Zipper i jego ojciec

Tłumaczenie: Józef Wittlin
Wydawnictwo: Austeria
Zipper und sein Vater. Roman
pleciuch

Synowie polegli pod Kartaginą, a ojcowie, którzy przeżyli, ukradli im wszystko, zdążyli spłodzić dzieci z dziewczynami, przeznaczonymi właściwie dla nich. Ci, którzy wrócili, czują się „fremd”, „obcymi w tym świecie, wracają bowiem z państwa cieni”(…) O ile Żydzi z „Juden auf Wanderschaft” opuszczają ojczyznę, rozbitkowie wojenni starają się do niej wrócić. Ale droga tych ostatnich jest...

O ile Żydzi z „Juden auf Wanderschaft” opuszczają ojczyznę, rozbitkowie wojenni starają się do niej wrócić. Ale droga tych ostatnich jest równie zwodnicza i nie kończy się odnalezieniem Heimatu, lecz stwierdzeniem braku i nieistnienia ojczyzny. Synowie, jak powiedziano w powieści „Zipper i jego ojciec” (1928), wracają do ziemi obcej, na której nie znajdują już niczego, ponieważ wszystko zostało im odebrane przez ojców winnych tego, że ich wysłali na wojnę. Synowie polegli pod Kartaginą, a ojcowie, którzy przeżyli, ukradli im wszystko, zdążyli spłodzić dzieci z dziewczynami, przeznaczonymi właściwie dla nich. Ci, którzy wrócili, czują się „fremd”, „obcymi w tym świecie, wracają bowiem z państwa cieni”, a błękitne światła na grobach poległych są okrutnym requiem dla uspokojenia tych, co pozostali przy życiu. (Claudio Magris, „Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich”)

źródło opisu: http://austeria.pl/produkt/zipper-i-jego-ojciec/

źródło okładki: http://austeria.pl/produkt/zipper-i-jego-ojciec/

ChristinaL | 2016-12-29

Pierwodruk powiesci ukazal sie w 1928 roku w Monachium. Polski przeklad Wittlina wydalo trzy lata pozniej Towarzystwo Wydawnicze 'Roj'.
Perypetie Arnolda Zippera i jego ojca - producenta szyjek, podstawek i den skrzypiec - pokazuja roznice i podobienstwa dwoch generacji zyjacych na poczatku XX wieku.
I Wojna Swiatowa burzy porzadek ich egzystencji. Arnold wyslany przez ojca na front wraca odmieniony. Nie mogac znalezc dobrej pracy zatrudnia sie ostatecznie w biurze. Czeka go niesatysfakcjonujace zajecie, poznanie Erny i nieszczesliwy zywot u boku zony - bezwzglednej, kochajacej kobiety gwiazdy filmowej.
Ciekawy obraz bardzo smutnego zycia w rozpadajacej sie Monarchii.
Oczarowuje finezyjny opis mieszkania Zipperow, a szczegolnie salonu z komoda pelna srebrnych kielichow i rubinowoczerwonych szklanek wypelnionych czarnymi pajetami pani domu.

lukaska | 2016-01-07
Przeczytana: wrzesień 2014

Wciągnęła mnie ta książka swoją trochę szaloną narracją - niby realistyczną, z zakończeniem, które jest raczej surrealistyczne (po całym XIX - wiecznym jej klimacie chociaż zaczyna się to już wcześniej - te teksty o środowisku filmowym można by spokojnie umieścić w dzisiejszych czasach...). W sumie to mi się cała ta książka z dzisiejszymi czasami trochę kojarzyła - bieda, brak realizmu w myśleniu, radzenie sobie "jakoś"...trochę jak dziś...Oprócz tego pięknie napisana... o filmowcach, a właściwie to "celebrytach", np.:
"W tym wielkim świecie, w jakim żył obecnie, trzeba było lepiej się ubierać niż jadać."

tomsn | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Powieść obyczajowa, socjologiczne wątki silne, remarque'owskie powroty z wojny i stracone pokolenie wojenne. Tragiczne postaci bohaterów. Bardzo zastanawiające w czytaniu. Warto dodać, że Autor związany z Polską.

Dama | 2017-08-19
Na półkach: Retro, Przeczytane