Morderstwo ma motyw

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Cykl: Mordecai Tremaine (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Murder has a Motive
aleqsia

Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie. Kiedy Mordecai Tremaine wysiada z pociągu na stacji Dalmering, morderstwo jest ostatnią rzeczą, która kojarzy mu się z sielankowym krajobrazem. Okazuje się jednak, że ta urokliwa angielska miejscowość skrywa wiele tajemnic. Próby do amatorskiego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw” idą pełną parą, lecz prawdziwy...

Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie.

Próby do amatorskiego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw” idą pełną parą, lecz prawdziwy dramat rozgrywa się poza sceną. Jedna z organizatorek spektaklu zostaje znaleziona martwa i Tremaine, jako detektyw amator i gorliwy badacz ludzkiej natury, nie może się oprzeć pokusie, by pomóc policji w rozwiązaniu zagadki.

źródło opisu: https://zysk.com.pl/2019/04/09/morderstwo-ma-motyw-francis-duncan/

źródło okładki: Zysk

Danuta | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 14 lipca 2019

Nie odgadłam "kto? ...", ale osoba mordercy nie była zaskoczeniem; inna sprawa, że aż tak dużego wyboru nie było ...
Irytująca była niewielka ilość nieścisłości - mam wrażenie, że to błędy tłumaczenia, ale przy korekcie powinno być zauważone, że np. ta samo osoba mówi odwrotność tego co mówiła kilka kartek wcześniej.
Sporo mylnych tropów, rosnace napięcie, kolejni podejrzani - i pewna rzadkość, czyli zgodna współpraca policji i przedstawiciela prasy.

Środek pięknego lata, urocza, niewielka miejscowość Dalmering, gdzie każdy zna każdego i wszyscy żyją zbliżającym się spektaklem organizowanym w celach dobroczynnych. Ten obraz zostaje zniszczony przez brutalne morderstwo Lidii Dare, młodej kobiety mieszkającej od kilku lat w Dalmering. Taką scenerię dostajemy w kryminale Francisa Duncana pt. Morderstwo ma motyw

Link do pełnej recenzji: https://wielokropekblog.wordpress.com/2019/05/16/morderstwo-ma-motyw-recenzja-przedpremierowa/

Link do bloga: https://wielokropekblog.wordpress.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/
Link do facebooka: https://www.facebook.com/wkropek/

Montgomerry | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

dobra, w starym stylu

CzarnonaKreatywnym | 2019-07-02
Przeczytana: 11 maja 2019

(...)Według mnie w tej książce ogromnym plusem były romantyczne wątki, ponieważ nie wrzucono ich za wiele, a ukazane zostały w niesamowicie przyjemny sposób. Zazwyczaj jest tak, że w tego typu pracach związki oraz właśnie ukazanie miłości jest wklejone aż za bardzo, jednocześnie będąc poniekąd sztuczne. Tutaj natomiast miłość i uczucia zostały opisane bardzo porządnie. Jeśli chodzi o rozwiązanie sprawy, to byłam bardzo zaskoczona, że nie udało mi się odgadnąć kto zabił i aż do końca książki nie potrafiłam wskazać tej osoby. Miałam niektórych bohaterów na swoim celowniku, zmieniając zdanie, gdy w sprawie pojawiały się nowe ślady. Akcja toczyła się wolno, przyspieszając w niektórych momentach, by potem znowu zwolnić. Muszę powiedzieć, że bardzo polubiłam głównego bohatera, ponieważ jest podobny do mnie jeśli chodzi o różne zachowania lub myślenie o pewnych sprawach, więc dlatego właśnie zgarnął ogromne pokłady mojej sympatii.(...)

Po dalszą część recenzji zapraszam na:...

Mallorey | 2019-06-27

Kryminał to dział, który mimo iż znam doskonale, nadal budzi moją nie małą ciekawość. Tak naprawdę mimo iż przeczytałam już całkiem sporo lektur z tego gatunku, za każdym razem udaje mi się znaleźć coś nowego, co mnie zaskoczy, co według mnie jest niesamowite.

Miałam już okazje słyszeć co nieco o twórczości tego autora, pamiętam także, że kiedyś czytałam jedną z jego książek, jednak było to ponad pół roku temu i jak przez mgłę przypominam sobie przedstawioną tam fabułę. Wiedziałam jednak, że napisałam o niej całkiem sporo dobrego, dlatego też bez wahania zdecydowałam się sięgnąć po kolejną z twórczości Francisa Duncana, a mianowicie „Morderstwo na motyw” i przekonać się, czy będzie tak dobrze jak się spodziewam. Uprzedzam was, było.

Francis Duncan to autor, który nie tylko pisze prosto i zrozumiale, potrafi także pobudzić ludzką ciekawość i zmusić człowieka do głębszego zastanowienia się nad jego książką, poszukiwania rozwiązania zagadki oraz co najważniejsze, sprawia, że sami...

Spursmaniak | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

„Morderstwo ma motyw” Francisa Duncana po kilkudziesięciu latach zostało ponownie wznowione. To świetna książka w sam raz dla fanów klasyki kryminałów i wielbicieli pióra Agatha Christie.
🚊
W malowniczej miejscowości Dalmering trwają próby do przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw”. Gdy jedna z organizatorek zostaje zamordowana, do pomocy rusza Mordecai Tremaine, który to przyjechał właśnie do znajomych w odwiedziny. Rozpoczyna się wyścig z czasem by wykryć mordercę a miasteczko nie chce łatwo zdradzić swoich mrocznych tajemnic.
🚆
Książa ta została opublikowana w latach 40. XX wieku i według mnie świetnie przetrwała próbę czasu. Od razu rzucają się podobieństwa głównego bohatera do Poirota. Jest błyskotliwy, uważnie obserwuje otoczenie a szczególnie upodobał sobie obserwację ludzkich twarzy i emocje które wyrażają. Spodobało mi się ukazanie przez autora sposobu myślenia głównego bohatera, jego analizy zachowań poszczególnych osób oraz to jak dochodzi do...

allison | 2019-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2019

"Morderstwo ma motyw" to klasyczny angielski kryminał, nawiązujący do najlepszych tradycji spod znaku prozy Agathy Christie i Arthura C. Doyle'a. Całość trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, a zakończenie zaskakuje – prawdziwa gratka dla miłośników gatunku!

Francis Duncan to zapomniany i niedoceniany u nas autor wielu powieści kryminalnych, na czele z cyklem, którego głównym bohaterem jest Mordecai Tremaine, detektyw-amator, postać zapadająca w pamięć i niezmiennie budząca w czytelnikach sympatię oraz podziw.

Ten były właściciel sklepu z tytoniem jest prawdziwym dżentelmenem. Nieco staroświecki, przywiązany do tradycji, ale jednocześnie niepoprawny romantyk, który czyta romanse i zawsze sprzyja zakochanym, chociaż jest starym kawalerem.

W pierwszym tomie Mordecai przybywa do małego miasteczka Delmering na zaproszenie pary przyjaciół. Ma u nich spędzić kilka tygodni, wspólnie rozkoszować się wypoczynkiem i rozmowami przy kominku.
Szybko jednak planowana...

Sylwka | 2019-06-19
Na półkach: Przeczytane, Papier
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Książka Morderstwo ma motyw Williama Waltera Franka Underhill’a piszącego pod pseudonimem Francis Duncan zwróciła moją uwagę zapowiedzią.

"Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie."
Ponieważ uwielbiam kryminały spod pióra tej autorki i muszę przyznać się, że w przeszłości zaczytywałam się w nich bez opamiętania, więc i koło tego tytułu nie mogłam przejść obojętnie. ;) :D

Mordecai Tremaine – detektyw amator.
Mordecai Tremaine na zaproszenie przyjaciół przybył właśnie do niewielkiej miejscowości Dalmering. Jakież było jego zaskoczenie, gdy tuż po opuszczeniu pociągu „dopadła” go informacja o popełnionym ostatniej nocy morderstwie. Przyjaciel Mordecai’a prosi go o pomoc w odnalezieniu sprawcy, a ponieważ Tremaine jest zapalonym pasjonatem zagadek kryminalnych, który odnotował już „maleńkie” sukcesy na swoim koncie, zgadza się pomóc w prowadzonym śledztwie. Śledztwie, które ma poprowadzić komisarz, z którym miał już okazję współpracować.

Klimatycznie i z finezją.
Od...

Kolejny majowy kryminał, a jednocześnie kolejna książka do polecenia wielbicielom kryminałów. Kto czytał klasyczne kryminały Agathy Christie? A raczej kto ich nie czytał? Francis Duncan nawiązuje do jej wybitnej twórczości w sposób mistrzowski.
Dalmering – brytyjskie nadmorskie miasto, które słynie z pięknego krajobrazu, przyjaznych ludzi oraz specyficznej pogody. Miejsce wymarzone dla wszystkich, którzy chcą wieść spokojne życie. Obraz piękny, ale czy prawdziwy?
Cała recenzja na:

Arlette | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Mordecai Euripides Tremaine to sympatyczny starszy pan na emeryturze, który ma ciekawe hobby. Rozwiązuje on bowiem zagadki morderstw, ale co najważniejsze, nie odbywa się to wyłącznie w jego głowie - tak jak jest przykładowo ze mną, kiedy to sobie oglądam Kryminalne Zagadki Las Vegas i rozkminiam czy może to żona zabiła męża, a może był to jego młody i jędrny kochanek...
Mordecai czynnie bierze udział w śledztwie, czasami narażając tym na utratę stanowiska swojego znajomego ze Scotland Yardu.
Mordecai ma też cudowny dar pojawiania się, bez żadnej wcześniejszej wiedzy o strasznych zdarzeniach, na miejscu zbrodni.
Tak jest w tym przypadku. Mężczyzna jedzie do Dalmering do swoich przyjaciół - doktora Paua i jego żony Jean. Kiedy zjawia się w uroczej nadmorskiej wsi okazuje się, że w nocy doszło tam do brutalnego morderstwa. Zabito Lidię Dare jedną z organizatorek spektaklu "Morderstwo ma motyw", który mieszkańcy wsi zamierzają niedługo wystawić. Mordecai od razu chce działać, a fakt,...