Kroki mordercy

Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski
Cykl: Inspektor Josef Bergman (tom 1)
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Kroky vraha
Karolina

W lasku miejskim na peryferiach Pragi zostaje zamordowana młoda kobieta. Czy jej podobieństwo do córki mieszkającej w pobliżu dziennikarki jest przypadkowe? Śledztwo rozpoczyna inspektor Bergman. Powieść Michaeli Klevisovej to doskonałe studium psychologiczne i obraz społeczeństwa, w którym pod powłoką pozornej normalności skrywają się tajemnice i pragnienia. Inspektor Bergman - dwukrotnie...

Inspektor Bergman - dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kotów, wielbiący porządek i rzeczowość. Empatyczny, stanowczy i systematyczny. W pracy pomagają mu podwładni: Sylwia Rolnik i Adam Danesz. Kroki mordercy to pierwsza część cyklu z inspektorem Bergmanem.

źródło opisu: woblink

źródło okładki: woblink

jolasia | 2019-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 02 września 2019

Niskie stany strefy średniej. Zaczyna się bardzo przyjemnie (nie licząc trupa), postacie, prowadzenie opowieści, czeskie klimaty... wszystko jest bardzo ok. Jednak pani Klevisova w ogóle nie ma temperamentu autorki powieści kryminalnych, co chwila brnie w wątki obyczajowe, psychologię rodem z pism kobiecych, a akcja zamiast trzymać czytelnika za gardło ciurka niczym woda z zepsutego kranu. Z każdą czytaną stroną mina mi rzedła i bawiłam się coraz mniej, a od momentu, kiedy zgadłam kto będzie następną ofiarą, toczyłam się do końca jak z górki, siłą bezwładu. Lektura w sam raz na deszczowe popołudnie, kiedy jedna półkula naszego mózgu zajęta jest intensywna zupełnie czymś innym.

BetiFiore | 2019-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Kolejna świetnie napisany czeski kryminał i kolejna książka z wydawnictwa Stara Szkoła, które jeszcze mnie nie zawiodło. Mam już prawie wszystkie pozycje wydane przez Starą Szkołę i z niecierpliwością czekam na więcej nowości, bo na liście nieprzeczytanych już prawie nic nie zostało. :(

Hania | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Świetnie, niespiesznie prowadzona akcja. Nie było nagłych zwrotów, fajerwerków a mimo to czytałam z wielkim zainteresowaniem. Na pewno przyczyniło się do tego kapitalne oddanie uczuć, emocji, poglądów i zdarzeń. Bardzo wciągająca historia, historia w której jest i miłość, i nienawiść, i żądza i wszelkie odcienie związków międzyludzkich.

Malk | 2019-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2019

Rewelacja! Świetny język, ciekawe postaci, znakomita intryga - debiut, że ho-ho! Więcej takich książek i autorów nam potrzeba :)

Anna | 2019-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2019

Przyznać muszę, że spodziewałam się, tak jak w każdym kryminale, zagmatwanej, trzymającej w napięciu akcji, skomplikowanego śledztwa, brutalnych przestępców, bystrych i zdeterminowanych policjantów ..., tymczasem otrzymałam coś zupełnie odbiegającego od schematycznego pojęcia powieści kryminalnej, która mimo to wciągnęła mnie bez reszty.

Aby powieść była kryminałem, powinno w niej dojść przynajmniej do jednego przestępstwa kryminalnego; ten warunek został spełniony w "Krokach mordercy", bowiem na obrzeżach Pragi, a konkretnie na wzgórzu Baba, zostają zamordowane w niewielkim odstępie czasu dwie kobiety. Oczywiście policja podejmuje stosowne kroki i działania, szuka powiązań między morderstwami, przesłuchuje mieszkańców, potencjalnych świadków, zbiera ślady i dowody, typuje podejrzanych...

Jednak tej powieści nie można zakwalifikować jako klasyczny kryminał i tak naprawdę należy go postrzegać z innej perspektywy; popełnione zbrodnie są jedynie pretekstem dla pokazania prawdziwych...

Thomason | 2019-06-30

Autorka opowiada nam bardzo dobrze obmyśloną historię obyczajową z wątkiem kryminalnym w tle. Obyczajówka była na tyle intrygująca, ciekawa, co dla kogoś kto nie lubi tego w tym gatunku, była w pewnym stopniu wciągająca.

Masz poczucie tego, że bohaterowie cały czas uciekają od prawdy, a to ciągnie za sobą kłamstwa, mówienie półprawd. Czy ukrywanie prawdziwych zamiarów i przeszłości doprowadzi do tragedii w życiu Julii? Zabrakło konsekwencji, jeśli chodzi o bohaterów, którzy wraz z fabułą tracili.

Były mąż despota, zastanawiające relacje w rodzinie Kellerów, małżeństwo Truskawków - Ona udająca Panią z wyższych sfer. On - idealnie przypisany morderca? 16-letnia miłośniczka kryminałów i seriali kryminalnych, ale czy zdolna do złego? Kto zrzuci maskę? A może najciemniej jest pod latarnią? Wszystko odkryjecie podążając i poznając historię, co by nie powiedzieć smutną Krokami Mordercy.

Wątek kryminalny - tak zupełnie inaczej napisany - bardzo spokojny, co mnie zaskoczyło, bo...

CzytAśka | 2019-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Zapraszam na www.czytaska.pl do jesiennej Pragi. Inspektor Józef Bergman prowadzi śledztwo.
Ludzkie namiętności, byłe żony, dorosłe dzieci, niewyjaśnione historie sprzed lat, dzieła sztuki... ilość możliwych motywów morderstwa przytłacza.

Ewa | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane, Czeskie
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Genialnie napisany, przemyślany kryminał. Znakomicie przedstawiona trudna relacje matki z córką. Zaskakująca, wciągająca książka.

książek: 2016
Piotr | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Ta książka przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jest to kryminał, ale taki nietypowy. Morderstwa są tutaj tłem do pokazania ludzi i środowiska, które sprawia pozornie wrażenie sielskiego i monotonnego. A jednak autorka pokazuje oblicze człowieka w prawdzie, którą jest pożądanie bogactwa, zaślepienie, prowadzące do morderstwa. Postacie w książce Klevisovej są na pozór zwyczajne, czasami z pewnymi zaburzeniami, bo kto normalny przywiązuje krzesła i stołki w domu z powodu kotów. Musze przyznać, ze historia wciąga i mocno trzyma. Jest to, co ja uwielbiam w książkach - studium społeczności i przypadku. Pisarka wspaniale pokazuje zachowania, ich następstwa i to, co na nie wpływa. Ludzie, myślący o własnych potrzebach, są egoistami, ale potrafią udawać tych lepszych niż są naprawdę.

Do gustu przypadły mi miejsca i scenerie. Meble, na pozór zwyczajne, a często będącymi reliktami zapominanej przeszłości w zderzeniu z człowiekiem, który nie zawsze potrafi zrozumieć to, co widzi....

8_oclock | 2019-06-07
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2019
Przeczytana: 06 czerwca 2019

W spokojnej dzielnicy domków na przedmieściu Pragi dochodzi do pierwszego morderstwa. Akcja toczy się wokół mieszkańców ulicy o wdzięcznej nazwie Krokusowa. Różnorodne postaci i charaktery sprawiały wrażenie realistyczne. Ich emocje i przeżycia nie były wydumane ani męcząco rozwleczone i przegadane. Czeska autorka, w przeciwieństwie do swoich sławnych skandynawskich koleżanek, utrzymuje równowagę w opisywaniu ludzi i zdarzeń. (Mam nadzieję, że tak pozostanie nadal!) Od książki trudno było mi się oderwać.
Miłym plusem były koty.

Wady dotyczą edycji (nie wiem, czy książki i e-booka). Sporo pomyłek wynikających być może z komputerowego sprawdzania, w rodzaju "trzy ma" zamiast "trzyma".
No i: czy drzwi się wywaRZa?
Wywary kojarzyły mi się raczej z kuchnią czy innym paleniskiem.