Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Okładka książki Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza Dominik Szczepański Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Dominik Szczepański Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2019-01-23
2019-01-23
biografia góry himalaizm Himalaje literatura faktu Nanga Parbat niebezpieczeństwo ośmiotysięcznik rywalizacja śmierć wspinaczka wyprawa
Inne

Okładka książki Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra
Szlak Wisły. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Okładka książki Ja, pustelnik. Autobiografia Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ja, pustelnik.... Piotr Pustelnik, Pi...
Okładka książki Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i tragicznego dnia na K2 Amanda Padoan, Peter Zuckerman
Pochowani w ni... Amanda Padoan, Pete...
Okładka książki Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki Jean Ammann, Erhard Loretan
Erhard Loretan... Jean Ammann, Erhard...

Coś jest w tych Himalajach, że książki o tej tematyce wręcz się pochłania. I ta nie była wyjątkiem. Lekko i przyjemnie napisana, pełna ciekawych informacji zarówno o życiu Czapkinsa, jak i o samych górach i himalaizmie.

Poruszająca

Poruszająca

Świetna historia życia alpinisty i mrożącym krew w żyłach jego zakończeniu - świetny opis gór, podróży i alternatywnego podejścia do himalaizmu tamtych czasów. Świetnie się czyta!

Piękna była ta książka. Piękna historia pięknego człowieka, który mimo przeciwności losu zrealizował swoje marzenie, choć zapłacił za to najwyższą cenę jaką można sobie wyobrazić. Dreszcze mnie przechodzą kiedy o tym myślę, a jednocześnie ten jego upór i fascynacja, miłość do natury, miłość do gór budzi podziw.
Zaczynał swoją dorosłość jako człowiek uzależniony od narkotykow, a potem podążając za marzeniami został himalaistą i zdobył swoją wymarzoną górę - Nanga Parbat, do której podchodził kilkukrotnie. Ciągle wyżej i wyżej, aż mu się udało. Został ze swoją ukochaną górą na zawsze i śpi w jej objęciach, myślę, że szczęśliwy.
Łzy cisną się do oczu podczas czytania. Autor zrobił kawał dobrej roboty, książka wciąga i nie daje się odłożyć.
Dziękuję za moc emocji.

Zaczynał swoją dorosłość jako człowiek uzależniony od...

Lubisz góry? Te widoki... cisza... można poznać i odkryć samego siebie, ale też walczyć że swoimi słabościami i demonami. Czapkins to kochał. Tutaj tak naprawdę był sobą. Czerpał siły i ładował akumulatory by mógł żyć pełnią życia na dole. Tak bardzo go ciągnęły góry do siebie że zostawił tu wszystko, łącznie z życiem. Historia Tomka Mackiewicza, który zdobył nie jeden szczyt i to nie tylko ten fizyczny.

Pochłonęłam ją w parę dni!

"...jeśli chcesz coś zrobić, masz marzenie, to realizuj je. Rób to, zamiast siedzieć, mądrzyć się, gadać, że się nie da... Wytrwałość, z jaką dążył do tego celu, to lekcja, że jednak się da". Historia Czapkinsa naprawdę daje kopa. Kopa do tego, by się nie załamywać, by zawsze próbować jeszcze raz.

Pochłonęłam ją w parę dni!

Mimo, że znałam historie Tomka, to jakoś tak łezka zakręciła sie w oku na końcu książki.
Człowiek o pięknej duszy i wspaniałych marzeniach. Po przejsciach alkoholowych i narkotykach, wyznaczył sobie cel i to jaki. Świetna opowieść o ciekawym człowieku, który dał innym przykład tego, że jak czegoś bardzo chcesz to jesteś w stanie to osiągnąć. Uparty, zaparty, dążący do celu, sympatyczny, indywidualista a także syn, brat i ojciec. Człowiek, który pokochał góry i wspinał się mimo braku zaplecza w postaci sponsorów i drogiego sprzętu. Odszedł robiąc to co kochał najbardziej.
Śpij drogi Tomku na Nanga Parbat. Nareszcie jesteś tam gdzie chciałeś być.

Na książkę natknęłam się w namiocie o nazwie "Tania książka" podczas wczasów w Darłówku i ucieszyłam się widząc ją na półce, bo od dawna miałam ją w swoich planach czytelniczych. Głośna sprawa śmierci Mackiewicza, szeroko komentowana w mediach wzbudzała moją ciekawość, tym bardziej, że wokół osoby Pana Tomka pojawiło się sporo kontrowersji.

Historia tego człowieka jest niezwykle ciekawa a on sam okazał się ogromnym indywidualistą, outsiderem, który na własnych zasadach, czasami mocno pod prąd, ale realizował swoje pasje z zadziwiającą konsekwencją, chociaż od strony rodzinnej, osobistej płacił za to wysoką cenę.

Możemy więc tutaj przeczytać jak z narkomana narodził się wybitny himalaista. Do historii przeszła jego zimowa wyprawa na Nanga Parbat w duecie z Francuzką Elisabeth Revol, w której on zginął, a ona cudem uszła z życiem dzięki sprawnej akcji ratunkowej. Chodził w te góry zaczynając jako amator, nie mając wielkich środków finansowych, ale dzięki swojej zaradności spełniał marzenia i realizował cele, które wydawały się nieosiągalne. Autor opowiada o tych górskich (coraz trudniejszych) wyprawach w góry, o uzależnieniu Mackiewicza od narkotyków i walce z nałogiem, o relacjach rodzinnych a także o wyjeździe do Indii i samotnej podróży rowerem z Bangladeszu do Indii. Jeśli sobie coś postanowił, to nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Człowiek wielu pasji i wielu talentów, takich użytkowych, przydatnych w codziennych życiu. Zauważyłam też, że cechował go pewien egoizm, bo wiele decyzji podejmował, nie oglądając się za siebie, a bywało, że zostawiał za sobą zgliszcza. Ale czy ja mam prawo to oceniać? Zazdroszczę mu tego żaru z jakim podchodził do życia, tej niewyobrażalnej energii i konsekwencji w dążeniu do celu.

Książka ciekawa, pasjonująca, przybliżająca dosyć dokładnie życie i osobowość tego wybitnego himalaisty i w moim odczuciu fajnego człowieka, którego cechowała ogromna otwartość w stosunku do ludzi. Chciałabym mieć takiego partnera treningowego, gdyż z jego determinacją byłabym w stanie osiągnąć wszystko w sporcie, który uprawiam, bo potrafił niesamowicie człowieka zmotywować do podjęcia nadludzkiego wysiłku. Spora ilość zdjęć dokumentująca wyprawy, ale też i życie prywatne bohatera książki dopełniła całości i dała dosyć przejrzysty obraz życia tego nietuzinkowego człowieka. Polecam serdecznie i to nie tylko fanom himalizmu, ale każdemu.

Historia tego człowieka jest...

Książka 8/10. Bohater 1/10.

Książka 8/10. Bohater 1/10.

3 lata temu przesłuchana, dzis przeczytana. Historia szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i porażki, niesamowitej siły i bezsilności i to nie tylko jednego Toma, ale również otaczających go ludzi. Kiedyś na pewno przeczytam jeszcze raz.

• Góry
  • Biografie