Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem

Steven Pinker Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
popularnonaukowa
Tomasz Bieroń
nauka humanizm postęp

Autor (zwolennik postępu od pogrzebu do pogrzebu) żyje w swoim świecie - to fakt. Niemniej ostatnia, 3 część tej książki warta przeczytania.

Smutna i dołująca książka...
Niby pochwała rozwoju, mnóstwo faktów świadczących o tym, jak teraz jest dobrze w porównaniu do przeszłości... ale wszystko to jakieś smutne jest. I dołujące.
Generalnie moim zdanie przesłanie jest strasznie dołujące - ludzkość się rozwija, a człowiek nie jest w stanie tego dostrzec bo wszystko ocenia prze swoją obecną sytuację.... Niezależnie...

Każdy, kto chciałby zrozumieć współczesny świat powinien przeczytać tę książkę. Polecam.

Nudne, stronnicze i strasznie polityczne. Niczego się z tej książki nie dowiedziałam. Autor żyje w swoim własnym świecie. A już jak doszłam do pochwały GMO, pestycydów, szczepionek na HPV o których szkodliwości powstają filmy, to naprawdę zwątpiłam.

Wreszcie skończyłem. Panad pół roku czytania. Nie wiem skąd te zachwyty? Ale ja, też z wielkim entuzjazmem do niej podszedlem. A wszystko przez "Piękny styl" - pierwszą książkę Pinkera, którą przeczytałem. I bylem nią, no właśnie, zachwycony. Kupiłem więc N.O. i ... rozczarowanie. Na początku jeszcze ok. Ale z czasem, książka, wg mnie, przekształca się w ideologiczną...

Rzeczywiscie dobrze udokumentowany tekst konfrontujacy tzw powszechne przekonania i przesądy z faktami opartymi na liczbach, wieloletnich przebiegach, historycznych zapisach. Zyjemy coraz dluzej, zdrowiej, lepiej. Wiemy coraz wiecej, mamy coraz wiecej czasu na realizacje pasji, jest coraz mniej wojen, coraz mniej wypadkow smiertelnych, nawet samobojstw jest generalnie...

Otwierajaca oczy na nieznane fakty. Szkoda, ze nie pozostaje ideologicznie neutralna. Ostatnie trzy rozdzialy bez tabelek i wykresow - nie dziwi to bo autor leci tu juz sama ideologia i pokazuje tylko jedna strone medalu ktora mu pasuje

Ogólnie bardzo ciekawa i pouczająca lektura ale za rozwlekłe. Można było to upchnąć na 250-300 stronach. Niemniej szczerze polecam.

Gdy przeczytałem, że taki potwór jak Bill Gates promuje te książkę i ją zachwala to już wiedziałem, że będzie to stek bzdur i półprawd. Autor książki promuje takich ludzi jak Gates, który zarobił miliony no korupcji i niszczeniu mniejszych firm w IT, a także głosi o to takie słowa "Dzisiejszy świat liczy 6,8 mld ludzi...i zbliży się do 9 mld. Obecnie, kiedy wykonaliśmy...

„… Ci którzy kierują się rozumem,
nie pragną dla siebie niczego,
czego nie pragnęliby również
dla reszty ludzkości …”
(Baruch Spinoza)

Bardzo ciężko analizuje się życie i podejście do nauki osobie, która odbiera świat w pewnych kategoriach. Dla mnie liczy się życie w określonej społeczności lokalnej, książka, ale też i moja rodzina. Nie będę przedstawiać swojej...

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2021
  • Chcę kupić

Steven Pinker Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Zobacz więcej