Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo: Otwarte
genetyka, nauka
Szymon

Rozwój nauki i technologii w ostatnich latach jeszcze bardziej przyspieszył. Wkrótce świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nawet człowiek za kilkanaście lat może diametralnie różnić się od tego, kim jest dzisiaj. Ingerencje w DNA roślin, zwierząt i ludzi staną się powszechne. Z jednej strony pozwoli to na eliminację setek śmiertelnych chorób, z drugiej da szansę na ukształtowanie człowieka według naszych oczekiwań. Sztuczna inteligencja gwałtownie się rozwija i przejmuje coraz więcej naszych obowiązków. Świat, w którym nie będziemy musieli pracować, to niedaleka przyszłość, bo specjaliści dążą do tego, aby jak najszybciej stworzyć AI co najmniej równą ludzkiej.

Możemy negować te procesy, ale nie zmieni to faktu, że one już się dzieją. Będziemy więc musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przewartościować nasze życie.

Grzegorz Lindenberg opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja. Pokazuje też świat, jaki czeka na nas za rogiem.

To książka, którą musisz przeczytać.

źródło opisu: https://otwarte.eu/book/ludzkosc-poprawiona

źródło okładki: https://otwarte.eu/book/ludzkosc-poprawiona

Dawid Gawałkiewicz | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Książka przeczytana do licencjatu. Może i lekko, przyjemnie napisana, ale autor jak sam mówi "jest optymistą" i jego przemyślenia takie są. Całość widziana przez różowe okulary, praktycznie ani słowa o zagrożeniach jakie niesie SI i poprawki w ciele ludzkim. Myślę, że są lepsze, bardziej wyważone, pozycje na rynku.

Marcin | 2019-01-12
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Bardzo ciekawa pozycja! Grzegorz Lindenberg (laik w temacie) zebrał do kupy trochę historii oraz wszystkie najnowsze doniesienia (te z ostatnich lat również) z dziedziny modyfikacji genetycznych i tworzenia sztucznej inteligencji, i wyłożył to wszystko w przystępnej formie dla innych czytelników-laików. Książka przystępna, wyważona, w odpowiedni sposób tłumacząca wszystkie zjawiska i trendy. Trochę siedzę w tych tematach (od strony czysto popularnonaukowej) a i tak część informacji mnie zaskoczyła. Po przeczytaniu po raz kolejny nachodzi mnie ta myśl w jakich niesamowitych czasach żyjemy! A żyjemy już obecnie w świecie z powieści i opowiadań pisarzy SF z XX wieku! Wow! Na co dzień chyba sobie tego nie uświadamiamy. A będzie jeszcze lepiej (lub gorzej, zależy jak na to patrzeć). Ja osobiście już nie mogę się doczekać przyszłości i mam nadzieję że dożyje tych wszystkich rewolucyjnych zmian jakie Nas (ludzkość) z dużym prawdopodobieństwem czekają. Jaka będzie ta nasza przyszłość,...

WirusoidaTaneczna | 2018-10-31
Przeczytana: 30 października 2018

Książka Grzegorza Lindenberga "Ludzkość poprawiona" nie jest pozycją dla wszystkich; konkretnie, nie jest dla tych którzy w naukach okołobiologicznych i okoołoinformatycznych siedzą na codzień - ci ludzie z pewnością wiedzą wszystko i jeszcze trochę o rzeczach które Lindenberg opisuje.

Dla tych jednak, którzy w nauce nie siedzą jest to doskonała, napisana przejrzystym językiem książka która odpowiada na wiele niezadanych pytań, opierając się nie jak większość literatury w tej dziedzinie na wymysłach i wyobrażeniach autora a na rzeczywistych, aktualnie prowadzonych na świecie pracach w dziedzinie biotechnologii i sztucznej inteligencji; wszystkie informacje które podaje nam autor opatrzone są źródłami - jest to nie tylko doskonały sposób by zweryfikować dowolną informację zawartą w książce ale i świetny sposób by rozpocząć zagłębianie się w temat rzeczy które co bardziej zainteresowały nas w książce.

Dla ludzi zainteresowanych przyszłością ale niemających na codzień czasu na...

Tomasz | 2018-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2018

W dość jasny sposób wyjaśnia potęgę dwóch niedawnych odkryć naukowych i ich potencjalny wpływ na przyszłość. Autor otwiera mi oczy na to jak pozornie, dla przeciętnego człowieka, błahe odkrycia potrafią mieć potencjał do ogromnej zmiany naszej codzienności.
Napisana jest dość prostym językiem, ale mimo tego osobiście będąc w temacie już przed lekturą dowiedziałem się sporo ciekawostek i szczegółów. Grubość książki sugeruje 300 stron, tymczasem jest ich około 200. Książkę czyta się bardzo szybko, jest lekka i przyjemna.
Myślę że nie jest rewolucyjna, ale opisuje pewną rewolucję z którą warto się zapoznać i myślę że to dobrze informująca pozycja.

Adam | 2018-10-17
Przeczytana: październik 2018

Nie jest to książka typowo popularnonaukowa, skupiona na dogłębnym wyjaśnianiu zjawisk i procesów. To raczej kombinacja popularyzacji i solidnego reportażu, pełna faktów i cytatów. Przystępna w formie, ale unikająca pustych frazesów i lania wody. Godna pochwały próba zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy, które czekają pod naszymi drzwiami...
Całość: https://www.kwantowo.pl/2018/10/16/3-rzeczy-ktorych-dowiesz-sie-z-ksiazki-ludzkosc-poprawiona/

KulturalnaArena | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy to książka napisana przez Grzegorza Lindenberga, doktora socjologii oraz dziennikarza. Lindenberg jest pomysłodawcą firm internetowych: Supermedia i eCard, jak również jednym z założycieli Webnalist, tj. portalu, na którym za niewielką opłatą, można czytać wartościowe teksty tworzone przez wielu autorów. Gdyby nie Robert Chojnacki, zapewne do powstania Ludzkości poprawionej by nie doszło. To właśnie on zaproponował Grzegorzowi Lindenbergowi napisanie książki dotyczącej sztucznej inteligencji oraz rewolucji w genetyce.

Sztuczna inteligencja jest jedną z najbardziej szerokich dziedzin wiedzy. Obejmuje ona między innymi robotykę, z którą jest wręcz utożsamiana, logikę rozmytą, która „wraz z algorytmami ewolucyjnymi i z sieciami neuronowymi stanowią nowoczesne narzędzie do budowy inteligentnych systemów, mających zdolności uogólniania wiedzy”[1], obliczenia ewolucyjne oraz sztuczne życie, które jest jednym z...

Paulina | 2019-03-31

Niestety w ostatnim czasie niezbyt często sięgałam po książki popularnonaukowe, ale mam nadzieję, że w tym roku liczba przeczytanych przeze mnie tytułów z tego gatunku będzie sukcesywnie rosła. Chociaż szczególnie interesują mnie publikacje z dziedziny nauk społecznych, sięgnęłam po Ludzkość poprawioną dotyczącą genetyki i informatyki. Dlaczego więc zdecydowałam się sięgnąć po książkę autorstwa Grzegorza Lindenberga? Odpowiedź jest prosta: ponieważ opisuje świat, w którym żyjemy, a dokładnie przyszłość naszego istnienia i funkcjonowania w nim. Rozwój biotechnologii i sztucznej inteligencji będzie miał ogromny wpływ między innymi na medycynę, rynek pracy oraz ogólny dobrobyt społeczeństwa. Autor w przystępny sposób opisuje nam jakie zmiany mamy szansę obserwować, a jego celem jest wywołanie dyskusji, abyśmy byli świadomi czekającej nas...

MorsMetaMalorum | 2019-01-30
Na półkach: Naukowe, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Bardzo dobra książka, mimo mojej stosunkowo dobrej wiedzy w temacie sztucznej inteligencji i śledzeniem informacji na bieżąco, znalazłem tutaj dużo nowych przykładów aplikacji AI (autor zdecydowanie nie jest teoretykiem, ale nie oczekiwałem też jakiejś rewolucyjnej rekonceptualizacji podejścia do sztucznej inteligencji), poza tym autor dobrze działa na wyobraźnię i jego argumenty np. na rzecz jakościowej zmiany tej rewolucji technologicznej w stosunku do poprzednich (szczególnie mam tu na myśli problem technologicznego bezrobocia) są trudne do odparcia.
Nie zgadzam się z tym, że autor patrzy przez różowe okulary.
Wyraźnie pisze o tym, jak AGI, a później SI będzie potężniejsza w stosunku do człowieka, niż człowiek jest w stosunku do mrówek. Nie wspominając o tym, że prawdopodobnie będzie mogła się przeprogramować, skoro nawet już ludzie zaczynają modyfikować swój kod genetyczny.
Jeśli to nie brzmi jak ostrzeżenie, to nie wiem co zabrzmi.
Przyjemna lektura, warto sięgnąć.

BatoszCzyta | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Jeżeli lubicie książki popularno-naukowe, reportaże to #Ludzkośćpoprawiona jest jak najbardziej powinna się znaleźć na waszej liście #mustread. Skłaniałbym się do określenia książki bardziej jako reportażu. Celem napisania tej książki było pokazanie, ale przede wszystkim uświadomienie czytelnikom jak diametralne zmiany czekają nas w nadchodzących latach. Słyszymy o różnego rodzaju odkryciach jednak nie rejestrujemy każdej z tych rzeczy jako coś wspaniałego. Książka jednak w dużej mierze pokazuje też co ludzkość ma w dniu dzisiejszym. Już na samym początku teraźniejszość została porównana z przeszłością około 20-30 lat temu. Pomimo tego, że wiem ilu rzeczy brakowało kiedyś jednak dopiero książka pokazała jak te kilkanaście lat zmieniło diametralnie ludzkość. I teraz pytanie. Skoro przez kilkadziesiąt lat tak wiele się zmieniło to co nas czeka w przyszłości? Z jednej strony można by pomyśleć, że same pozytywy, jednak kolejne pytanie samo nasuwa się na myśl. Mamy możliwości i szansę...

Odzio | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Jest to książka niezwykle inspirująca i otwierająca oczy na zmieniający się w koło nas świat. Autor skupił się w niej na dwóch zadnieniach: genetyce i sztucznej inteligencji.
Postęp w nowoczesnej genetyce a co za tym idzie obniżenie kosztów dalszych badań genotypu już dzisiaj umożliwia leczenie chorób genetycznych a co do możliwości w przyszłości są one wręcz nieprawdopodobne.
Sztuczna inteligencja i dalsze prace doskonalące niewątpliwie doprowadzą do przebudowy całego rynku pracy. Większość z nast straci swoją obecną pracę gdyż roboty, maszyny czy odpowiednio oprogramowane maszyny będą w efektywniejszy sposób wykonywać naszą pracę.
To nieprawdopodobnie doprowadzi do problemów finansowych państw, bo co zrobić z bezrobociem na poziomie tego z Wielkiego Kryzysu w dobie rozpasanego konsumpcjonizmu i wygody życia?
Książka naprawdę warta przeczytania.