Układanka

Okładka książki Układanka Karin Slaughter Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Układanka
Karin Slaughter Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Andrea Oliver (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Andrea Oliver (tom 1)
Pieces of Her
HarperCollins Polska
2018-10-03
2018-10-03
Dorota Stadnik
choroba nowotworowa literatura amerykańska niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy relacje rodzinne samotność tajemnica thriller zabójstwo

Jakie układanki lubicie ?
UKŁADANKA od Karin Slaughter to połączenie thrillera obyczajowego z thrillerem sensacyjnych. Fabuła została tutaj ciekawie skonstruowana przez autorkę, bowiem ta opowieść rozgrywa się na na przestrzeni dwóch ram czasowych. Akcja jest dynamiczna, cały czas brnie do przodu, choć zdarzyły się tu też takie momenty, kiedy to tempo lekko przygasło.
6.75/10
Ta historia ogólnie mi się podobała. Była intrygująca oraz sam w odbiorze okazała się dość świeża. Intryga dopracowana, acz również trochę zagmatwana przez co momentami była ona odrobina ciężka. Główna bohaterka też z tego zadania nie ułatwiała. Książka ma swoje mocne i słabsze strony.

Jakie układanki lubicie ?

Prawdopodobnie to dobry thriller ale kompletnie nie dla mnie. Napisany prostym językiem,który pasuje idealnie pasuje do szybkiej,bezrefleksyjnej akcji. Jeśli oczekujecie mocnej,szybkiej akcji i tylko tego to polecam. Jeśli w thrillerach szukacie barwnych, wiarygodnych i różnorodnych bohaterów, zastawiacie się nad ich motywacją i charakterem to w tej akurat książce tego raczej trudno się doszukać.

Karin Slaughter jest jedną z ukochanych pisarek moich piórem fajnym pisze,tu akcja jest interesująca,zaskakuje z każdą stroną i trzyma w dobrym napięciu.
Mnie wciągnęła książka,porwała mnie do czytania,że nie można było mi się oderwać.
Bohaterowie świetni,rewelacyjni byli.
Dobry thriller.

Bohaterowie świetni,rewelacyjni byli.
Dobry thriller.

Przeczytałam kilka książek tej autorki i tę oceniam jako jest najsłabszą z przeczytanych. Główna bohaterka mimo swoich 30lat zachowuje się dość infantylnie, co jak sądzę było celowym zabiegiem - przedstawić jak zachowałby się ktoś nieprzygotowany w trudnej sytuacji, jak ktoś taki mógłby rozwiązywać zagadkę przeszłości. Nie bardzo jednak rozumiem, jak wykształcona kobieta z choćby podstawowym policyjnym szkoleniem może się zachowywać w sposób tak bezsensowny jak przedstawiła to autorka. Dużo łatwiej byłoby budować takiego bohatera dając mu trochę inna przeszłość "zawodową". Ten wątek czytało mi się wyjątkowo słabo. Część związana z przeszłością również jak dla mnie zawiera wiele luk w zachowaniu bohaterów, ale przynajmniej historia jest ciekawa.

przeczytałem, a może trafniej byłoby użyć w tym przypadku słowa "zmęczyłem" tę pozycję i długo zastanawiałem co o niej napisać.

to moja druga książka tej autorki, pierwsza na prawdę dobra "Moje śliczne" skłoniła mnie szukać kolejnej jej książki. wybrałem "Ukadankę" i to był strzał kulą w płot.

książka jest przeciętna, momentami wręcz nudna.
Akcja rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych - teraźniejszość wydała mi się bardziej wciągająca, a przeszłość hamująca "akcję",niepotrzebnie rozwlekła.
Początek książki zapowiadał coś intrygującego, coś co porwie czytelnika. Gdy podczas strzelaniny w restauracji córka widzi jak jej stateczna matka, niczym wytrawny komandos, zabija w jej obronie szybkim ruchem napastnika, i to co było w jej życiu oczywiste staje się gwatmaniną tajemnic, życie obu jest w zagrożeniu i córka musi uciekać nie umiejąc rozpoznać zagrożenia, nie potrafiąc zadbać o własne bezpieczeństwo...

"układanka" czy gwatmanina tajemnic to nic innego jak zlepek dziwacznych wątków przedstawionych byle jak przez autorkę , przez co trudno się połapać czytelnikowi i poukładać to sobie w głowie wedle jakiegoś porzadku. plus to nierówne tempo o kórym wczesniej pisałem.

Sprawiło to że z tą książką szło mi jak po grudzie...
z ulgą zakończyłem ten "rozdział" i wiem że po dalszą część z tej serii na pewno nie sięgnę.

potrzebuję teraz czegoś dobrego na detoks po tej niewdzięcznej lekturze

książka jest przeciętna, momentami wręcz nudna.
Akcja rozgrywa się w dwóch...

Kocówka lat 80- tych. Stany Zjednoczone. Armia Przemiany Świata kontra korporacje zajmujące się szeroko pojętym zdrowiem.. Członkami są młodzi i zdeterminowani idealiści. Wszyscy chcą zmienić system opieki nad przewlekle chorymi. Piękny cel, ale czy możliwy do spełnienia środkami, którymi dysponują? Jedną takich korporacji jest QuellCrop. Istnieją dowody, że defrauduje ona środki na opiekę społeczną. Takie postępowanie trzeba obnażać i karać. Wspólny cel, wiara w jego słuszność i przywódca, jednoczy młodych w działaniu. Czy to sekta? Jakby nie patrzeć Armia ma znamiona grupy terrorystycznej. Ciekawy jest wątek o Armii Przemiany Świata. Jest dynamiczny i zaangażowany. W drugim wątku i w drugiej strefie czasowej, współczesnej, mamy Andreę podążającą śladami przeszłości swojej matki Laury Oliver, bo ta okazała się być zupełnie kimś innym niż postrzegała ją rodzina i świat. Zabiła człowieka. Fachowo dodam. I ten wątek nieco kuleje. Kobieta jest dziecinna, dosyć bezmyślna i histeryzuje. Ma do tego prawo, bo okoliczności są dramatyczne, ale, do diaska, jest bohaterką thlilrera ! To do czegoś zobowiązuje! 🤣 Oczywiście oba watki łączą się w końcu i jest dużo wyrazów miłości wzajemnej, przytulania i pocieszania. Trafi się też jakieś zaskoczenie co umiliło lekturę. Bawiłam się przy niej dobrze, bo rzadko trafia się tekst z tak wielką różnorodnością miłości i jej patologii.

Dobry thiller, czyta się szybko. Jednak to nie do końca mój klimat. Jednak przeczytałam i mogę polecić wielbicielom gatunku .

Wydaje nam się, że znamy nasze matki. Są z nami przecież od dnia narodzin. Dbają o swoje dzieci, pielęgnują je, kochają. Andy też myślała, że wie o swojej matce wszystko. Punktem zwrotnym była strzelanina w restauracji, kiedy to Andrea patrzyła, jak jej mama bez cienia emocji na twarzy zabija napastnika jednym ruchem ręki; zupełnie jak jakiś super wyszkolony komandos. A to nie koniec. To dopiero początek. Trupów jest więcej, Laura reaguje na zagrożenie jakby nic innego nigdy w życiu nie robiła, a Andy wyrusza na poszukiwanie prawdy o matce. Kim była Laura zanim stała się szanowaną logopedką? Gdzie nauczyła się walczyć i dlaczego? Kto im zagraża? Andrea szuka odpowiedzi na te pytania i w końcu je znajdzie. Czy przyniesie jej to spokój?
Szczerze mówiąc, mam jakieś zatwardzenie literackie, próbując wykrzesać z siebie parę słów na temat tej książki. Opis wydał mi się ciekawy. Też chciałam się dowiedzieć prawdy o Laurze. I tylko to skłoniło mnie do dobrnięcia do końca tej lektury. Przy czym "dobrnięcie" to słowo klucz. Z twórczością Slaughter jest tak, że pisze bardzo nierówno. Ma świetne książki, ma też dobre, przeciętne i słabe. Ta w moim mniemaniu jest słaba, niestety. Umiejętności, które mnie tak zaintrygowały u Laury nijak nie przystają do kobiety, którą była zanim stała się matką i szanowaną członkinią lokalnej społeczności. Spodziewałam się jakiejś sensacyjnej historii, a dostałam...zlepek dziwacznych wątków. Poplątanych, skleconych byle jak. To faktycznie była "układanka", na dodatek z miliona puzzli żeby dojrzeć w tym jakiś obraz. Zakończenie, kiedy to dawni kochankowie wyznają sobie pewne rzeczy i podpuszczają jedno drugiego - kiepszczyzna. Właśnie to zakończenie sprawiło, że moja ocena poszybowała w dół, choć i tak nie była wysoka. Więcej nie dam rady z siebie wycisnąć; nie urzekła mnie ta książka, nic mi nie urwało i potrzebuję odtrutki.
Ocena: 4/10

Trzymająca w napięciu książka, wyraziści bohaterowie, jak to u Slaughter, można ich polubić. Dlatego wkrótce sięgnę po drugą część tej serii.

Okładka książki przedstawia twarz kobiety, być może widzianą w lustrze, które jest popękane... Lub w oknie? Ciężko stwierdzić. Nie posiada skrzydełek, więc nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kremowe stronice, czcionka wystarczająca dla oka. Marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane. Podzielona została na rozdziały. jest to grubasek, liczy lekko ponad pięćset stron.

Nie tak dawno czytałam "Zapomnianą dziewczynę" i dlatego też z miłą chęcią nadrobiłam pierwszy tom dosyć szybko. Lubię kryminały napisane przez Karin Slaughter. Są to dłuższe historie, ale niezwykle dopracowane. Niczego im nie brakuje. Tutaj może za dużo było opisów, dużo więcej niż dialogów, mimo to akcja była napięta, momentami wstrzymywałam oddech przed tym, co miało się zdarzyć. Czytało się szybko i lekko, bez jakichkolwiek blokad. Co prawda momentami opisy mnie nużyły, ale nie nudziły na dłuższą metę, bo uwierzcie mi, naprawdę dużo się działo. Bardzo szybko uciekła mi ta lektura - gdyż była tak wciągająca, że z trudem robiłam przerwy. Tak naprawdę to zaczęłam ją w Wielki Piątek - niewiele przeczytałam, zaledwie dwa lub trzy rozdziały ze względu na mało czasu, obowiązki domowe mnie wykończyły, ale przynajmniej się odrobiłam. Z kolei w Wielką Sobotę już skończyłam ją całą, nie mogłam się oderwać. Dom posprzątany, ciasta i sałatki przygotowane. I tak uciekł mi dzień z Karin Slaughter. Jestem zadowolona, jak zawsze.

Tak naprawdę powinno się zaczynać czytać serie od pierwszego tomu, a tutaj najpierw poznałam drugi, teraz pierwszy. Już poniekąd znałam główną bohaterkę, Andreę. Tutaj mogłam jeszcze bliżej przyjrzeć się jej i poznać tak naprawdę. Bo to, przez co przeszła w tej książce... To ręce opadają, naprawdę. Współczułam jej całym sercem... Zarówno to, o czym się dowiadywała, jak odkrywała karty jedną za drugą... Gdzie wierzyła w kogoś, kto okazał się zgoła kimś innym.
Znajdziecie tutaj postacie, które śmiało możecie spotkać w codziennym życiu, mijać ich na ulicy. Każdy z nich jest inny, ma inny charakter, niekoniecznie są to pozytywne osoby. Jednak każdy z nich ma jakiś cel w tej opowieści, dostarcza nam innych emocji. Są to dobrze wykreowane osobowości - nie można tego zaprzeczyć.

Emocji było sporo, szczególnie, gdy wczuło się w odczucia Andrei. Bolało mnie serce, jak dowiadywałam się razem z nią przeszłości, przeszłości jej matki i tej dziwnej zagadki, tych wszystkich tajemnic... Fabuła jest dopracowana w każdym szczególe, więc sama pędząca akcja dostarcza nam niejednokrotnie niemalże zawału, dreszczy, wielkiego zdziwienia, gdzie szczęka opada niemal na podłogę. Dzieje się tutaj ogrom wydarzeń, są trupy więc to dla czytelników o mocniejszych nerwach. Wiem, że mam tu osoby, które nie lubią rozlewu krwi, trupów, opisów mordowania - więc ta pozycja może nie do końca Wam przypaść do gustu. Mnie tam się podobała, bo w wykonaniu pisarki wychodzi naprawdę dobra opowieść, która pochłania czytelnika od pierwszej strony. Trzyma w napięciu do ostatniej kropki.

Uważam, że jest to pozycja, której niczego nie brakuje. Miło spędziłam z nią czas, byłam zaintrygowana. Lubię książki autorki i sięgam po nie w ciemno, nie czytając opisów - w jej przypadku nigdy. Pisarka wykonała kawał dobrej roboty, patrząc na fabułę, która jest ogromnie zagmatwana i wpływa na główną bohaterkę znacznie. A więc, reasumując - intrygująca, wciągająca, nieodkładalna i momentami niebezpieczna jeśli chodzi o opisy trupów i morderstw. TRZYMA W NAPIĘCIU! POLECAM!

Video

Video