Zipper i jego ojciec

Zipper und sein Vater. Roman
literatura piękna
2016-02-08
Józef Wittlin

Pierwodruk powiesci ukazal sie w 1928 roku w Monachium. Polski przeklad Wittlina wydalo trzy lata pozniej Towarzystwo Wydawnicze 'Roj'.
Perypetie Arnolda Zippera i jego ojca - producenta szyjek, podstawek i den skrzypiec - pokazuja roznice i podobienstwa dwoch generacji zyjacych na poczatku XX wieku.
I Wojna Swiatowa burzy porzadek ich egzystencji. Arnold wyslany przez ojca...

Powieść obyczajowa, socjologiczne wątki silne, remarque'owskie powroty z wojny i stracone pokolenie wojenne. Tragiczne postaci bohaterów. Bardzo zastanawiające w czytaniu. Warto dodać, że Autor związany z Polską.

Wciągnęła mnie ta książka swoją trochę szaloną narracją - niby realistyczną, z zakończeniem, które jest raczej surrealistyczne (po całym XIX - wiecznym jej klimacie chociaż zaczyna się to już wcześniej - te teksty o środowisku filmowym można by spokojnie umieścić w dzisiejszych czasach...). W sumie to mi się cała ta książka z dzisiejszymi czasami trochę kojarzyła - bieda,...

• Przeczytane dawno temu
  • 2013
  • 2014
  • 2019 rok
  • 2019
  • Beletrystyka
  • 2016

Dodaj cytat z książki Zipper i jego ojciec