Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje

Tłumaczenie: Michał Czerny
Wydawnictwo: Feeria Science
La realta non e como ci appare
popularnonaukowa
Carmel

Ta książka stanowi transmisję na żywo z trwających aktualnie badań nad podstawową naturą rzeczy: co już wiemy, czego się właśnie dowiadujemy, a co dopiero podejrzewamy. Zaczyna się od przedstawienia głębokich korzeni pomysłów, które dzisiaj wykorzystujemy w naszych próbach zrozumienia świata, i opisuje dwa wielkie odkrycia 20. wieku – einsteinowską ogólną teorię względności oraz mechanikę kwantową – starając się unaocznić ich znaczenie dla fizyki. Książka przedstawia obraz świata wyłaniającego się z badań nad grawitacją kwantową, w których uwzględniono najnowsze wskazówki dawane nam przez naturę, takich jak potwierdzenie modelu standardowego przez dane z satelity Planck czy brak odkrycia cząstek super-symetrycznych, których istnienie podejrzewało wielu teoretyków. Omówiono również konsekwencje idei takich jak granulacja przestrzeni, zanikanie czasu w małych skalach, fizyka Wielkiego Wybuchu, pochodzenie ciepła czarnych dziur, aż po rolę informacji dla podstaw fizyki.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Science, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Izostar | 2019-06-18
Przeczytana: 31 marca 2019

Muszę zastrzec, że jest to książka przeznaczona dla czytelnika, który już się zetknął z jakąś pozycją popularnonaukową, dotyczącą fizyki. Po tym zastrzeżeniu, powiem, że to jedna z najlepszych pozycji popularnonaukowych, jakie czytałem.
Autor ma niezwykły talent do popularyzacji - bez nadmiernego upraszczania, czy traktowania czytelnika jak niepełnosprawnego intelektualnie, ale też nie komplikuje.
Nie wspominając o tym, że to chyba jedyna pozycja prezentująca szerokiej publiczności idee pętlowej grawitacji kwantowej. Przynajmniej w języku polskim, ale po angielsku też chyba. A nawet jak nie, to wiele więcej ich nie ma.

Szczegóły tutaj:

Mikiz113 | 2019-06-02
Przeczytana: czerwiec 2019

Na wstępie muszę do czegoś przyznać. Fizyka nie należy do moich mocnych stron co wcale mnie nie odstrasza od tej ciekawej nauki.
Tematem głównym jest grawitacja kwantowa jednak zanim autor przejdzie do meriutum najpierw zapoznaje nas z "genezą fizyki" i jest to dobrym podejściem zwłaszcza dla takich laików jak ja. Zapewne jeśli książka rozpoczęłaby się od wspomnianego powyżej tematu to wielu czytelników porzuciłoby lekturę ze względu na trudośći w zrozumieniu treści.
Jeśli już jestem przy tym to kolejne rozdziały to już "wyższa szkoła jazdy". Jednak pomimo problemów z rozumienie jakoś przebrnełem przez ten natłok naukowych informacji. Dobrze, że jest też miejsce na odpoczynek czyli rozdziały które są łatwe i za razem ciekawe.
Książka może wydawać się trudna jednak pomimo tego można się wiele dowiedzieć na tematy nie tylko fizyczne. Ocena byłaby wyższa, ale ze względów wspomnianych na początku jest niższa.

k1313 | 2019-05-31
Przeczytana: 29 maja 2019

Mimo, że zaczyna się niegroźnie, łagodnie w smaku, to zostawia po sobie odczucie ogromnego głodu na naukę. Więcej i więcej takich rzeczy.
Pierwsza książka, po mojej kilkuletniej przerwie od najnowszych trendów w fizyce teoretycznej, która w sposób baaardzo przystępny wprowadza w gąszcz teorii grawitacji kwantowej. Od filozofów Grecji po dzień dzisiejszy.
Dla zainteresowanych smakoszy ..i nie tylko.

Discombobulated | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Przyznam, że sugestywnie clickbaitowy tytuł sprawił w pierwszej chwili, że podszedłem do tej pozycji dość sceptycznie. Jakież było moje zdumienie, gdy po całym dniu lektury okazało się, że autor przekrojowo snuje historię rozwoju kosmologii od czasów starożytnych nie tylko w sposób jak najbardziej rzetelny, ale również przystępny dla laika. Przy okazji wplatanie odwołań do tekstów kultury z różnych dziedzin to absolutnie fenomenalny zabieg, który z jednej strony w jakiś sposób "odciąża" pozycję, jednocześnie zaskakując faktami, których ciężko szukać gdziekolwiek indziej.

Leszek | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Książka różni się od innych pozycji popularnonaukowych. To jest nowa jakość. Bardzo zrozumiałym językiem Autor roztacza przed czytelnikiem łatwe do wyobrażenia sobie obrazy. A mówi o rzeczach tak trudnych i niewyobrażalnych - ma niesamowity talent. Wcale książka nie musi mieć 500 stron, aby była ciekawa i pouczająca. Opowiada po prostu na temat (kwantowej grawitacji, na której się zna).
Druga zaleta książki: sprawy techniczne są przetykane literaturą, historią, humanizmem.
Warto posłuchać mądrego człowieka. Polecam!

impu | 2019-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2019

Połowa książki to wprowadzenie, historia badań naukowych - trochę przesada. W dalszej części też co trochę dygresje i odwoływanie się do starożytnych filozofów. Samej użytecznej treści jest tu może na 2, 3 artykuły ale nie na książkę. Pozycję ratuje mimo wszystko właśnie ta użyteczna treść napisana przez naukowca z frontu badań podstawowych problemów fizyki.

Jarek Zawisza | 2019-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Zmotywowany lekkim niedosytem po lekturze "Kosmicznych zachwytów" - Neila deGrasse Tysona, postanowiłem odkurzyć nieco półkę na Legimi i sięgnąć po "Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje" - Carlo Rovelliego.

Cóż w tym przypadku mój apetyt na naukę popularną, o mało nie zakończył się połamaniem zębów...
Zaczyna się to wszystko dość niewinnie, jest o Anaksymandrze, filozofach z Miletu, przełomie w postrzeganiu rzeczywistości i roli nauki w poznawaniu świata:

"Filozofowie z Miletu zrozumieli, że nie należy poszukiwać odpowiedzi wśród fantazji, mitologii i religii. Pojęli, że jeśli odpowiednio wykorzysta się obserwacje i rozum – a przede wszystkim zastosuje podejście krytyczne – będzie można wielokrotnie rewidować obraz świata i poznawać te aspekty rzeczywistości, które są zazwyczaj ukryte przed ludzkim spojrzeniem. W ten sposób można odkrywać nowe".

Potem mamy Izaaka, Alberta, kwanty, nieistniejący czas...

I można by te pierwsze rozdziały nazwać spokojną przebieżką w letni...

Faker | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fizyka
Przeczytana: 30 grudnia 2018

"Rzeczywistość nie jest tym co się wydaje" Carlo Rovelliego jest książką, którą (mimo pewnych niedociągnięć - o tym dalej) można polecić każdemu kto interesuje się bądź zaczyna interesować się fizyką cząstek elementarnych, a w szczególności kwestią mechaniki kwantowej i jej związku z ogólną teorią względności na poziomie kwantowym. Jest ona przyjemnie napisana, nie posiada w treści skomplikowanej dla laika fizyki analizy matematycznej (choć zawiera kilka prostych wzorów) oraz przedstawia (pomimo niekiedy wybiórczego sposobu prezentowania niektórych kwestii) krótki zarys historii teorii kwantowej i teorii względności. Niemniej pozycja ta wywołuje u mnie pewne ambiwalentne odczucia. Czytając, momentami odnosi się wrażenie, że Carlo Rovelli próbuje na siłę wcisnąć swój pogląd na dosyć kontrowersyjne problemy dzisiejszej fizyki teoretycznej, między innymi na główny temat książki czyli teorię Pętlowej Grawitacji Kwantowej, której jest orędownikiem. Autor w dodatku, choć często podkreśla...

Marcin1981 | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Ta książka wywróciła moje myślenie całkowicie. Po jej przeczytaniu już nigdy nie będę tym samym człowiekiem...To powinna być lektura obowiązkowa!

karpatkadobra | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Może zabrzmi to niezbyt jasno i prozaiczne, ale ostatnimi czasy nauka dla ogółu ludzkości staje się wyzywająca, staje się sexy. To, że społeczeństwa robią się coraz bardziej oczytane, to nikogo już nie dziwi, a dzięki dostępowi do masowych mediów mamy możliwość korzystania z ogromnej ilości informacji, baz danych, książek, filmów, wykładów on-line i np. czasopism naukowych. Nie musimy wychodzić nawet z domu, by ,,się czegoś dowiedzieć”. Wystarczy kliknąć niczym dotknięcie czarodziejskiego przycisku, drobnej płytki, klawisza myszki, by dzięki dobrodziejowi: Internetowi, z dnia na dzień mieć daną pozycję u siebie na półce bądź gdziekolwiek w domu. Rozkwit zainteresowania naukami ścisłymi nabiera tempa. Kto wie, czy sam fakt, że fizyka i astrofizyka proponują rozwiązanie ostatecznej natury Wszechświata – odnalezienie świętego Graala dla naukowego umysłu człowieka: teorii matematycznie i fizycznie opisującej działanie absolutnej całości, która składa się na wszechbyt jakim jest Kosmos...