Allegro - kampania grudzień kat. romans

Moje serce w dwóch światach

Cykl: Lou Clark (tom 3)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Still Me
Zuzanna

Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje mężczyzna aż tak podobny do miłości jej życia? Miłości, która, jak się zdawało, bezpowrotnie odeszła? Nowy Jork, miasto drapaczy chmur, urokliwych restauracji, rozświetlonych alei i ludzi w ciągłym biegu. Miasto, które spełnia marzenia....

Nowy Jork, miasto drapaczy chmur, urokliwych restauracji, rozświetlonych alei i ludzi w ciągłym biegu. Miasto, które spełnia marzenia. Lou przyjeżdża tam, by nauczyć się nowych rzeczy. Wie, jak wiele kilometrów dzieli ją od Londynu, w którym mieszka Sam, jej nowy chłopak. Wie, że świeży związek może nie przetrwać próby odległości. Właśnie wtedy poznaje Josha. Jasne staje się, że każda decyzja, którą podejmie w kwestii swojej przyszłości, całkowicie zmieni jej życie.

Jojo Moyes powraca do swoich ukochanych bohaterów
ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ i KIEDY ODSZEDŁEŚ.

Czy warto żyć dawnym uczuciem, czy może lepiej bez oglądania za siebie otworzyć się na kogoś zupełnie innego?

źródło opisu: Jojo Moyes PL

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,114007,M...»

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2648

Idąc za głosem serca, by odnaleźć siebie

Nowy Jork. Miasto-legenda, miasto, gdzie spełniają się marzenia, wszystko jest możliwe i możesz być kim tylko chcesz. Kolejne osoby przybywają do betonowej dżungli, odkrywają cały świat w jednym miejscu i poddając się magii Miasta, Które Nigdy Nie Śpi, liczą na spełnienie najgłębszych pragnień. Czy może istnieć lepsze miejsce dla marzycielki o wielkim sercu i zamiłowaniu do nietuzinkowych strojów, która ciągle szuka swojej drogi?

Zgodnie z myślą „jeśli poradzisz sobie w Nowym Jorku – poradzisz sobie wszędzie”, Lou Clark trafia do Wielkiego Jabłka, stając się jedną z tych nowoprzybyłych, którzy próbują znaleźć rytm kroków wśród śpieszących się mieszkańców. Po zawirowaniach, jakie zaoferowały jej tomy pierwszy i drugi, w końcu ma szansę wprowadzić w życie dewizę, w którą wyposażył ją Will. Jednak podążanie za słowami, które mają być dla niej drogowskazem, wcale nie jest takie proste. Szczególnie gdy wiąże się z tym przyjęcie pracy na drugim końcu świata i rozstanie z rodziną oraz ukochanym Samem. Lou zostawia swoje serce w Londynie i rusza w głąb świateł Nowego Jorku. Posada asystentki nowojorskiej bogaczki otwiera przed nią świat śmietanki towarzyskiej, w którym co prawda nie brakuje pieniędzy, ale w parze z nimi idą również tajemnice oraz problemy. Kłopoty pojawiają się także po drugiej stronie oceanu, gdzie nieporozumienia oddalają bliskich bardziej niż kilometry. Gdy na drodze Lou los stawia Josha, który do złudzenia przypomina Willa, dziewczyna uświadamia sobie, że być może jej serce wcale nie pozostało w Londynie, a szczęście zaczyna nabierać nowego kształtu…

„Moje serce w dwóch światach” to historia, która ma w sobie dużą dawkę uroku. Jak główna bohaterka, jest urocza, barwna, może czasem zbyt naiwna, ale przede wszystkim cechuje ją optymizm. Choć, podobnie jak we wcześniejszych odsłonach serii, nie brakuje problemów, chwil smutku i zwątpienia, to jednocześnie jest to najbardziej radosna część. Zaryzykuję stwierdzeniem, że to powieść szyta na miarę Lou – i należy wyłącznie do niej. Mogłoby się wydawać, że ciężar powieści zostanie oparty na relacjach Lou – Sam oraz Lou – Josh, a rozdarcie bohaterki między dwoma światami zamknie się w obrębie wątku romantycznego, jednak (na szczęście!) w tym przypadku Moyes uniknęła banału, w centrum stawiając samą Lou. „Moje serce w dwóch światach” jest przede wszystkim historią o wewnętrznej metamorfozie, o odnajdywaniu własnej drogi, a wszystko to, co przydarza się Lou, stanowi cegiełki, z których buduje poczucie własnej wartości. Obserwując dziewczynę na przestrzeni trzech tomów, widzimy, że dorośleje, rozkwita i powoli rozwija skrzydła, choć oczywiście robi to w swoim stylu, niewiele tracąc ze swojej ekscentryczności. Uwaga skupiona na Lou nie oznacza, że doskwiera jej samotność. Do bohaterów z pierwszego i drugiego tomu dołączyły nowe osoby, które dostarczając Lou wrażeń i mniej bądź bardziej świadomie pomagają jej znaleźć odpowiedź na pytanie „kim tak naprawdę jest Lou Clark?”. Tytułowe dwa światy przenikają się w życiu każdej postaci, nieważne czy mówimy o Lou, jej bogatych pracodawcach, jej londyńskiej rodzinie, czy napotkanych nowojorczykach. Jojo Moyes dobrze radzi sobie z okiełznaniem mnogości wątków i splataniem historii, dzięki czemu bez większego wysiłku płyniemy przez lekturę, przechodząc od postaci do postaci, które – co najważniejsze – nie zlewają się w bezkształtną masę.

Jojo Moyes podjęła się bardzo trudnego zadania, gdy postanowiła rozbudować historię Lou Clark, najpierw o tom „Kiedy odszedłeś”, a potem o „Moje serce w dwóch światach”. Nie da się ukryć, że „Zanim się pojawiłeś” w umyśle wielu czytelników było – i nadal jest – powieścią jednotomową. Uważają, że poprowadzenie historii, relacja bohaterów i finał, który przesądził o ich losach, wybrzmiewa najlepiej w pojedynkę. Na pewno nie da się ukryć, że zarówno „Kiedy odszedłeś”, jak i „Moje serce w dwóch światach”, choć są w stanie poruszyć czułe struny, nie kryją w sobie tak dużego ładunku jaki miało „Zanim się pojawiłeś”. Można powiedzieć, że pierwszy tom jest niepowtarzalny, to tytuł, do którego porównuje się inne książki, za to w przypadku „Kiedy odszedłeś” i „Mojego serca w dwóch światach” nietrudno o skojarzenia w stylu: O, to jest podobne do „Był sobie chłopiec” czy: Przypomina odrobinę „Nianię w Nowym Jorku”. W tym rozumieniu nie są to tytuły, które oszałamiałyby oryginalnością, sięgając po nieoczywiste rozwiązania, czy prowokując do dyskusji na trudny temat. Z pewnością nie zaszkodziłoby, gdyby niesztampowość pierwszego tomu znalazła odzwierciedlenie w późniejszych częściach trylogii. One jednak sięgnęły po bardziej wyświechtane elementy tej półki gatunkowej. W kontekście powstania drugiego tomu, Jojo Moyes napisała: Nie planowałam kontynuacji „Zanim się pojawiłeś”. Jednak praca nad scenariuszem filmu i codzienna lektura wszystkich tweetów i maili od czytelników, którzy pytali o dalsze losy Lou sprawiła, że bohaterowie nigdy mnie nie opuścili. Z wielką przyjemnością odwiedziłam Lou, jej rodzinę, Traynorów i pozwoliłam im się zmierzyć z zupełnie nowymi problemami*. Po lekturze drugiego oraz finałowego tomu doszłam do wniosku, że kontynuowanie losów Lou, choć początkowo nieplanowane, jest być może bardziej naturalnym następstwem pierwszej części, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Nawet taki drobiazg jak oryginalne tytuły, kładzie nacisk na fakt, że to zawsze była historia Lou, a każdy tom obejmuje nowy etap w jej życiu. „Me Before You” to dosłownie „ja przed tobą”, czyli podobnie jak w polskim tytule - ja, zanim się pojawiłeś. „After You” to „po tobie”, moje życie, kiedy odszedłeś, „Still Me” to „ciągle ja”, mimo wszystkich zmian i wewnętrznej metamorfozy. Historia Lou nie skończyła się „Zanim się pojawiłeś” – ona właściwie dopiero się zaczęła. Jej relacja z Willem stanowi pewien etap, zwrotny etap w jej życiu, które wskoczyło na nowe tory. Wiemy, kim była przed spotkaniem z nim, ale o wiele ważniejsze są konsekwencje ich relacji. Jeśli spojrzymy na kontynuację pod tym kątem, uświadamiamy sobie, że przecież coś musiała zrobić z tymi przeżyciami i nabytym bagażem doświadczeń. A Moyes postanowiła o tym opowiedzieć. Seria o Lou Clark jest takim dość ciekawym zjawiskiem, bo choć z jednej strony w każdym tomie przedstawia historię tej samej bohaterki i jej bliskich, to z drugiej każdy z nich sprawia wrażenie innej zamkniętej opowieści, zmieniają się problemy, klimat, melodramat miesza się z komedią, romans ustępuje miejsca dorastaniu i szukaniu swojej drogi. Zupełnie jakby bohaterka wyrwała się z powieści i zaczęła wskakiwać do innych tytułów, bo jeden tom stał się dla niej zbyt ciasny. Cóż, biorąc pod uwagę usposobienie Lou, nic dziwnego, że nie pogodziła się z byciem bohaterką jednego hitu.

„Moje serce w dwóch światach”, jak na powieść feel-good przystało, kryje w sobie sporo ciepła i niezachwianą wiarę w to, że bez względu na kaliber problemu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, wszystko będzie dobrze. Jojo Moyes ofiarowała prezent wiernym czytelniczkom, ale przede wszystkim swojej bohaterce. Will Traynor chyba nie mógłby życzyć Lou lepszego zakończenia.

__________

*oryginalny, pełny post dostępny na stronie https://www.jojomoyes.com/2015/02/26/new-book-announcement-after-you-the-sequel-to-me-before-you-coming-this-autumn/

Natalia Lena Karolak

Piotr | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Moyes to jedna z nielicznych obcojęzycznych autorek, z którymi chętnie bym porozmawiał na żywo. Przeczytałem kilka wywiadów, jakie udzieliła, przeczytałem wszystkie książki, jakie napisała i zwyczajnie jestem zachwycony. Piękna kobieta z wielkim talentem, której woda sodowa nie uderzyła do głowy.
Moyes napisała kontynuację utworu, od którego wszystko się zaczęło. A to już trzeci tom opowieści niepozornej dziewczyny Lou. Tym razem angielka otrzymuje posadę w Ameryce, w Nowym Jorku. Z początku jest zachwycona tym, co zastaje. Wprawdzie mieszka w maleńkim mieszkanku, ale zyskuje przyjaciółkę, której mąż ją zatrudnia. Tak to wygląda do czasu, kiedy zostaje zmanipulowana i poproszona o przysługi, których nie powinna się podejmować. Lou działa w dobrej wierze. Oskarżenie, jakie pada skądinąd sprawia, że ląduje na ulicy. Ale nie może tak łatwo rozstać się z rodziną Gopników. w których pani domu, a przyjaciółka Lou (jak ta sadziła), ma polskie korzenie.
Jak zwykle Moyes dostarcza...

Aneta Wiola | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

„NAJFAJNIEJSZA DZIEWCZYNA W CAŁYM NOWYM JORKU”
Louisa Clark za namową swojego chłopaka postanawia przyjąć propozycję pracy w Nowym Jorku. Bogaty biznesmen zatrudnia ją jako asystentkę swojej młodej żony. W czasie gdy związek Lou przechodzi kryzys, napotyka mężczyznę łudząco podobnego do jej zmarłego ukochanego. Wśród zgiełku Manhattanu i towarzystwa zamożnych ludzi, Lou będzie musiała znaleźć kompromis między tym, co kocha robić a miłością do swojego chłopaka.

Pierwszą moją myślą było: Lou Clark uczy się polskiego! Dla mnie to szok, a wszystko za sprawą jednej z czołowych bohaterek, która jest Polką.
Nigdy nie lubiłam Louisy. Zawsze wydawała mi się niedorozwinięta, tępa i karykaturalna. W wielu przypadkach miałam ochotę ją pochlastać, kręcąc głową z myślą: „jak można być tak głupim?”. Nigdy też nie lubiłam jej świętoszkowatego kochasia. Do szerokiej palety irytujących bohaterów doszli kolejni: księżniczkowata-kukła (nie wiem nawet czy jest takie słowo), rozpuszczony bachor...

Mey-Mey | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Lou Clark jest absolutnie urocza w swej naiwności, infantylności i delikatnym dziwactwie na punkcie strojów. Uwielbiam ją!
Jeśli chodzi o samą powieść, to czytało mi się ją wspaniale. Perypetie Lou w Nowym Jorku dostarczyły mi wielu chwil uśmiechu i wzruszeń. Kibicowałam jej, żeby w końcu znalazła swoje powołanie, miejsce na świecie i samą siebie.

Polecam!

Black-Beauty | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

„Myślałam o tym, jak bardzo kształtują nas ludzie, którzy nas otaczają, i jak z tego powodu bardzo trzeba uważać, wybierając ich, a potem przyszło mi do głowy, że mimo wszystko może się okazać, że trzeba ich utracić, żeby tak naprawdę odnaleźć siebie”
To już ostatni tom i koniec historii zwariowanej lecz sympatycznej Louisy Clark. Tym razem losy młodej Angielki splatają się z Nowym Jorkiem – miastem drapaczy chmur, ludzi w ciągłym biegu, tam gdzie mogą spełnić się marzenia i realizować amerykański sen. Louisa Clark zaczyna pracę jako asystentka młodej żony bogatego biznesmena, musi przystosować się do nowego życia i zasad w nim panujących, z dala od rodziny i od chłopaka, ratownika Sama. Jej świeżo zaczęty związek zostaje wystawiony na ciężką próbę, nie tylko ze względu na odległość – pewnego razu Lou poznaje Josha, który z wyglądu bardzo przypomina Willa, jej zmarłego ukochanego. Czy to znaczy, że miłość, którą wcześniej utraciła, może być teraz dla niej na wyciągnięcie ręki? I...

mclena | 2018-06-27
Na półkach: 2018 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2018

"Najważniejsze, żeby nikt, kto ci towarzyszy, nie decydował, kim masz być, i nie przyszpilał się jak motyla w gablotce."

Zanim przejdę do docelowej recenzji, nie mogę się powstrzymać, aby podkreślić, jak ogromnie rozczarowana jestem tym, co zrobiły Panie Agnieszka Myśliwy i Nina Dzierżawska tłumacząc dialogi postaci Agnes. Od początku fatalnie czytało mi się niegramatyczne słowa Agnes, do tego stopnia, że aż się pofatygowałam i sprawdziłam wersję anglojęzyczną. Czy Pani Moyes aż tak przekoloryzowała naszą rodaczkę w swojej powieści? Nie mogłam uwierzyć, kiedy zobaczyłam, że w oryginale jej dialogi, to jak się wyrażała, były poprawne! Pytam się zatem dlaczego Agnes została ośmieszona przez Panie tłumaczące tę książkę? To miało być zabawne? Zapewniam, że wcale nie było. To tak jakby trudno było uwierzyć, że Polka, która emigrowała, może używać języka obcego, bez błędów gramatycznych. Moyes potrafi się wybronić swoim brytyjskim poczuciem humoru i nie ma potrzeby, by dodawać coś od...

Anna | 2018-10-12
Przeczytana: 11 października 2018

„Moje serce w dwóch światach” Jojo Moyes to kolejna, trzecia powieść z Lou Clark w roli głównej. Lou wyjeżdża z Londynu do Nowego Jorku. Podejmuje pracę jako asystentka młodziutkiej żony bardzo bogatego i wpływowego mężczyzny. Pan Gopnik jest dużo starszy od pani Gopnik.
Rozwiedziony, ojciec dorosłej córki. Agnes czyli pani Gopnik jest Polką. Tak jak Lou imigrantką. Możliwe, że dzięki temu Lou Clark traktuje jak przyjaciółkę. Ta z dnia na dzień wkracza w świat ludzi zamożnych, wpływowych. Uczestniczy w przyjęciach i balach charytatywnych. Obraca się wśród śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku. Mimo przebywania w mieście marzeń niewiele ma czasu dla siebie. Praca, którą wykonuje wymaga od niej pełnej dyspozycyjności. Wkrótce przyjaźń z Agnes zostanie wystawiona na próbę.
Lou tęskni za ukochanym, który został w Londynie. Pewnego dnia poznaje przystojnego i bogatego Josha. Ten do złudzenia przypomina jej zmarłego Willa. Tymczasem nową partnerką w pracy Sama, chłopaka Lou zostaje...

zolzowata_franca | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Po obejrzeniu ekranizacji powieści o Louisie Clark, musiałam wreszcie sięgnąć po książkę, by móc przekonać się, jakiego pióra używa Jojo Moyes.
Nie zawiodłam się. Pióro lekkie i ociekające wzruszeniem, a własnie tego oczekiwałam.
Tym razem Lou za namową swojego chłopaka Sama, przyjmuje pracę w Nowym Jorku. Zostaje zatrudniona przez bardzo bogatego biznesmena Gopnika, jako asystentka jego żony Agnes, pochodzącej zresztą z Krakowa. Lou stawia czoła nowym wyzwaniom.
Will jest ciągle obecny w jej myślach. Lou stara się żyć, postępować tak, jak chciał dla niej Will. Zostając asystentką Agnes poznaje nowy świat, jakże inne życie od tego, jakie prowadziła dotychczas. Agnes zanim poznała swego bogatego męża świadczyła dla niego usługi masażu. Ma mnóstwo problemów z pasierbicą, byłą Panią Gopnik oraz z nowym otoczeniem, które nie chce jej przyjąć, uznając za kogoś gorszego. Lou staje się jej przyjaciółką i powiernicą.
Jak potoczą się losy Lou, Sama, Gopników oraz kilku nowych bohaterów,...

Edyta | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Po niekoniecznie najlepszej "Kiedy odszedłeś" przyszła pora na sięgnięcie po "Moje serce w dwóch światach" sama nie wiedziałam co przyniesie trzecia część (jakoś tak sceptycznie do niej podchodziłam). A jeśli i Wy mieliście podobne odczucia - to zupełnie niepotrzebnie, bo książka jest fantastyczna, ciepła, trochę ckliwa, wzruszająca, dająca nadzieję.

Znowu Lou, która zachwyciła mnie tak jak i w pierwszej części swoim stylem, prostotą, zasadami dobrem i ciepłem, które od niej bije.

Dla mnie fantastycznie opisany Nowy Jork, świat bogaczy, luksusu, imprez i stroi.

Autorka po raz kolejny dla mnie stworzyła świetną, prostą ale i wartościową historię poruszyła kilka ważnych i trudnych tematów współczesnych młodych ludzi. Ja polecam nie zawiedziecie się na pewno! I czekam niecierpliwie na kolejne świetne powieści autorki!

Karolina Hajdysz | 2018-08-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

"Zanim się pojawiłeś" to historia, która na zawsze zmieniła mój sposób postrzegania ludzi i świata. Choć nigdy nie potrafiłam pogodzić się z decyzją Willa Traynora to właśnie ten pierwszy tom był moim hitem nr 1 ♥️ ... a teraz już upewniłam się ze spokojem, że nic nigdy tego nie zmieni. 507 stron, byłam mega podekscytowana tym grubaskiem...nowojorskie tło perypetii naszej zwariowanej Lou, a u jej boku ukochany ratownik Sam.....i Josh, który wygląda zupełnie jak On, jak Will.
Ale szczerze mówiąc zupełnie mnie nie pochłonęło. Tylko parę fragmentów. Przeczytałam całą, ale nie znalazłam w niej nic co szczególnie ujełoby moje serducho, niestety. Ponadto spokojnie można byłoby odjąć jej ze 150-200 stron. Myślę, że wtedy byłoby o niebo ciekawiej. A tak w ogóle...niech każdy sam wyrobi sobie własną opinię na jej temat.

Książkowo_czyta | 2018-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Na początku miesiąca Wydawnictwo Znak oddało w ręce czytelników najnowszą książkę ogromnie poczytnej autorki – Jojo Moyes – „Moje serce w dwóch światach”. Jest to trzecia odsłona losów Lou Clark, bohaterki powieści „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś”.

Akcja powieści osadzona została w Nowym Jorku, gdzie Lou podejmuje pracę u bardzo zamożnej rodziny Gopników. Czy będzie to początek Nowojorskiego snu uczącej się żyć na nowo Lou?

Dziewczyna jest asystentką i powierniczką Agnes Gopnik, która jak dowiadujemy się w toku lektury skrywa wiele sekretów. Lou dwoi się i troi, by, choć odrobinę ułatwić swojej pracodawczyni bywanie w gronie wyższych sfer, które z różnych względów nie są dla niej łaskawe. Sama Lou także musi się przystosować do zupełnie obcego dla niej świata pełnego przepychu i nieustannej gry pozorów, który jak dotąd był dla niej zupełnie obcy. Podczas jednego z bali, na którym towarzyszy Agnes, Lou poznaje Josha, który wygląda zupełnie jak Will… A przecież setki...