Tour de France. Etapy, które przeszły do historii

2018-07-04
2018-07-04
Bartosz Sałbut
Tour de France kolarstwo sport

Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
W krainie piłk... Piotr Dumanowski, D...
Okładka książki Alex Ferguson. Być liderem Alex Ferguson, Moritz Michael
Alex Ferguson.... Alex Ferguson, Mori...
Okładka książki Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, Dawid Janczyk
Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, ...

Absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego fana kolarstwa.

Wiele ciekawych opowieści przedstawionych przez uczestników wydarzeń. Można jeszcze głębiej wejść w temat kolarstwa i tego, co się dzieje za kulisami i w głowach zawodników.

Absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego fana kolarstwa.

Tour de France - Święty Grall kolarstwa, marzenie każdego kto kiedykolwiek uprawiał ten wymagający sport. Wygrać etap to wielki wyczyn, założyć Maillot Jaune to marzenie każdego kto staje na starcie tego najsłynniejszego wyścigu na świecie. Wielka pętla - bo tak czasem jest nazywany Tour to dla wielu najważniejsze wydarzenie nie tylko w lipcu, ale również w całym roku.

Ta książka to część historii wyścigu, ale również spojrzenie na rywalizację oczami tych, którzy poświęcają i oddają samych siebie by inni mogli ich podziwiać. Autor przedstawia świat kolarstwa przez duże "K" z całym ładunkiem emocji które nim targają, z zachwytem, z radością ale również ze smutkiem, z rozczarowaniem. Ukazuje pozytywne jak również negatywne strony... Tour jest jak życie - ze swymi blaskami i cieniami - dlatego każdego roku warto przeżywać go na nowo, odkrywając to co jest w nim najpiękniejsze...

Ta...

Przed lekturą bardziej nastawiałem się na poznanie tych historii w których główne role odgrywają jeszcze aktualni kolarze - tak, żeby móc śledzić ich dalsze losy z większym zaciekawieniem. Natomiast po przeczytaniu wszystkich 20 historii bez zawahania wolałbym te kolarstwo sprzed lat. Kolarstwo w którym góry oznaczały brak łączności, nowinki jak kask zaliczane były raczej do udziwnień, a o wynikach etapowych dowiadywało się z relacji często pisanych przez pisarzy, więc językiem magicznym.

Ps. Książka sprawiła, że nieco inaczej teraz patrzę na Lance Armstronga (już nie tak krytycznie jak wcześniej),a historię Grega Le Monda z '89 pewnie nie raz przybliżę swoim znajomym bo jest na prawdę niezwykła!

Kolarstwo ma niewypowiadalną siłę. Nie trudno się dziwić, że potrafi być całym światem - zawiera w sobie chyba wszystkie namiętności i sprzeczności, jakie ludzki świat widział. Jest pełne jaskrawych kolorów, ale też i szarości. Ma swoje piękne chwile, ma afery, ale i nigdy nieopowiedziane, skrywane i zapomniane historie. Wynosi na szczyt i wrzuca w otchłań. Zapisuje wielkich na kartach historii, o innych wielkich, jeśli nie większych, nikt nie usłyszy. Jedno dzieje się w oku kamer, drugie na tyłach peletonu. Uczy ambicji, walki, siły, ale i pozwala na wrażliwość, niepewność, zwątpienie. A może jest inaczej? Może kolarstwo po prostu przyciąga takie osoby - pełne pasji, nałogu walki i pełne różnych targających nimi uczuć?

20 historii. 20 etapów Tour de France - kwintesencji kolarstwa. Jak je opisać, by fascynowały? Zadanie wymaga nie lada pióra, zadanie wymaga autora, który rozumie, czym jest kolarstwa. Moore zawiera w tej książce esencję tego sportu, stylu życia, życia. Daje wypowiedzieć się zwycięzcom, pomocnikom, osobom strąconym z pomników. Mocno wybrzmiewa aspekt dopingu - obawiam się jednak, że na tyle mocno, na ile kolarstwo nim nasiąknęło, a więc tak, że aż prawie cieknie. Innych kontrowersji też nie brakuje, ale takie jest właśnie kolarstwo i społeczność, która je tworzy. Nie spotkałem jeszcze podobnego kręgu ludzi. Pokuszę się o stwierdzenie, że w książce napięcie narasta - o ostatnich etapach czyta się już niemal z zapartym tchem, gdy dociera fakt, ile pasji skrywają te opowieści.

Zaczytać się, a potem iść jeździć.

Chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tym wyścigu i ta książka to był dobry wybór. Polecam fanom kolarstwa, sportu i nie tylko.

Dla fanów kolarstwa, obowiązkowa pozycja.

Dla fanów kolarstwa, obowiązkowa pozycja.

Nigdy nie pociągały mnie książki sportowe ale po przeczytaniu pozycji o Giro się wciągnąłem :) Tym razem autor do tematu podszedł trochę niż autor biografii Giro. Nie mamy tutaj opowiedzianej chronologicznej biografii ponad 100 letniej historii wyścigu. Zgodnie ze zdaniem, że każdy wyścig/etap ma tyle historii ile uczestników, autor prezentuje nam wybrane przez siebie etapy z ostatniego półwiecza które wstrząsnęły Tourem. Opowiedziane są one z perspektywy uczestników tych wydarzeń. Można od środka zobaczyć jak działa kolarska maszyna ... to kiedy i dlaczego atakuje lub nie.
Dla mnie to bardzo fajne podejście, fajnie się czyta a i można wyciągnąć praktyczne wnioski do swojego amatorskiego ścigania ;)

Biologia kolarskiego świata. Chciałem dowiedzieć się jak działa wyścig kolarski i się dowiedziałem. Bo takie etapowe ściganie się jest jak organizm. Większość z nas nie ma pojęcia jak działa trzustka, czy dwunastnica, te organy są dla nas niewidoczne, ale robią swoją robotę, a bez nich nie funkcjonowalibyśmy "bez strat" i tak samo jest w tourze. TA książka pozwala nam poznać złożoność tej kolarskiej machiny (prócz oczywiście licznych fajnych anegdot ze sportowego życia). Polecam.

Ciekawa forma przedstawienia najstarszego wyścigu kolarskiego świata. Trzyma w napięciu

Udany pomysł. Wybrane etapy, ich przebieg, wspomnienia głównych bohaterów i powiązane z nimi historyjki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Sport
  • Kolarstwo