Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata

Okładka książki Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata Colin O'Brien
Colin O'Brien Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Giro d'Italia: The Story of the World's Most Beautiful Bike Race
Sine Qua Non
2017-05-10
2017-05-10
Bartosz Sałbut
Giro D'Italia kolarstwo włochy colin o'brien

Autor na pierwszych stronach swojej książki pisze, że Giro to coś więcej niż wyścig, że same artykuły o wyścigu, na łamach włoskich gazet, prześcigały się w niesamowitych opisach ówczesnych herosów, często te artykuły były tak wspaniałe że mogłyby być początkiem nowego gatunku literackiego.
Więc szkoda że autor nie znalazł kilku najlepszych, i po prostu ich nie przetłumaczył. Książka jakby pusta w środku, mimo że opisująca naprawdę niesamowite fakty!
Po prostu czyta się to mechanicznie, pamiętam że od początku ostrzyłem sobie zęby na rozdział o Pantanim, ale skończył się, zanim się porządnie umościłem w hamaku. Naprawdę więcej frajdy mam ze słuchania naszych komentatorów Jarońskiego, Probosza i Baranowskiego, i wyłapywania tych smaczków które często nam podstawiają pod nos.
Możliwe że niepotrzebnie ustawiłem tej książce poprzeczkę bardzo wysoko, możliwe też że "książka kolarska" taka właśnie taka powinna być, że przy ogromie faktów, musi trochę "lecieć po łebkach"
Ja jednak wolałbym mniej, ale za to czegoś bardziej chwytliwego.

Więc szkoda że autor nie znalazł kilku najlepszych, i po prostu ich nie...

Dobra pozycja dla fanow kolarstwa. Za malo historii samego wyscigu a za duzo opisu przebiegu wyscigow, ale poza tym ok.

Dla wszystkich fanów kolarstwa niesamowita gratka, pozwalająca na nowo rozbudzić w sobie pasję i chęć pokonywania kolejnych kilometrów na szosie. Pozycja obowiązkowa przed początkiem maja :).

Giro d'Italia - jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych wyścigów kolarskich na świecie.

Każdy ma jakieś skojarzenia z majem, miesiącem pełnym wiosennych zachwytów, pełnym ciepła i zwiastunem rychłego lata. I właśnie wtedy rozpoczyna się coroczna przygoda z Giro. Kolarze niczym antyczni gladiatorzy na arenach ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego rozpoczynają zmagania na 21 arenach na jakie podzielone jest obecnie Giro. To zmagania z rywalami, to zmagania z własnymi słabościami, ze sprzętem, pogodą i tifosi - czyli najwierniejszymi kibicami.

To trzytygodniowy spektakl gdzie radości towarzyszy smutek, gdzie zwycięstwa jednych są porażkami innych, gdzie kolorowy peleton niczym mityczna armia nie bierze jeńców, a w bitewnym amoku rodzą się nowi bohaterzy. Jednego w Giro nie brakuje - wysiłku i uporu ludzi - wydawać by się mogło, że ponad ludzkie możliwości. Giro to też ta ciemna strona, układy, doping, a czasem... śmierć.
Ale niezaprzeczalnie Giro d'Italia to magiczny wyścig dla którego warto czekać na każdy kolejny maj...

W książce Autor przedstawił kilka historii wielkich triumfów i spektakularnych porażek, narodzin gwiazd i upadków legend, smaku zwycięstwa i goryczy porażki...

Niezaprzeczalnie każdy kto startuje ma marzenie żeby w Maglia Rosa wznieść Trofeo Senza Fine i przejść do historii jako współczesny Gladiator...

8/10
Giro d’Italia bardzo często pozostaje w cieniu swojego brata, czyli Tour de France. Wielokrotnie niesłusznie. W końcu to „La corsa piu dura del mondo nel paese piu bello del mondo”. Nie dziwne, gdyż rozgrywany jest w przepięknym kraju, w którym kolarstwo jest sportem nr 1, przyciągającym dużo większe rzesze prawdziwych kibiców, niż nawet piłka nożna.
Książka opowiada ponad stuletnią historię Corsa Rosa. Od samych początków, gdy etapy liczyły nawet po 500 km a zawodnicy ścigali się na drewnianych obręczach, po rok 2016. Fascynująca opowieść o wielkiej walce, świcie nowych gwiazd sportu, cierpieniu i ogromnej pasji.
Czuć w niej piękno kolarstwa - jednego z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie. Dla laika książka ta może uronić rąbek tajemnicy i sprawić, że spróbuje sam odkryć pasję do rowerowych zmagań.
Książka nieco słabsza, niż „Tour de France. Etapy, które przeszły do historii”. Mniej równa jeżeli chodzi o wciąganie w treść. Niemniej naprawdę warta polecenia :)
Teraz czas na Vueltę i zamknięcie tryptyku :)

8/10
Książka opowiada...

Świetnie opisana historia najpiękniejszego wyścigu kolarskiego ! Nie było to zadanie proste, sporo nazwisk, dat, wydarzeń no i jakoś trzeba było to wszystko ubrać w spójną historię aby zachęcić czytelnika. I to się moim zdaniem udało ! Książkę czyta się łatwo, nawet osoba nie zaznajomiona na codzień z kolarstwem na pewno jest w stanie przez nią przebrnąć i czerpać z uczestnictwa w tej historii sporo frajdy :) Barwne opisy bohaterów Giro przynajmniej mnie zachęcały do szukania dodatkowych informacji na własną rękę, googlowania nazwisk, wydarzeń oraz miejsc przez które były wytyczane trasy Giro już ponad 100 razy.

Czytać wyłącznie w trakcie Giro. 120% emocji. Wiesz więcej niż Probosz z Baranowskim razem :-)

Czytało się jak niezłą przygodówkę. Nie siedzę w temacie kolarstwa, ale wciągnęłam się - z ciekawości nawet śledziłam tegoroczne Giro - tak, żeby zobaczyć tą "męczarnię" na własne oczy :)

Nie sposób zapamiętać całej treści, wszystkich nazwisk i wydarzeń, a czytanie nie należy do najłatwiejszego. Mimo to, wiesz co się działo mniej więcej w historii tego niezwykłego wydarzenia.

Dla fanów kolarstwa i nie tylko, książka natchnęła mnie by zwiedzić kultowe miejsca na trasie Giro - samodzielnie rowerem szosowym

• Sport
  • Kolarstwo

Colin O'Brien Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata Zobacz więcej