Wyzwanie czytelnicze LC

Dziennik cwaniaczka. Jak po lodzie

Tłumaczenie: Joanna Wajs
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 13)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Meltdown
Joanna Wajs
Ag2S

Zima zaskoczyła drogowców… i nauczycieli! Gimnazjum Grega zostaje zamknięte do odwołania z powodu śnieżycy, a sąsiedztwo Heffleyów zmienia się w pole bitwy (oczywiście bitwy na śnieżki). Powstają fronty, sojusze, strefy wpływów i skrytobójcze spiski. A Greg i Rowley? No cóż, próbują nie dać się zwariować, gdy cały świat wokół ogarnia białe szaleństwo. Jeff Kinney jest twórcą internetowych...

Jeff Kinney jest twórcą internetowych gier komputerowych oraz serii książek „Dziennik cwaniaczka”, numeru jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”. W 2009 roku czasopismo „Time” umieściło go wśród stu najbardziej wpływowych ludzi świata. Jeff stworzył też poptropica.com, jeden z pięćdziesięciu najlepszych portali internetowych według „Time”. Dzieciństwo spędził w Waszyngtonie. Obecnie mieszka na południu Massachusetts z żoną i dwoma synami.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

Wkp | 2018-12-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

NOWE ZNACZENIE BIAŁEGO SZALEŃSTWA

W poprzednim tomie „Dziennika Cwaniaczka” mieliśmy Święta, ale bez zimy, bo rodzina głównego bohatera postanowiła wybrać się w cieplejsze rejony na ten czas. Teraz, by nie żałować swoim czytelnikom śnieżnego szaleństwa, Jeff Kinney serwuje nam część skupioną na właśnie na nim. Będzie więc biało, będzie zabawnie i nastrojowo. I jak zwykle na znakomitym poziomie, który dobrej rozrywki dostarczy nie tylko dzieciom.

Świat stanął na głowie! Nadeszła zima, a na dworze jest ciepło, upalnie wręcz. Winne wszystkiemu jest podobno globalne ocieplenie, ale Grega niezbyt to interesuje. On jest na tym świecie zbyt krótko by mieć z tym cokolwiek wspólnego, mimo to czuje, że tak nie powinno być. Dla niego zima to zimno i śnieg, a tymczasem ma wrażenie jakby było lato. I tylko szkolne termostaty grzeją zgodnie z oczekiwaniami pory roku tak, że nie da się tego znieść.
Wkrótce jednak zima zaskakuje drogowców, nadciąga mróz, zaczyna sypać biały puch… Śnieżyca...

książek: 1981
AnnaSikorska | 2018-12-12

W ramach wprowadzania w „świąteczne i zimowe klimaty” warto przeczytać dwa tomy „Dziennika cwaniaka”: „No to lecimy” i „Jak po lodzie”. Oczywiście żadna z tych części przygód Grega nie będzie „pachniała choinką”, ale zimy w nich nie zabraknie. No, może nie do końca, bo pierwsza zabierze nas na święta w… tropiki, a przecież nie ma nic mniej kojarzącego się nam z Bożym Narodzeniem jak urlop pod palmami. Za to możemy być pewni, że bohaterzy dostarczą nam sporej dawki śmiechu i świetnej rozrywki, ponieważ nie ma nic bardziej niebezpiecznego od podróży w wykonaniu rodziny Heffleyów. Kiedy już ochłoniecie z gorącej atmosfery w tym tomie zapraszam do najnowszego, czyli „Jak po lodzie”. Tym razem zimy będzie sporo, nawet jeśli na początku wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że nie ma co liczyć na ochłodzenie. Greg ze specyficznym jemu dystansem poruszy kwestie globalnego ocieplenia, anomalii pogodowych i stanie się ofiarą sportów zimowych. Oczywiście w tym wszystkim nie może...

Iwona_C_ | 2018-12-30

Dziennik cwaniaczka jak po lodzie to doskonała zabawa dla wszystkich, którzy uwielbiają połączenie humoru słownego i rysunkowego. Pozycja idealna dla dzieci, które nie lubią zbyt długich tekstów. Na każdej stronie znajduje się dużo ilustracji, więc czytanie nie jest męczące i nużące, wręcz przeciwnie. Tekst ma taki układ, że zaciekawia i zachęca do przeczytania kolejnej strony.

małgorzata pyzik | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Aż trudno uwierzyć, że to już moje trzynaste spotkanie z sympatycznym i jakże inteligentnym Gregiem. Tegoroczna zima daje mu mocno w kość z powodu globalnego ocieplenia. Różnice w temperaturze bywają z każdym dniem ogromne, najpierw trudno wytrzymać w szkole gdy mocno jest ogrzana, by na następny dzień zamarzać z powodu dużego chłodu. Już samo to powoduje zwiększoną niechęć do szkoły. Chłopiec mocno interesuje się anomaliami pogodowymi, martwi się efektem cieplarnianym i związanymi z nim konsekwencjami, jednak uważa, że jako żyjący niedługo, miał na to niewielki wpływ. Gimnazjum to trudna szkoła przetrwania, gdy jednak dodatkowo dochodzą tak trudne czynniki atmosferyczne, jawi się ona jako spektakularny horror. Na dodatek mama rozpoczęła weekendową wojnę z elektronicznymi gadżetami, mając nadzieję, że w ten sposób bardziej wzmocni rodzinne więzi.
Ogromnie lubię w tej serii to, że autor zawsze stara się poruszać aktualne problemy, zarówno o zasięgu nazwijmy go globalnym jak i te,...

bettylou | 2018-12-03

Szukając idealnego prezentu dla młodszej siostry natrafiłam na prawdziwą perełkę. Tak się składa, że również przeczytałam opowieści o tytułowym cwaniaczku ;) "Jak po ludzie" są szalone, niegrzeczne (co ucieszy dzieci, bo kto chce czytać o grzecznych, idealnych bohaterach, prawda?), ale jednocześnie bawiąc uczą, ucząc bawią. Przygody Grega i jego przyjaciół pokazują młodszemu czytelnikowi szlachetne wartości i potępienie rzeczy niewłaściwych. Autor nie robi jednak tego w nachalnie dydaktyczny sposób, to sprawia, że książka ma ten swoisty pazur i czyta się ją z wypiekami na twarzy :)

parata | 2018-12-03

Wesoła, przyjemna i ciepła lektura dla całej rodziny. Czytają ją maluchy, rodzice, starsze dzieci. W pozornie prostej formie przekazuje życiowe prawdy. Kolejna książka z serii autorstwa Jeffa Kinneya powinna znaleźć się pod choinką w każdym domu, w którym są czytelnicy - mali i duzi :)

Migdalek | 2019-01-16
książek: 2064