Zipper i jego ojciec

Wydawnictwo: Czytelnik
Zipper und sein Vater
literatura austriacka
Łukasz

Siódma powieść pisarza opowiada o odwiecznym problemie pokoleniowym: ojciec - syn oraz o krachu ideałów mieszczańskich w starym ginącym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1979

źródło okładki: www.literacki24.pl

ChristinaL | 2016-12-29

Pierwodruk powiesci ukazal sie w 1928 roku w Monachium. Polski przeklad Wittlina wydalo trzy lata pozniej Towarzystwo Wydawnicze 'Roj'.
Perypetie Arnolda Zippera i jego ojca - producenta szyjek, podstawek i den skrzypiec - pokazuja roznice i podobienstwa dwoch generacji zyjacych na poczatku XX wieku.
I Wojna Swiatowa burzy porzadek ich egzystencji. Arnold wyslany przez ojca na front wraca odmieniony. Nie mogac znalezc dobrej pracy zatrudnia sie ostatecznie w biurze. Czeka go niesatysfakcjonujace zajecie, poznanie Erny i nieszczesliwy zywot u boku zony - bezwzglednej, kochajacej kobiety gwiazdy filmowej.
Ciekawy obraz bardzo smutnego zycia w rozpadajacej sie Monarchii.
Oczarowuje finezyjny opis mieszkania Zipperow, a szczegolnie salonu z komoda pelna srebrnych kielichow i rubinowoczerwonych szklanek wypelnionych czarnymi pajetami pani domu.

lukaska | 2016-01-07
Przeczytana: wrzesień 2014

Wciągnęła mnie ta książka swoją trochę szaloną narracją - niby realistyczną, z zakończeniem, które jest raczej surrealistyczne (po całym XIX - wiecznym jej klimacie chociaż zaczyna się to już wcześniej - te teksty o środowisku filmowym można by spokojnie umieścić w dzisiejszych czasach...). W sumie to mi się cała ta książka z dzisiejszymi czasami trochę kojarzyła - bieda, brak realizmu w myśleniu, radzenie sobie "jakoś"...trochę jak dziś...Oprócz tego pięknie napisana... o filmowcach, a właściwie to "celebrytach", np.:
"W tym wielkim świecie, w jakim żył obecnie, trzeba było lepiej się ubierać niż jadać."

tomsn | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Powieść obyczajowa, socjologiczne wątki silne, remarque'owskie powroty z wojny i stracone pokolenie wojenne. Tragiczne postaci bohaterów. Bardzo zastanawiające w czytaniu. Warto dodać, że Autor związany z Polską.

Dama | 2017-08-19
Na półkach: Retro, Przeczytane