Książka Roku 2018

Morderstwo na święta

Cykl: Mordecai Tremaine (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Murder for Christmas
aleqsia

Klasyczny brytyjski kryminał osadzony w niepowtarzalnej scenerii angielskiej prowincji. Kiedy detektyw-amator Mordecai Tremaine przybywa do posiadłości swojego znajomego, by spędzić święta Bożego Narodzenia tradycyjnie i z dala od londyńskiego zgiełku, zastaje na miejscu kilkanaście barwnych gości, każdy z których skrywa własne tajemnice. Jako wnikliwy obserwator ludzkiej natury, Tremaine...

Kiedy detektyw-amator Mordecai Tremaine przybywa do posiadłości swojego znajomego, by spędzić święta Bożego Narodzenia tradycyjnie i z dala od londyńskiego zgiełku, zastaje na miejscu kilkanaście barwnych gości, każdy z których skrywa własne tajemnice. Jako wnikliwy obserwator ludzkiej natury, Tremaine wyczuwa napięcie ukryte pod powłoką sennej świątecznej atmosfery.
Jego najczarniejsze przypuszczenia sprawdzają się, kiedy głęboką nocą goście zamiast prezentów znajdują pod choinką zwłoki ubrane w kostium Świętego Mikołaja. Pada śnieg, powietrze jest ciężkie od wzajemnych podejrzeń, a na Tremaine’a spada zadanie znalezienia świątecznego mordercy.

źródło opisu: Zysk

źródło okładki: Zysk

Meggie | 2018-12-20

Święta – atmosfera magii, ciepła i życzliwości. Czas spotkań, rozmów, prezentów i pięknie udekorowanej choinki. Gdy do tego doda się starą, majestatyczną posiadłość z dala od miasta i śnieg za oknem, całość dla postronnego obserwatora wygląda radośnie, niemal sielankowo do momentu, gdy goście pod piękną choinką znajdują zwłoki osoby przebranej za Świętego Mikołaja. Momentalnie pryska czar świąt i atmosfera się zagęszcza. Dobrze się składa, że wśród zaproszonych gości jest pewien detektyw amator, który zaczyna szukać mordercy. Zadanie nie jest proste, gdyż każdy wydaje się podejrzany.

Francis Duncan - pseudonim literacki autora ponad dwudziestu książek, wśród których najbardziej znana jest właśnie powieść „Morderstwo na święta” wydana po raz pierwszy ponad 65 lat temu. Jego prawdziwe imię to William Underhill.

Klimat świąt sprawia, że chętnie sięga się po ciepłe powieści ze szczęśliwym, chociaż czasem mniej realnym zakończeniem niosącym nadzieję i ukazującym, że wszystko może się...

_kingu_reads | 2019-01-21
Na półkach: 2019', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Na jednej z angielskich prowincji mieści się dostojna posiadłość z wielopokoleniową historią o nazwie Sherbroome. Jej właściciel Benedict Grame co roku organizuje huczne Bożonarodzeniowe świętowanie. Tegorocznymi gośćmi są rodzina, przyjaciele, a także gościnnie profesor Ernest Lorring oraz detektyw Mordecai Tremaine. Tremaine jest detektywem amatorem, którego pasją jest wnikliwa obserwacja otoczenia oraz zachowań ludzi. Niebawem okazuje się, że jego umiejętności będą bardzo przydatne, gdyż w rezydencji dochodzi do morderstwa . Podejrzenie rzuca cień na każdego, kto w owym czasie przebywał na terenie posiadłości. Czy detektywowi Tremain’owi uda się rozwiązać zagadkową intrygę uknutą przez samego mordercę ?
‘’Morderstwo na święta’’ to typowym brytyjski kryminał. Początkowo podświadomie doszukiwałam się w nim podobieństw do powieść Aghaty Christie, której twórczość uwielbiam. Podobieństw tych jest niestety niewiele. Postacie pojawiające się książce so mało wyraziste i bezbarwne....

betsy | 2019-01-04
Na półkach: 2019, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Lubię angielskie klasyczne kryminały w stylu Agaty Christie. Ten tytuł to jednak była pomyłka. I to na własną prośbę, bo zażyczyłam go sobie na Gwiazdkę nie zważając na słabe oceny na LC. Zbyt dużo pobieżnie zarysowanych postaci, które się mylą czytelnikowi. Nawet do połowy nie wiedziałam kogo zabito a do końca nie zapamiętałam nazwiska ofiary...Starość, powiecie, ale inni czytelnicy też z tym mieli problem. Jeżeli ktoś chce przeczytać klasyczny kryminał w świątecznym nastroju, to polecam "Morderstwo na starej plebanii" Jill McGown, który czytałam w ubiegłym roku a który ma się do tej pozycji jak niebo i ziemia. Jest zasypana śniegiem angielska wioska i tylko kilka postaci ale za to dobrze psychologicznie zarysowanych: pastor, który stracił wiarę, jego żona, kochanka, córka i zięć- nie ma szans aby się pomyliły! No i inspektor, który prowadzi śledztwo. Jest nastrój, napięcie, można samemu wytypować mordercę. A tak mało osób czytało tę książkę i jest jedyną pozycją tej autorki...

mercadoevy | 2019-02-10
Przeczytana: luty 2019

Polecam, jeżeli ktoś szuka "przyjemnego kryminału" w klasycznym brytyjskim stylu, to będzie to dla niego czysta przyjemność. Oto detektyw amator zostaje zaproszony na święta do starego dworu i może by odmówił, bo właściciela nie zna zbyt dobrze, ale dopisek do zaproszenia o tym, że coś niepokojącego się dzieje przeważa. Oczywiście po przyjeździe detektyw spotyka malownicza galerię postaci i jak wskazuje tytuł morderstwo, ale uprzedzam trzeba przeczytać mniej więcej połowę książki, aby się wydarzyło. Na początku było to trochę irytujące, ale już po chwili czytanie staje się przyjemnością bez oczekiwania na to morderstwo:)

Książka została ponownie wydana po ponad 65 latach i to się czuje, ale dodaje to moim zdaniem tylko uroku, to jest prawdziwy kryminał vintage a nie tylko stylizowany. No bo chociażby kto dziś tak patrzy i tak adoruje kobiety?:)

PAWEŁ82 | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Liczyłem na coś więcej niż tylko nudną historie (przy kilku rozdziałach zdarzyło mi się przysnąć) momentami przypominającą "Agatha Christie" Skusiłem się ciekawym tytułem i mroczną okładką podobną do "Nawiedzony Dom Na Wzgórzu" Co niestety nie przełożyło się na ciekawą powieść, duża ilość bezbarwnych postaci które trudno spamiętać a sama historia rozkręca się bardzo długo, historii której brakuje napięcia, akcji. Jeżeli ktoś ma problemy ze snem ta książka jest wprost dla niego bądź niej ;)

Benedict Grame co roku zaprasza grupkę znajomych do swojej posiadłości, aby wspólnie z nimi spędzić Święta Bożego Narodzenia. Mężczyzna przywiązuje wielką wagę do tradycji. W związku z tym, gdy wszyscy goście są już w łóżkach, sam przebiera się w strój Mikołaja i zawiesza na wielkiej choince prezenty dla każdego z nich.
Tym razem wśród zaproszonych osób znajduje się Mordecai Tremaine. Mężczyzna zyskał sławę detektywa amatora i właśnie ten fakt sprawił, że Nicholas Blaise - sekretarz i jednocześnie przyjaciel Grame'a postanowił ściągnąć go do Sherbroome. Według Blaise'a w posiadłości dzieje się coś podejrzanego.
Tremaine od początku bacznie się wszystkim przygląda i odczuwa przyjemne podniecenia na myśl o prywatnym śledztwie. Gdy w nocy pod choinką zostają znalezione całkiem martwe zwłoki w kostiumie Świętego Mikołaja, nasz detektyw dostaje prawdziwą szansę, by się wykazać.

Nudna ta książka dla mnie była. Żeby ją doczytać musiałam robić sobie przerywniki w postaci chwilowego...

Emlynn | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Ciekawa i wciągająca historia. Przypomina mi książki Agathy Christie o Herculesie Poirot. Nic nie jest takie, jakim się wydaje co pozwala czytelnikowi na snucie własnych przemyśleń. Do tego całkiem dobry klimat. Ogólnie bardzo dobrze i szybko mi się ją czytało i chętnie sięgnę po inne książki tego autora.

Montgomerry | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Kryminał retro. Jedna posiadłość, detektyw i zamknięty krąg podejrzanych, atmosfera starej posiadłości, zimy i Bożego Narodzenia znakomita, akcja powolna, ale mi to absolutnie nie przeszkadzało.

Kasia | 2018-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Morderstwo na święta to powieść właśnie na święta, gdy z większą dozą łagodności podchodzimy do czytanych lektur i zwyczajnie szukamy książek w klimatach bożonarodzeniowych (nawet jeśli w ich głównym centrum znajduje się trup). Nie jest to może najlepszy przedstawiciel swojego gatunku, ale jeśli szukacie kryminałów w stylu Chrisie, możecie dać mu szansę.

Cała opinia:

Anita | 2018-12-31
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Na starą angielską prowincję do Sherbroome House zjeżdżają się goście, by w prawdziwie staroświecki sposób obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Gospodarz posiadłości Benedict Grame zaprosił niezwykłe osobliwości. W tym Mordeacaia Tremaine`a, który, pod przykrywką świątecznego gościa ma przyjrzeć się dziwnym zachowaniom niektórym z towarzystwa. Kiedy powoli odkrywa co kryje się za fasadą wymuszonej uprzejmości we dworze dochodzi do morderstwa. Goście posiadłości pod choinką zamiast prezentów znajdują zwłoki świętego Mikołaja..

MORDECAI TREMAINE
Mordeaci Tremaine jako detektyw amator okazuje się być wybornym obserwatorem. Mgnienie oka, delikatne gesty, ton głosu czy nawet najmniejsze chrząkniecie nie uchodzą jego uwadze. Każde z tych mikro informacji zachowuje dla siebie tworząc w pamięci obraz danej osoby. Niestety Mordecai czasami potrafi popłynąć w wysnuwanych przez siebie wnioskach, sam z resztą się do tego przyznaje. Jego bogata wyobraźnia i nieprawdopodobna znajomość natury...