Tylko niewinni

Cykl: Tom Douglas (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: Filia
Only the Innocent
aleqsia

Kobiety rzadko zabijają z zimną krwią. Kiedy znany filantrop zostaje znaleziony martwy, nikt nie ma wątpliwości, że mordercą jest kobieta. Precyzja, z jaką wszystko zostało zaplanowane wskazuje, że nie było w tym ani pasji, ani przypadku. To była egzekucja. Ofiara była powszechnie szanowana za charytatywną pracę i pomoc przemycanym z Europy Środkowej prostytutkom. Kiedy jedna z nich znika,...

Kobiety rzadko zabijają z zimną krwią.
To była egzekucja.
Ofiara była powszechnie szanowana za charytatywną pracę i pomoc przemycanym z Europy Środkowej prostytutkom. Kiedy jedna z nich znika, detektyw Tom Douglas jest przekonany, że obie sprawy się ze sobą łączą. Śledztwo jednak nie przynosi żadnych rezultatów, a presja środowiska jest coraz silniejsza. Dopiero kiedy na jaw wychodzi przerażający sekret, detektyw uświadamia sobie, że to coś więcej niż zwykła sprawa morderstwa.
Niezależnie od zakończenia, musi zmierzyć się z trudnym dylematem. Czy ukarać winnego, czy chronić niewinnych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/328

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/328

Aneta Wiola | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

W ostatnim czasie powieści Abbott mnie nieustannie rozczarowują. Nic dziwnego, że wydawnictwo zburzyło chronologię i zabrało się za publikację jej nowszych książek. Pierwsza część to nudna i przewidywalna historyjka, którą zdecydowanie można sobie odpuścić.

Znany multimilioner i filantrop zostaje znaleziony martwy w swoim łóżku. Wygląda na to, że zabójstwa dokonała z wyjątkową precyzją kobieta. Zagłębiając się w śledztwo, Tom Douglas odkrywa, że mimo nieskazitelnej opinii denata, ten miał mnóstwo wrogów. Wkrótce na jaw wychodzi, że zaginęła prostytutka, która była pod opieką fundacji zmarłego bogacza. Policja bada ten trop, jednak ślady prowadzą donikąd.

Wgłębiając się w historię, szybko odkrywamy jak wielkim degeneratem była ofiara. Poznajemy jego dwie żonki: jedna uchodzi za wredną pindę, polującą na fortunę, a druga za świętoszkę. To właśnie druga żonka jest wysunięta na pierwszy plan.
Pewnie autorka chciała wzbudzić w nas współczucie dla lady Laury, ale mnie jedynie...

eunice | 2019-02-27
Na półkach: 2019, Przeczytane, Legimi 📚
Przeczytana: 27 lutego 2019

Powiedzenie, że mam mieszane uczucia to delikatne niedopowiedzenie :-).
Książka niby ciekawa, jednak nie brakowało nudnych i przesadnie rozciągniętych fragmentów, więc mogła mieć z powodzeniem jakieś 200 stron mniej. Co do fabuły można mieć zastrzeżenia, ale rzadko kiedy narzekam na wyobraźnię autora (no chyba, że mnie coś strasznie zdenerwuje), więc i teraz nie będę tego robić.
Czytałam książki tego cyklu w takiej kolejności, jak były wydawane. Nie cierpię czytać od środka, bo po prostu jestem fanką chronologii w seriach. Ale w tym przypadku nawet rozumiem ten zabieg. Gdybym zaczynała od tej książki, może i bym sięgnęła po drugą część. Drugiej części nie dałam rady dokończyć, więc z całą pewnością nie wzięłabym do ręki następnych i wiele bym straciła, bo każda następna była o niebo lepsza.
Więc jaka jest rada dla tych, co zaczynają cykl od początku? Zagryźć zęby i wytrzymać do trzeciej części? O, NIE! Lepiej odpuścić sobie dwie pierwsze części!

Malwi | 2019-03-23
Na półkach: 2019, Kryminał, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2019

Czytanie książek angielskiej pisarki Rachel Abbott, jak do tej pory, sprawiało mi ogromną radość. Z przyjemnością sięgałam po nową pozycję. Ta powieść wprowadziła u mnie duże zakłopotanie i wywołała mieszane uczucia. Niby napisana ciekawie, ale...
Główna bohaterka powoli zdradza coraz więcej sekretów poprzez listy czy rozmowę z przyjaciółką z dzieciństwa, ale tak naprawdę w kryminalne chodzi o to, żeby prowadzący śledztwo odsłaniali prawdę i ujawniali, dokumentując za pomocą dowodów winnego. Tu tego nie ma.
Druga rzecz która zepsuła mi humor, to wydanie "pierwszego tomu bestselerowej serii z Tomem Douglasem" ( jak głosi tekst na okładce ), po wcześniejszej publikacji sześciu dalszych tomów. Czy to jest jakiś żart wydawcy?!!! Jeśli tak, to kiepski. Jeśli coś jest kontynuacją poprzednich części, nawet gdy dotyczy to tylko obyczajowych wątków, to nie można robić czytelnikom "wody sodowej" z mózgu wprowadzając chaos, bo to jest brak szacunku.

spectator_zm | 2019-03-24
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2019

"Tylko niewinni" Rachel Abbot to ostatni wydany u nas tom cyklu "Tom Douglas", choć nominalnie pierwszy. Ach ta polityka wydawnictw...
Powieść okazała się całkiem niezła, choć początkowo myślałem, że będzie to kolejna "angielska flegma", gdzie więcej będzie opisów obyczajowej obłudy z wyższych sfer. I choć w istocie tak było, to jednak opowiedziana historia okazała się ciekawa i wciągająca. Nieźle skonstruowana intryga dość pomysłowo podana przez autorkę. No i dylemat prowadzącego dochodzenie Toma Douglasa - wyjawić prawdę zgodnie z policyjną przysięgą, by ścigać sprawców za wszelką cenę, wiedząc, że ofiara to najgorsza kanalia i zboczeniec? Czy też zataić wiedząc, że jej ujawnienie przyniesie tylko ból i cierpienie niewinnym?
No cóż, zachęcam do przeczytania tej powieści. Całkiem niezły thriller z domieszką obłudy, zakłamania i mrocznych sekretów pewnej angielskiej rodziny z arystokratycznym pochodzeniem...

Katja | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Witajcie!!

Dziś podzielę się z Wami recenzją książki, która w nietypowy sposób przyciągnęła moją uwagę. Będzie to najlepszy dowód na to, jak ważne jest pierwsze wrażenie i jak istotna jest rola strony tytułowej. Oczywiście nigdy nie oceniam książki po okładce, zanim nie dotrę do ostatniego słowa jej treści, ale bywają takie, po które sięgam niemalże w odruchu bezwarunkowym.

Tym razem nie mogłam się oprzeć dwóm słowom... "kobiety...zabijają..."Ile znacie takich historii, gdzie zabija kobieta? Co może skłonić nas kobiety, aby to właśnie na płaszczyźnie fizycznej rozwiązać problem? Czyż naszą domeną nie jest przekonanie, że kara zadana w sferze psychicznej boli najbardziej?

Książka zaskakuje również na pierwszym etapie lektury, ponieważ już od pierwszej strony, mimowolnie stajemy się świadkami sceny morderstwa. Całość odbywa się w scenerii, która nadaje ton dalszej akcji
i kieruje naszą uwagę na określone tory.

Realizm to tutaj norma. Autorka mocno skupia się na wiernym...

Malgorzata | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i przepadałam. Coś czuję że to będzie kolejna ulubiona autorka...

Nie spałam pół nocy, żeby dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Wiedziałam, że i tak nie było najmniejszych szans żebym zasnęła zanim cała historia się nie wyjaśni.

Nie jest to krwawa historia o ostrym języku. Za to akcja jest świetnie napisana, opowiadają przez różne osoby i z różnych punktów widzenia. Książką trzyma w napięciu i wciąga z każdą kolejną stroną coraz bardziej i im dalej zaplątujemy się w świat bohaterów tym trudniej go opuścić i wrócić do szarej rzeczywistości.

Recenzentka Doskonala | 2019-02-28

Nigdy nie czytałam książki Rachel Abbott, z czystym sumieniem muszę przyznać, iżjest to jednak moje pierwsze spotkanie z tą twórczością. Czytałam różne opinie dotyczące tej książki, ja jednak jestem nią zachwycona. Właśnie takiego rodzaju książki trafiają i przemawiają do mnie. Jest wątek kryminalny, jest morderstwo, jest trochę dreszczyk emocji, i ten wyczuwalny thriller.
To naprawdę dobra książka, bardzo dobrze napisana, bo już od samego początku możemy zauważyć, że tutaj wszystko jest napisane tak jakbym w takim realnym świetle. Mamy morderstwo, poznanie postaci, zapoznanie się z faktami, ze śledztwem. Okey, może nie jest to najlepsza książka z tego gatunku jaką czytałam, ale zasługuje na uwagę, to na pewno!
Zauważyłam, że bardzo ważne było dla Autorki właśnie przedstawienie realnego świata, wykreowanie jak najbardziej zbliżonej rzeczywistości do codzienności. Niby zwykłe śledztwo, takie jak na co dzień, no ale jednak coś w sobie ma! Na pewno trzeba przyznać to, iż takiego...

Hania | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Zachęcona wysokimi ocenami zabrałam się za tę książkę z wysokimi wymaganiami. Niestety, jak się okazuje, były one zbyt wygórowane. Sam pomysł, wbrew pozorom, jest niebanalny. Przemoc psychiczna daje duże pole do popisu, samo życie czasami, niestety. W zasadzie 3/4 powieści czytało się całkiem, całkiem...Im bliżej końca tym gorzej. Zakończenie mnie bardzo rozczarowało. Zastanawiam się czy sięgnąć po kolejne części. Trochę intrygują dalsze losu dzielnego policjanta ;-) z problemami, oczywiście. Biorąc poprawkę na fakt, że to pierwsza część i debiut autorski, chyba się skuszę.

Nowalijki | 2019-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2019

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com
***
W 2016 roku recenzowałem Obce dziecko nieznanej wtedy na polskim rynku wydawniczym Rachel Abbott. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii – tam autorka od dawna była czytana i odnosiła kolejne sukcesy, zdobywając prestiżowe nagrody. Trochę więc dziwiłem się, że Filia/Mroczna Strona zaczyna serię od IV tomu, ale wydawnictwo miało ku temu konkretny powód. A nawet dwa. Po pierwsze Obce dziecko spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem przez czytelników na rynku brytyjskim. Po drugie – trzy wcześniejsze odsłony serii z nadinspektorem Tomem Douglasem początkowo ukazały się jedynie w dystrybucji cyfrowej i bez profesjonalnej redakcji, co nie mogło nie przełożyć się na jakość fabuły.

Rachel Abbott wykorzystała możliwości, jakie debiutantom daje Amazon i szybko okazało się, że jej ebooki biją rekordy pobrań. Reszta jest już historią. Wspominam o tym wszystkim przy okazji Tylko niewinnych nie bez powodu. Trudno bowiem nie zauważyć, że pierwszy...

Fiona363 | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

wciągająca od pierwszej strony, trzyma w przyjemnym napięciu do końca, przez co czyta się ją bez odkładania na później. Ciekawie skonstruowana historia, której finał jest zaskakujący. Jedynym minusem są pierwsze "listy", które ukazują bohaterkę jako bardzo naiwną kobietę, zachwyconą tym, że mężczyzna mówi jej co ma nosić, co ma jeść i jak sie zachowywać, a ona jest wdzięczna za jego hojność i opiekę, mimo iż, on wyraźnie pozbawia ją możliwości samodzielnego myślenia i decydowania. Jak się zdusi chwilową irytację głupotą bohaterki, dalsze strony wynagradzają w pełni te chwile. warto przeczytać.