Zaniemówienie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna
Gosia

Fascynująca opowieść o losach rodzin boleśnie uwikłanych w historię. Bez przemilczania aż do zaniemówienia… Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami?...

Fascynująca opowieść o losach rodzin boleśnie uwikłanych w historię.

Bez przemilczania aż do zaniemówienia…

Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź: „Ślązakami”. Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa...

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

Justyna Wydra, autorka bestsellerowej powieści Esesman i Żydówka, powraca w nowej odsłonie.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: empik.com

jousna | 2018-08-20

Książka po prostu świetna. Przeczytałam w jedną noc. I niech to posłuży za jej najlepszą rekomendację. Bo ja po prostu uwielbiam spać , a jednak chęć poznania dalszych losów bohaterów książki tym razem zwyciężyła :)
Akcja książki toczy się podczas II wojny światowej w mieście Tychy na Śląsku. Główni bohaterowie to śląskie rodziny zagubione w zawirowaniach historii. Ani to Polacy, ani Niemcy. Jak sami o sobie mówią – są Ślązakami. Ich rozdarcie, poszukiwanie przynależności do którejś z narodowości to jeden z głównych dylematów ówczesnych mieszkańców Śląska. Jak do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, jak duży był to problem i jak bardzo odbijał się na życiu każdej śląskiej rodziny.
Wydawałoby się – kolejna książka o wojnie, o miłości, śmierci, cierpieniu, rozłące – co jeszcze można napisać w tym temacie nowego, zaskakującego? A jednak można. Wojna przedstawiona oczami mieszkańców Śląska to całkiem nowa perspektywa ukazania tego tragicznego dla całego świata okresu historycznego....

Biblioteczka Rudej | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Ten sam świat zamieszkują tacy sami ludzie, kobiety i mężczyźni, Niemcy i Polacy, Rosjanie i Włosi, Francuzi i Grecy,ludzie....Nawet Żydzi!Nie podludzie, nie nadludzie - ludzie!A skoro tak, to jakim prawem jednych unicestwiasz,a innych chronisz?"

Nazwisko Pani Justyny to już znana marka w kręgach czytelniczych: Esesman i Żydówka, Ponieważ wróciłam to jej poprzednie książki.Teraz przyszła pora na Zaniemówienie.Jaka jest ta książka? Czy tak dobra jak poprzednie tytuły autorki? Czy może wręcz przeciwnie?

"Tato,ale jak to tak?Wczoraj Polaki, dzisiaj Niemce?To kim my w końcu jesteśmy?
-Ślązakami, Hildziu, Ślązakami. To jest nasza ziemia.Tu się urodziliśmy i tu chcemy zostać.A że nikt za nami nie stoi,że czas nam nie sprzyja, to musimy być chociaż sprytni!"

Ten właśnie cytat najlepiej odzwierciedla tematykę najnowszej książki Justyny Wydry. Ślązacy to oni podczas wojny zmuszeni zostali do podjęcia wielu tragicznych w skutkach decyzji. Wpisanie się na volkslistę dawało szansę na...

ewa | 2018-11-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2018

Moi kochani,to jest piękna historia napisana pięknym językiem. Wzruszająca, a czasem zabawna. Pełna uniesień, miłości i odwagi przeplatanych ciężarem wojny, poświęceniem i trudnymi wyborami.
Jedynie zakończenie nie było po mojej myśli, ale cóż te czasy też nie były łatwe.
Więc...
czytajcie, bo warto ☺

werka777 | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

PORUCZNIK, TA PIĘKNA I TA BRZYDSZA SIOSTRA
Hardy, odważny, potrafiący rzucić kąśliwym komentarzem. Wilhelm Janike, porucznik Luftwaffe, może nie jest bogiem urody i natura poskąpiła mu budzącej respekt postawy, ale to taki typ, który osobowością potrafi nadrobić zaistniałe w wyglądzie braki. I zdobyć serce kobiety. Rosa i Hilda, najważniejsze przedstawicielki płci pięknej tej historii, to siostry, które jednak pomimo łączącej ich krwi i nici przyjaźni pod względem fizycznym i dotyczącym charakteru niewiele mają ze sobą wspólnego. Rosa jest piękna, ale niedostępna. Mądra, ambitna, choć może nieco zbyt naiwna w niektórych życiowych wyborach. Hilda to ta brzydsza, ale gotowa do poświęceń. Prawdziwa śląska dzioucha, która owszem – wymaga poznania i czasu – ale odwdzięcza się za to sowicie.

BOHATEROWIE DRUGOPLANOWI
W tle starsze pokolenie, ludzie mierzący się z kwestią swojej przynależności, młodzi łapiący się różnych ugrupowań w imię przetrwania i oczywiście czarny charakter, do...

KrainaKsiążkąZwana | 2018-09-03

Zaniemówienie to książka, którą polecam każdemu. Dosłownie każdemu. Młodszemu i starszemu czytelnikowi, kobietom i mężczyznom. Bez względu na wszystko uważam, że takie powieści powinno się poznawać. Myślę, że szczególnym zainteresowaniem mogą wykazać się mieszkańcy śląska i okolic. Polecam, zdecydowanie polecam!

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2018/09/zaniemowienie-justyna-wydra-patronat.html

Twórczość Justyny Wydry, miałam przyjemność poznać dzięki książce "Esesman i Żydówka". Dlatego też widząc w zapowiedziach jej najnowszą powieść sięgnęłam po nią bez wahania.(To trzecia książka autorki ;) )Książka którą dziś przedstawiam w pewnym stopniu inspirowana jest prawdziwymi postaciami.
"Zaniemówienie" to powieść którą człowiek będzie długo pamiętał. Okres drugiej wojny światowej to nie tylko walki, bitwy. To tragedie wielu rodzin.Wyrzeczenia ludzi, którzy zmuszeni są do czynienia rzeczy wręcz niewyobrażalnych. Robią to tylko dlatego by chronić. Siebie, najbliższych, przyjaciół. I druga strona medalu, ludzie którzy żyją po to, by wyłącznie krzywdzić. W książce "Zaniemówienie" strach towarzyszy nam przez cały czas. Widmo obozów, aresztowań, rozstrzelania, to codzienność. Uczucia są tam przedstawione w sposób bardzo skryty. Nie znajdziecie tam nadzwyczajnych uniesień. Miłość to listy, uśmiechy, bukiecik stokrotek, picie wody z sokiem malinowym, i oczekiwanie, i tęsknota. A to...

Mirka | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

"Zaniemówienie" mną naprawdę wstrząsnęło. Tragiczne losy bohaterów były mi bliskie, ponieważ sama jestem Ślązaczką i niejedną przejmującą historię usłyszałam w rodzinie i od znajomych. Bycie Ślązakiem nigdy nie było łatwe, w czasach powstań śląskich, podczas wojen i nawet dzisiaj. Ta powieść , mam nadzieję, wielu osobom pokaże jak łatwo osądzać, jak trudno zrozumieć. Dla mnie książka absolutnie warta polecenia, czyta się jednym tchem i żal, że to już koniec. Polecam.

Magda | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Dużo lepsza niż poprzednia tej autorki.

Justyna | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Z twórczością Justyny Wydry spotkałam się po raz pierwszy. Od pierwszych stron książka mnie wciągnęła. Autorka opowiada losy, które toczą się w czasie II wojny światowej w Tychach na Śląsku. Ukazuje nam nie tylko obraz wojen, bitew, ale przede wszystkim losy rodzin, które żyły w tamtym okresie. Pokazuje jak wiele cierpienia kłębiło się wtedy, a także jak wielu ludzi zmuszanych było do rzeczy, które są niewyobrażalne dla normalnego śmiertelnika.

"Zaniemówienie" jest książką której długo nie da się zapomnieć. Jest to historia nacechowana wielorakimi emocjami: strachem, cierpieniem, miłością, tęsknotą, rozłaką.

Główni bohaterowie nie czują się ani Polakami, ani Niemcami. Są po prostu ślązakami, którzy w czasie wojny musieli przetrwać najgorsze decyzje. Dawano im jednak możliwość wpisania się na volkslistę, która dawała możliwość przetrwania wojny. Osoby które tego nie zrobiły często były wywożone do obozów pracy. Dla ślązaków była to często bardzo trudna decyzja.

Podsumowując...

Edyta85 | 2018-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2018

Jestem rozczarowana. Miało być tajemniczo, miało być ciekawie, miało być intrygująco.... A dostałam co? Historię do opowiedzenia w kilku słowach. Nie powiem - czyta się nawet miło; krótkie treściwe rozdziały, nawet może i by wciągały gdyby nie brakło tego "czegoś" - nie wiem sama, ciekawszego przedstawienia, bardziej skomplikowanej historii? W każdym bądź razie nie doczytałam. Dobrnęłam do którejś strony przed setką a potem wyszukałam te najistotniejsze wątki i wystarczyło mi to. Nie polecam.