Podejdź bliżej

Wydawnictwo: Filia
Come A Little Closer
sekrety, tajemnice, śmierć, morderstwo
Ag2S

Nowy kryminał z Tomem Douglasem! Przychodzą każdej nocy. Są już blisko Kobieta, która w dniu swojego wieczoru panieńskiego widzi coś, czego nie powinna. Druga ucieka przed swoim socjopatycznym partnerem, trzecia zaś oferuje jej pomoc. Jest jeszcze ta czwarta, której zwłoki zostają znalezione w parku. Na ciele nie ma żadnych śladów walki, nie wiadomo też, kim jest dziewczyna ani co było...

Nowy kryminał z Tomem Douglasem!
Przychodzą każdej nocy. Są już blisko
Jest jeszcze ta czwarta, której zwłoki zostają znalezione w parku.
Na ciele nie ma żadnych śladów walki, nie wiadomo też, kim jest dziewczyna ani co było przyczyną jej śmierci. Mimo zimowej aury, ofiara nie ma na sobie butów, a nic nie wskazuje na to, by przyszła tu na boso wśród hałd śniegu.
Dla Toma Douglasa szykuje się jedno z najtrudniejszych śledztw w jego karierze. Czy ktoś manipuluje kobietami, prowadząc własną mroczną grę? Jedno jest pewne: jeśli Douglas się nie pospieszy, wkrótce mogą pojawić się kolejne trupy…
Brytyjska mistrzyni thrillera psychologicznego powraca!

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 180

Szczęście znajdziesz u nieznajomych

Rachel Abbott znana jest z pisania nieoczywistych kryminałów. W „Podejdź bliżej”, czyli siódmej części cyklu poświęconego komisarzowi Tomowi Douglasowi, przedstawia historie kilku kobiet, które w pewnym momencie życia dokonały niewłaściwych wyborów.

Jedną z bohaterek jest młoda kobieta, która ucieka do Birmy z dwóch powodów. Po pierwsze, chce spełnić marzenie swojego zmarłego dziadka o powrocie w bliskie jego sercu miejsce. Staruszek za życia nie mógł zrealizować tego pragnienia z powodu złego stanu zdrowia. Po drugie, ucieka od toksycznego związku z mężczyzną, który nie chce wyprowadzić się z należącego do niej domu. Inna kobieta, Sharon, w czasie wieczoru spędzonego z przyjaciółkami poznaje w klubie fascynującego mężczyznę. Umawia się z nim w tajemnicy przed koleżankami oraz swoim narzeczonym. W oczekiwaniu na nieznajomego kobieta dostrzega niepokojącą sytuację. Niedługo po zdarzeniu w mediach robi się głośno o zabójstwach kobiet, a Sharon być może jest jedyną osobą, która widziała mordercę.

Rachel Abbott napisała powieść wielopłaszczyznową. Poznajemy zarówno dalsze losy (oraz przeszłość) komisarza Douglasa, ale też historie nowych postaci: kobiety uciekającej od toksycznego związku oraz Sharon, która przypadkiem znalazła się w złym miejscu, w złym czasie.

Autorka każdy z tych wątków poprowadziła w dość nieoczywisty sposób. Mam na myśli to, że w czasie lektury dostrzegamy wspólny element poszczególnych historii, ale ich rozwinięcie wywołuje dezorientację, ponieważ okazuje się, że fabuła nie zmierza w przewidywanym kierunku. Dodatkowym smaczkiem w tej historii jest to, że o jednej z bohaterek dowiadujemy się bardzo wiele, ale nie znamy jej imienia. Długo nie możemy ustalić, czy kobieta jest częścią którejś z pozostałych historii, czy jedynie tej poświęconej bezimiennej bohaterce.

Autorce jednak w jednym z wątków „powinęła się noga” i w pewnym momencie można domyślić się przebiegu opowiadanej historii. Tak było w moim przypadku, jednak nie wpłynęło to na przyjemność czerpaną z lektury. Mimo to chciałam skończyć książkę, aby dowiedzieć się, jakie motywacje doprowadziły do kluczowych dla fabuły sytuacji, a także poznać wpływ pozostałych opowieści na całość historii przedstawionej w „Podejdź bliżej”.

Mam wrażenie, że ta część dużo wnosi do życiorysu Toma Douglasa, który jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich. Lubię poznawać losy tej postaci, a w „Podejdź bliżej” nie tylko mamy przedstawienie obecnej sytuacji mężczyzny, ale też mierzymy się z jego doświadczeniami i relacjami z przeszłości, co rekompensuje znalezione w fabule drobne potknięcia.

„Podejdź bliżej” to dobry kryminał z kilkoma „ale”. Wierni czytelnicy Rachel Abbott mogą stwierdzić, że autorka nie pokazała pełni swoich możliwości w postaci zawiłych intryg, po których książkę odkłada się, mając pustkę w głowie na skutek przeżytej historii. Uprzedzam zatem osoby nieznające jeszcze jej twórczości, że ta część to jedynie przedsionek jej talentu.

Katarzyna Muszyńska

Fiona363 | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Bardzo fajne czytadełko!
Co prawda akcja rozwija się dość długo, ale nie jest to nudne ani męczące wręcz przeciwnie, chętnie przekłada się kolejne strony.
Tym razem czarne charaktery skryły się pod płaszczykiem starszych niepozornych postaci. Autorka fantastycznie przedstawiła jak łatwo jest manipulować ludźmi, wmawiać im różne rzeczy i doprowadzić de facto do sytuacji, że sami poddają się uwięzieniu.
A co najważniejsze, drapieżnikiem może być każdy, niech wygląd i ich wiek nas nie zmyli. Przerażąjące i ku przestrodze.
Samo zakończenie bardzo zaskakujące. Uwielbiam, gdy te ostatnie strony sprawiają, że myślę sobie wow.
Podsumowując jest to dość dobry kryminał, zważywszy, że jest to 7 spotkanie z Tomem Douglasem. Pani Abbot trzyma się swego poziomu.
Fajna fabuła, trochę akcji i zaskakujący finał.
Polecam.

Monika | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Świetna

danulkak | 2019-06-13
Przeczytana: 17 czerwca 2019

fotyk | 2019-06-10
Przeczytana: 31 maja 2019

Mam ambiwalentne odczucia, bo intryga dość ciekawa, ale książka ocieka stereotypami i feministycznym sosem.

Ewek | 2019-05-29
Przeczytana: 28 maja 2019

Każdy z nas w swoim życiu przeżywa trudniejszy okres, kiedy jest słaby i bezsilny wobec przeciwności losu. W szczególności, jeżeli nie ma żadnego wsparcia w drugiej osobie. Wówczas zdaje nam się, że najlepszym wyjściem jest zaufać zupełnie obcej osobie, ale jeżeli ktoś zaczyna przejmować kontrole nas naszym życiem, to już nie jest pomoc, ale przemoc.
Kolejne, niesamowite studium psychologiczne zachowania ludzi. A Tom Douglas z każdą kolejną częścią staje się nam coraz bardziej bliższy. Pod pancerzem etyki, prawości i przyzwoitości, jest masa emocji.

Matka_z_książką | 2019-03-27
Przeczytana: 27 marca 2019

Dziewczyna kontrolowana i zdominowana przez swojego partnera postanawia zakończyć ten związek i wyjeżdża. Chłopak oczywiście nie daje jej spokoju, pisze smsy o maile obrażające ją, zastrasza a na koniec udaje że nic się nie stało. A na drugim planie miła starsza pani pomaga się tej dziewczynie pozbierać po trudnym związku i rozstaniu. Niech Was nie zmyli taki opis - to nie jest cała fabuła 😉 Jest jeszcze trup którego sposób śmierci trudno wyjaśnić i zaginięcie siostry starego znajomego Toma. A wszystko razem oczywiście jakoś się wiąże ze sobą.
Jak narazie ostatnia wydana po polsku część serii z Tomem jest najmocniejsza - szczególnie końcówka! Pokazuje jak można wpłynąć na psychikę człowieka, jak zasiać w nim ziarno zła, jak zmienić sposób myślenia. Ale jest to także ukazanie słabości „systemu” - dlaczego osobie nękanej, wobec której stosuje się przemoc psychiczną tak trudno jest uwolnić się od oprawcy? Dlaczego policja nie mogła jej pomóc? Autorka dotknęła w tej książce naprawdę...

Kate | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Świetny pomysł na książkę...według mnie najlepsza część serii...a z doświadczenia wiem, że im więcej tym niższy poziom. Rewelacyjna...wciągająca...nie mogłam się oderwać.

jusjas | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Lubię tę autorkę, nie zawiodła i tym razem. Ciekawa fabuła, bohaterowie, pomysł na finał. Czego chcieć więcej? Polecam

Agnieszka Rzońca | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Niestety zawiodłam się na autorce. Po tym jak kilka lat temu przeczytałam "obce dziecko" i "Śpij spokojnie" byłam oczarowana. Historie stworzone przez autorkę wciągały, zachwycały, skłaniały do myślenia, próby rozwikłania zagadki. Tymczasem tutaj coś się podziało i autorka gdzieś po drodze zgubiła swój świetny styl. Owszem, historia mnie zaciekawiła, czytało się sprawnie, ale ... zakończenia byłam niemal pewna w mniej więcej połowie książki. Nie porwało mnie, nie zaskoczyło, śledztwo toczyło się z lekka nudno, bohaterowie jacyś tacy "bez życia", przeźroczyści. Tym razem nie było dreszczyku emocji, nutki strachu, niepewności, napięcia ani zwrotów akcji. Niestety "Podejdź bliżej", to totalny bladzioch w porównaniu z pierwszymi tomami cyklu. Szkoda, liczyłam na porywający thriller a dostałam nijaką historyjkę.

nthlee | 2019-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Książka mega wciąga. Mimo, że ma się wrażenie, że już od połowy jesteśmy nakierowani na jednotorowe zakończenie to i tak nie do końca wiadomo jak wszystko zostanie wytłumaczone. Nie jest to wiadomo kryminał najwyższych lotów, ale nie czułam się po nim zawiedziona jak miewam często z innymi książkami będącymi teraz na "topie" ('W żywe oczy', 'Za zamkniętymi drzwiami'). Chętnie sięgnę po więcej pozycji z tej serii.

Ps. DO TYCH CO JUZ CZYTALI: Niech ktoś mnie oświeci - czemu przez cała akcje była mowa o siostrze pewnej bohaterki, a co z "resztą rodzeństwa" po tym co okazało się na końcu? Nie chce tu spojlerować, dlatego jest to tu trochę zawoalowane pytanie ;) jednak trochę zastanawia mnie ta nieścisłość.