Pawilon szósty

Палата № 6
Maria Grabowska
klasyka
Ag2S

Powieść przez niektórych uważana za największe dzieło Czechowa. W niewielkiej szpitalnej oficynie znajduje się sala nr 6 dla chorych umysłowo. Mieszka tam pięcioro ludzi, między innymi głuptak Mojsiejka i były egzekutor sądowy Iwan Dmitrycz Gromow. Lekarzem szpitalnym jest Andriej Jefimycz Ragin. Kiedy otrzymał posadę, szpital był w okropnym stanie. On sam jest mądrym i szczerym człowiekiem, pozbawionym jednak silnej woli i wiary w prawo do zmieniania życia na lepsze. Początkowo pilnie pracuje, jednak szybko zaczyna się nudzić i uznaje, że w danych okolicznościach leczenie chorych jest bezsensowne. Przez taki pogląd Ragin zaniedbuje sprawy i nie chodzi już do szpitala każdego dnia. Pracuje krótko i dla pozorów, po czym wraca do domu i czyta. Pewnego wiosennego wieczoru Ragin przypadkiem trafia do sali nr 6. Początkowo zostaje oskarżony przez Gromowa o kradzież, jednak potem wywiązuje się między nimi długa rozmowa. Doktor zaczyna odwiedzać oficynę codziennie – rozmowy z Gromowem mają na niego silny wpływ… Czechow odwołuje się w tej powieści do stoickich założeń Marka Aureliusza i polemizuje z nimi. Na przykładzie bohaterów udowadnia, jak obłudne i niesprawiedliwe jest tłumaczenie ludzi, którym jest dobrze w życiu, że ci biedniejsi mają przynajmniej bogate życie wewnętrzne, że trzeba cieszyć się tym, co się ma i nie narzekać na swój los. A przecież szczęście należy się wszystkim.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Czechow powiedział kiedyś: „Pochodzę z chłopstwa, więc niełatwo mnie nabrać na chłopskie cnoty”. To zdanie niejako przyświeca tematyce, którą z takim uporem podejmował w swoich opowiadaniach. Bo też patrząc na współczesnych nam pisarzy mam wrażenie, że niektórzy nie znają tego świata z autopsji, a przez to mają tendencję, by z każdego robotnika robić świętego. To fałszywe zdanie Czechow neguje na wiele sposobów, z których kilka możemy dostrzec w wydanym niedawno tomie „Pawilon Szósty”.

Na książkę składają się cztery nowele, które w założeniu scalać ma krytyka ówczesnego społeczeństwa. Czechow jednak, wbrew temu co obecnie się tworzy, nie próbuje kreować kolejnej historii o problemach społecznych i patologiach, a wręcz odwrotnie: w najzupełniej poważnej konwencji buduje światy, których nie sposób ocalić przed socjalną samozagładą. Najbardziej jaskrawym przykładem będzie tytułowy utwór – „Sala nr 6”. Akcję rosyjski pisarz umiejscowił wśród pacjentów oddziału psychiatrycznego (mam...

dobrerecenzje | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Antoni Czechow to autor krótkich form opowiadania i klasyk literatury rosyjskiej.
Wydawnictwo MG dostarczyło nam-czytelnikom kolejną porcję fantastycznych opowiadań pt. ”Pawilon szósty”.
Wspólnym tematem tych opowiadań jest zaduma nad ludzkim życiem i jego egzystencją oraz kondycja społeczeństwa rosyjskiego u końca XIX wieku.
Pawilon szósty to pierwsze z czterech opowiadań Antona Czechowa.
Sala nr 6 to szpital psychiatryczny, w którym przebywają ludzie po przejściach.
Leży tam pięcioro ludzi, a dokładniej mężczyzn, z których tylko jeden jest pochodzenia szlacheckiego, a reszta to mieszczanie.
Pierwszy od drzwi, siedzi z podpartą głową i patrzy w jeden punkt.
Smuci się w dzień i w nocy, kiwa głową, rzadko się uśmiecha ani też się nie odzywa.
Drugi jest Żydem-”głupi Mosiek”, który zwariował kiedy spłonęła mu pracownia czapek.
Trzeci to Iwan Gromow-33 letni szlachcic, cierpiący na manię prześladowczą.
Gromow opowiada o podłości ludzkiej, o gwałcie, który pognębia prawdę, o pięknie...

mpw | 2019-03-25
Przeczytana: 19 marca 2019

Oscylują opowiadania z tego zbioru wokół służby zdrowia. Choć służba i zdrowie nie idą tu w parze. Tytułowe opowiadanie – w rolach głównych: wariaci i ta służba właśnie. Po Oldze Hund, po Christine Lavant wpisuje się w tematykę umysłów innymi ścieżkami chodzącymi. Fascynujący choć bolesny nurt. U Czechowa szczególnie. Mierność serc i umysłów. Bylejakość. Antyjakość. Ale są i Ci Dobrzy uff! Charakterków u Czechowa moc. Ich ponadczasowość uchwycona fantastycznie - zdumiewa. Czechow esencję wydobywa. Cierpką, mocną. Sugarfree. I jeszcze mechanizm działania społeczności niebywale celny. O zgrozo, aktualny!
Człowiek jest marny, mierny, mały. Mocuje się z życiem, z tym co Tu zastał... Różnie to idzie. I jeśli tkwi w tym młynie mechanicznym społeczności... I jeśli nawet chce, nie zawsze starczy mu sił... No taki Anton. Taki Czechow. Czytajcie, bo warto.

books_and_candles | 2019-03-12
Przeczytana: 01 marca 2019

„Pawilon szósty” to zbiór nowel Antoniego Czechowa, w którym autor znakomicie przedstawia obraz XIX-wiecznego rosyjskiego społeczeństwa.
Pierwszym opowiadaniem jest tytułowy „Pawilon szósty”, którego głównym bohaterem jest Andriej Jefimycz Ragin, lekarz pracujący w starym, obskurnym szpitalu psychiatrycznym. Pełen zapału, chce sprawić, aby placówka odzyskała dawną świetność. Szybko jednak się nudzi i zaczyna zaniedbywać swoją pracę oraz pacjentów. Pewnego razu trafia do pawilonu numer 6, w którym mieszka pięciu chorych. Rozmowa z Iwanem Dmitryczem Gromowem, jednym z pacjentów, sprawia, że lekarz wraca do niego co wieczór, aby prowadzić z nim zagorzałe dyskusje. W tej historii doskonale opisany jest los ludzi, którzy przebywają w szpitalu psychiatrycznym. Autor pragnie zwrócić tym uwagę na zobojętnienie człowieka na cierpienia i bolączki bliźnich.
Drugim opowiadaniem jest „Pojedynek”. Bohaterowie tej noweli to hazardzista Łajewski oraz zoolog von Koren. Pierwszy – nieprzyzwoity...

Nie będę się zbyt dużo rozpisywać na temat tej książki, ponieważ przyznam się, że dotrwałam do połowy i nie dałam rady dalej. Dla mnie jest to książka bez składu i ładu. Jest podzielona na cztery części, a ja dotrwałam jedynie do połowy drugiej. I gdy tylko skończyłam pierwszą zapomniałam kompletnie o czym była. Zbyt ciężki język, zbyt długie wypowiedzi bohaterów, którzy mieli Rosyjskie nazwiska, więc nawet ich nie pamiętam. Jedyne co mi się podoba to okładka. Smutna, przepełniona szarością, ale mająca w sobie urok. Tylko tyle o tej książce. Nie wrócę i nie polecam.

Tomek Duda | 2019-02-20

"Obok znakomitej konstrukcji autor ze znaną sobie lekkością bawi odbiorcę ironią i w karykaturalny sposób kreuje bohaterów. W ten sposób - co jak na czasy, w których tworzył, było dość ryzykownym posunięciem - demaskuje hipokryzję i obnaża płytkość ówczesnych warstw społecznych – ziemiaństwa, inteligencji, urzędników i arystokracji. Drwi ze sztucznej teatralizacji życia („Pojedynek”), wyśmiewa skłonność do przesadnego manifestowania etykiety („Pojedynek”, „Wrogowie”), obnaża rozbudowaną do granic możliwości biurokrację („Pawilon szósty”) i pokazuje zobojętnienie ludzi na cierpienie innych („Pawilon szósty”, „Przykrość”)"
Cała recenzja na stronie:

Mirya | 2019-02-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 16 lutego 2019

Kiedy nadarza się okazja obcowania z rosyjską literaturą to zazwyczaj takową nie pogardzę. Bardzo lubię Dostojewskiego, wręcz uwielbiam Mistrza i Małgorzatę Bułhakowa czy Martwe dusze Gogola. Jeżeli chodzi o Czechowa to najbardziej kojarzy mi się jednak z teatrem. Już kilka razy widziałam na deskach jego dramaty: Mewę (w Teatrze Starym w Krakowie i jako dyplom PWST Wrocław), a także Wiśniowy sad (Teatr Pieśni i Kozła we Wrocławiu). Jego teksty zdecydowanie sprawdzają się na scenie, charaktery postaci są mocno zarysowane, a wydarzenia powoli budują akcję dramaturgiczną, którą ogląda się z ciągłym zainteresowaniem. Wydaje mi się, że powinnam w końcu wyszukać gdzieś teksty jego sztuk i zapoznać się z pierwowzorami adaptacji. Na razie jednak, dane mi było ponownie sięgnąć po jego zbiór opowiadań.

W zeszłym roku czytałam Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania Czechowa, również wydane nakładem wydawnictwa MG. W tamtym zbiorze mogliśmy znaleźć prawie trzydzieści krótkich opowiadań....

jeke | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Antoni Czechow jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich nowelistów i dramaturgów końca XIX wieku. Wielką popularność już za życia przyniosły mu nowele, które pisał początkowo podczas studiów medycznych na Uniwersytecie Moskiewskim, by mieć dodatkowy zarobek. Jego największą miłością był teatr, ale dramaty dla ówczesnych odbiorców, często były niezrozumiałe i stąd nie cieszyły się popularnością. Dopiero dzięki Konstantemu Stanisławskiemu sztuki Czechowa uzyskały rozgłos.

,,Pawilon szósty" opublikowany po raz pierwszy w 1892 roku jest zbiorem nowel Antoniego Czechowa, w skład którego wchodzą takie utwory jak: ,,Pawilon szósty", ,,Pojedynek", ,,Wrogowie", ,,Przykrość". W styczniu 2019 roku wydawnictwo MG wznowiło wydanie tych nowel.

W sali nr 6 zakładu psychiatrycznego mieszka pięciu pacjentów, którymi opiekuje się lekarz Andriej Jefimycz Ragin. Początkowo pracuje z wielkim zapałem w szpitalu, aby podnieść go z okropnego stanu w jakim go zastał. Po jakimś czasie zaczyna się...

Kasia b | 2019-02-09

Bierność wobec niesprawiedliwości i okrucieństwu nie jest wiele lepsza od okrucieństwa oprawców. Odosobnienie, bezsilność i brak dostępu do jakichkolwiek bodźców i warunki uwłaczające ludzkiej godności składają się na lokalne piekło na Ziemi. Psychiatryk to prosta metoda na kompletny rozkład psychiki i najkrótsza droga do szaleństwa.

Natalia | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Idealny przykład, jak okrężną drogą dojść tam, gdzie się chce, czyli do sedna sprawy. W tym wypadku konflikty jednostkowe stanowią pretekst do ukazania kondycji rosyjskiego społeczeństwa w XIX wieku. Wybrane nowele, mimo że okrojone w formie, wiernie odzwierciedlają realia tamtych czasów. Już wtedy pod naporem fałszu to wszystko dosłownie trzęsło się w posadach. Zdecydowanie największy potencjał upatruję w „Pojedynku” - mamy tutaj nie tylko sprawnie wpleciony akcent humorystyczny, ale przede wszystkim świetnie wykreowanych bohaterów. Często to właśnie tacy - ponadprzeciętnie inteligentni psują najwięcej krwi, traktując innych w kategorii istot podrzędnych. Z jednej strony wybujałe ego, z drugiej coś na kształt słodkiej głupoty. Nic zatem dziwnego, że całość aż kipi od emocji i wzajemnych oskarżeń.