Moje życie na krawędzi

Wydawnictwo: Stapis
Mein Leben am Limit: eine Autobiographie in Gesprächen mit Thomas Hüetlin
góry, podróże
spyknieff

Reinhold Messner od początku chodził dalej niż inni, ciągle łamał tabu. Najpierw opuścił wąską dolinę swojego południowotyrolskiego dzieciństwa, pierwszy wszedł bez użycia tlenu z butli na wierzchołek Mount Everestu i zdobył wszystkie (14) ośmiotysięczniki. Po wspinaczkach skalnych i alpinizmie wysokościowym przemierzył pieszo największe piaskowe i lodowe pustynie kuli ziemskiej. "Dobrowolnie idę do piekła" - pisze dzisiaj. Po zakończeniu swojej kadencji w Parlamencie Europejskim realizuej własny ambitny projekt muzeum górskiego. Co dodaje energii temu cieszącemu się licznymi sukcesami człowiekowi? Skąd czerpie siły i fantazję do odkrywania się ciągle na nowo? W rozmowie z reporterem czasopisma Der Spiegel Thomasem Hüetlinem opowiada Messner o swoim kraju ojczystym, rodzinie, przyjaźni i egoizmie, o niepowodzeniu i o instynkcie, który prawie zawsze podpowiadał mu, jak wybrać dobrą drogę

źródło opisu: Wydawnictwo Stapis, 2008.

Magdalena Ru | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Messner to niewątpliwie wybitna postać, ale też dziwak i outsider. Nie można ocenić go tylko w oparciu o ten wywiad rzekę. Budzi spore kontrowersje w środowisku zdobywców gór wysokich. Ale nie można zaprzeczyć, że jest kimś wyjątkowym, chociaż nie chce mu się samemu zrobić sobie kawy...hmmm. Dziwak.

morsmordre | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Wielka spowiedź człowieka - legendy. Hüetlin w zręcznie zadawanych pytaniach zmusza Messnera do weryfikacji wielu alpinistycznych i niealpinistycznych mitów, które powstały na jego temat, od okoliczności śmierci brata, Günthera, po zarzucany Reinholdowi snobizm i egoizm w związku z kupowaniem i zarządzaniem alpejskimi zamkami. Kawał historii alpinizmu wysokościowego, a także ciekawe opowieści z biegunów. Trochę jestem rozczarowana niewielką ilością informacji na temat Tybetu, którego Messner jest ogromnym fanem. Na pewno sięgnę po kolejne książki autora, zdecydowanie ma on wiele historii do opowiedzenia, niewielu ludzi przeżyło tak barwne życie jak Reinhold Messner.

Kama86 | 2016-03-14
Na półkach: Góry, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 marca 2016

Biografia Reinholda Messnera w postaci wywiadu-rzeki okazała się ciekawsza niż historia wspinaczki na Nanga Parbat z 1970 roku opowiedziana przez samego alpinistę w "Nagiej górze".
Życiorys tego Tyrolczyka jest bardzo ciekawy. Z książki dowiadujemy się nie tylko o sukcesach wspinaczkowych, ale i o zmaganiach z krainami lodu, pustyniami, działalności politycznej i kulturalnej. Poznajemy też losy młodego Reinholda i rodzinę Messnerów - gospodarzy hodujących drób, posiadających liczne potomstwo, uwikłanej w specyficzną sytuację geopolityczną. Poczytać też można co nieco o dorosłym życiu prywatnym zdobywcy Korony Himalajów - hierarchii wartości, związkach z kobietami, problemach ze środowiskiem alpinistycznym i sąsiedztwem...
Wszystko jest interesujące, ale moim zdaniem Messner ujawnia tylko tyle ile chce. Łatwo daje się zauważyć, że "zjada" swojego rozmówcę odpowiadając na niektóre pytania w bardzo wymijający sposób, zmieniając temat lub unikając jakiejkolwiek odpowiedzi.
Na...

Malboro | 2016-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wow, co za facet, tez bym takiego chciala miec :-) i nawet trojke dzieci tez moglabym z takim facetm miec ;-)
Ksiazka podobala mi sie, chociaz nie jestem fanka gor itp.., ale tez czytalam ksiazke z innymi intencjami. Czytalam, bo interesowaly mnie pobudki, dla ktorych Messner robil, co robil. No i dowiedzialam sie, a przy okazji poznalam go troche od strony prywatnej.
Dobrze wiedziec co nas kreci w zyciu i realizowac to.

tretenmerth | 2013-04-19

Pierwsza "górska" książka jaką przeczytałem. Polecam gorąco.

BOCH | 2012-08-13
Przeczytana: 2008 rok