane przez nią realne problemy i treści mające wywołać u czytelników emocje i dyskusje.
To nie ja, a autorka poprzez tę historię wyciąga na wierzch kontrowersyjny temat. Daje nam do myślenia, nic nie wskazuje i też nie nakazuje, ona po prostu chce pokazać nam świat i jego dylematy, o których czasem się głośno nie mówi.
Przyznam że, początek szedł mi dość opornie, zanim zorientowałam się, że historia ta jest opowiadana przez każdą ważną tu postać, w czasie przeszłym i teraźniejszym.
Janine, Izy, Louis, Joy to tylko kilka z wymienionych bohaterów. Jedni są pracownikami, inni pacjentami kliniki. Są tu również i demonstranci i...

rudarecenzuje | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Każdy z nich znalazł się tego dnia w niewłaściwym miejscu, w nieodpowiednim czasie. Co robili w klinice kobiecej? Jakie wydarzenia doprowadziły ich do tego miejsca? A przede wszystkim, co wspólnego mają z tematem aborcji? Czy podjęte wcześniej decyzje zadecydują teraz o ich życiu?

Jodi Picoult to jedna z moich ulubionych pisarek, niezastąpiona wręcz w przypadku literatury kobiecej. Świetnie przygotowana, skłaniająca do refleksji, czerpiąca z ważnych i aktualnych tematów oraz zaskakująca sposobem ich przedstawienia. Jeszcze nigdy nie rozczarowała mnie swoim piórem. Tym razem nie mogło być inaczej.

„Iskra światła” to jedna z tych powieści, które oddziałują na czytelnika za pomocą swego mocnego przekazu, z jednej strony wykorzystując ważną rolę omawianych kwestii, z drugiej zaś polegając na wywoływanych przy tym emocjach. W swojej najnowszej książce autorka odnosi się do tematu, jaki nikogo nie pozostawi obojętnym. Patrząc przy tym z każdej strony i odwołując się do doświadczeń...

zupa_czyta | 2018-12-10
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Jodi Picoult ma talent do poruszania trudnych, kontrowersyjnych tematów i przedstawiania ich w sposób przystępny, pobudzający czytelników do myślenia w trakcie lektury i po jej zakończeniu. W "Iskrze światła" tematem przewodnim jest aborcja widziana oczami jej przeciwników i zwolenników. Picoult podeszła do tematu rzetelnie - nie faworyzuje żadnego z "obozów", to czytelnik ma sam zdecydować, po której stronie barykady się znajduje.
Gdy do kliniki dla kobiet dostaje się uzbrojony napastnik, szukający zemsty za osobiste krzywdy, nagle poglądy bohaterów przestają grać główną rolę - wszyscy się jednoczą, żeby wyjść cało z opresji. Książkę, szczególnie początkowe rozdziały, czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną. Jest napięcie, wyczuwa się strach i przerażenie zakładników. Wszystko psuje jednak forma snucia opowieści wybrana przez Jodi - historia opowiadana jest od końca - wiemy, co się stało, nie wiemy tylko, jak do tego doszło. Trochę ciężko było mi się przez to "wgryźć"...

okulary_do_czytania | 2018-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2018

"Iskra światła" Jodi Picoult porusza trudne tematy związane z aborcją i stawia niewygodne pytania.
W klinice dla kobiet, oferującej pomoc wszystkim potrzebującym dochodzi do tragedii. Zdesperowany mężczyzna otwiera ogień i bierze zakładników wśród, których jest pielęgniarka, która ratuje życie ciężko rannej kobiecie. Lekarz, który wykonuje swoją pracę w imię wiary. Młoda kobieta, która przyjechała usunąć ciążę. A nawet obrończyni życia udająca pacjentkę, która podstępem weszła do ośrodka.
Negocjacje prowadzi Hugh McElroy, który dowiaduje się, że wśród zakładników jest jego piętnastoletnia córka.

Akcja przybrała tu odwrotną kolejność i książkę czytamy jakby od końca cofając się w czasie. Pierwszy raz spotkałam się z takim zabiegiem autora i powiem szczerze nie do końca jestem przekonana czy to pomysł udany. Cofając się w czasie dowiadujemy się co działo się z głównymi bohaterami i co przyczyniło się do ich postępowania, decyzji i kolei losu. Według mnie lepszym rozwiązaniem byłoby...

Ania96 | 2018-12-03

Tym razem Jodi Piccoult 💗
Problem aborcji.
Nie chcę wgłębiać się w samo sedno, każdy z nas ma prawo mieć swoje zdanie. Nie zawsze jest słuszne i czasem sami nie jesteśmy go pewni, ale mamy wybor. Kazdy z nas ma wybór.
Świetna historia. Trudne tematy oplątane wartką akcją. Sflustrowany, nieszczęśliwy ojciec napada na Klinikę Aborcyjna,w którek usunieto ciążę jego córki. W jego mniemaniu to klinika odpowiada za aborcję. Może nawet dopuszcza do siebie myśl, że to też wina jego córki, ale tak naprawdę gdyby nie to miejsce ona nie miałaby wyboru.
I tak oto wraz z niestabilnym emocjonalnie bandziorem zamknięte zostaje wiele osób. Każda z nich ma swoją własną historię, nie wszyscy są tu aby dokonać aborcji. Jednak w jego oczach , no przynajmniej większość z nich, nie jest godna by żyć.
Niesamowicie pouczająca, pokazująca chyba wszystkie możliwe punkty widzenia problemu jakim jest aborcja.
Jedyne co mi nie przypadło do gustu to,to, że historię czytamy jakby niemal od końca i z każdą...

Kasiek m | 2018-11-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam