Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-01-23
2019-01-23
biografia góry himalaizm Himalaje literatura faktu Nanga Parbat niebezpieczeństwo ośmiotysięcznik rywalizacja śmierć wspinaczka wyprawa
Inne

Okładka książki Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra
Szlak Wisły. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Dobrze i ciekawie napisana historia jednego z najlepszych polskich wspinaczy. Chociaż absolutnie nie jest według mnie wzorem do naśladowania to jednak szacunek za włożoną pracę oraz osiągi trzeba mu oddać. Jeżeli lubisz tematykę górską to książka jest pozycją obowiązkową.

Zastanawiam się co napisać o człowieku, który był niezwykłą postacią to oczywiste. Zimą chciał zdobyć Nanga Parbat. Za siódmym razem go zdobył i już schodząc został na 7 tys metrach. To jak trudno być himalaistą i jak trudno uzyskać środki na takie wyprawy wiedzą tylko oni. Cały alpinizm, himalaizm jest traktowany jako hobby bardziej. Dlaczego chciał zdobyć tylko tą górę? Zapewne tylko Tomek Mackiewicz to wiedział. Ja tylko nie rozumiem czemu nie inna? Dlaczego Pakistan? Skoro tam jest tyle problemów. Dlaczego zimą skoro temperatura spadała do -60 stopni. Ja nie umiem sobie nawet tego wyobrazić ... jeden wniosek bardzo ciężko miały kobiety, które z nim były ... nie był łatwym człowiekiem. W Polsce nie chciał być. Warto przeczytać bo w głowie zostaje mnóstwo pytań i rozważań

Książka dla ludzi których interesuje tematyka gór. Świetna opowieść o Tomku Mackiewiczu, pokazująca jego upór i dążenie do wyznaczonego sobie celu. Bardzo wciągająca, i jednocześnie ucząca dążenia do wyznaczonych sobie celów.

Coś jest w tych Himalajach, że książki o tej tematyce wręcz się pochłania. I ta nie była wyjątkiem. Lekko i przyjemnie napisana, pełna ciekawych informacji zarówno o życiu Czapkinsa, jak i o samych górach i himalaizmie.

Poruszająca

Poruszająca

Świetna historia życia alpinisty i mrożącym krew w żyłach jego zakończeniu - świetny opis gór, podróży i alternatywnego podejścia do himalaizmu tamtych czasów. Świetnie się czyta!

Piękna była ta książka. Piękna historia pięknego człowieka, który mimo przeciwności losu zrealizował swoje marzenie, choć zapłacił za to najwyższą cenę jaką można sobie wyobrazić. Dreszcze mnie przechodzą kiedy o tym myślę, a jednocześnie ten jego upór i fascynacja, miłość do natury, miłość do gór budzi podziw.
Zaczynał swoją dorosłość jako człowiek uzależniony od narkotykow, a potem podążając za marzeniami został himalaistą i zdobył swoją wymarzoną górę - Nanga Parbat, do której podchodził kilkukrotnie. Ciągle wyżej i wyżej, aż mu się udało. Został ze swoją ukochaną górą na zawsze i śpi w jej objęciach, myślę, że szczęśliwy.
Łzy cisną się do oczu podczas czytania. Autor zrobił kawał dobrej roboty, książka wciąga i nie daje się odłożyć.
Dziękuję za moc emocji.

Zaczynał swoją dorosłość jako człowiek uzależniony od...

Lubisz góry? Te widoki... cisza... można poznać i odkryć samego siebie, ale też walczyć że swoimi słabościami i demonami. Czapkins to kochał. Tutaj tak naprawdę był sobą. Czerpał siły i ładował akumulatory by mógł żyć pełnią życia na dole. Tak bardzo go ciągnęły góry do siebie że zostawił tu wszystko, łącznie z życiem. Historia Tomka Mackiewicza, który zdobył nie jeden szczyt i to nie tylko ten fizyczny.

Pochłonęłam ją w parę dni!

"...jeśli chcesz coś zrobić, masz marzenie, to realizuj je. Rób to, zamiast siedzieć, mądrzyć się, gadać, że się nie da... Wytrwałość, z jaką dążył do tego celu, to lekcja, że jednak się da". Historia Czapkinsa naprawdę daje kopa. Kopa do tego, by się nie załamywać, by zawsze próbować jeszcze raz.

Pochłonęłam ją w parę dni!

Mimo, że znałam historie Tomka, to jakoś tak łezka zakręciła sie w oku na końcu książki.
Człowiek o pięknej duszy i wspaniałych marzeniach. Po przejsciach alkoholowych i narkotykach, wyznaczył sobie cel i to jaki. Świetna opowieść o ciekawym człowieku, który dał innym przykład tego, że jak czegoś bardzo chcesz to jesteś w stanie to osiągnąć. Uparty, zaparty, dążący do celu, sympatyczny, indywidualista a także syn, brat i ojciec. Człowiek, który pokochał góry i wspinał się mimo braku zaplecza w postaci sponsorów i drogiego sprzętu. Odszedł robiąc to co kochał najbardziej.
Śpij drogi Tomku na Nanga Parbat. Nareszcie jesteś tam gdzie chciałeś być.

• Góry
  • Biografie