Podróż do krainy umarłych

Cykl: Zanim nadejdzie jutro (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf SA
historyczna
katja_79

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch grający na saksofonie i fortepianie, siostry bliźniaczki, których ojciec znika bez śladu, chłopiec opiekujący się niewidomym dziadkiem i młoda mężatka wychowująca córeczkę – tych wszystkich ludzi pewnego dnia połączyło jedno zdarzenie... Wywózka w nieznane, do świata, w którym jedynie śmierci jest pod dostatkiem, a życie staje się już tylko walką o przetrwanie. Czy poradzą sobie na tej nieludzkiej ziemi, nie tracąc swojego człowieczeństwa? A może w staraniach, by dotrwać do następnego dnia, wygrają zwierzęce instynkty?

źródło opisu: http://www.dictum.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

Miłość ma na oczach bielmo, ale życie bez niej jest nic niewarte

Dla miłośników sag rodzinnych i swego talentu Joanna Jax przygotowała nowy cykl. Jego pierwszy tom trafi do rąk czytelników w październiku. „Podróż do krainy umarłych” to książka wyborna, która opowiada o czasie trudnym i bolesnym, a jej akcja rozgrywa się głównie na Kresach Wschodnich w latach 1937-1940. W tym okresie Europa stanowiła wrzący tygiel, w którym temperatura osiąga apogeum i lada chwila może skutkować wojną. Wschodnie rubieże Polski również są miejscem niespokojnym. Narodowości, które żyją obok siebie, nie są sobie życzliwe. Niekiedy dochodzi do słownej wymiany zdań, innym razem w ruch idą pięści. W tym niespokojnym świecie trzeba żyć i pracować, dbać o dom i o to, by było co jeść. Bogatym jest łatwiej i lżej. Biedni muszą się nieźle napocić, by pokonać głód i mieć się w co odziać w czasie chłodów.

Bohaterami powieści są ludzie wywodzący się z różnych środowisk, bogaci i biedni, rodowici mieszkańcy Wileńszczyzny i ci, którzy przyjechali tam szukać swego szczęścia. Kobiety, mężczyźni i dzieci. Młodzi i starzy. Łączy ich jedno – są Polakami i patriotami. Ich życie różnie się układa. Przyjaźnią się, kochają i nienawidzą. Chcą cieszyć się życiem i szukać swojej drogi. Ich kręte ścieżki przecinają jednak wydarzenia historyczne. A wtedy emocje czytelnika sięgają zenitu.

Nina, pochodząca z Krakowa aktorka, szuka w Wilnie sławy i możliwości grania wielkich ról. Paweł leczy jej kontuzję i zyskuje coś więcej niż tylko wdzięczność pacjentki. Jakub przyjeżdża z Warszawy, by starać się o posadę saksofonisty w orkiestrze i grać, umilając innym posiłki, ale musi podjąć pracę w charakterze kelnera. Fryderyk i Berenika Domosławscy próbują wychować niesforną córkę, która jest niczym żywe srebro i miewa piekielne pomysły. Nastoletni Błażej, niezbyt skory do pracy, musi utrzymać siebie i niewidomego dziadka. Kapitan Kącki wraz z żoną wychowują zaś dwie prawie dorosłe córki, które niekiedy kłócą się o przystojnych kawalerów. Laura Przebindowska, najlepsza partia z wyższych sfer, gustuje w tych niżej urodzonych i ma nieokiełznaną osobowość. Wszystkie te postaci poznajemy w przededniu wojny. Ich życie jeszcze jest w miarę spokojne, choć nie brak w nim zawirowań. Prawdziwe trudy nastaną wtedy, gdy pokój zakłócą Hitler i Stalin...

Książka ta stanowi porywającą lekturę, dla której traci się głowę już po kilku zdaniach. Wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach, a czytaniu towarzyszy wrażenie, jakby opisanych bohaterów znało się od dawna. Ich sylwetki wydają się żywe i dynamiczne. Każdy ma ciekawą osobowość, kocha ojczyznę i jest świadomy swojej tożsamości. Za to przyjdzie im jednak zapłacić wysoką cenę i doświadczyć piekła na ziemi. Historia naznacza bowiem los każdego z nich.

Przedstawione sceny są bardzo realistyczne i doskonale oddają atmosferę tamtych czasów i miejsc. Kresy mają niepowtarzalny, uroczy klimat, przepełniony melancholią i tęsknotą za światem, który wraz z wojną odszedł na zawsze. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Daje nam ona możliwość poznania tamtej rzeczywistości, panujących wtedy stosunków społecznych, kultury i światopoglądów. Przypomina, jak wyglądała kiedyś Polska, jak żyli nasi rodacy, jak wyglądał świat międzywojenny daleko od Krakowa czy Warszawy. Jak bohaterowie z różnych warstw społecznych przez wojnę stali się wszyscy osobami prześladowanymi, poniżanymi i zabijanymi za to, że byli Polakami. Wielu scenom towarzyszą wzruszenie i łzy.

Joanna Jax znów udowodniła, że ma ogromny talent literacki i wspaniałą wyobraźnię, dzięki której powstają wybitne książki. Z niecierpliwością czekam na drugi tom, który ukaże się na początku przyszłego roku. Z całego serca polecam Wam lekturę tę książki, która moim zdaniem zasługuje na miano arcydzieła.

Bernadeta Łagodzic-Mielnik

Wioleta Sadowska | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

"Niekiedy mamy żal do świata, że nas los nie oszczędza. A przecież cóż znaczy życie. To tylko krótka wędrówka, która szybko się kończy".

Po świetnej i niezapomnianej sadze "Zemsta i przebaczenie" czułam pewien niedosyt, gdyż bardzo mocno wciągnęłam się w wojenne losy jej bohaterów. Na szczęście, autorka nie kazała mi zbyt długo czekać na kolejną, równie angażującą serię. Po lekturze jej pierwszego tomu wiem, że z wielką zachłannością sięgnę po kolejne części.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie. Na co dzień pracuje w dużej korporacji finansowej. Zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków".

Tuż przed wybuchem II wojny światowej, Kresy Wschodnie. Jakub Staśko uciekając przed wierzycielem, przybywa do Wilna, by tam rozpocząć nowe życie. Aktorka Nina Korcz zostaje zatrudniona w teatrze na Pohulance, gdzie zaczyna robić karierę. Bohaterka...

motyl43 | 2018-11-11
Przeczytana: listopad 2018

Może gdybym wcześniej nie czytała VI tomów "Zemsty i przebaczenie" gwiazdek byłoby więcej. Kończąc pierwszy tom "Zanim nadejdzie jutro" pomyślałam zmieniły się imiona, zmieniły się nazwy miast, ale to ciągle jest ta sama historia, ci sami bohaterowie, ciągle ten sam klimat. Trochę się zawiodłam miała być nowa powieść, a dla mnie to VII tom poprzedniego cyklu.

Biblioteczka Rudej | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

"Niekiedy mamy żal do świata, że nas los nie oszczędza. A przecież cóż znaczy życie. To tylko krótka wędrówka, która szybko się kończy. Po cóż więc marnować cenne minuty na utyskiwania i żale. Wszystko mija, bez względu na to, czy jesteśmy bogaci czy biedni, mądrzy czy głupi".

Są autorzy na naszym rodzimym rynku wydawniczym, których kupuję w ciemno, bo już samo nazwisko autora jest dla mnie najlepszą rekomendacją. Pani Joanna nie potrzebuje marketingu ani miliona zapowiedzi, bo to już marka sama w sobie Autorka nie musi udowadniać nikomu, że potrafi pisać, bo każda jej książka zasługuje na miano bestsellera i ekranizację i każda stanowi gotowy scenariusz Jak do tej pory przeczytałam wszystkie książki Pani Joanny i ani razu się nie rozczarowałam, no może trochę tym, że wydaje za rzadko, ale tak to już jest,że na ulubionych autorów trzeba trochę poczekać, bo nie o ilość tu przecież chodzi, a o jakość.
Myślałam, że po ostatniej powieści autorka nie jest mnie w stanie zaskoczyć ,a tu...

edit3008 | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, sagi
Przeczytana: 14 listopada 2018

No cóż, znów zapowiada się kolejny wspaniały cykl pani Joanny, tym razem o przesiedlonych na wschód naszych rodakach. Polcam gorąco!

Madi | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Panią Joannę dawno już dodałam do ulubionych autorów,a ta powieść jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła,że było warto.
Po prostu CUDNA!
Wszystkie postacie są bardzo ciekawe,z różnych warstw społecznych,o różnych charakterach, wszystkie są wyraziste i bardzo realne,każdy z nich ma inne plany,marzenia...jedno co ich łączy to to,że są Polakami i w którymś momencie ich losy zostają połączone rozpoczynającą się wojną.
Jak wszystkie powieści Pani Joanny i ta jest bardzo klimatyczna ,niemal czuć w powietrzu zgrozę wojny -biedę ,głód,strach o bliskich,a w uszach aż bębni łomot do drzwi jaki robią NKWD.
Kto czytał poprzednie książki Pani Jax,wie o czym mówię, więc nie będę się rozpisywać ,bo czas zapisać się na kolejne tomy.

katja_79 | 2018-09-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

Joanna Jax potwierdziła swój fenomenalny talent. Książka doskonała. Postacie żyją naprawdę, a ich losy angażują czytelnika do granic możliwości. Akcja od początku wartka, wciągająca, nie pozwala spokojnie odłożyć książki z jakichś prozaicznych powodów. Od razu chce się wracać, i wiedzieć co dalej? To co się działo na Kresach podczas wojny jest porażające w swoich statystykach, ale pani Joanna ubrała to w ludzkie historie, które mrożą krew w żyłach, które nakazują nam- ludziom z pokolenia, które nie zna gwałtu wojny, zatrzymać się na chwilę w tym pędzie życiowym i docenić pokój i pewne jutro. Dla mnie mistrzostwo. Niecierpliwie czekam na kolejny tom. I każdemu szczerze polecam, uczta dla czytelnika <3

szczypiorek5 | 2019-02-12
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2019

Polubiłam Joannę Jax za cykl "Zemsta i przebaczenie" , z przyjemnością sięgam po kolejne książki jej autorstwa.
Tym razem fabuła książki przenosi w okolice Wilna i Grodna, tuż przed II wojną światową. Śledzimy losy bohaterów z różnych warstw społecznych ale i nastroje społeczne w tym narodowo-religijnym tyglu. Polacy, Litwini, Białorusini, Żydzi- każdy ma swoje zadry, poglądy, lęki i oczekiwania od nieuchronnie zbliżającej się wojny - z Niemcami a za chwilę z ZSRR.
Obraz życia na rubieżach dopiero co odzyskanej Rzeczpospolitej wciąga a splątane losy bohaterów śledzimy z zainteresowaniem.
Polecam

Joanna Jax tą książką zaczyna całkiem nową sagę. Tym razem przenosi nas na Kresy Wschodnie w lata 1937-1940. Głównych bohaterów jest kilku, każdy jest inny, pochodzi z innego środowiska, ma inny status społeczny, ale wszyscy są Polakami. W pierwszym tomie autorka zaznajamia czytelnika z każdym z bohaterów, a kiedy już jesteśmy ciekawi jak dalej potoczą się ich losy, wybucha Wojna...

W pierwszym rozdziale poznajemy Jakuba Staśko, który w 1937 r. przyjeżdza do Wilna szukając szczęścia a jednocześnie uciekajac przed wierzycielem. Młody chłopak wierzy, że znajdzie pracę jako muzyk na saksofonie, zarobi pieniądze, odda długi (w tym za małe na niego buty, które ukradł koledze). Nie wszystko jednak jest tak łatwe na nowym miejscu, pamiętam jak z wypiekami na twarzy zagłębiałam się w jego losy.

Kolejną bohaterką powieści jest młoda aktorka Nina Korcz, która w Wilnie próbuje swoich sił w teatrze. Na skutek nieszczęśliwego wypadku (a może nie wypadku?) poznaje swojego przyszłego męża...

Anna | 2018-11-19
Przeczytana: 15 listopada 2018

„Podróż do krainy umarłych” Joanny Jax to rewelacyjna książka.
Akcja toczy się w latach 1937-1940 na Kresach Wschodnich. Ludzie żyjący na tych ziemiach są różnej narodowości. Nie wszyscy są sobie życzliwi. Często dochodzi do różnego rodzaju spięć.
Bohaterowie powieści Joanny Jax też są różni. Bogaci i biedni. Jedni mieszkają tam od dawna, inni przyjechali na te ziemie, bo zmusiło ich do tego życie. To co ich łączy to to, że są Polakami.
Nina to aktorka, która przyjechała z Krakowa. Marzy o wielkiej karierze. Wierzy, że w Wilnie zdobędzie sławę. Jakub ucieka z Warszawy przed wierzycielem. Liczy na zarobek przygrywając do kotleta na saksofonie. Nastoletni Błażej ma tylko dziadka. Ten jest dla niego autorytetem, ale stracił wzrok. Do tej pory to dziadek utrzymywał wnuczka. Teraz Błażej musi zadbać o siebie i o niego. Z natury jest kombinatorem. Nie zawsze zdobywa pieniądze uczciwą pracą. To tylko część bohaterów tej niezwykle interesującej powieści. Poznajemy ich w momencie...

Maciej | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Poszło … bardzo łatwo. Dziwnie łatwo. Coś w tym musi być.
Od jakiegoś czasu chciałem przeczytać coś, co czyta moja żona. Nie żebym chciał ją kontrolować :) po prostu z czystej ciekawości (sam wielokrotnie zachęcałem ją do przeczytania którejś z moich ulubionych książek, niestety bez powodzenia). A teraz pojawiła się dodatkowa okazja – wyzwanie czytelnicze LC i przeczytanie czego z nominowanych. Wybrałem coś z kategorii „powieść historyczna”, dla wygody była to książka, którą miałem już na czytniku.
Wybór okazał się strzałem w … no w środek tarczy.
To pierwsza przeczytana przeze mnie książka autorki. I okazała się świetna. Czyta się bardzo dobrze. Są pewne fragmenty, które powodują przygnębienie (głównie ostatnie strony), jednak traktuję je jako zachętę autorki do sięgnięcia po kolejną część. Ponieważ kolejna już się ukazała, to wiem co podrzucę żonie na czytnik jak wspomni że nie ma co czytać (i sam niedługo później przeczytam).
Na koniec troszkę pomarudzę. Niestety w wersji...