Książka Roku 2018

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Wydawnictwo: Agora SA
Bielsko

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach. Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.

Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. Z charakterystyczną dla siebie uważnością i delikatnością jako pierwszy wysłuchał emocjonujących opowieści tych, którzy dla Tomka znaczyli najwięcej – najbliższej rodziny: Anny Solskiej-Mackiewicz, jego największej miłości, z którą wspólnie wychowywał córkę, i Elisabeth Revol, która przywołała wspomnienia ostatniej wyprawy. Jej szczegóły, a także przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth.

Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.

„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności, która nigdy nie ogranicza wolności innych; wolności, która jest bardzo blisko związana z poczuciem odpowiedzialności – za partnerów wspinaczkowych, za przyjaciół i bliskich. Wolności do końca.

źródło opisu: kulturalnysklep.pl

źródło okładki: Agora - Facebook

Jarosław Jastrzębski | 2019-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2019

R e w e l a c y j n y! reportaż. Mogłoby się wydawać, że o Tomaszu Mackiewiczu powiedziano już wszystko. Ot, taki sobie człowiek znikąd, były narkoman, który ma nieźle pobełtane pod kopułką itp. itd. Książka Dominika Szczepańskiego daje nam jednak nieco inną - chyba bardziej przejrzystą i urealnioną - perspektywę i pozwala dostrzec inne znaczenia w tym, co już wiedzieliśmy. Oczywiście dowiadujemy się również kilku ważnych rzeczy, które do tej pory pomijano. Panie Dominiku dziękuję za tę książkę! Czytając ją czułem te wszystkie Tomkowe rozterki, ten wiatr, tę wysokość, ten mróz i tę pogoń za szczęściem i samym sobą.

Moni | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Nie zawsze mam czas i siły, by pisać obszerne recenzje, tak jest właśnie teraz. Jednak pozostawić tę książkę bez komentarza, to byłoby wielce nie w porządku.

Czapkins był pięknym człowiekiem i tym dobitniej boli jego śmierć na Nandze. Każdy nadwrażliwiec, ja również, zostaje ze smutną refleksją, że życie sprawia ból i niemożliwym jest osiągnięcie spełnienia- w codzienności go nie ma, a walka o marzenia może prowadzić w potrzask. Dla niego był to szczyt Nanga Parbat, dla każdego z nas będzie czym innym- może dzieckiem, może domem z ogrodem, może podróżami, a może odwzajemnioną miłością.
Jednak to rozdarcie- pomiędzy marzeniami, a codziennym życiem- rozumiem świetnie, sama stawiam mu czoła.

Strasznie smutny los niezwykłego i dobrego człowieka, którego świat nie zrozumiał i nie docenił, jak wielu przed nim i po nim.

Lovovic | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Książka całkiem inna od Nanga Dream. Więcej w niej gór, więcej wolności. A I tematy porusza inne, nie ma opisu dzieciństwa na pół książki, są góry. Nanga Dream to relacja pierwszej żony, miałam wrażenie ze to ona tę książkę napisała. Czapkins z kolei to głównie życie z drugą żoną. Tak, tak, żon w tych książkach jest miejscami więcej niż Tomka.
Nie zawiodłam się, cieszę się że książka na mojej półce jest I pewnie nie raz jeszcze do niej zajrzę, ale chyba wciąż czekam na więcej. Więcej gór.

Tina Pohorylle | 2019-02-04
Na półkach: ★ BIOGRAFIE, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2019

Całość czyta się niesamowicie szybko, książka naprawdę wciąga. Dominik Szczepański świetnie przedstawił postać Tomka Mackiewicza — bez przesadnego oceniania, chwalenia lub upokarzania. Tytułowy bohater był osobą pełną sprzeczności, co autor idealnie ukazał. Wielka szkoda, że ta publikacja nie może być dłuższa, tak samo żałuję, iż życie Tomka szybko dobiegło końca. Jednak pewną ulgę przynosi myślenie o spełnieniu przez niego jego największego marzenia…

Brzoza12 | 2019-01-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Kiedy na nią czekałam wiedziałam, że będzie wspaniała.
Ale nie wiedziałam, że aż tak...
Wciągnęła mnie bez reszty.
Ta pozycja nie potrzebuje komentarza. To po prostu trzeba przeczytać.

"Trudno być szczęśliwym każdego dnia. Ale na Nandze znikały problemy. Była tylko góra i on."

Trudno było być szczęśliwym. Bo problemy Tomka nie omijały. Uzależnienie, długi, nieszczęśliwy związek, śmierć dziecka...
Ale on potrafił się podnieść i niemożliwe zmienić w realne, mimo wszystko być wesołym, opowiadać kawały. Z narkomana stać się człowiekiem pełnym pasji, marzeń i wiary w to, że zdobędzie upragnione cele.

"Tomek to niesamowita postać. Wybitna przez swój życiorys. [...] Był poniekąd opętany przez Nangę."

Książka Dominika Szczepańskiego to zapierająca dech w piersiach historia. Życie Tomka Mackiewicza było jedną wielką wędrówką. Co dzień, tak jak na Nandze musiał walczyć. Jego życie polegało na obcowaniu z górami. Był w nich zakochany do tego stopnia, że został tam na zawsze.

Polecam...

olafina | 2019-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Literatura górska to mój numer jeden przez co mam wysokie wymagania.
Od dawna żadna z książek mnie tak nie wciągnęła. Czytałam do drugiej w nocy czując że nie mam prawa przestać czytać, bo tej historii nie można było zatrzymać.
Książka jest nie tylko zapisem tego jak wyglądała droga na szczyt i mam tu na myśli wszystkie wyprawy na Nange, ale przede wszystkim jest to opowieść o człowieku z pasją przez duże "P" za którą zapłacił najwyższą cenę, chociaż przyznam że czytając o jego życiu miałam wrażenie, że ta historia musiała się tak skończyć i że On był gotowy zapłacić tą cenę...

Joanna | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Bardzo interesująca pozycja, polecam wszystkim. Podobała mi się konstrukcja książki, to że były opisane wszystkie wyprawy na Nangę (i nie tylko). Nie znałam dokładnie historii Tomka, ta książka przybliżyła mi jego postać i wyprawy. Muszę przyznać, że niektóre fragmenty zrobiły na mnie duże wrażenie (wyprawa na Mount Logan!). Nie zdawałam sobie sprawy, jak trudna w realizacji była akcja ratunkowa na Nandze. Słowa uznania dla wszystkich uczestników i organizatorów, za odwagę i determinację.

Agata | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

Książka, którą czyta się z wielkim zaciekawieniem. Historie opowiadające o zdobywaniu szczytu na Nanga Parbat - to wielkie zawzięcie Tomka prowadzi do stwierdzenia, że człowiek nie ma żadnych granic w zdobywaniu własnych marzeń.

Książkę czyta się tak jakby Tomek żył, jakby to on opowiadał o swoim własnym życiu.
Ostatni rozdział, gdzie opisane jest co się działo w 2017/2018, jest bardzo emocjonujący. Łzy same napływają do oczu czytając wypowiedzi Pani Anny.

Po przeczytaniu książki nasuwa się tylko jedno pytanie, dlaczego tak wspaniałego człowieka zabrała góra?

letka82 | 2019-02-07
Przeczytana: 02 lutego 2019

Czapkins...
Człowiek o którym stało się głośno w mediach dzięki kolejnej próbie zdobycia Nangi. Ci, którzy nie interesowali się nigdy górami dopiero rok temu mieli okazję usłyszeć o zapaleńcu, który nie odpuszcza. Dopiero po jego śmierci część czytelników sięgnęła po książki o górach.
W książce tej poznamy Tomka Mackiewicza: jego problemy z narkotykami, rodzinę, bliskich. Przeczytamy o kolejnych próbach zdobycia Nangi, która w mojej opinii, stała się jego nałogiem.
Dominik Szczepański, który lubi rozmawiać z ludźmi z pasją, odwalił kawał dobrej roboty! Język jakim się posługuje sprawia, że przez tę książkę płyniemy (z prądem) a nie brniemy (przez głęboki śnieg).
Końcówka książki gdzie opisana jest akcja ratunkowa Tomka i Eli - zapis z grupy, którą bliscy założyli w celu wymiany informacji - wywołała u mnie rumieńce i w emocjach czytałam nie mogąc się doczekać finału - który przecież dobrze znam :(
Polecam tym, którzy o Tomku nie słyszeli i tym, którzy śledzili jego szalone losy.

Merry | 2019-02-08

Wciągający i poruszający reportaż o Tomaszu Mackiewiczu. Kupiłam i nie zawiodłam się z w żadnym momencie czytania. Miejscami byłam zła na Czapkinsa, ale w innych z kolei poruszona wielką miłością do gór oraz do tej jednej jedynej Nangi, z którą został i już do nas nie wrócił. Książka inna od ksiażki Sepioło, mniej dzieciństwa więcej gór i wolności, więcej drugiej żony niż pierwszej (Nanga Dream). Całość oprawiona mnóstwem osobistych zdjęć, rozmów z himalaistami, którzy znali Mackiewicza, opowieści bliskich, osobistej korespondencji do Anny Solskiej. Jest tutaj coś co jest genialne czyli fragmenty dziennika Czapkinsa, wielką stratą dla nas jest, że nie mógł go dokończyć bo byłby hitem.
Brawa dla Dominika Szczepańskiego za zebranie wszystkiego w całość i podanie nam w takiej formie.