Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,88 (25 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
7
8
5
7
3
6
1
5
0
4
1
3
0
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
data wydania
ISBN
9788381164771
liczba stron
660
słowa kluczowe
nauka, humanizm, postęp
kategoria
popularnonaukowa
język
polski
dodał
Carmel

Moja nowa ulubiona książka wszech czasów. Bill Gates Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki. Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się...

Moja nowa ulubiona książka wszech czasów.
Bill Gates

Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki.

Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewiających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu.

Pinker analizuje źródła sceptycyzmu i strachu. Czy ludzie są ze swej istoty irracjonalni? Czy do ugruntowania moralności potrzebujemy religii? Czy nowoczesność wpędziła nas w samotność i skłonności samobójcze? Czy żyjemy w „epoce postprawdy”? W „epoce terroru”? Czy wszystko się zawali w apokalipsie wojny jądrowej, niedoboru zasobów, zmian klimatycznych i zerwanej z uwięzi sztucznej inteligencji?

Z intelektualną głębią i literacką swadą Steven Pinker przedstawia argumenty za rozumem, nauką i humanizmem: ideałami, których potrzebujemy, aby zmierzyć się z naszymi problemami i podtrzymać postęp ludzkości.

 

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/nowe-...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/nowe-...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (254)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 465
Papusza | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Książka „Nowe Oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” Stevena Pinkera stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy o problemach związanych z życiem człowieka, od czasów zamierzchłych do współczesności. Problemy takie jak; niewolnictwo, głód, strefy ubóstwa, analfabetyzm, choroby masowo zabijające ludzi, czy różnego rodzaju zabobony, wojny religijne, odchodzą w niepamięć, a przecież nie można powiedzieć, że zniknęły za sprawą czarodziejskiej różdżki. Oświecenie opowiadające się za rozumem, nauką, humanizmem i postępem, pozwoliło uwolnić się, bądź zmniejszyć zakres występowania licznych problemów z jakimi borykała się ludzkość. Na pytanie, czy w czasach współczesnych jesteśmy wolni od egzystencjalnych niepokojów, autor zdecydowanie odpowiada - NIE.

S. Pinker stara się nam pokazać, że rozum, nauka, postęp i humanizm, pozwolił uporać się z wieloma problemami występującymi w przeszłości, i że nadszedł czas aby ponownie zasady Oświecenia stały się drogą przewodnią do...

książek: 1022
Zuba | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Przesłuchałam tę książkę jakieś trzy miesiące temu w oryginale. Byłam pod tak wielkim wrażeniem treści, że zaczęłam słuchać raz jeszcze i czytać po angielsku. Niestety tyle jest fascynujących mnie tematów, że inne pokusy odciągnęły mnie od Pinkera. Kiedy zobaczyłam jednak, że książka zostanie wydana po polsku, postanowiłam, że napiszę choć krótką opinię. Będzie to opinia z serca i ułomnej pamięci.

O czy jest więc te prawie 20 godzin nagrania?
Najpierw autor uzasadnia i rozwija swoje tezy z poprzedniej książki "Zmierzch przemocy"argumentując, że nasza epoka jest najlepsza w historii ludzkości - nawet biorąc pod uwagę konflikty wojenne ostatnie 100 lat na tle wcześniejszych dziejów nie wyglądają źle. Nie wspominając o długości i jakości życia, warunkach mieszkaniowych, zdrowiu, dostępie do edukacji, wolności. Wszystko to traktujemy jak oczywistości i przechodzimy do porządku dziennego nad tymi zdobyczami wywodzącymi się z idei Oświecenia.

W drugiej części książki Pinker pisze o...

książek: 372

Czemu jest tak dobrze, skoro jest tak źle?
Czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

Która z opcjonalnych wersji pytania jest sensowniejsza?

W książce "Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem" Steven Pinker podejmuje się analizy współczesności. Pyta o źródła zmartwień, uprzedzeń czy przekonań, które determinują nasze codzienne decyzje, poglądy polityczne czy zapatrywania na sprawy społeczne. Dotyka wielu problemów, które oświeceniowe ideały mogą pomóc nam ocenić bardziej obiektywnie. Opisuje sens krytycyzmu, realizmu, zdrowego rozsądku, sceptycyzmu i naukowej ciekawości. Wszystkie te techniki są, według Pinkera, niezbędne do odnalezienia się we współczesnym świecie. Psycholog bardzo krytycznie odniósł się w książce do popularnego defetyzmu i pesymizmu w opisie świata. O tą dominującą narrację oskarża polityków i intelektualistów. Ci ostatni dzięki modnym nihilizmowi, dekonstrukcjonizmowi czy postmodernizmowi budują często fikcyjną wizję - aberracyjną...

książek: 440
Katarzyna | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2019

„… Ci którzy kierują się rozumem,
nie pragną dla siebie niczego,
czego nie pragnęliby również
dla reszty ludzkości …”
(Baruch Spinoza)

Bardzo ciężko analizuje się życie i podejście do nauki osobie, która odbiera świat w pewnych kategoriach. Dla mnie liczy się życie w określonej społeczności lokalnej, książka, ale też i moja rodzina. Nie będę przedstawiać swojej filozofii, gdyż nie czuję się do tego upoważniona. Opinia będzie dotyczyć wyłącznie podejścia, jako zwykłego czytelnika.

Autor Steven Pinker wymaga od czytelnika myślenia. To moja pierwsza przygoda z jego książką. Profesor Uniwersytetu Harvarda, psycholog poznawczy i intelektualista nakłania odbiorcę, by nie koncentrował się na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z odbiorcy najgorsze skrzywienia poznawcze.

Publikacja podzielona jest tematycznie na trzy części. To Oświecenie, Postęp, oraz elementy szeroko pojętej Nauki i Humanizmu. Poruszane kwestie skupiają się na przywództwie, ekonomii i...

książek: 340
Łukasz | 2019-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Niestety książka nie jest wolna od politycznej ideologii. W trzeciej części w wielu miejsach autor wyglasza swój polityczny manifest, gdzie sili się ośmieszac prawice, a z Trumpa robić totalnego oszoloma. Gdzie indziej natomiast widzi w Macron nadzieję dla Europy... Chyba mimo wszystko tego typu pozycja powinna byc wolna od osobistych sympatii politycznych autora, czyz nie? Ponadto autor zdaje się obalac każda zdroworozsadkowa tezę. Osobiście jako fan H. D. THOREAU ciężko jest mi się pogodzić z przesmiewcza opinią Pinkera na temat THOREAU, ktory pisze cyt. "co moze wiedzieć człowiek mieszkający sam w lesie? “ mam wrazenie, ze autor za pomocą tabelek, wykresów i badań próbuje zabić Nas czytelnikach myślenie. Zobaczcie! Jak możecie mówić, ze jest źle?! Przeciez ankietowani odpowiedzieli, ze jest dobrze! Nie przekonała mnie ta pozycja. Mimo wszystko wolę kierować sie w życiu rozsadkiem i... Sercem, anizeli tabelkami.

książek: 302
Piotr Czajkowski | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2018

Ciekawa pozycja. Pokazuje, że nie powinniśmy tęsknić za dawnymi wspaniałymi czasami, bo najwspanialszy czas w historii jest teraz. Zwraca uwagę, że człowiek powinien kierować się rozsądkiem zamiast emocjami. Co niby jest oczywiste, ale w praktyce mało kto tak robi. Mogłaby być trochę krótsza, bo niestety jest sporo powtórzeń. Nadmiar pozytywnych informacji trochę mnie zmęczył:) Otwiera jednak oczy na wiele rzeczy, nad którymi dotąd się nie zastanawiałem. Pod koniec autor niestety trochę odlatuje w swoich rozważaniach nad religią, mógł sobie darować, lub przenieść to do innej książki. Polecam!

książek: 71
Monika | 2019-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka „Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” napisana przez Stevena Pinkera to praca, o której moim zdaniem zbyt mało się mówi i pisze. Owszem, nie jest to kryminał napisany przez wziętego autora, ani romans, który pochłonie czytelniczki bez reszty, jednak zdecydowanie warto ją przeczytać. Nie tylko zapoznać się z jej treścią, ale też przemyśleć to, o czym pisze autor, wyciągnąć wnioski, opowiedzieć się po którejś ze stron, a nawet zmienić swoje nastawienie do życia.

Steven Pinker to amerykański psycholog poznawczy i intelektualista, który z powodzeniem popularyzuje ostatnie dokonania różnych dyscyplin naukowych. Zwłaszcza tych, z którymi przeciętny czytelnik niewiele ma wspólnego na co dzień. Wśród jego prac można znaleźć teksty na temat teorii gier, ewolucji czy neurobiologii, a jego wykłady na Harvardzie cieszą się dużą popularnością.

W pierwszym rozdziale „Nowego Oświecenia”, a nawet w pierwszym jego akapicie, autor sam przyznaje, że...

książek: 27
winny | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane

Gdy przeczytałem, że taki potwór jak Bill Gates promuje te książkę i ją zachwala to już wiedziałem, że będzie to stek bzdur i półprawd. Autor książki promuje takich ludzi jak Gates, który zarobił miliony no korupcji i niszczeniu mniejszych firm w IT, a także głosi o to takie słowa "Dzisiejszy świat liczy 6,8 mld ludzi...i zbliży się do 9 mld. Obecnie, kiedy wykonaliśmy sporo dobrej roboty w zakresie: badań nad szczepionkami, służby zdrowia, usług zdrowia reprodukcyjnego, możemy zredukować liczbę tę od 10 do 15 proc. – mówił na konferencji w Cancun.". Po jego szczepionkach w Afganistanie, Pakistanie i Afryce setki kobiet poroniło, a Fundacja Billa i Melindy Gates została wyrzucona z Indii gdyż było zbyt dużo zgonów dzieci po ich szczepionkach. Mało tego Gates wykupił ponad 500 tysięcy akcji szkodliwego i rakotwórczego Monsanto. Drugim człowiekiem którego autor książki promuje autor jest Paul Watson z Sea Shepherd Conservation Society napisał: "Musimy radykalnie i inteligentnie...

książek: 73
Vincent | 2019-02-10
Na półkach: Przeczytane

Do czego już doszliśmy i w jakim kierunku powinniśmy podążać.
Autor w wielu aspektach udowadnia, że obecnie żyje się lepiej. Choć nie popada w bezkrytyczny zachwyt. Udowadnia, że postęp dokonał się w wielu dziedzinach od poszerzenia wolności jednostki i grup oraz zmniejszania się ich prześladowań, zredukowania cierpień i wojen na świecie, ubóstwa czy nierówności, obniżenia śmiertelności i poprawy jakości zdrowia, a także ogólnego wzbogacenia się ludzkości. Przy czym co ważne, nie popada w skrajności i zauważa, że jeszcze wiele jest do zrobienia.
Choć momentami, autor zbyt podkreśla swoją niechęć m.in. do obecnego prezydenta USA. Gdzie w poprzednich lekturach, ustrzegł się od tego typu narracji. Nie ma problemu z wytykaniem ułomności ideologiom prawicowym czy lewicowym, a także różnego typu wierzeniom. Przy czym jest wstanie zauważyć i pozytywne aspekty.
Ku czci nauce, postępowi i humanizmowi, które to pozwalają żyć ludziom w większej harmonii ze sobą jak i otaczającym światem.

książek: 965
Ruthven | 2019-02-28
Na półkach: Przeczytane

Jest to pierwsza książka z jaką się spotkałem w której 1/4 książki to przypisy. Zastanawiam się czy w ogóle autor tej książki dodał coś od siebie, a to wszystko to myśli innych ludzi spisane przez autora z innych książek i połączone w jedną całość jako taki zlepek. Coś jak składanka najlepszych zespołów muzycznych i piosenek. Do tego wpychanie wszędzie na siłę politycznej ideologi aż razi w oczy, to bardzo niesmaczne. W sumie ucieszyłem się, że to już koniec, miejscami było sporo bełkotu :)

zobacz kolejne z 244 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd