Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem

Okładka książki Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Steven Pinker
Okładka książki Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem
Steven Pinker Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
660 str. 11 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2018-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-28
Data 1. wydania:
2018-02-13
Liczba stron:
660
Czas czytania
11 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381164771
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
nauka humanizm postęp
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
158 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
255
239

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka, dla miłośników statystyk. Ciekawa analiza dzisiejszych czasów w stusunku do poprzednich. Godna uwagi, jednak dość ciężko się czyta.

Bardzo ciekawa książka, dla miłośników statystyk. Ciekawa analiza dzisiejszych czasów w stusunku do poprzednich. Godna uwagi, jednak dość ciężko się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
255
125

Na półkach:

Nowe oświecenie to książka o tym, że jest lepiej niż się wydaje, bo statystycznie na świecie jest coraz lepiej. Tylko czym jest statystyka dla poszczególnego człowieka? Niestety nie posiadamy możliwości odczuwania zbiorowej świadomości, a jedynie patrzymy "z własnych oczu". A, że ludzie mają tendencję do narzekania, to i częściej słyszymy o problemach niż pozytywnych zdarzeniach.
Mi osobiście książka nie wniosła nic nowego. Zawiera dużo faktów oraz spojrzenie na wskroś przez aspekty polityczno-filozoficzno-socjologiczne, co zawsze jest warte uwagi, ale forma jest dość trudna i rozwleczona.
Dla pasjonatów tematu.

Nowe oświecenie to książka o tym, że jest lepiej niż się wydaje, bo statystycznie na świecie jest coraz lepiej. Tylko czym jest statystyka dla poszczególnego człowieka? Niestety nie posiadamy możliwości odczuwania zbiorowej świadomości, a jedynie patrzymy "z własnych oczu". A, że ludzie mają tendencję do narzekania, to i częściej słyszymy o problemach niż pozytywnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3026
1326

Na półkach: ,

Z twardych faktów wynika, że ludziom żyje się dziś nieporównywalnie lepiej, niż naszym przodkom we wszystkich właściwie epokach: mamy w bród jedzenia, prąd, kanalizację i internet, potrafimy leczyć ciężkie nawet choroby, a przede wszystkim większość ludzi jest wolna…. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszystko za sprawą nauki i postępu, jaki dokonał się w przeciągu ostatnich 200 lat. Wydaje się to oczywiste, że postęp, a co za nim idzie wolność, równość, demokracja są dobre i że powinniśmy je wzmacniać, i nie potrzeba tu żadnych dodatkowych argumentów. Ale nauka i humanizm miały i ciągle mają wielu wrogów. Wielu z nas jest niezadowolonych z otaczającej nas rzeczywistości, co popycha nas w objęcia antyintelektualistów i populistów, głoszących powrót do "starych dobrych czasów" i wartości.

W tym miejscu zastanawiam się, na ile wypada, by krytykować Pinkera – profesora wszak, z pewnością mądrzejszego ode mnie (wiecie dziś "myśleć potrafi niewielu, ale opinie chcą mieć wszyscy"). Bo jednak nie wszystko mi się w tej książce podobało. Wiele z wymienionych zagadnień wydało mi się omówionych w sposób uproszczony, nie dający pełnego obrazu (widać tu skrzywienie, by pokazywać tylko szklankę do pełnego poziomu pełną, a nie pustą). Autor gloryfikuje kapitalizm i globalizację, nie widząc ich ciemnych stron. Za bardzo wszystko jest sprowadzone do pieniędzy – nawet szczęście.
Zirytował mnie rozdział o środowisku, pewnie dlatego, że wiem dość dużo na ten temat. Niestety wydało mi się, że Pinker wie niewiele i momentami miałam wrażenie, że czytam o jakiejś alternatywnej rzeczywistości.

Summa summarum, choć idea książki wydała mi się słuszna, to dobór argumentacji nie zawsze był trafny. I miałam jednak poczucie, że chyba wiara autora w ludzkość jest zbyt przesadzona (a zarazem chciałabym, żeby jednak się nie mylił). Poza tym nie wszystko sprowadza się do racjonalnego rozumowania i posiadania wiedzy (na niektórych nawet twarde dane empiryczne nie działają, bo wolą posługiwać się „zdrowym rozsądkiem”, wszak jeśli fakty nie pasują do teorii, tym gorzej dla faktów). A Władimir Putin na pewno tej książki nie czytał. Mimo wszystko, "Nowe Oświecenie" stanowi na pewno odtrutkę na wszechobecną obecnie narrację o wszelakich możliwych nieszczęściach i nadciągającej apokalipsie, jaką jesteśmy bombardowani przez media i literaturę. W efekcie żyjemy w strachu, a w takich okolicznościach trudno z optymizmem patrzeć w przyszłość. Dlatego warto się z tą pozycją zapoznać i przemyśleć owe argumenty.

Z twardych faktów wynika, że ludziom żyje się dziś nieporównywalnie lepiej, niż naszym przodkom we wszystkich właściwie epokach: mamy w bród jedzenia, prąd, kanalizację i internet, potrafimy leczyć ciężkie nawet choroby, a przede wszystkim większość ludzi jest wolna…. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszystko za sprawą nauki i postępu, jaki dokonał się w przeciągu ostatnich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
496
116

Na półkach: ,

Duże rozczarowanie.... Książka słaba, powierzchowna i bardzo zideologizowana. Najpierw jednak pozytywy - autor przytacza ok. 70 statystyk wykazujących, iż w kategoriach liczbowych świat zmierza ku lepszemu. Wygląda to świetnie, aczkolwiek poruszane zagadnienia są bardzo ogólne (np. poziom szczęścia czy poziom wiedzy w społeczeństwie),więc jest możliwe, iż głębsza analiza byłaby bardziej zniuansowana, gdyż w takich sprawach "diabeł tkwi w szczegółach". Co razi jednak szczególnie, to zacietrzewienie polityczne i ideologiczne autora. Zamiast ponadczasowego hymnu na cześć rozumu i osiągnięć ludzkości, który mógłby stać się elementem kanonu czytanego przez następne lata, wyszedł miałki, antyreligijny pamflet uwikłany w amerykańską politykę z okresu 2016 - 2017, który wkrótce utraci ważność (jeśli już do tego nie doszło).

Duże rozczarowanie.... Książka słaba, powierzchowna i bardzo zideologizowana. Najpierw jednak pozytywy - autor przytacza ok. 70 statystyk wykazujących, iż w kategoriach liczbowych świat zmierza ku lepszemu. Wygląda to świetnie, aczkolwiek poruszane zagadnienia są bardzo ogólne (np. poziom szczęścia czy poziom wiedzy w społeczeństwie),więc jest możliwe, iż głębsza analiza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1098
941

Na półkach:

Oświeceniowo-pozytywistyczne spojrzenie na problemy współczesnego świata. Ciekawa i pouczająca lektura.

Oświeceniowo-pozytywistyczne spojrzenie na problemy współczesnego świata. Ciekawa i pouczająca lektura.

Pokaż mimo to

avatar
359
186

Na półkach: ,

„Teraz to jest tyle przemocy i zła na świecie, kiedyś to proszę panią tego nie było.” Nie pamiętam, ile razy w życiu słyszałem taki tekst, najczęściej w formie dialogu pomiędzy dwiema starszymi kobietami, które…przeżyły wojnę lub nawet dwie.
Najlepszy czas w historii jest TERAZ!
Wykresy - główna siła tej książki, wyraźnie to pokazują:)
Czy jutro będzie jeszcze lepsze - zależny od nas!
Zewsząd zagrożenia, ale my ludzie damy radę.
Takie jest mniej więcej główne przesłanie tej książki.
Kto czytał Yuvala Harari i mu się podobało, ten dostanie tutaj rewelacyjne uzupełnienie, komu Harrari się nie podobał, tu będzie miał jeszcze gorzej.
Kto czytał Thomasa Pikietty ten dostanie bonus w postaci SŁONIA Branko Milanowicia i inne jego super wykresy, a kto nie czytał to też będzie miał fajnie!
Tak w ogóle rozdział o nierównościach podobał mi się najbardziej – „światowi biedni wzbogacili się kosztem amerykańskich średniaków”. W sprawach ekonomicznych autor przynajmniej próbował zachować pozory bezstronności cytując zarówno Hayeka jak i Keynesa – może wyszło tak po prostu dlatego, że z ekonomii autor nie jest AŻ TAK DOBRY jak z filozofii i wielu innych nauk.
Ale przynajmniej próbuje, bo jak sam powiada KONSYLIENCJA to dzisiaj dla naukowca podstawa, a ludzie reprezentujący poszczególną-jedną dziedzinę nauki są po prostu upośledzeni.
Kognitywista jak siebie Steven Pinker nazywa, serwuje wielki przegląd pojęć, które wprawią czytelnika w stany od dygotania do pocenia się, prowadząc do homeostazy właśnie, ale czy to się autorowi ostatecznie udaje?
Trzeba odpowiedzieć sobie samemu – indywidualnie.
I nawet jeśli ktoś podczas lektury nie złapie równowagi, ale jednocześnie nie zamarznie, albo nie zagotuje się i nie zejdzie z wrzenia, to naprawdę warto przeczytać.

„Teraz to jest tyle przemocy i zła na świecie, kiedyś to proszę panią tego nie było.” Nie pamiętam, ile razy w życiu słyszałem taki tekst, najczęściej w formie dialogu pomiędzy dwiema starszymi kobietami, które…przeżyły wojnę lub nawet dwie.
Najlepszy czas w historii jest TERAZ!
Wykresy - główna siła tej książki, wyraźnie to pokazują:)
Czy jutro będzie jeszcze lepsze -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
233
26

Na półkach: , ,

Książka mnie oczarowała i przede wszystkim podniosła na duchu w tych czasach powszechnego defetyzmu i zapowiadanej apokalipsy. Bardzo wnikliwa i rzetelnie udokumentowana analiza rozwoju dobrostanu ludzkości. Wreszcie jakiś pozytywny głos w sprawie naszej przyszłości. Pochwała racjonalizmu i humanizmu. Gorąco polecam.

Książka mnie oczarowała i przede wszystkim podniosła na duchu w tych czasach powszechnego defetyzmu i zapowiadanej apokalipsy. Bardzo wnikliwa i rzetelnie udokumentowana analiza rozwoju dobrostanu ludzkości. Wreszcie jakiś pozytywny głos w sprawie naszej przyszłości. Pochwała racjonalizmu i humanizmu. Gorąco polecam.

Pokaż mimo to

avatar
566
235

Na półkach: ,

Autor (zwolennik postępu od pogrzebu do pogrzebu) żyje w swoim świecie - to fakt. Niemniej ostatnia, 3 część tej książki warta przeczytania.

Autor (zwolennik postępu od pogrzebu do pogrzebu) żyje w swoim świecie - to fakt. Niemniej ostatnia, 3 część tej książki warta przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
290
226

Na półkach:

Smutna i dołująca książka...
Niby pochwała rozwoju, mnóstwo faktów świadczących o tym, jak teraz jest dobrze w porównaniu do przeszłości... ale wszystko to jakieś smutne jest. I dołujące.
Generalnie moim zdanie przesłanie jest strasznie dołujące - ludzkość się rozwija, a człowiek nie jest w stanie tego dostrzec bo wszystko ocenia prze swoją obecną sytuację.... Niezależnie od faktów dominuje subiektywizm.....
Jeśli Oświecenie (Enlightenment) polega na rozczarowaniu, to ja dziękuje....
Przeczytaj tylko wtedy jeśli Twoja wiara w ludzi nie może ulec zachwianiu!!!

Smutna i dołująca książka...
Niby pochwała rozwoju, mnóstwo faktów świadczących o tym, jak teraz jest dobrze w porównaniu do przeszłości... ale wszystko to jakieś smutne jest. I dołujące.
Generalnie moim zdanie przesłanie jest strasznie dołujące - ludzkość się rozwija, a człowiek nie jest w stanie tego dostrzec bo wszystko ocenia prze swoją obecną sytuację.... Niezależnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
234

Na półkach:

Każdy, kto chciałby zrozumieć współczesny świat powinien przeczytać tę książkę. Polecam.

Każdy, kto chciałby zrozumieć współczesny świat powinien przeczytać tę książkę. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  798
 • Przeczytane
  196
 • Posiadam
  62
 • Teraz czytam
  33
 • Popularnonaukowe
  14
 • Chcę w prezencie
  10
 • Ulubione
  7
 • 2021
  7
 • 2022
  5
 • Chcę kupić
  5

Cytaty

Więcej
Steven Pinker Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Zobacz więcej
Steven Pinker Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Zobacz więcej
Steven Pinker Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne