Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi

Okładka książki Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi Elizabeth Tasker
Okładka książki Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi
Elizabeth Tasker Wydawnictwo: Prószyński i S-ka astronomia, astrofizyka
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
The Planet Factory: Exoplanets and the Search for a Second Earth
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2018-08-27
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-27
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381233217
Tłumacz:
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Tagi:
Bogumił Bieniok Ewa Łokas
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przepis na nową Ziemię



1703 361 268

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
297

Na półkach:

W skrócie działająca na wyobraźnie znakomitość, odmulająca, uświadamiająca, oświecająca. Pozycja po której lekturze człowiek zostaje sam na sam z niejedną refleksją i z niedowierzaniem spogląda w niebo i dookoła siebie. Autorka unaocznia człowiekowi rolę przypadku w dziejach wszechświata i skale jego złożoności, fakt ile zjawisk musiało zaistnieć aby mógł na planecie zwanej ziemią powstać taki gatunek jak nasz i dlaczego do tej pory nigdzie we wszechświecie nie udało nam się odkryć życia. Lektura do łatwych nie należy, przynajmniej dla humanisty, chemii, fizyki, brakować tu nie może i nie brakuje ale brnąć przez to błotko warto bo summa summarum na przykład dla mnie okazała się to przygoda czytelnicza z rodzaju niezapomnianych. Polecam z czystym, wiadomo czym.

W skrócie działająca na wyobraźnie znakomitość, odmulająca, uświadamiająca, oświecająca. Pozycja po której lekturze człowiek zostaje sam na sam z niejedną refleksją i z niedowierzaniem spogląda w niebo i dookoła siebie. Autorka unaocznia człowiekowi rolę przypadku w dziejach wszechświata i skale jego złożoności, fakt ile zjawisk musiało zaistnieć aby mógł na planecie zwanej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Książka genialnie opisuje różnorodność i powody powstawania planet w obcych układach planetarnych. Przybliża również coraz lepsze metody ich detekcji. Świetna książka dla każdego wielbiciela tematyki

Książka genialnie opisuje różnorodność i powody powstawania planet w obcych układach planetarnych. Przybliża również coraz lepsze metody ich detekcji. Świetna książka dla każdego wielbiciela tematyki

Pokaż mimo to

avatar
137
5

Na półkach: ,

Praca bardzo fachowa i przystępna ,jednak wskazane posiadać choć niewielki zasób wiadomości z astronomii ,jak i trochę wyobraźni ,która pozwoli nam sięgnąć wzrokiem poza układ słoneczny. Przyda się też do 'poruszania" się między rozdziałami książki.
Jak już wcześniej napisałem jest to 'literatura" popularnonaukowa ,napisana zrozumiałym tekstem dla większości osób zainteresowanych przekraczaniem granic układu słonecznego i jeszcze odleglejszych zakątków.
Jest to materiał ściśle naukowy,ale na deser dostajemy 'przystawkę" z wyobraźni ,misternie przygotowaną i podaną z daniem głównym - astronomią.
Myślę,że warto sięgnąć po tą książkę , choćby tylko by oderwać się od szarej i coraz bardziej smutnej otaczającej nas rzeczywistości .
MTP

Praca bardzo fachowa i przystępna ,jednak wskazane posiadać choć niewielki zasób wiadomości z astronomii ,jak i trochę wyobraźni ,która pozwoli nam sięgnąć wzrokiem poza układ słoneczny. Przyda się też do 'poruszania" się między rozdziałami książki.
Jak już wcześniej napisałem jest to 'literatura" popularnonaukowa ,napisana zrozumiałym tekstem dla większości osób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1233
443

Na półkach: ,

Świetna, ale niełatwa w odbiorze książka. Na pewno nie da się jej czytać na początku przygody z astronomią czy astrofizyką, bowiem autorka nieszczególnie stara się uprościć swoje wywody. Oczywiście nie prowadzi tutaj stricte naukowego dyskursu i jak najbardziej jest to książka popularnonaukowa, jednakże nie należy jej traktować jako czegoś w rodzaju opowieści o Wszechświecie. To niejako usystematyzowanie obecnej wiedzy związanej z powstawaniem planet. Co za tym idzie nie ma tu miejsca na obrazowe przedstawianie niektórych zjawisk i choć autorka większość pojęć faktycznie tłumaczy, to jednak w wielu przypadkach robi to raczej skrótowo, zapewne wychodząc z założenia, że dla zainteresowanego czytelnika to wystarczy (bądź to ponieważ wie on o co chodzi, bądź postanowi poszukać głębszego wyjaśnienia w innych źródłach). Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego stanu rzeczy. Nie to, bym czuła się specjalistką w tej dziedzinie, jednakże należę raczej do "starej szkoły" czytelników, którym nie trzeba wszystkiego podawać na tacy i jeśli czegoś nie rozumiem, to uzupełniam tę wiedzę przed dalszą lekturą. Czasami uproszczenia np. w formie porównań do innych, bardziej znanych zjawisk, są przydatne, jednak nie można z nimi przesadzić a tego autorka na szczęście nie zrobiła. Póki co to dla mnie jedna z ciekawszych pozycji tego rodzaju, z jakimi miałam do czynienia.

Świetna, ale niełatwa w odbiorze książka. Na pewno nie da się jej czytać na początku przygody z astronomią czy astrofizyką, bowiem autorka nieszczególnie stara się uprościć swoje wywody. Oczywiście nie prowadzi tutaj stricte naukowego dyskursu i jak najbardziej jest to książka popularnonaukowa, jednakże nie należy jej traktować jako czegoś w rodzaju opowieści o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
57

Na półkach:

Trudna w lekturze, ale bardzo syta w informacje i wiedzę książka :)

Trudna w lekturze, ale bardzo syta w informacje i wiedzę książka :)

Pokaż mimo to

avatar
29
1

Na półkach:

Przez pierwsze rozdziały autorka opisuje najlepsze hipotezy odnoszące się do procesu formowania się układu słonecznego i planet w ogólności. Jest to astrofizyczka pracująca obecnie w JAXA, więc ma bezpośredni kontakt z najnowszymi odkryciami. Narracja jest prosta i bogata w szereg trafnych porównań, dzięki czemu można sobie wiele spraw łatwo zwizualizować. Głównym celem książki jest podać listę wymaganych czynników do powstania życia na planecie. Dowiedziałem się mnóstwo ciekawych rzeczy. Opisy misji kosmicznych m.in Roseta (od tej tabliczki),czy wtrącone teksty źródłowe z renomowanych pism naukowych dodają książce zalet.

Przez pierwsze rozdziały autorka opisuje najlepsze hipotezy odnoszące się do procesu formowania się układu słonecznego i planet w ogólności. Jest to astrofizyczka pracująca obecnie w JAXA, więc ma bezpośredni kontakt z najnowszymi odkryciami. Narracja jest prosta i bogata w szereg trafnych porównań, dzięki czemu można sobie wiele spraw łatwo zwizualizować. Głównym celem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
338
315

Na półkach:

Książka jest dobra, ale niestety brzmi trochę jak podręcznik do astronomii. Część fragmentów nudna, a część jest naprawdę super.

Książka jest dobra, ale niestety brzmi trochę jak podręcznik do astronomii. Część fragmentów nudna, a część jest naprawdę super.

Pokaż mimo to

avatar
2793
228

Na półkach: ,

Krótko: ciekawe, choć chyba spodziewałem się więcej. Chciałbym dać 10 ale nie mogę.

Krótko: ciekawe, choć chyba spodziewałem się więcej. Chciałbym dać 10 ale nie mogę.

Pokaż mimo to

avatar
564
40

Na półkach: , , ,

Od tysięcy lat człowiek spoglądając w niebo mógł się przekonać że jest ono usiane niewyobrażalną ilością gwiazd. Dziś wiemy że obiekty widoczne gołym okiem na nocnym niebie znajdują się w naszej galaktyce, widzimy tylko te położone najbliżej nas. Mimo swej przytłaczającej ilości stanowią one jedynie ułamek obiektów znajdujących się w naszej rodzimej galaktyce. Przyjmując że średnio w galaktyce znajduje się około 200 miliardów gwiazd, oraz to że nasza galaktyka jest jedną z setek miliardów galaktyk znajdujących się we wszechświecie, a także bardzo wielkie prawdopodobieństwo istnienia planet krążących wokół większości gwiazd w każdej z galaktyk, nie sposób przejść obojętnie wobec myśli, że gdzieś tam, w głębinach kosmosu istnieje życie.

Elizabeth Tasker w swojej książce opowiada o niezwykłej gałęzi nauki zajmującej się odnajdywaniem i badaniem układów planetarnych krążących wokół gwiazd znajdujących się w zasięgu naszych najlepszych narzędzi badawczych. Za pomocą obserwacji zmiany jasności gwiazdy oraz przesunięcia linii spektralnych w ich widmie spowodowane efektem Dopplera można dziś poszukiwać planet krążących wokół nich. Okazuje się że nasz rodzimy układ słoneczny nie jest matrycą w oparciu o którą można zbudować wiedzę na temat funkcjonowania i budowy innych układów planetarnych. W naszej tylko okolicy istnieją planety krążące wokół dwóch, a nawet większej ilości gwiazd, można obserwować gazowe olbrzymy znajdujące się niewiarygodnie blisko swych macierzystych gwiazd oraz obiekty które nie powinny istnieć, takie jak choćby odkryte przez Aleksandra Wolszczana planety krążące wokół pulsara, a więc pozostałości po wybuchu supernowej. Poszukiwanie światów na których potencjalnie może znajdować się życie nie kończy się na planetach, okazuje się że księżyce również świetnie się do tego nadają, przykładem są satelity naszych gazowych olbrzymów pokrytych grubą warstwą lodowej skorupy skrywającej pod swoją powierzchnią oceany ciekłej wody, jak choćby w przypadku Enceladusa, księżyca Saturna, z pod którego powierzchni wydostają strumienie ciekłej wody w postaci gejzerów. Poszukiwanie oraz badanie planet we wszechświecie jest bardo młodą dziedziną nauki, nie posiadamy jeszcze odpowiednio rozwiniętej metody badań światów pozasłonecznych, ledwie potrafimy wykrywać planety, a marzy nam się badanie ich atmosfer oraz księżyców. Myślę że z czasem wypracujemy metody oraz technologie pozwalające na tego typu badania, na ten moment jednak musimy uzbroić się w cierpliwość i starać się budować naszą wiedzę na ten temat w oparciu o dostępne informacje.

Od tysięcy lat człowiek spoglądając w niebo mógł się przekonać że jest ono usiane niewyobrażalną ilością gwiazd. Dziś wiemy że obiekty widoczne gołym okiem na nocnym niebie znajdują się w naszej galaktyce, widzimy tylko te położone najbliżej nas. Mimo swej przytłaczającej ilości stanowią one jedynie ułamek obiektów znajdujących się w naszej rodzimej galaktyce. Przyjmując że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
207
138

Na półkach: ,

Elizabeth Tasker, brytyjska astrofizyczka pracująca w japońskiej agencji kosmicznej przedstawia nam w Fabryce planet historię odkryć planet krążących wokół innych gwiazd, ale nie tylko. Dowiadujemy się również jak tworzą się planety, jak powstają obiekty skaliste, a jak gazowe olbrzymy. Kształtowanie się takiego układu poznajemy oczywiście na podstawie najlepiej nam poznanego czyli układu słonecznego. W książce są oczywiście opisane najbardziej niezwykłe zaobserwowane przez ludzi obiekty czyli m. in. planeta zbudowana z diamentów, planeta krążąca wokół układu podwójnego gwiazd czy planety-samotnicy przemierzające samotnie przestrzeń kosmosu z dala od gwiazd. Jeśli chodzi o odkrywanie planet pozasłonecznych to najczęściej stosowanymi metodami jest tranzyt planety przed tarczą gwiazdy lub metoda prędkości radialnych, jednak są już przypadki zaobserwowania planety bezpośrednio co biorąc pod uwagę odległości z początku wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Autorka analizuje też odkrywane egzoplanety pod kątem możliwości zaistnienia na nich życia czyli z czego są zbudowane, jak daleko od swojej gwiazdy krążą, jaką mogą mieć atmosferę, jakie promieniowanie słoneczne do nich dociera, jakiego rodzaju mają orbitę, czy posiadają ewentualnych satelitów. Właśnie egzoksiężyce ( księżyce krążące wokół planet pozasłonecznych ),to również potencjalne ciała zazwyczaj mniejsze od planet, które również mogą posiadać warunki sprzyjające powstaniu życia podobnego do naszego. Nawet w naszym układzie słonecznym mamy księżyce krążące wokół gazowych gigantów, np. Tytana czy księżyce galileuszowe, które pewnie niebawem staną się celem misji kosmicznych poszukujących śladów życia. Podsumowując dziedzina, w której specjalizuje się E. Tasker jest bardzo przyszłościowa i będzie się na pewno prężnie rozwijać. Dotychczasowe dokonania w niej solidnie przedstawiła nam autorka w recenzowanej książce.

Elizabeth Tasker, brytyjska astrofizyczka pracująca w japońskiej agencji kosmicznej przedstawia nam w Fabryce planet historię odkryć planet krążących wokół innych gwiazd, ale nie tylko. Dowiadujemy się również jak tworzą się planety, jak powstają obiekty skaliste, a jak gazowe olbrzymy. Kształtowanie się takiego układu poznajemy oczywiście na podstawie najlepiej nam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    195
  • Przeczytane
    74
  • Posiadam
    38
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Popularnonaukowe
    6
  • Literatura popularnonaukowa
    4
  • 2019
    3
  • Ulubione
    2
  • Kosmos
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi


Podobne książki

Przeczytaj także