Złamane dusze

Wydawnictwo: NieZwykłe
The Broken Girls
horror
historyk

Vermont, 1950 rok. Jest takie miejsce dla dziewcząt, których nikt nie chce… Dla awanturnic, dla córek z nieprawego łoża, dla dziewczynek zbyt mądrych jak na swoje czasy. Nazywa się Idlewild Hall. W pobliskim miasteczku krążą plotki, że szkoła jest nawiedzona. Cztery współlokatorki z internatu łączy wyrażany szeptem strach. Ich przyjaźń rozkwita… do czasu, aż jedna znika w tajemniczych okolicznościach…

Vermont, 2014 rok. Dziennikarka Fiona Sheridan nie potrafi przestać myśleć o okolicznościach śmierci jej starszej siostry. Dwadzieścia lat wcześniej ciało Deb znaleziono na zarośniętym boisku, nieopodal ruin Idlewild Hall. I choć chłopak siostry został osądzony i skazany za morderstwo, Fiona nie może pozbyć się podejrzeń, że sprawa ma drugie dno.
Gdy dowiaduje się, że Idlewild Hall ma zostać odrestaurowane przez anonimową milionerkę, postanawia napisać o szkole artykuł. Jednak wstrząsające odkrycie, dokonane podczas renowacji, połączy śmierć jej siostry z sekretami z przeszłości, które miały pozostać ukryte w cieniu… oraz z niemilknącym głosem…

Pełna napięcia powieść wielokrotnie nagradzanej autorki The Haunting of Maddy Clare – Simone St. James.

Złamane dusze to połączenie przyprawiającej o ciarki na plecach opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych i trzymającego w napięciu thrillera. To również historia o niezachwianej przyjaźni, problemach rodzicielskich, obsesjach i seksizmie wpleciona w ciekawą fabułę obejmującą dwie epoki.
Associated Press

Złamane dusze to inteligentna i przyjemnie mrożąca krew w żyłach książka. Ta niezwykle nowoczesna historia o duchach nie pozwoliła mi zasnąć do późnych godzin nocnych.
Fiona Barton, autorka The Widow i The Child, bestsellerów „New York Timesa”

Straszna, niepokojąca, wciągająca. To świetnie napisana, współczesna gotycka opowieść o zmaganiach z naszymi najmroczniejszymi lękami.
Tessa Harris, autorka The Anatomist’s Apprentice

Przyprawiająca o gęsią skórkę opowieść o niepokojącej sile tego, co ukryte przed wzrokiem.
„Publishers Weekly”

Simone St. James to wielokrotnie nagradzana autorka powieści The Haunting of Maddy Clare, uhonorowanej dwiema nagrodami RITA, przyznawanymi przez Romance Writers of America, a także nagrodą imienia Arthura Ellisa, wręczaną przez Crime Writers of Canada. Pierwszą powieść o duchach, a dokładniej – o nawiedzonej bibliotece, napisała już w liceum. Zanim zajęła się pisarstwem na pełny etat, spędziła dwadzieścia lat za kulisami branży telewizyjnej. Mieszka w Toronto z mężem i rozpieszczonym kotem.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Sol | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Na co dzień nie sięgam po literaturę tego typu. Zresztą, wiecie doskonale w czym gustuję.
Dla thrillerów czy horrorów robię wyjątki, ale pod warunkiem, że to kawałek dobrej powieści. Że mnie czymś zainteresuje, zaintryguje, tu tym impulsem była okładka i opis sugerujący paranormalne naleciałości i dobrą zagadkę z przeszłości.

I faktycznie, nie pomyliłam się. Jak zaczęłam czytać to już pierwsze strony mają tak silną grawitację, że nawet jak książkę odkładałam to o niej myślałam. Jest w niej to co lubię, chociaż za bardzo romansu się nie uświadczy ;)
Pierwszy raz nie wiedziałam czy lepsze są rozdziały obejmujące retrospekcje, czy wydarzenia nam współczesne, a na ogól nie mam problemów z wyborem.
Obie akcje, prowadzone niejako równolegle wciągają jednocześnie i jednocześnie wzbudzają ogromną ciekawość i chęć poznania odpowiedzi na liczne pytania. I wydaje mi się, że w tej książce nawet nie chodzi o to 'kto' zabił, lecz 'dlaczego' i w jaki sposób Fiona znajdzie rozwiązanie. A ta...

Piotr | 2018-12-09
Na półkach: Od wydawcy, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2018

O tej książce dowiedziałem się jakiś czas temu i wiedziałem, że jest to lektura dla mnie. Generalnie lubię tego typu nastroje, jak tajemnicze miejsca, tudzież duchy i historie o nich. Historia "Złamanych dusz" toczy się dwutorowo, a zaprasza do niej ciekawa okładka przedstawiająca wybitą szybę, a w tle zarys domu. . Autorka wie, jak przykuć uwagę czytelnika, serwując mu już na początku scenę, która jest nie tylko napisana w sposób mistrzowski, ale także zaskakuje. Już na początku nie wiemy, kto "za tym" stoi. Mamy tutaj czasy połowy XX wieku, Vermont, miasteczko, w którym mieści się szkoła dla niegrzecznych panienek. Dziewczyny łączy właściwie jedno - są zagubione, zbuntowane i poranione, a najbardziej wszystkie jednomyślnie nienawidzą tego miejsca.
Mamy również czasy współczesne i śledztwo młodej dziennikarki, której siostra zaginęła dwadzieścia lat wcześniej.
"Złamane dusze" to opowieść przemyślana, dobrze napisana i trzymająca w napięciu do końca. Podoba mi się tłumaczenie,...

Roman Dłużniewski | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Ogromne, stare gmaszysko. Ponure. Bezludna okolica. Pofałdowane tereny stanu Vermont idealnie nadają się na miejsce akcji.
W gmaszysku była kiedyś szkoła z internatem. Dla dziewcząt z problemami. Dla dziewcząt, których nikt nie chciał, nikt nie potrzebował.
Kiedyś zaginęła jedna z mieszkanek. Koleżanki są pewne, że to była zbrodnia. Nikt się tym nie przejął. Złowróżbna opowieść krąży po okolicy. Ludzie wiedzą, że tam nie powinno się chodzić.
Po latach, na terenie szkoły policja znajduje zwłoki.
Co tam się dzieje ? Morderstwa czy zjawy ?
Dociekliwa miejscowa dziennikarka i tajemnice z przeszłości.

Autorka bardzo umiejętnie wplotła temat zjawisk nadprzyrodzonych w całkowicie realną historię. Podczas lektury czujemy narastający lęk.
Ludzie stojący twardo na ziemi czują tam coś, czego nie potrafią określić. I tak jest do samego końca, do ostatniej strony.

Znakomita rozrywka na długie zimowe wieczory.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe oraz portalowi LubimyCzytać za możliwość...

kryminalnakuchnia | 2018-12-09

Na mojej liście przeczytanych książek dosłownie marginalną część stanowią pozycję tzw. paranolmal. Nie jest fanką gatunku niemniej, te które trafiły w moje ręce z sentymentem wspominam do dnia dzisiejszego. Nie przypominam sobie też, żebym kiedykolwiek czytała połączenie thrillera z wątkiem paranormalnym, poza literaturą Stephena Kinga, który w tej materii nie ma sobie równych. Dlatego też widząc w zapowiedziach książkę „Złamane dusze” Simone St. James, pomyślałam sobie, „a niech mnie, muszę to przeczytać!”.

„Złamanene dusze” to niezwykła historia, której akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony, obserwujemy cztery przyjaciółki i ich życie Idlewild Hall. Szkoły z internatem, która nie tylko cieszy się niechlubną opinią, ale też o której krążą plotki, że jest nawiedzona przez duchy. Z drugiej zaś strony, czasy współczesne, a w nich Dziennikarka Fiona Sheridan, która wraz zakupem, przez tajemniczą milionerkę, upadłej szkoły w Idlewild Hall, widzi swoją szansę na kapitalny...

allison | 2018-12-06
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Prezenty
Przeczytana: 04 grudnia 2018

„Złamane dusze” to powieść łącząca cechy horroru, sensacji, kryminału i powieści psychologicznej. Całość wypada niezwykle zaskakująco i sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Nawet jeśli nie jest się miłośnikiem wrażeń mrożących krew w żyłach, warto sięgnąć po tę książkę, gdyż w oryginalny sposób łączy ona realizm ze zjawiskami nadprzyrodzonymi.

Przyznam, że „Złamane dusze” przeczytałam jednym tchem i z wielkimi emocjami, mimo iż nie jestem fanką tego typu literatury.
Najpierw zaczęłam po prostu wertować książkę, ale szybko odkryłam, że akcja mnie wciągnęła i już jestem na pięćdziesiątej stronie. A potem pojawiło się coś, co doskonale zna każdy mol książkowy: jeszcze tylko jeden rozdział, jeszcze tylko jeden rozdział...
Aż do ostatniej kartki!

Niesamowity nastrój grozy tworzy już krótki prolog. Potem akcja z lat 50. minionego wieku przenosi nas do współczesności. Czasem jeszcze cofamy się o dwadzieścia lat, gdy w małym amerykańskim miasteczku została zamordowana starsza...

Villiana | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

„Niektóre dziewczyny po prostu powinny umrzeć. Nic na to nie poradzisz.”

Dziękuję bardzo wydawnictwu NieZwykłe za udostępnienie mi książki. Jak zwykle obawiałam się tematyki, z którą na co dzień jednak nie obcuję, czy mnie zainteresuje i czy nie będzie to czas dla mnie stracony. I po raz kolejny jestem zaskoczona, bo opowieść wciągnęła mnie i trzymała w napięciu niemal do samego końca.

Całość powieści dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych. W 2014 roku główną bohaterką jest Fiona, dziennikarka, która nie może pogodzić się z morderstwem siostry, mimo iż minęło od tego faktu już 20 lat. Ciało jej siostry znaleziono na boisku zamkniętej już szkoły dla dziewcząt Idlewild Hall. Ale w 1950 roku szkoła ta funkcjonowała i wówczas działy się tam również niecodzienne rzeczy, o czym dowiadujemy się, śledząc drugą linię czasową. Fiona, zgłębiając swoją prywatną tragedię odkrywa o wiele więcej.

Początek mnie nie poruszył, zapowiadało się na opowiastkę o duchach, co nie jest specjalnie...

Jolka | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

"Złamane dusze" do bardzo dobra powieść a nawet powiem ,że wręcz rewelacyjna.Dawno nie czytałam coś tak wybornego,że nie miałam ani czasu na nudę ani czas na oderwanie się od storn książki.Pomimo,że książka ma ok 400 stron i powiedzmy sobie szczerze jak dla mnie napisana małym drukiem to nie mogłam się jej oprzeć i przeczytałam "Złamane dusze " w ciągu jednego dnia.Nie czułam nawet zmęczenia ja byłam i jestem tą książką zachwycona.
Sama okładka jest tajemnicza:stary budek gdzieś wyłaniający się za mgłą,otoczony gałęziami drzew i krzaków.Załamane dusze?I tak myślę czy to o martwych mowa,czy to będzie tragiczny finał jakiegoś love story...
Należę do osób ,które raczej nie czytają obwoluty książki,bardziej kieruje się okładka,która jest dla mnie odpowiedzią :Brać czy nie lub po prostu sam autor.W tym przypadku nie miałam okazji czytać książki p.S.James a "Złamane dusze" udało się wygrać do recenzji.I bardzo się z tego cieszę.
Zaczyna się bardzo ciekawie i tajemniczo od pierwszej...

itysiek_reads | 2018-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Simone St. James to wielokrotnie nagradzana autorka powieści „The Haunting of Maddy Clare”, uhonorowanej dwiema nagrodami RITA, przyznawanymi przez Romance Writers of America, a także nagrodą imienia Arthura Ellisa, wręczaną przez Crime Writers of Canada. Pierwszą powieść o duchach, a dokładniej – o nawiedzonej bibliotece, napisała już w liceum. Zanim zajęła się pisarstwem na pełny etat, spędziła dwadzieścia lat za kulisami branży telewizyjnej. Mieszka w Toronto z mężem i rozpieszczonym kotem [opis pochodzi z okładki].

Idlewild Hall to szkoła z internatem, która od lat wznosi się pośród drzew i cieni. Mówi się, że szkoła jest nawiedzona, a notatki uczennic na starych i wilgotnych podręcznikach jedynie to potwierdzają… Wiedzą o tym również cztery dziewczynki, współlokatorki, które dzielą się mrocznym historiami po zachodzie słońca. Jednak sytuacja staje się bardzo realna, gdy jedna z dziewczynek znika. Jest rok 1950.

W 2014 roku dziennikarka Fiona Sheridan wraca pamięcią do...

mikakeMonika | 2018-12-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Ktoś napisał, że zalatuje Kingiem. Też miałam takie wrażenie. I dlatego tym bardziej mi się spodobała :-)
Opisy tak realne, że bardzo łatwo wejść do środka o być jedną z nich... Dreszcz nieraz przebiegał mi po plecach.
Świetna narracja. Przeplatają się lata 50-te ze współczesnością, ale i II wojna światowa w tle i to w bardzo ważnym tle.
Ta książka wydaje mi się taka dopełniona, podczas gdy wiele tych najnowszych pisanych jest po łebkach. Ta zdecydowanie nie.

Jeżynka | 2018-12-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 grudnia 2018

"Złamane dusze" to książka która zgrabnie łączy w sobie zarówno motywy powieści grozy, mrocznego kryminału jak i wojennej historii. Trzeba dużych umiejętności aby wszystkie te wątki spleść w ciekawą historię w którą czytelnik będzie w stanie uwierzyć. Autorce się to niewątpliwe udało bo powieść ta, mimo dwóch planów czasowych i kilku bohaterek z których każda opowiada swoją odrębną historię jest spójna, wciągająca i trzymająca w napięciu (prawie) do końca.

"Kiedyś" to lata 50-te ubiegłego wieku - czasy gdzie nie rozmawia się o wojennych traumach, rodzinne tajemnice chowa głęboko w zakamarkach pamięci a dziewczęta w jakiś sposób "trudne wychowawczo" (zmagające się z urazami psychicznymi, będące ofiarami wykorzystywania bądź takie którym po przyszło urodzić się jako dziecko z nieprawego łoża) wysyła do szkół z internatem na przysłowiowym końcu świata.
Do takiej właśnie szkoły w Vermont, zwanej Idlewild Hall, trafiają cztery nastolatki które w tej pełnej ograniczeń i sztywnych...