Sny wojenne

Prószyński i S-ka
2018-09-20
2018-09-20
literatura polska

Niezwykła opowieść o zbrodni i zemście

,,Sny wojenne " to książka w której wątki obyczajowe splatają się z historią, a konkretnie z II wojną światową. Mamy tu dwie linie czasowe i dwie bohaterki, Krystynę - kobietę która w czasie okupacji zadawała się z nazistami i Magdalenę, jej córkę żyjącą w latach sześćdziesiątych z piętnem córki hitlerowca. Kilka dni temu przeczytałam inną książkę pseudo wojenną,która była bardzo kiepska, natomiast ta powieść to jej przeciwieństwo. Marek Harny inspirował się prawdziwą historią, jednak prawie cała fabuła jest fikcyjna. W ,,Snach wojennych'' też są wątki miłosne, jednak nie słodko naiwne , pretensjonalne i infantylne jak w większości tego typu książek. Książka jest ciekawa i wciągająca, przeczytałam ją z prawdziwym zainteresowaniem.

1964

Trudna a jednocześnie ważna lektura. Porusza tematy, o których trudno się rozmawia i chyba równie trudno pisze. Niełatwe, niezrozumiałe wybory i ich konsekwencje. Trudne do tolerowania czy usprawiedliwiania postawy. Zbrodnie, o których myśleliśmy, że już się nie powtórzą. Niestety tak się nie stało… Trwają kolejne wojny, słyszymy o aktach bestialstwa i kolejne osoby mogą stanąć wobec tych samych pytań, co bohaterka powieści pt. „Sny wojenne”.
Powieść niesie duży ładunek emocjonalny, zmusza do refleksji, niestety nie nastrajających optymistycznie.

Zaczyna się intrygująco, ale jest bardzo przewidywalna, a główna bohaterka jest męcząca.

Losy dwóch kobiet, matki i córki. W czasie II wojny światowej Krystyna mieszka w Nowym Sączu. Z powodu znajomości z oficerami SS zostaje posądzona o kolaborację i odtrącona przez rodzinę i znajomych. Jej córka Magdalena to wojenne dziecko, które ciągle słyszy niepochlebne epitety o swojej matce. Czy prawdziwe? Opuszczona przez Krystynę jako dziecko, nie ma kontaktu z matką. Po latach ma odbyć się proces zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Jest to postać z przeszłości Krystyny a jej córka również się interesuje jego związkiem z matką. Trudne związki obu kobiet, trudna prawda o losach wojennych i wymierzaniu sprawiedliwości. Postacie fikcyjne oparte na prawdziwych wydarzeniach i osobach , w tym na postaci zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna.

"Ludzie zawsze się domagają, żeby było zakończenie."
Mam pewien niedosyt po przeczytaniu. Czegoś poszukuję, ale nie wiem czego szukać. W każdym bądź razie warto zwrócić uwagę na tę pozycję.

"Ludzie zawsze się domagają, żeby było zakończenie."

Zawsze mam problem z oceną książek wojennych,ponieważ trudno ocenić historię.
Nie mniej jednak bardzo polecam przeczytanie tej powieści.
Znajdziecie w niej historię dwóch kobiet, matki i córki, żyjących w ciężkich i bardzo różnych czasach. Zmuszonych do podejmowania trudnych decyzji, których skutki czują całe życie. A każda decyzja nosi na sobie piętno "pięknego Heiniego".

Zawsze mam problem z oceną książek wojennych,ponieważ trudno ocenić historię.
Nie mniej jednak bardzo polecam przeczytanie tej powieści.

"... Nordmann nienawidził wszystkich Żydów, ale najbardziej on nienawidził takich Żydów, co czytali. Bo on czuł, ze najgroźniejsi są tacy, co czytają. On ich tak nienawidził, tych Żydów, co czytali, że on ich wymordował pierwszych, zanim kazał wymordować całą resztę. On ich tak nienawidził, że jak już ich zabili i zakopali, a ziemią jeszcze się ruszała, bo niektórzy nie byli dobrze zabici, to on skakał po tej ziemi i wrzeszczał: Macie, nażryjcie się błota, wy żydowskie świnie!"
"Zbliża się do niej powoli, nadeptując na leżących. Patrzy na jej wypukły brzuch. Z bliska zauważa, że dziewczyna jest w ciąży. Też sobie wybrała czas, myśli. Czeka, aż Żydówka umilknie, i przykłada jej do brzucha lufę pistoletu.
- Jeszcze nie rozumiesz, głupia Żydówko, że nie będzie żadnych synów?"

Tak żywe obrazy okresu wojennego roztacza przed czytelnikiem Marek Harny. Mnie osobiście podczas spotkania z tą książką przechodziły ciarki i łzy stawały w oczach.
"Sny wojenne" to nie jest książka lekka, porusza tematy, które są wciąż bolesne i budzą kontrowersje. Autor zabiera nas na proces zbrodniarza wojennego, a przy okazji cofamy się wstecz i przeżywamy zbrodnie, których dokonał. Poznajemy też nieprzypadkowo Magdalenę, która zrobi bardzo wiele, aby we wspomnianym procesie uczestniczyć i poznać wreszcie prawdę o swoim pochodzeniu. Dziewczyna ma bowiem niejasne przeczucie, że Nordmann może być jej ojcem.
Mnie osobiście książka " wcisnęła" w fotel. Nie potrafię sobie wyobrazić, aby ktoś po przeczytaniu, pozostał wobec niej obojętny.

Wprawdzie, jak sam autor twierdzi, nie jest to powieść historyczna, ale pewne wydarzenia i postacie z II wojny światowej w Nowym Sączu stanowią tło ciekawie opisanej historii o ludzkich dramatach oraz ich wpływ na życie w latach powojennych. Główne bohaterki to Krystyna, która w czasie wojny urodziła nieślubną córkę i zaraz zniknęła, pozostawiając ją swojej rodzinie oraz jej córka Magdalena, którą poznajemy jako dorosłą już kobietę w latach 60-tych ubiegłego wieku. Nigdy nie dowiedziała się, kto był jej ojcem, a z matką w ogóle nie miała kontaktu. Nikt nie chce jej odpowiadać na pytania dotyczące ojca. Prześladowana w dzieciństwie przez swoich rówieśników dopuszcza do siebie myśl, że może jest córką hitlerowca, komisarza Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu w latach 1939-1943. Zapowiadany proces tego zbrodniarza, powoduje u Magdaleny wspomnienia z dzieciństwa i nasilenie sennych koszmarów. To bardzo dobra, wciągająca opowieść z wieloma wątkami wojennymi, dzięki którym możemy poznać naszą historię. To książka o silnych, godnych podziwu, mądrych kobietach; o granicach moralności, wolności i wybaczaniu. Świetnie napisana.

Bardzo ciekawa książka. Autor stworzył przekonywujące postaci i świetnie opisał relacje między nimi. Jedyne co mi trochę nie pasowało, to fakt, że momentami narracja nagle przeskakiwała z czasu przeszłego na teraźniejszy, mimo że cały czas były opisywane te same wydarzenia. Ale nie było tego bardzo dużo, albo po prostu przestałam na to zwracać później uwagę. Ogólnie polecam.

Znakomita książka, polecam . Moje pierwsze spotkanie z tym autorem całkiem przypadkowe ,zaintrygowała mnie okładka ,tytuł wśród stosu książek w pewnym sklepie i wcale to nie była księgarnia:) Także jak to się mówi wyszłam tylko po bułki a wróciłam z książką:)A tak na poważnie już świetna lektura na pewno sięgnę po inne książki tego autora

• II wojna światowa
  • Literatura piękna