Podróż do krainy umarłych

Okładka książki Podróż do krainy umarłych Joanna Jax Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Podróż do krainy umarłych
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Zanim nadejdzie jutro (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Zanim nadejdzie jutro (tom 1)
Videograf
2018-09-19
2018-09-19
Inne

Oficjalne recenzje i

Miłość ma na oczach bielmo, ale życie bez niej jest nic niewarte

5755 657 411

Na półkach: , , , ,

Wspaniała narracja, postacie wyraziste i interesujące. Losy bohaterów zatrważające, ale jeżeli się sięga po książkę która dzieje się na kresach od 1937 roku, to tego się spodziewamy. Uwielbiam pióro Joanny Jax, już zaczynam tom 2.

Nie mogłam się zabrać za te tomy bo przytłaczały mnie okładki... niepotrzebnie :)
Czyta się bardzo szybko i przyjemnie pomimo tematu który jest poruszony

Czyta się bardzo szybko i przyjemnie pomimo tematu który jest poruszony

Gabriela uwiodła Aleksandra (ordynansa ojca) bo się nudziła. Jak się wydało nie wstawiła się za nim, gdy ojciec go wyrzucił. Założyła się z Klarą, że uwiedzie dla niej Huberta. Spotykała się z nim jako Klara i się zakochała. Klarze powiedziała, że się nie udało. Prawda wydała się jak Hubert poszedł do wojska i Klara dostała od niego list. Gabriela pojechała do Grodna i chciała ratować Huberta. Ten poznał prawdę, jednak nie chciał uciec z dziewczyną, bo nie pozwalał mu na to honor. Klara zakochała się w Kubie, który przywiózł list od ojca. Aleksander poszedł do rosyjskiego wojska, w ramach zemsty zgwałcił Gabriele.
Kuba miał mnóstwo długów w Warszawie, dlatego uciekł do Wilna. Pracował jako kelner, zakochał się w Laurze z którą sypiał. Pomagał mu Tobiasz (brat Huberta), którego pijanego Kuba zaprowadził do domu i go nie okradł. Po jakimś czasie okazało się, że Tobiasz żeni się z Laurą. Kuba nie miał nigdy więcej fizycznych relacji z Laurą. Nigdy nie wybaczył jej, że bawiła się obojgiem. Tobiasz uratował na wojnie życie Kubie. Potem wrócili razem do Wilna. Tobiasz został aresztowany. Kuba chciał mu pomóc. Oddał pieniądze Laurze i kazał uciekać. Sam poszedł do ruskich prosić o pomoc dla Tobiasz, jednak wylądował w więzieniu z Tobiaszem. Razem z Pawłem pojechali pociągiem na wschód.
Nina wyjechała z Krakowa do Wilna do pracy w teatrze. Tam pomału miała zastąpić wielką gwiazdę Apolonię. Ta była zazdrosna i chciała ostatni raz zagrać w sztuce wynajęła oprycha, który zepchnął Nine ze schodów. Podczas regeneracji pomagał jej lekarz Paweł, który się w niej zakochał. Jak się okazało kiedyś był kochankiem Apoloni. Ta miała obsesję na jego punkcie i obwiniała go, że złamał jej serce. Ruski żołnierz zakochał się w Ninie. Po sztuce przyszedł do niej z kwiatami, ale ona nie poszła z nim na kawę, bo miała męża. Nina starała się z Pawłem o dziecko, ale nie wychodziło. Miała kiepskie relacje z matką. Po wybuchu wojny Paweł poszedł na wojnę jako lekarz. Po Ninę przyjechali rodzice z Krakowa. Jak Ruscy weszli do Wilna wszyscy chcieli wyjechać, ale tylko rodzice Niny dostali pozwolenie. Nina poszła do ruskiego żołnierza, który się w niej kochał Powiedział, że się o nią boi i nie dostanie pozwolenie na wyjazd, bo tutaj może ją chronić. Paweł wrócił z wojny do Krakowa, a potem do Wilna gdzie się ukrywał. Ruski nachodził Ninę, chciał się umówić. Umawiali się na kawę. Apolonia wydała Pawła, że wrócił do Wilna. Współpracowała z ruskimi. Pawła aresztowano. Nina poszła do ruskiego. Ten jej obiecywał , że Paweł wyjcie jak będzie jego kochanką. Ona się zgodziła. Ruski był dla niej dobry, próbował zdobyć jej miłość. Nie udało się, zrozumiał, że zawsze będzie kochać męża. Nina była w ciąży z mężem. Ruski zaproponował Pawłowi współpracę, gdy ten odmówił wysłał go na wschód. Nina trafiła do pociągu na wschód z rodzicami Tobiasz i Huberta. Ruski wysłał Apolonię na wschód. Ta podała się za przyjaciółkę Niny w skorzystała z pomocy jej znajomych w pociągu.
Błażej trafił do pociągu razem z Niną i resztą. Kochał się w Gabrieli kąckiej. Miał niewidomego dziadka, którym się opiekował. Stracił w Grodnie przyjaciela. Pomógł tam Gabrieli, która chciała ratować Huberta. Opiekował się córką komendanta policji, która razem z matką pojechała z nimi do Kazachstanu. Zmarła mu matka (zabiła się) i ojciec, który był policjantem, ale potem się rozpił i w końcu umarł ( po tragedii związanej z siostra Błażeja – grób na cmentarzu). Dziadek obiecał opowiedzieć Błażejowi wszystko przed śmiercią.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Skomplikowana historia ludzi żyjących na pogranicznych terenach. Różne historie ale problemy takie jak na Śląsku, Mazurach, Zaolziu i innych miejscach świata.

Jak dla mnie słaba pozycja. Podchodzi bardziej pod erotyk moim zdaniem a czego innego się spodziewałam. Główni bohaterowie bez wyrazu. Na pewno nie sięgnę poinne książki autorki

To moja pierwsza pozycja Joanny Jax i nie ostatnia. Jest w niej wszystko co lubię: ciekawe postacie, tło historyczne. Bardzo dobrze się czyta.

To moje pierwsze i zapewne ostatnie spotkanie z Joanną Jax.

To moje pierwsze i zapewne ostatnie spotkanie z Joanną Jax.

63/52/21 „ Podróż do krainy umarłych” (1-wszy tom serii: Zanim nadejdzie jutro), Joanna Jax- powieść historyczna. Poznajemy losy bliźniaczek, saksofonisty, lekarza, aktorki, samotnej matki, chłopca zajmującego się niewidomym dziadkiem, których losy łączą się, przenikają, gmatwają, zatrważają, niepokoją i wzbudzają skrajne emocje. Jeśli powieści historyczne wydają Ci się, że nie są dla Ciebie, to po lekturach Joanny Jax zmienisz zdanie. 😏
Bardzo polecam😊

Bardzo dawno nie czytałam już takiej książki. Ciekawe tło historyczne (przełom roku 1938 i 1939), wciągające wątki obyczajowe (są porywy serca, rodzinne tragedie i młodzieńcze rozczarowania), bardzo zróżnicowani bohaterowie (sympatyczni i mniej ;), składają się w wartą polecenia lekturę. Zawsze wydawało mi się, że nie jestem miłośniczką tego typu literatury, a tu proszę, taka niespodzianka. Czy sięgnę po kolejne części? Oczywiście! I to na dodatek niezwłocznie :)

Jakoś tak powiało nudą.

Jakoś tak powiało nudą.