Ysabel

Wydawnictwo: Mag
Ysabel
978-83-7480-060-0
czupirek

Błyskotliwie zmieniając kierunek swego dotychczasowego pisarstwa, cieszący się międzynarodową sławą Guy Gavriel Kay zwraca swą nadzwyczajną wyobraźnię ku opowieści o mitycznych postaciach, które pojawiają się w czasach współczesnych. W tej porywającej, poruszającej nowej książce Guy Gavriel Kay rzuca oślepiające światło na sposoby, w jaki historia – czy to kultury, czy to rodziny – broni się...

W tej porywającej, poruszającej nowej książce Guy Gavriel Kay rzuca oślepiające światło na sposoby, w jaki historia – czy to kultury, czy to rodziny – broni się przed pogrzebaniem. Piętnastoletni Ned Marriner przyjechał na półtora miesiąca do Prowansji ze swoim ojcem, który robi zdjęcia do albumu. Stopniowo odkrywa bardzo starą historię, która się rozgrywa we współczesnym świecie iPodów, telefonów komórkowych i siedmiomiejscowych furgonetek, pędzących po drogach, przemierzanych niegdyś przez celtyckie plemiona i rzymskie legiony. Pewnej świętej, nawiedzanej przez duchy nocy pradawnego roku, kiedy zacierają się granice między żywymi i umarłymi, a na wzgórzach płoną ogniska, Ned, jego rodzina i przyjaciele zostają we wstrząsający sposób wciągnięci w tę historię; groźni, mityczni bohaterowie dawno minionych starć wdzierają się do teraźniejszości, zagarniając i zmieniając życie jej mieszkańców.

Nanik | 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Uwielbiam styl prozy Kaya, tym razem jednak z początku czułam się nieco zagubiona i przyznaję, zaczynałam wątpić, czy na tej książce mimo wszystko się nie zawiodę - owszem, podobała mi się atmosfera oraz subtelnie budowane relacje między bohaterami, lecz całość była odrobinę zbyt tajemnicza. Mniej więcej po jednej trzeciej książki udało mi się to ogarnąć i od tego momentu komfort czytania zdecydowanie się poprawił i już do końca mogłam zachwycać się piękną literaturą :)

Opis z okładki - jak to się często zdarza - zupełnie nie oddaje treści. Zresztą nawet nie zwróciłam na niego uwagi, kiedy kupowałam tę książkę. Są autorzy, których po prostu chcę mieć w swojej biblioteczce.

Tak sobie myślę, że można czytać "Ysabel" jako powieść z dreszczykiem, nieco dziwną, na pewno pokręconą. Przy takim jednak podejściu czytelnik nie odczuje satysfakcji - autor nie daje odpowiedzi wprost, nie wszystko wyjaśnia pozostawiając pole do refleksji. Szczególnie końcówka wydawała się niemal mistyczna i...

lupus1981 | 2014-06-10
Na półkach: Fantasy, Przeczytane

Ysabel to przede wszystkim bardzo ciekawy pomysł. Zetknięcie współczesności ze światem mitycznym i magicznym. W noc święta Beltaine ożywają postacie z celtyckich legend by ponownie opowiedzieć swoją historię w świecie współczesnym. Jak wspomniałem pomysł bardzo dobry jednak przez pierwsze 100 stron wiało nudą. Byłem już bliski odłożenia tej książki na stos nigdy niedokończonych. Jednak ze względu na autora którego kiedyś już poznałem dałem jej szansę i w sumie opłaciło się. Książka rozkręca się i jest coraz ciekawiej.

Freya | 2016-09-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 września 2016

Na "Ysabel" natknęłam się na bookcrossingu i skusiła mnie nazwiskiem autora, jako że o Kayu słyszałam parę dość pochlebnych opinii. Z tym że po jej przeczytaniu nie jestem pewna, czy to dobry wybór na rozpoczęcie przygody z tym autorem...
Główny bohater, piętnastoletni Ned, spędza lato w Prowansji. Już od początku jego pobytu zaczynają dziać się osobliwe rzeczy, prowadzące do odkrycia, że nastolatek posiada dar wykraczający poza możliwości przeciętnego człowieka. Powoduje to lawinę dziwnych spotkań i wydarzeń, a do współczesności zaczynają przenikać elementy z zamierzchłych czasów i bitew, które dawno, dawno temu miały miejsce w tym rejonie Francji... Chłopak pakuje się rzecz jasna w niezłe kłopoty i musi z nich wybrnąć.
Książka jest przeznaczona dla młodzieży i napisana w bardzo prostym, momentami wręcz potocznym języku - i to właśnie główny powód, dla którego nie przypadła mi do gustu. Możliwe, że to po części wina tłumacza, ale stylizacja na język, jakim posługuje się młodzież...

algreholt | 2014-05-04

Czy w świecie współczesnym wypełnionym przez wszechobecne komputery i iPody jest miejsce na fantastyczny świat?? Wydawać by się mogło, że nie, ale czy jest tak do końca??

Ned Merriner masię o tym wkrótce przekonać. Gdy przyjechał z ojcem do Prowansji by sfotografować piękną katedrę, okazało się, że nagle stał się częścią bardzo starej opwieści. Nagle zaczął spotykać ludzi, którzy mówili różne rzeczy, których najpierw nie potrafił ogarnąć, ale wkrótce sam je zaczął w pewien sposób odczuwać. Chcąc niechcąc stał się częścią opowieści sięgającej wstecz aż do czasów starożytnej Grecji i Celtyckich wojowników.

Opowieść ta powtarza się od wielu stuleci zaczynając w dzień Beltaine - pierwszy dzień wiosny. To właśnie wtedy Celtycki wojownik i Grek, który stał się Rzymianinem powracają by spotkać miłość swojego życia - Ysabel. W tą szczególną noc wszystko się może zdarzyć, duchy duchy powracają z przeszłości, by jeszcze raz zatańczyć wśród świętego ognia druidów i by kolejna kobieta ze...

Patryk Kluk | 2014-07-31

Bardzo dobra książka, nieźle zamieszany główny wątek, odwołania do Fionavarskiego Gobelinu (chociaż nie ma obowiązku przeczytania go wcześniej bo wszystkie wydarzenia są dość jasne w odbiorze bez wiedzy z Gobelinu) i ciekawe zakończenie, chociaż można się go po części spodziewać wraz z rozwojem wydarzeń w książce. :)

Jola | 2012-04-22
Na półkach: MAG, Sprzedane, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2012

Wydaje mi się błędem wydawcy, że na odwrocie okładki (czy gdziekolwiek indziej) nie zaznaczył, że książka dzieje się kilkanaście lat po zakończeniu Fionavarskiego Gobelinu i co prawda ma miejsce na Ziemi, ale w tym samym uniwersum. Główni bohaterowie są zupełnie nowi, ale z czasem pojawiają się wcześniej znane nam postacie z Gobelinu.
Dla osób czytających wcześniej trylogię Kaya, Ysabel będzie nostalgicznym powrotem znanych i lubianych bohaterów, nawet jeśli w tej powieści to postacie drugoplanowe. Dla osób, które nie przeczytały wcześniej Gobelinu, cóż... pewne nawiązania i aluzje będą po prostu niezrozumiałe.

Basia Łęcka | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ysabel to świetna wciągająca książka z fragmentami mitologii. Doszły mnie słuchy że Ysabel jest kontynuacją jakieś innej książki i że, jeśli nie przeczytało się tamtej książki niektóre fragmenty będą niezrozumiałe. Ja tak nie uważam, wszystko jest jasne i logiczne.

Katarzyna | 2014-03-03
Przeczytana: lipiec 2011

Nie żle pokręcona

Suarrilk | 2012-03-16
Przeczytana: 24 lutego 2012

Uwielbiam powieści Guya Gavriela Kaya, zwłaszcza dylogię "Sarantyńska mozaika" oraz powieść "Lwy Al'Rassanu". "Ysabel" mnie rozczarowała. To chyba najsłabszy utwór pisarza, który czytałam - a w zasadzie czytałam chyba wszystkie. Dialogi, które usiłują być zabawne, a nie są, silenie się na narrację z punktu widzenia nastolatka - moim zdaniem bardzo nieprzekonująca próba - sprawiły, że chwilami czułam się jak przy lekturze słabej powieści dla młodzieży. Kayowi zdecydowanie lepiej wychodzi snucie opowieści osadzonych w świecie fantasy.

Mother_of_Madness | 2016-09-29

Przyjemna lektura dla młodzieży oraz fanów "Fionavarskiego gobelinu". Ci drudzy powinni przeczytać ją ze względu na smaczki odnoszące się właśnie do dzieła Kay'a z lat 80 (o ile się nie mylę). Nie jest to arcydzieło, ot po prostu lekka historia z wątkiem paranormalnym.