Michał 
Jestem na LC od niedawna, a może już trochę dłużej i bardzo mi się podoba, można się dużo dowiedzieć z innych opinii o książkach, które czytałem albo mam zamiar przeczytać, fajna sprawa :) poza tym ci co czytają są mądrzejsi :)
43 lat, mężczyzna, Konin, status: Czytelnik, ostatnio widziany 8 godzin temu
Teraz czytam
 • Historia ewolucji
  Historia ewolucji
  Autorzy:
  Ta obszerna, wspaniale ilustrowana książka jest jak podróż w czasie – od początków z życia na Ziemi do XXI wieku. Poznamy punkty zwrotne ewolucji, jej rozmaite błędne drogi i nieudane eksperymenty, or...
  czytelników: 118 | opinie: 2 | ocena: 8,5 (8 głosów)
 • Ścieżka sztyletów
  Ścieżka sztyletów
  Autor:
  Seanchańscy najeźdźcy opanowują Ebou Dar. Nynaeve, Elayne i Aviendha jadą do Caemlyn, gdzie Elayne ma zasiąść na tronie. Po drodze natrafiają jednak na wroga o wiele groźniejszego niż Seanchanie...
  czytelników: 730 | opinie: 6 | ocena: 7,37 (264 głosy) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-02-23 18:23:46
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Cykl: Koło Czasu (tom 8)
 
2019-02-23 18:23:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Autor zaczyna od mocnego uderzenia opisując kilka zachowań mieszkańców mórz w sferze seksualnej, opisuje przypadki, w które trudno uwierzyć. Później robi się nieco spokojniej, dowiadujemy się trochę o geologii, tektonice, falach monstrach i barwie oceanów. Jednak sednem powieści są stworzenia żywe zamieszkujące oceany i o nich dowiadujemy się najwięcej. O trudnym życiu żółwi, wędrówkach... Autor zaczyna od mocnego uderzenia opisując kilka zachowań mieszkańców mórz w sferze seksualnej, opisuje przypadki, w które trudno uwierzyć. Później robi się nieco spokojniej, dowiadujemy się trochę o geologii, tektonice, falach monstrach i barwie oceanów. Jednak sednem powieści są stworzenia żywe zamieszkujące oceany i o nich dowiadujemy się najwięcej. O trudnym życiu żółwi, wędrówkach węgorzy, pracy ryb czyścicieli, współpracy błazenków i ukwiałów lub tych ostatnich i krabów pustelników, o potworach, które zamieszkiwały kiedyś oceany, ale też o współczesnych. Poznajemy również ciemne strony „charakteru” delfinów. A co czai się w najgłębszych partiach oceanów ? Jak zauważa autor na własne oczy do tej pory widziało to trzech ludzi, czyli mniej niż chodziło po księżycu. W końcowej części książki zapoznajemy się z menu pochodzącym z oceanów czyli kto, gdzie i w jakiej postaci spożywa i spożywał w przeszłości wszelakie owoce morza. W pewnej chwili miałem wrażenie, że autor porusza mnóstwo ciekawych i interesujących spraw dotyczących mieszkańców oceanów, ale idzie szybko do przodu nie poświęcając im zbyt dużo miejsca przechodzi do kolejnych rewelacji. Osobiście chciałbym poznać więcej szczegółów życia tych stworzeń, ale taki jest cel opracowania, podać dość skrótowo, ale wiele niesamowitych faktów w dość ogólnej formie. Na sam koniec autor podkreśla jak ważna jest ochrona przyrody i starania podejmowane przez ludzi aby zachować jej różnorodność i piękno lub starać się przywrócić to co zostało przez człowieka zniszczone.

pokaż więcej

 
2019-02-12 18:03:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Ślepowidzenie (tom 2)

Kontynuacja Ślepowidzenia. Bardzo twarda fantastyka, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. Świat stworzony przez autora jest naprawdę niezwykłą wizją ludzkości, ulepszenia ciała ludzkiego, superinteligencja zbiorowa i wskrzeszone z odległej przeszłości superdrapieżniki czyli wampiry są na porządku dziennym. Wiele swoich pomysłów P. Watts czerpie ze swojego przyrodniczego... Kontynuacja Ślepowidzenia. Bardzo twarda fantastyka, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. Świat stworzony przez autora jest naprawdę niezwykłą wizją ludzkości, ulepszenia ciała ludzkiego, superinteligencja zbiorowa i wskrzeszone z odległej przeszłości superdrapieżniki czyli wampiry są na porządku dziennym. Wiele swoich pomysłów P. Watts czerpie ze swojego przyrodniczego wykształcenia. Mamy tu interesujących bohaterów tak bardzo się różniących i mających tak odmienne cele i spojrzenie na świat. Trochę nie przekonały mnie opisy techniczne konstrukcji statku korony cierniowej – nie umiałem sobie tego wyobrazić – może to tylko mój problem :) Podobnie jak w Ślepowidzeniu mamy spotkanie z nieznanym i próbę kontaktu, jak poszło ? Trzeba przeczytać :) W końcowym odbiorze powieści pomagają przypisy samego autora na końcu książki tłumaczące jego pomysły i rozwiązania fabularne. Podsumowując Echopraksja to książka nie dla wszystkich, ale tych, którzy chcą przy lekturze wysilić szare komórki powinna zadowolić.

pokaż więcej

 
2019-02-03 10:38:39
Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl"
Jakie książki były najlepsze i najpopularniejsze w roku 2018? Zagłosuj w Plebiscycie i wybierz Książki Roku 2018. Książki, Autorzy i Wydawnictwa czekają na głosy swoich czytelników. Zapraszamy!
 
2019-01-26 17:37:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Elizabeth Tasker, brytyjska astrofizyczka pracująca w japońskiej agencji kosmicznej przedstawia nam w Fabryce planet historię odkryć planet krążących wokół innych gwiazd, ale nie tylko. Dowiadujemy się również jak tworzą się planety, jak powstają obiekty skaliste, a jak gazowe olbrzymy. Kształtowanie się takiego układu poznajemy oczywiście na podstawie najlepiej nam poznanego czyli układu... Elizabeth Tasker, brytyjska astrofizyczka pracująca w japońskiej agencji kosmicznej przedstawia nam w Fabryce planet historię odkryć planet krążących wokół innych gwiazd, ale nie tylko. Dowiadujemy się również jak tworzą się planety, jak powstają obiekty skaliste, a jak gazowe olbrzymy. Kształtowanie się takiego układu poznajemy oczywiście na podstawie najlepiej nam poznanego czyli układu słonecznego. W książce są oczywiście opisane najbardziej niezwykłe zaobserwowane przez ludzi obiekty czyli m. in. planeta zbudowana z diamentów, planeta krążąca wokół układu podwójnego gwiazd czy planety-samotnicy przemierzające samotnie przestrzeń kosmosu z dala od gwiazd. Jeśli chodzi o odkrywanie planet pozasłonecznych to najczęściej stosowanymi metodami jest tranzyt planety przed tarczą gwiazdy lub metoda prędkości radialnych, jednak są już przypadki zaobserwowania planety bezpośrednio co biorąc pod uwagę odległości z początku wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Autorka analizuje też odkrywane egzoplanety pod kątem możliwości zaistnienia na nich życia czyli z czego są zbudowane, jak daleko od swojej gwiazdy krążą, jaką mogą mieć atmosferę, jakie promieniowanie słoneczne do nich dociera, jakiego rodzaju mają orbitę, czy posiadają ewentualnych satelitów. Właśnie egzoksiężyce ( księżyce krążące wokół planet pozasłonecznych ), to również potencjalne ciała zazwyczaj mniejsze od planet, które również mogą posiadać warunki sprzyjające powstaniu życia podobnego do naszego. Nawet w naszym układzie słonecznym mamy księżyce krążące wokół gazowych gigantów, np. Tytana czy księżyce galileuszowe, które pewnie niebawem staną się celem misji kosmicznych poszukujących śladów życia. Podsumowując dziedzina, w której specjalizuje się E. Tasker jest bardzo przyszłościowa i będzie się na pewno prężnie rozwijać. Dotychczasowe dokonania w niej solidnie przedstawiła nam autorka w recenzowanej książce.

pokaż więcej

 
2018-12-22 19:44:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Oprócz fantastyki w kręgu moich zainteresowań pozostają również różne dziedziny nauki, najbardziej astronomia. Ostatnio zakupiłem książkę Elizabeth Tasker "Fabryka planet". Przygotowując się do jej przeczytania odnalazłem w swojej biblioteczce inną pozycję zajmującą się tą tematyką, właśnie "Inne słońca, inne światy ?" napisaną w 1996r. Świadomie postanowiłem zapoznać się najpierw z nią, żeby... Oprócz fantastyki w kręgu moich zainteresowań pozostają również różne dziedziny nauki, najbardziej astronomia. Ostatnio zakupiłem książkę Elizabeth Tasker "Fabryka planet". Przygotowując się do jej przeczytania odnalazłem w swojej biblioteczce inną pozycję zajmującą się tą tematyką, właśnie "Inne słońca, inne światy ?" napisaną w 1996r. Świadomie postanowiłem zapoznać się najpierw z nią, żeby prześledzić tematykę odkrywania planet poza układem słonecznym na przestrzeni wcześniejszych lat. Książka napisana przez dwóch amerykańskich astronomów pokazuje nam historyczne zmagania się z tym tematem w czasach, w których dysponowaliśmy znacznie mniej zaawansowanym sprzętem pozwalającym na poszukiwania w głębinach kosmosu. W momencie polskiego wydania książki ( 1998r. ) odkryte zostały dopiero pierwsze planety okrążające inne niż słońce gwiazdy. Poznajemy doświadczenia astronomów, którzy brali udział w wyścigu i wielokrotnie doznawali porażek, gdyż ostatecznie okazywało się, że to jednak nie jest inna planeta tylko jakieś inne zjawisko lub błąd instrumentu. Książka nie jest długa, pokazuje nam pewien wycinek historii i na dzień dzisiejszy nie zawiera aktualnego stanu wiedzy. Ten ostatni zamierzam właśnie znaleźć w "Fabryce...", z którą zaczynam się zapoznawać. Jak to napisał na końcu posłowia Don McCarthy "W jakich ciekawych czasach przyszło nam żyć !".

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
103 30 875
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (96)

Ulubieni autorzy (6)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (5)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd