Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

44 min.
Agata Picheta
dorastanie dla dziewczynek

Okładka książki Co mi powiedział tata Astrid Desbordes, Pauline Martin
Co mi powiedzi... Astrid Desbordes, P...
Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...
Okładka książki Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Nowe przygody ... Justyna Bednarek, D...

Książka podoba mi się, ale znam lepsze na ten sam temat.

Książka podoba mi się, ale znam lepsze na ten sam temat.

Myślę, że to książką idealna na prezent dla dorastającej dziewczynki.

Myślę, że to książką idealna na prezent dla dorastającej dziewczynki.

Ta książeczka jest w sam raz na początek rozmów o dojrzewaniu - krótka, prostym językiem opisuje podstawy podstaw, pokazuje kolejne etapy dojrzewania, nie porusza jeszcze tematów związanych z różnicą płci i seksem. Dla rodziców czy opiekunów mających trudności z zagajeniem rozmowy będzie to całkiem dobra baza, szczególnie, że nawet niechętna czytaniu dziewczynka nie będzie się musiała borykać z treścią ukrytą w nadmiarze tekstu. Pozycja raczej dla dziewczynek 9-11 lat, jeżeli ktoś ma potrzebę rozmawiać wcześniej również się nada.

Polecam. Świetna książka jako WPROWADZENIE w temat dojrzewania. Bardzo krótko ale konkretnie opisuje najważniejsze aspekty dojrzewania. Wiedza jest przedstawiona w ciekawy sposób. Jest dość obiektywna. Jest np. podana nazwa hormonów (estrogeny),o tym, że endometrium to błona śluzowa.

Książeczka dobrze tłumaczy zmiany zachodzące w organizmie dorastającej dziewczynki. Plusem jest zwrócenie uwagi na prowadzenie zdrowego stylu życia oraz to, że dojrzewanie to nie tylko zmiany w ciele, ale też zmiany emocjonalne oraz stopniowy wzrost odpowiedzialności. Niestety moim zdaniem książka niewiele różni się od bezpłatnych ulotek rozprzestrzenianych w szkołach przez firmy produkujące środki higieniczne dla kobiet.

Przetestowana na własnym dziecku! :) Tego właśnie szukałam. Świetna książeczka o dorastaniu i dojrzewaniu dziewczynek. Pięknie i kolorowo wydana. Najważniejsze informacje podane prosto i rzeczowo. Moja 10 letnia córka przeczytała ją z zaciekawieniem i widzę, że od czasu do czasu do niej zagląda. Ponieważ pojawiły się już u niej pewne oznaki wczesnego dojrzewania, nie jest zdziwiona czy przestraszona, tylko wie co ja czeka. Idealna książeczka na pierwsze etapy dojrzewania. Szczerze polecam!

Monica w prosty, obrazowy i pozytywny sposób przekazuje niezbędną wiedzę o kobiecym ciele i jego funkcjach dorastającym dziewczynkom. Bogate grafiki, prosty język przekazu i pozytywna energia płynąca z książki to jej główne atuty.
kolorowe ilustracje Cristiny i rzeczowe wyjaśnienia Moniki doskonale uzupełniają się. Jest to swoista hybryda pamiętnika i komiksu, gdzie dojrzewanie dziewczynki zostało przedstawione w sposób pozytywny, jako element natury, odczarowane i zdemitologizowane.

Tematy takie, jak miesiączka, dbanie o higienę i ciało /depilacja, a także o odpowiednią dietę czy regularny tryb życia zostały potraktowane jako naturalne, oczywiste i niezbędne informacje dla dorastającej dziewczynki. Słowem – bezpieczne przeprowadzenie dziecka przez trudny czas intensywnego rozwoju, nierzadko buntu i huśtawek emocjonalnych. Bardzo przydatna pozycja – zarówno dla dziewczynek jak ich matek, tym bardziej, że książka została opracowana w narracji pierwszoosobowej – od dziewczynki do dziewczynki, co ułatwia odbiór.

Pełny tekst znajduje się na moum blogu.

super książka! idealna dla dziewczynek w wieku 8-11

super książka! idealna dla dziewczynek w wieku 8-11

Cześć! Chciałabym Wam dziś przedstawić dziewięciolatkę Maję. Maja jest bohaterką książki "Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki" i pomaga swoim rówieśniczkom przejść przez trudny okres dojrzewania.
Kiedy poznajemy Maję rozpoczyna ona właśnie okres dojrzewania. Chcąc lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w swoim ciele nasza bohaterka udaje się wraz z mamą do lekarza pediatry. Pani doktor wprowadzając dziewczynkę w ten niełatwym temat zaczyna omawiać go od zmian zachodzących w mózgu dziecka i później przechodzi do przedstawienia zmian jakie zachodzą w ciele i które dziecko może u siebie samo zaobserwować: wzrost piersi, pojawienie się owłosienia pod pachami i łonowego, a także wyjaśnia na czym polega proces miesiączkowania.
Maja dorastając nie skupia się jedyni na zmianach jakie zachodzą w jej ciele, ale porusza również tematy, które nurtują każdą dziewczynę: czy musi już zacząć nosić staniczek, a jeśli tak, to wybrać top czy biustonosz?, czy golić włosy pod pachami?, jak zdrowo się odżywiać?, jak dbać o higienę?, dlaczego tak łatwo zmienia się jej nastrój? "Maja dorasta" to nie jest kompendium wiedzy na temat dorastania a praktyczny przewodnik po zmianach jakie zaczną zachodzić w życiu dorastającej dziewczynki. Zawarte w niej informacje są aktualne (zdecydowanie nie ma tu porad z babcinych zeszytów) dzięki czemu trafiają do współczesnego, młodego odbiorcy. Autorka opowiada tu o kolorowych topach, tamponach, plastrach do depilacji i apkach na telefon do zapamiętywania daty miesiączki.
Długo szukałam książki, którą mogłabym kupić dla mojej dorastającej córki i wreszcie udało mi się znaleźć tę pozycję. "Maja dorasta” to poradnik napisany prostym językiem i zawierający informacje ciekawe dla nastolatek. Książka nie jest obszerna (jest to zdecydowany plus, bo nie przytłacza dziecka natłokiem informacji) ale w przystępny sposób tłumaczy na czym polega niełatwy dla dziecka proces dojrzewania.
❤️
Ja i moja córka zdecydowanie polecamy tę książkę dla dorastających dziewczynek 8+ i ich mam.
❤️
"Maja dorasta" została wyróżniono w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Dość prosto i fajnie napisana książeczka dla już nie małych dziewczynek. Zapoznaje je w jaki sposób zmienia się ich ciało, wyjaśniając dlaczego się tak dzieje.
Książeczka wyjaśnia podstawowe zmiany jakie zachodzą w ciele małej kobiety, jednak uważam, że dla 9,10,11 latki jest wystarczająca. Może być dobrym wstępem do rozmowy między córka a mamą.

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci