Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni

Tłumaczenie: Michał Tempczyk
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Nature's Numbers: The Unreal Reality Of Mathematics
nauka, matematyka, liczba, natura
Ego_Sum

Każdej nocy gwiazdy zataczają na niebie okręgi, pory roku następują cyklicznie po sobie, a płatki śniegu nie są nigdy identyczne, ale wszystkie mają symetrię sześciokątną. Żyjemy we wszechświecie wzorów. Każdy z wzorów przyrody jest zagadką, prawie zawsze głęboką. Matematyka jest świetna w rozwiązywaniu zagadek. Zamierzam zabrać was na zwiedzanie matematycznego wszechświata. Chcę spróbować...

Zamierzam zabrać was na zwiedzanie matematycznego wszechświata. Chcę spróbować wyposażyć was w matematyczne oczy. A robiąc to, uczynię wszystko co w mej mocy, aby zarazem zmienić sposób, w jaki postrzegacie wasz własny świat.
Autor

Liczby natury to książka niezwykła. Ian Stewart, światowej sławy matematyk, nie posługując się żadnym wzorem czy równaniem opisuje matematyczność otaczającego nas świata, ukazując jego tajemniczość i piękno.

Książkę, w której autor udowodnił, że można napisać o liczbach bez liczb, czyta się z prawdziwą przyjemnością.
„Wiedza i Życie”

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Liczby_natury.__Nier...(?)

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Liczby_natury.__Nier...»

Inka | 2019-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ****, 2019
Przeczytana: 11 września 2019

Trochę się zawiodłam na tej książce. Zaczynając od tego, że roi się od literówek [halo korekta! śpicie tam czy co?] kończąc na tym, że jest dość mocno powierzchowna a przy tym dość oporna w odbiorze [przynajmniej dla mnie]. Jak ktoś słusznie zauważył we wcześniejszej opinii autor rzuca pojęciem, niezbyt dokładnie je wyjaśnia, po czym rzuca przykładami.
Spoko, ja rozumiem, że to autor jest mózgiem a nie ja i on wie o czym pisze, ale pytanie brzmi czy ja [czytelnik] aby na pewno wiem o czym czytam?
Były momenty, że nie zrozumiałam zbyt wiele, a były momenty, że ziewałam ze znudzenia. Szkoda! Ta książka naprawdę miała potencjał, niestety został on zmarnowany. A niektóre przyklady to ja serio nie wiem skąd autor wytrzasnął, tzn. wiem ze swojego matematycznego doświadczenia, tyle że ja tego doświadczenia nie mam i dla mnie owe przykłady są co najmniej nieoczywiste i wcale nie czuję by autor mi to jakoś specjalnie ciekawie i wyczerpująco objaśnił.

Trochę rozczarowanie, trochę niedosyt.

Krystian Szczerbak | 2019-03-02
Przeczytana: 25 lutego 2019

Ciekawa książka, choć przyznam, że niektóre tematy były jedynie pokazywane w świetle niezwykłych ciekawostek, bez wyjaśniania na czym polegają. Tymczasem inne zagadnienia były powtarzane wielokrotnie. Czytałem z wielkim zainteresowaniem, porównania autora, dygresje i opisy są często bardzo trafne, mądre i inteligentne, niemniej niektóre akapity potrafią zanudzić, czy to zbyt długo rozwijaną, nieciekawą myślą, czy też kolejnym powrotem, do opisanej dawno kwestii.

Florianf | 2019-02-23

Jest w tej książce świetny rozdział, który naprawdę coś wnosi do rozumienia świata: rozdział dotyczący chaosu. Ładnie to jest wytłumaczone i fajnie się o tym myśli.

Niestety cała książka jest chora na bezmyślność. To znaczy autor pisze o różnych wzorach matematycznych, do których rzekomo stosuje się przyroda, na przykład pisze że możemy zaobserwować w świecie rożne rodzaje symetrii, po czym wymienia kryształy i kule czy sposoby poruszania się zwierząt (raz jedna noga raz druga, to jest symetria), ale zupełnie pomija próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego takie symetrie się pojawiają.

Co z tego, że zauważymy iż kangur odbija się dwiema nogami? Może i można to opisać wzorem matematycznym. Ale sens ma wyjaśnienie jakiegoś głębszego związku poruszania się z matematyką - autor sugeruje, że taki związek rzekomo istnieje, że nie chodzi tylko o to, że do poruszania się kangura możemy dokleić ładny wzór, ale nie podejmuje w ogóle wysiłków opisania tego głębszego związku, rzekomo...

tomekw47 | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Ian Stewart w ciekawy i prosty sposób przedstawia wzory matematyczne pojawiające się w przyrodzie. Zaczyna od prostych przykładów a kończy na teorii chaosu. Książka kończy się rozdziałem zapowiadającym powstanie kolejnego działu matematyki, który będzie w matematyczny sposób opisywał naturę. Ciekawa książka, po której czytelnik zda sobie sprawę, że wszystko dookoła nas ma związek z matematyką. Z matematyką i teorią chaosu:). Aby zrozumieć jeszcze więcej, czyli skąd się bierze ten chaos, potrzebujemy nowego działu matematycznego, który powoli się rozwija.
Podsumowując - ciekawa książka. W sam raz dla humanistów interesujących się matematyką:)

Marcin | 2018-12-11
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Książka o matematyce, w której pojawia się tylko jeden wzór i dwa wykresy. Dla matematycznego laika (jak ja) pozycja mega ciekawa, dla osób którzy matmy liznęli w stopniu ponadśrednim pewnie nic nowego. Niemniej jednak ciekawa odskocznia od beletrystyki i reportaży.

Agata Musiał | 2017-09-06
Przeczytana: 04 września 2017

To mogła być świetna książka, jednak coś poszło nie tak. Zagadnienia opisywane są zbyt powierzchownie, mam wrażenie, że autor próbował jak najbardziej unikać matematyki, tak by zainteresować czytelników o małej wiedzy matematycznej. Można przeczytać, ale nie polecam szczególnie.

Tversky | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Książka ciekawa, aczkolwiek stosunkowo wtórna i nic nie wnosząca. Czyta się ją szybko, lecz stanowi jedynie rodzaj bardzo powierzchownego wprowadzenia i zagadnienia w niej poruszane omawiane są pobieżnie. Rażą stosunkowo liczne literówki.

Diana | 2016-04-03

bardziejlubieksiazki.pl

Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni to książka o tym, jak zbudowany jest nasz wszechświat, czym jest matematyka, i jak pomaga rozumieć świat. Wszystko zbudowane jest ze wzorów. Regularność płatków śniegu, regularny ruch gwiazd, fale i wydmy, tęcza i księżycowe halo, nawet cętki i pręgi na futrze zwierząt – gdziekolwiek nie spojrzymy, otaczają nas wzory. Są one ładne, ale również praktyczne – są w wskazówkami na temat tego, jakie są reguły rządzące światem. Wzory są fizyczne, jak wspomniane wcześniej na przykład cętki, ale są również wzory, rozumiane jako prawidłowości – to, że płatki śniegu są sześcienne, wzory liczby płatków kwiatów czy spiralę muszli. Są również wzory ruchu. Okazuje się, że odkrywamy je cały czas. Dopiero w ostatnich 30 latach odkryliśmy dwa typy wzorów – fraktale i chaos. A przyrodą „wiedziała” o nich cały czas – chmury są fraktalami, a pogoda jest chaotyczna. Tak samo fascynujące są symetrie, które można...

Maanwe | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Książka w dużej mierze wtórna, zawiera treści obecne we wcześniejszych pozycjach Autora. Opisane relacje matematyka - otaczający nas świat są tylko pobieżnie naszkicowane.
Miało się wrażenie, że książka napisana jest naprędce.

Tym nie mniej polecam inne książki Autora.