Sny wojenne

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Magdalena – od czasu, kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie. Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym...

Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha. Postać ta, mająca swój pierwowzór w rzeczywistości, może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym.

Autor nie daje prostych odpowiedzi, mnoży za to pytania, które nigdy nie stracą na aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów.

Nazwiska występujących w książce osób, z wyjątkiem powszechnie znanych postaci historycznych, zostały wymyślone. Jednak podobieństwo powieściowego Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem Gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe. Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 roku został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie, po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 roku umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Sny_wojenne-p-35744-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 123

Niezwykła opowieść o zbrodni i zemście

„Tak wiele ich dzieliło, a łączyła, przynajmniej na razie, tylko osoba hitlerowskiego zbrodniarza, który gdzieś daleko w Niemczech Zachodnich czeka na proces. Właśnie z jego powodu Wojnar się nią zainteresował. Teraz nabierał coraz większej nadziei, że z tej samej przyczyny ona zainteresuje się nim. I któregoś dnia zadzwoni”.

Byłem bardzo ciekawy nowej książki Marka Harnego. Mając w pamięci bardzo dobrego „Zdrajcę”, z niecierpliwością przystąpiłem do lektury nowej powieści, zatytułowanej „Sny wojenne”. Jak się okazuje, porusza ona bardzo trudny temat okupacji niemieckiej i rozliczenia niemieckich zbrodni wojennych po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Autor wyznaje, że powieść została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami: „podobieństwo Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939-1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe”.

Nieco ryzykownie powiem, że głównym bohaterem jest Heinrich Nordmann. Zdaję sobie sprawę, że ktoś może być przeciwny takiemu stwierdzeniu. Jednak po lekturze książki widzimy jasno, że wszystkie inne postacie pozostają niejako „uzależnione” od Niemca.

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Sączu podczas okupacji. W mieście, w którym Nordmann jest panem życia i śmierci. Bezwzględny, okrutny, sadystyczny – do bólu zły. To gestapowiec, cały przesiąknięty hitlerowską ideologią. Wykorzystuje swoją pozycję w każdy możliwy sposób. Wszyscy są od niego zależni. Marek Harny umiejętnie oddaje atmosferę czasów okupacji. Terror sprawia, że ludzie zachowują się bardzo różnie. W książce spotykamy cały wachlarz postaw: członkowie podziemia, paserzy myślący, że handlem z okupantem wykupią się od śmierci, wreszcie kobiety, które są dla Niemców „paniami do towarzystwa”. Autor nie ocenia ich postępowania. Nie potępia, ale też nie usprawiedliwia takiej „zażyłości” z wrogiem. Pokazuje tylko złożoność i tragizm sytuacji, w jakiej się znalazły.

Równie skomplikowana sytuacja jest po wojnie. Nowy Sącz i Kraków roku 1966 nie są przyjaznym miejscem dla Magdy, młodej studentki. Nie zna ona swojej matki, która jest wyzywana od najgorszych gestapowskich dziwek. Jednocześnie żyje z ciągłym podejrzeniem, że jej ojcem może być sam Nordmann.

Prokurator Wojnar przez całe życie starał się wymierzyć sprawiedliwość zbrodniarzowi. Wreszcie Heinrich staje przed sądem. Jego adwokatem zostaje Żyd. Dla Wojnara jednak taki proces to „bezcelowa inscenizacja. Mierziła go myśl, że będzie musiał siedzieć na rozprawach i przyglądać się, jak wielokrotny morderca przewraca swoje papiery i prowadzi z prawnikami dyskusje, jakby chodziło o jakieś negocjacje kupieckie”.

Po raz kolejny autor pokazuje swój pisarski kunszt. Na kartach powieści streszcza niemal cały proces „przepracowywania” przez Niemcy okresu drugiej wojny światowej. Gorzko w ustach Magdy brzmią słowa, że oczywiście wszyscy oni pracowali wtedy „na kolei lub na poczcie”. Wreszcie padają niewinne pytania młodego dziennikarza, który nie rozumie, dlaczego Polacy tak bardzo nienawidzą Niemców.

„Sny wojenne” to bardzo dobra powieść. Marek Harny porusza w niej trudne tematy: straszne czasy okupacji, zagłada Żydów, polskie kobiety sypiające z Niemcami. Wszystkich bohaterów łączy jedno – żyją w cieniu Heinricha Nordmanna. To właśnie niemiecki zbrodniarz jest ich obsesją i sennym koszmarem.

Jak zakończy się jego proces? Czy bohaterowie książki „ułożą” sobie życie? Czy będą potrafili „przepracować” własną skomplikowaną przeszłość? Zachęcam do lektury tej powieści. Wojna, miłość, zbrodnia, zemsta – myślę, że nie będziecie zawiedzeni.

Wojciech Sobański

Kasia Sobańska | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Świetnie napisana, choć nie łatwa do opowiedzenia, historia. Inspirowania prawdziwymi zdarzeniami, o których szczerze mówiąc mało słyszałam, jednakże z zaciekawieniem przeczytałam. W książce bynajmniej nie królują opisy barbarzyństwa tamtych czasów, chociaż i takie się zdarzają, autor zdecydowanie bardziej postawił na emocje i uczucia bohaterów. Sprawnie pokazał ich rozterki i obawy, ciągłe poczucie strachu i wypaczenie obecnego świata. Nie łatwe do pogodzenia, współczesne relacje różnych nacji autor ukazuje jako próbę zapomnienia czy wybaczenia, a zmianę poglądów i chęć dalszego życia traktuje jako drogowskaz dla bohaterów powieści.

Dorota | 2019-03-27
Przeczytana: 27 marca 2019

Książka wzbudziła moje zainteresowanie, bo zawiera nawiązania do historii mojej miejscowości. Jest to powieść o tym "jak przeszłość rządzi przyszłością". Dwoje młodych ludzi musi zmagać się z traumatycznymi skutkami decyzji rodziców. Poza tym traktuje o tym, jak wielu zbrodniarzy wojennych uniknęło kary, albo to co im zasądzono wydaje się niewspółmierne do popełnionych win. Polecam.

Elżbieta2019 | 2019-02-06
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Recenzje tej książki zamieszczone w opiniach są w zasadzie zgodne i niewiele nowego mogę dodać. Warto jednak podkreślić, że autor w wielu miejscach jest mistrzem dialogu. Nie czytałam wcześniej nic M.Harnego i, przyznam się, nie spodziewałam się tego.

"- Problem w tym, że tej historii brakuje zakończenia.
- Naprawdę widzi pan tu jakiś problem?
- Oczywiście. Ludzie zawsze się domagają, żeby było zakończenie."

Znakomita książka i moje pierwsze spotkanie z twórczością autora.
Po prostu nie mogłam się oderwać, chociaż nie przepadam za powieściami, których akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Na szczęście w "Snach wojennych" obie historie były równie wciągające. I jak to jest napisane! Nic tylko czytać, czytać, czytać.
Polecam!

chimera | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Bardzo dobra powieść obyczajowo-historyczna, przybliżająca nam wpływ wydarzeń II wojny światowej na późniejszą sytuacje Polaków, Niemców, Żydów w Europie powojennej. Opowieść jest napisana językiem łatwo przystępnym, co powoduje, że czyta się ją ekspresowo (przyznam się, że z niecierpliwości co do dalszych losów bohaterów w połowie przeczytałam ostatni rozdział)
W książce mamy dwie narracje wojenną i powojenną i tak jak pisali moi poprzednicy obie są w równym stopniu ciekawe. Jest to moja pierwsza pozycja Pana Marka Harnego, ale z przyjemnością sięgnę po następne.

Dettawalker | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Powieść o nostalgicznym tytule "Sny Wojenne" jest historią o złożonej naturze dobra i zła, o trudnych wyborach i nieszczęśliwych zakończeniach.
Nie jest to ani książka historyczna, ani biografia.
To historia młodej kobiety uwikłanej w przeszłość, która żyje z piętnem esesmańskiego ojca.
Całe miasto zdaje się wiedzieć więcej od Magdaleny - zbuntowanej, niepokornej dziewczynie dorastającej w cieniu ogromnej zagłady - okupacji, wojny i śmierci. Ona pozornie nie przejmuje się tym, co wszyscy o niej wiedzą i mówią, całe życie była upokarzana przez otoczenie, nie darowali jej nawet bliscy - dziadkowie i ciotka z wujem. Nie darował jej chłopiec, do którego zapałała pierwszą miłością. Okrutne losy, które przypadły w udziale jej matce, a jak wiemy, spotkały także wiele innych kobiet na terenie okupowanej Polski, zaciążyły także na córce i kolejnych pokoleniach. Bo jak odróżnić dobro od zła? Czy kobieta godząca się na niemieckie towarzystwo od razu musi być piętnowana? Czy ludzie...

Stokrotka | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

„Sny wojenne” to powieść autorstwa Marka Harnego, której akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych – podczas II wojny światowej i w roku 1966. To historia Heinricha Nordmanna, kata Nowego Sącza i Krakowa. Fabuła nie skupia się tylko na zbrodniarzu wojennym. Autor powołał do życia wielu interesujących bohaterów, pełnokrwistych, z temperamentem, charakterem, przeszłością, mających coś do powiedzenia i zrobienia.
Wiązałam z tą książką duże oczekiwania i na szczęście się nie zawiodłam. Czytałam kilka powieści, w których spleciono dwie historie – wojenną i współczesną. Zazwyczaj wątek z II wojny światowej wypadał lepiej, a ten teraźniejszy był tym słabszym ogniwem. W „Snach wojennych” nie ma tego problemu. Obie historie są bardzo ciekawe i wspaniale się uzupełniają.
Dużym atutem powieści Harnego są bohaterowie. Autor poświęcił im sporo uwagi, a jednocześnie pozostawił czytelnikowi wyciąganie wniosków. Nie narzucał się z oceną, osądzaniem. Nic tu nie jest czarno-białe.
„Sny...

Ania96 | 2018-11-15

Magda, Krysia, Bronka - to trzy główne bohaterki dzięki , których odkrywamy nie tylko przeszłość, ale i grzechy samego Nordmanna - postrachu Nowego Targu. Jest druga wojna światowa. Niemcy szaleją. Rozpoczęła się eksterminacja Żydów, masowe ekzekucje , nieudane akacje dywersyjne i ciągłe porywy odwagi ze strony Polaków. W jednej z tych akcji został aresztowany brat Bronki. Ratując go nawet nie spostrzegła kiedy została kochanką najniebezpieczniejszego człowieka na Podhalu. Ale dla niej jest jakiś taki... kulturalny i miły?
Krysia pięknie gra na pianinie. Niemcy doceniają nie tylko grę ale i urodę. Nawet nie spostrzegła kiedy staje się skazana na śmierć przez swoich.
Obie są skończone w oczach Polaków. Nikt nie pyta o wyjaśnienia , bo nikt nie chce ich słuchać. Wojna się kończy, Niemcy wyjeżdżają, a one zostają „z pistoletem wiszącym nad głową” i brakiem pomocy ze strony rodziny.
Magdalena to córka jednej z nich. Całe życie dręczy ja poczucie , że jest krwią z krwi Normana. Gdy...

DomowaKsięgarnia | 2018-09-26

Sny wojenne to z pozoru prosta i wydawać by się mogło, bardzo łatwa do przyswojenia lektura.

W rzeczywistości, to historia poruszająca temat walki dobra ze złem. Opowieść o ludzkich dramatach i wyborach, które nigdy nie będą tylko dobre lub tylko złe.

To także powrót do mrocznych i skomplikowanych czasów okresu II Wojny Światowej, który, mimo upływu lat, jest wciąż bardzo żywy w naszej zbiorowej pamięci.

Inspiracją dla powieści była historia życia oraz postać Heinricha Hamanna, gestapowca, człowieka, który mimo swoich czynów w trakcie okupacji, długo czekał na postawienie przed sądem.

Historia Magdy, młodej studentki, przekonanej o tym, że jest córką zbrodniarza wojennego, jest powieścią o złożoności ludzkiego losu. O tym, że nie wszystko zależy od nas samych. Poza naszymi staraniami i pragnieniami, są jeszcze rzeczy i sprawy, na które nie mamy żadnego wpływu, choć ze wszystkich sił staramy się mieć taką siłę.

Magda jest zagubiona, samotna i pełna gniewie. Nie wie czym jest...

eR_ | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 15 września 2018

II wojna światowa jest na tyle ważnym wydarzeniem w dziejach świata, że na jej temat powstało mnóstwo materiałów. Nie tylko analiz, jak w ogóle doszło do tragedii, czy biografii najważniejszych przywódców, ale i książek, których akcja jest w jakimś stopniu związana z tym konfliktem. A więc powieści obyczajowe, kryminały, romanse, czy nawet humorystyczne podejście do tego tematu. Ostatnio trafiłem na powieść, która ukazuje wojnę w naszym kraju, a konkretnie pewne wydarzenie, które zmieniło życie wielu ludzi.

Z okładki możemy się dowiedzieć, że:
Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie.