Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Kroniki jednorożca. Polowanie

Seria: Horyzonty zdarzeń
Wydawnictwo: Rebis

Czy wiesz, co łączy prezydenturę Komorowskiego, Euro 2012 w Polsce i śmierć polskich polityków w wypadku? Przewidział to Robert J. Szmidt! Co byś zrobił, gdybyś posiadał nadnaturalne moce? Gdybyś umiał czytać w myślach lub narzucać innym swoją wolę? Stałbyś się superbohaterem czy raczej złoczyńcą? A może wybrałbyś inną drogę? Na przykład udawał jasnowidza, oferując swoje usługi tym, którzy...

Co byś zrobił, gdybyś posiadał nadnaturalne moce? Gdybyś umiał czytać w myślach lub narzucać innym swoją wolę? Stałbyś się superbohaterem czy raczej złoczyńcą? A może wybrałbyś inną drogę? Na przykład udawał jasnowidza, oferując swoje usługi tym, którzy gotowi są dobrze zapłacić - policji, zdesperowanym rodzinom ofiar zbrodni, chciwym korporacjom albo bezwzględnym politykom.

Przyjmując ofertę służb specjalnych, telepata Edmund Lis nie ma pojęcia, że intratne, jak mu się zdawało, zlecenie otworzy drzwi do zupełnie innego świata, w którym o wiele potężniejsi od niego esperzy toczą wojnę o dominację nad ludzkością.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

słoneczko | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Kolejna książka Szmidta po którą sięgnąłem.
Miałem problem z jej ocenieniem.
„Oni żyją pośród nas”.
Plusy:
- ciekawa szybka fabuła, nawiązanie do zdolności paranormalnych;
- początek świetny (prolog), znajomość grzechów przez siwowłosego E. Lisa w czasie mszy;
- czyta się szybko, łatwo i przyjemnie;
- powiązanie z realiami współczesnej Polski, z nazwiskami włącznie;
- ciekawy wątek przewidzenia zamachu na Polski rząd;
- dość dobrze wykreowane postacie E. Lisa i P. Koniecznego;
- zabawne dialogi, celne riposty;
- interesujące poszukiwania telepaty, akcja pod kryptonimem „Jednorożec”.
Minusy:
- początek (prolog) dobry, ale im dalej tym gorzej, nie do końca wykorzystany potencjał;
- zbyt otwarte zakończenie, a kontynuacji nie widać;
- niektóre przemyślenia autora nt. religii i wiary irytujące (każdy wierzy lub nie w to co chce).
Mały niedosyt pozostał.
Książka dobra, ale bez rewelacji.

jatymyoni | 2018-09-25
Przeczytana: wrzesień 2018

Kiedyś na Discavery oglądałam program jak w latach pięćdziesiątych próbowano wykorzystywać ludzi ze zdolnościami paranormalnymi w armii i wywiadzie USA. W tyam samym czasie prowadzono takie same prace w Związku Radzieckim. Jednak ich zaniechano. Jednak mamy Xxi wiek i Polski rząd wykorzystuje dla swoich celów grupę ludzi ze zdolnościami super paranormalnymi. Zaczyna się walka o władzę i o wpływy miedzy komórkami ludzi ze zdolnościami paranormalnymi wywiadów Polski i Rosji.Akcja jak z filmów Bonda, przenosi się z miejsca na miejsce, trup sieje się gęsto, jedni na drugich zastawiają pułapki. Tylko dla mnie cała akcja za bardzo naciągana i nierealna. Do tego w tej chwili modny, taki pod publiczkę, atak na Kościół, płaski, mało wybredny i nie mający nic wspólnego z akcją. Jak w filmach Bonda wiadomo jak się skończy, tyle tylko, że bardziej naciągane i z tanimi chwytami. Nie tego szukam w literaturze.

książek: 2059
jamczyk | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Jak wszystkie książki Roberta Szmidta dobrze się czyta. Nośny temat, zdolności paranormalne, ale pozostał spory niedosyt.

Wkp | 2018-11-29

ZNALEŹĆ „JEDNOROŻCA”

Wielkim fanem Szmidta nigdy nie byłem i nigdy pewnie nie będę. Jak większość polskich fantastów, tak i on pisze w sposób prosty, lekki i szybki w odbiorze, ma dobre momenty, ale serwuje nam jedynie rozrywkę. I tylko rozrywką, nawet jeśli z perspektywy lat bardzo trafną w swym profetyzmie, jest powieść „Kroniki jednorożca: Polowanie”. Choć trzeba przyznać, że to nawet udana lektura, z paroma dobrymi wątkami i pazurem.

Przyszłość (przynajmniej dla czasów, kiedy powieść powstawała). Edmund Lis jest telepatą, potrafi czytać ludziom w myślach, narzucać im swoją wolę itd. Los chce, że zamiast zostać superbohaterem albo samemu czerpać korzyści ze swoich zdolności, staje się marionetką w rękach pewnego polityka. To jednak wierzchołek góry lodowej, bo już wkrótce utworzona zostaje tajna grupa wywiadowcza złożona z osób z podobnymi mocami. Ich cel na chwilę obecną jest dość prosty – znaleźć „jednorożca”, a dokładniej prawdziwego jasnowidza. Kogoś, kto potrafiłby...

Sylwia Kluczewska | 2010-05-31
Przeczytana: 31 maja 2010

Prekognici, energoterapeuci, firestarterzy… Szmidt zrobił dokładnie to samo, co znana chyba wszystkim Joanne K. Rowling. Nic nowego, wszyscy słyszeliśmy o tym wcześniej, ale tutaj dostajemy to połączone w zgrabną całość.

Mateusz | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Po przeczytaniu "Toj Landu" myślałem, że zyskałem ulubionego polskiego pisarza SF/fantasy. I początek "Kronik" zaczął mnie utwierdzać w tym przekonaniu. Niestety im dalej w treść tym moja "miłość" do pisarstwa pana Roberta malała. Nie żeby była ta zła książka, bo nie jest. Czyta się ją łatwo, miło, szybko i przyjemnie - a takie dla mnie powinny być książki spod znaku SF. Jednak z każdą stroną coś mnie drażniło. Może nie jestem "ultraprawicowcem" czy "ultrakatolem", ale przemyślenia autora wypowiadane przez głównego bohatera na temat wiary, religii i kościoła strasznie mnie drażniły. W ostatniej części książki jest kilkustronicowy fragment, który nijak nie pasuje do całości a jest tylko po to żeby autor mógł oskarżyć kościół i kler o całe zło świata. Każdy ma poglądy jakie ma i nie czepiam się ich do momentu jak ktoś z przesadą afiszuje się z nimi. Druga kwestia to fabuła. Niektóre zagrywki były dość naciągane, wplecione mniej lub bardziej sprytnie w fabułę po to żeby ta fabuła miał...

Pablos | 2010-07-08

Opowiadanie, wydrukowane onegdaj w Science Fiction było doskonałe. To w pewien sposób niesamowite, jak powieść rozwijająca wątki tegoż opowiadania zamiast pogłębiać zaangażowanie czytelnika, wywołała uczucie znużenia i utratę chęci poznawania dalszych losów bohaterów. Coś tu nie wyszło, coś się nie udało.

mika_95 | 2015-05-22

Szybko się czyta i nawet przyjemnie, ale spodziewałam się czegoś lepszego.

Katrina | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Obdarzony telepatią Edmund Lis zostaje zwerbowany do tajnej grupy wywiadowczej. Jego drużyna szuka jednorożca: osoby obdarzonej umiejętnością jasnowidzenia. W trakcie jednej z akcji zostają jednak zapędzeni w pułapkę. Z życiem uchodzi tylko Lis oraz Kamil, członek grupy z talentem leczenia.

Gdy minęła mi „wczesnopodstawówkowa” faza na „Harry’ego Pottera” dość szybko przerzuciłam się na filmowych „X-menów” – wprawdzie komiksów nigdy nie poznałam, ale sam motyw z tej serii był i jest czymś mi bliskim. Nie wspominam o tym bez powodu: „Polowanie” Roberta J. Szmidta, czyli pierwszy tom „Kronik jednorożca” niezwykle kojarzą mi się z tą serią, choć całość osadzona jest w polskich realiach, a osoby z nadprzyrodzonymi zdolnościami raczej nie chodzą do stosunkowo beztroskiej szkoły Charlesa Xaviera.
„Polowanie” to powieść typowo rozrywkowa. Lekka, wręcz – komiksowa. Raczej nastawiona na akcję, niż na przekazywanie wielkich ideałów i analiz filozoficznych. Jest więc wyjątkowo lekką...

Alan Węcławik | 2016-07-19
Przeczytana: 05 lipca 2016

Jestem zaskoczony i to pozytywnie. Bardzo fajny pomysł na fabułę i jej oprawę. Wszystko osadzone jest we współczesnej Polsce, wszystkie nazwiska znanych osób są prawdziwe i nie ma tam miejsca na żadną fikcję. Oczywiście wydarzenia i wszystkie elementy są fikcyjne ale przeplatają się miedzy sobą w sposób idealny co dodaje smaczku całej historii. Co prawda wraz z czytaniem emocje lekko opadają ale sam fakt że pomysł jest rewelacyjny to trzyma się to kupy:)
Nie przypuszczałem również że ta książka ma swoją kontynuację, ale sam fakt jej istnienia sprawi że jak najbardziej po przeczytaniu tej pozycji to jak najbardziej po nią sięgnę.