Odziedziczone zło

Okładka książki Odziedziczone zło Yrsa Sigurðardóttir
Okładka książki Odziedziczone zło
Yrsa Sigurðardóttir Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Freyja i Huldar (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Freyja i Huldar (tom 1)
DNA
Sonia Draga
2018-10-31
2018-10-31
2017-03-23
Agnieszka Klimko
Agnieszka Klimko literatura islandzka

Yrsa nie zawiodła i w tej serii - będę czytała kolejne tomy.

Yrsa nie zawiodła i w tej serii - będę czytała kolejne tomy.

Moje odkrycie ostatnich miesięcy. Autorkę znałem z nazwiska, ale do jej twórczości przymierzałem się długi czas. Zacząłem od pierwszego tomu tej serii i było to spotkanie bardzo udane. Świetny, mroczny kryminał w skandynawskim stylu (dla porządku rzeczy: rozgrywający się na Islandii). Nie brak tutaj charakterystycznego dla pisarzy z północy wątku obyczajowego, jednak nie jest tak przytłaczający jak w większości norweskich czy szwedzkich powieści. Wątek kryminalny na pierwszym miejscu. Świetnie wykreowane postaci. Mroczny klimat, pełen napięcia. Nieco kojarzący się z twórczością Chrisa Cartera, co dla mnie jest ogromnym plusem. Na pewno będę kontynuować tę serię. Zdecydowanie polecam.

Daję 6, ale nie sugerujcie się tą oceną :) Z niewyjaśnionych przyczyn sądziłem, że pani Yrsa inaczej poprowadzi narrację. Jest dobrze, momentami świetnie, finał zacny.
Warto spróbować!

Warto spróbować!

Mroczna odsłona Reykjaviku. Młoda matka trojga dzieci zostaje w bestialski i wynaturzony sposób zamordowana. Świadkiem była jej siedmioletnia córeczka. Nie wszystko widziała, nie wszystko rozumie ale strzępy informacji wydarte z dziecka pomagają śledczym ruszyć naprzód. A ofiar będzie więcej .. Dochodzenie zostaje przydzielone komisarzowi Huldarowi a wspierać go ze względu na nietypowego świadka będzie psycholożka z Urzędu do spraw Nieletnich.
Poruszamy się między trudnym śledztwem a losami radioamatora, który w eterze trafił na islandzką stację nadającą szyfrowane liczbowe audycje. Tam usłyszał PESEL zamordowanej kobiety i swój też. Świat krótkich fal i odkodowanych wytyczy nowy kierunek w jego życiu.
Bohaterowie ze skomplikowanym życiem osobistym, szara zwyczajność i niezwyczajne zło.
Precyzyjnie pospinana mroczna rzeczywistość w bardzo dobrej powieści kryminalnej.

Wreszcie i u mnie przyszedł czas na spotkanie z Panią Sigurdardóttir i jej "Odziedziczonym złem". To moja pierwsza przeczytana książka tej autorki i o dziwo, od razu po bożemu od pierwszego tomu serii. To dobra książka i mam nadzieję, że przeczytam też dalsze części o Frei i Huldarze. Wyraziste postacie, niezłej szybkości akcja, zupełnie niezaskakujący główny "zły", całkiem przyzwoite mylenie tropów. Trochę wkurzający motyw "osobisty" Frei i Huldara, zbyt uwypuklony i przegadany, ale tylko trochę.

Reasumując, właściwie niczym mnie ta książka nie zaskoczyła. Początek znajomości tej naczelnej pary już wcześniej miałam okazję spotkać w jakiejś książce, a napewno w serialu kryminalnym. Nie, jednak zaskoczona byłam jednym faktem. Pomysłowością użycia do zabójstw zwykłych narzędzi, że tak to nazwę. W dodatku tak to pokazane, że pozostawiało sporą dozę popuszczania wodzy swoich wyobrażeń przez czytelnika. Tak więc książka w mojej ocenie niezła, miejscami dobra, ale bez efektu wow !

Trudno ocenić mi jednoznacznie tę książkę. Z jednej strony wartka akcja, która wciąga. Dobry styl, świetnie skonstruowane postacie i cała fabuła. Misternie utkana tajemnica, która była dla mnie zaskoczeniem na końcu powieści.
Z drugiej strony dużo okrucieństwa przy opisie zbrodni. Pomysłowość autorki w tej dziedzinie jest dla mnie szokująca. Zawsze jest dla mnie niepojęte jak ludzie, którzy nie są zbrodniarzami (mam nadzieję),mogą być tak wymyślni w projektowaniu morderstwa. Jest to dla mnie tak odrażające, zbyt bardzo wyobrażam sobie, że coś takiego mogło się wydarzyć naprawdę, że nie będę w stanie sięgnąć po żadną kolejną książkę tej autorki. Uważam, że nie jest to pozycja dla osób bardzo empatycznych i wrażliwych.
Nigdy nie byłam na Islandii, akcja jest umiejscowiona właśnie w tym kraju i oczekiwałam więcej informacji z tego pięknego miejsca. Tego mi brakowało.

"Odziedziczone zło" autorstwa Yrsy Sigurðardóttir to mrożący krew w żyłach thriller, który wplątuje nas w sieć zbrodni i tajemnic. Akcja rozgrywa się pod osłoną nocy, kiedy bestialskie morderstwo zmienia życie głównej bohaterki. Wątek siedmioletniej córki jako jedynego świadka dodaje tej historii niepokojącego wymiaru. Zagadkowe wiadomości dla radioamatora dodają elementu psychologicznego napięcia, łącząc go z ofiarami w sposób, który trzyma nas w nieustannej gotowości na kolejne zaskakujące zwroty. Sigurðardóttir zgrabnie łączy elementy zbrodni, psychologii i tajemnicy, tworząc naprawdę absorbującą lekturę.

Autorka skrupulatnie konstruuje labirynt śledztwa, ukazując bolesne konsekwencje odziedziczonego zła, które sprawia, że zastanawiamy się nad naturą zbrodni i wpływem przeszłości na teraźniejszość. Charaktery postaci są głęboko skomponowane, a emocje, które towarzyszą im w obliczu tragedii, czynią lekturę nie tylko trzymającą w napięciu, ale także prowokującą refleksję nad ludzką psychiką.

Sigurðardóttir perfekcyjnie manipuluje tempem narracji, zaskakując nieoczekiwanymi zwrotami akcji, aż do satysfakcjonującego finału. "Odziedziczone zło" to misternie spleciony thriller, który nie pozostawia miejsca na nudę, równocześnie poruszając głębokie kwestie moralne i psychologiczne.

Dodatkowym atutem powieści jest malownicze osadzenie akcji w islandzkim krajobrazie, co dodaje jej niepowtarzalnego klimatu. Sigurðardóttir wplata lokalne elementy kulturowe, co sprawia, że przenosimy się w świat skandynawskiej tajemnicy, pełnej zimowego mrozu i enigmatycznych tradycji. Wątki rodzinne, dziedziczenie grzechów przeszłości oraz zawiłości ludzkiej psychiki tworzą wielowymiarowy obraz, który utrzymuje uwagę od pierwszej do ostatniej strony.

Powieść "Odziedziczone zło" Yrsy Sigurðardóttir to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, ale także głębokie studium ludzkiej natury i dziedziczenia emocjonalnych brzemion. Warto zanurzyć się w tę opowieść, jeśli szukasz inteligentnego i wciągającego thrillera, który zarazem skłania do refleksji nad skomplikowanym labiryntem ludzkich losów. Sigurðardóttir potwierdza swoją pozycję jako mistrzyni gatunku, dostarczając czytelnikowi niezapomnianej podróży przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Uff. Moje drugie podejście do kryminałów skandynawsko-holenderskich uważam za dużo lepsze od pierwszego. Z przerwami na inne książki, ale udało się przeczytać do końca. Tak, odstraszała mnie objętość tej książki, więc starałam się też czytać ja na legimi i w sumie dobrze. Na pewno ogromnym plusem będą tutaj morderstwa, no z takimi to się jeszcze nie spotkałam, niecodzienne bardzo. I cała ta zagadka, która pod koniec rozwiązuje się tak, że dodatkowo wyciąga jeszcze inne tajemnice i wszystko spada na czytelnika jak grom. Zwodziła mnie autorka, jak chyba większość osób, które miały okazję czytać tę część - myślałam, że wiem kto, ale jednak nie wiem. Sięgnę na pewno po kolejne części. (⁠.⁠ ⁠❛⁠ ⁠ᴗ⁠ ⁠❛⁠.⁠)

Odświeżająca lektura po kryminałach anglosaskich a nawet polskich. Zupełnie inna mentalność Islandczyków, zimny klimat spowodował, że są bardzo wyczuleni na to, jak inne osoby odbierają ich zachowanie, chociaż czuć także chłód relacji. Intryga jest w porządku, chociaż zdarzały się dłużyzny. Za to na plus jest łatwo przyswajalny styl, od pierwszych zdań można się utożsamić z bohaterami, a to nieczęsta umiejętność wśród pisarzy.

Moim zdaniem mistrzowsko poprowadzona zagadka. Już w połowie byłam przekonana, że znam mordercę, a tu niespodzianka. Tak skonstruowany kryminał jest ucztą dla miłośnika zagadek kryminalnych. Cieszę się, że odkryłam nieznaną mi autorkę i kolejną, mam nadzieję świetną serię.

Yrsa Sigurðardóttir Odziedziczone zło Zobacz więcej
Yrsa Sigurðardóttir Odziedziczone zło Zobacz więcej