I poniosły konie

2006-01-01
2006-01-01
83-7163-465-X
zagadka powieść gra

Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...
Okładka książki Kwartalnik Literacki Wyspa Miron Białoszewski, Marek Czuku, Cezary Maciej Dąbrowski, Seweryn Górczak, Jacek Komuda, Karol Maliszewski, Piotr Milewski, Włodzimierz Odojewski, Aleksandra Słowik, Maksymilian Tchoń, Miłosz Waligórski, Radosław Wiśniewski, Piotr Wojciechowski, Katarzyna Wójcik
Kwartalnik Lit... Miron Białoszewski,...
Okładka książki Trzy córki Wellamo i inne baśnie pisarzy rosyjskich XIX i początku XX wieku Włodzimierz Dal, Aleksander Kuprin, Dymitr Mamin-Sybiriak, Wasilij Niemirowicz-Danczenko, Włodzimierz Odojewski, Orest Somow
Trzy córki Wel... Włodzimierz Dal, Al...

Osobiście bardzo żałuję, że pozycja ta zawiera wiele wątków zupełnie ze sobą niezwiązanych. Choć na pewno takie wydanie niesie ze sobą pewien urok.
Tak bardzo wciągnęłam się w pierwszą, najbardziej obszerną opowieść, że z niewypowiedzianym bólem czytałam kolejne strony, kiedy uświadomiłam sobie, że każda z nich nie będzie jej poświęcona.
Z przyjemnością przeczytałabym kontynuację. Polecam.

Z przyjemnością przeczytałabym...

Bardzo podoba mi się twórczość Włodzimierza Odojewskiego. Powieść „Zasypie wszystko, zawieje…” jest jedną z moich ulubionych. Autor porusza głównie tematykę Kresów Wschodnich i trudnych stosunków polsko- ukraińskich.

Zbiór „…i poniosły konie” zawiera dwanaście opowiadań. Najdłuższe z nich, tytułowe, ukazuje historię przyjaźni Polaka i Ukraińca. Dzięki wspomnieniom narratora poznajemy świat, który „w rzeczywistości jest ostatecznie umarły”. A przecież żyli tam obok siebie Polacy, Ukraińcy, Żydzi… Wejście Sowietów, potem Niemców, ogłoszenie przez nich Wołynia i Podola osobną prowincją, sprzymierzenie się z nimi Ukraińców, mordy i pogromy zburzyły cały ten świat.

Odeszła w strasznych męczarniach Marusia-śmieszka, która odsłoniła przed narratorem tajemnicę polowania na srebrnego lisa, a on nie mógł jej pomóc i tylko przeklinał najgorszymi słowami jej oprawców.

Przerażające sceny powrócą w „Zapisie zbrodni” i w „Sprawie Agnieszki”. W tym ostatnim autor zwraca uwagę na to, iż wraz z zakończeniem wojny na miejsce Gestapo, SS, Hilfspolizei czy NKWD wystąpiło UB, „z metodami działania dobrze przećwiczonymi w szkole wschodniego sąsiada”.

Narrator w pierwszej lub trzeciej osobie, wszechwiedzący, każe nam śledzić uważnie ciąg myśli bohatera. Nie można oderwać się od tych bardzo długich, charakterystycznych dla Odojewskiego, zdań. Zagłębiamy się w świadomość bohatera „jeszcze raz, i jeszcze”, jak w tym, tak właśnie zatytułowanym, opowiadaniu, miniaturce o długości niespełna czterech stron. Jest takich więcej: „Był spokojny”, „Tracił pamięć”, „Nie mogąc obudzić się jeszcze”.

Zastanawiamy się, czy to zapisy snu czy jawa? Czy obrazy dzieciństwa, powtarzalność pór roku, przeszłość, obrazy tego, co dopiero nadejdzie to w świadomości bohatera „Żadnego lęku…” próg śmierci?

Utwory w zbiorze „…i poniosły konie” pozwalają nam zastanowić się nad przemijaniem, nad wielką rolą wspomnień i przeznaczenia. Dają wiarę w sens i wartość przyjaźni.
Myśląc o Mikołaju Damiatyczu jego przyjaciel „wie na pewno, że w ten sposób budujemy sobie wzajemnie pomniki ze wspomnień, których żadna siła, żadna władza tej ziemi nie potrafi zniszczyć. Że rozsypią się dopiero w ciemności naszej śmierci”.

A może nie do końca? No bo przecież autor w pięknym „Zaklinaniu Meduzy” daje przejmujący obraz miłości i bliskości dwojga ludzi i silną wiarę, że „za tamtym, niewidocznym tutaj horyzontem powtórzy się raz jeszcze to wszystko, co najlepsze”.

Polecam bardzo mocno utwory Włodzimierza Odojewskiego. Są w nich piękne i poetyckie opisy przyrody, sceny, które niepokoją i pozostają na długo w pamięci. Miejsca opisywane przez autora przemawiają do wyobraźni.
To lektura obowiązkowa.

Wstrząsające opowiadanie tytułowe.Odojewski jak mało kto,potrafi na indywidualnych przypadkach opisać grozę i okrucieństwo ludobójstwa na Wołyniu.Świetne pisarstwo.Czytam już kolejny raz.

Bardzo dobre

Bardzo dobre