Zostać

Wydawnictwo: W.A.B.
Bleiben
Aldona Zaniewska
Ag2S

Trzymającym w napięciu rozpisanym na cztery głosy dramatem Judith Taschler raz jeszcze potwierdza pisarską klasę. Paul i Juliane są szczęśliwym małżeństwem od blisko dwudziestu lat. Przynajmniej do czasu, gdy Juliane w galerii sztuki wpada przypadkowo na Felixa, dawnego znajomego. Od tej pory jest rozdarta między mężem a kochankiem. Ich losy są splecione mocniej, niż się jej wydaje. A...

Paul i Juliane są szczęśliwym małżeństwem od blisko dwudziestu lat. Przynajmniej do czasu, gdy Juliane w galerii sztuki wpada przypadkowo na Felixa, dawnego znajomego. Od tej pory jest rozdarta między mężem a kochankiem. Ich losy są splecione mocniej, niż się jej wydaje. A wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu, podczas podróży do Rzymu, gdy spotkali się po raz pierwszy...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

cymelium | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Opowieść niebanalna, nietuzinkowa, poruszająca.... Poprzednia książka tej autorki zapadła mi głęboko w pamięć, więc sięgnęłam po kolejną historię napisaną przez panią Taschler. Pomimo okładki, która mnie zniechęcała do czytania.
Zawsze podejmujemy decyzje. Ważne i te mało ważne. Przemyślane, rozważne, rozsądne.... Szybkie, pod wpływem chwili, w emocjach....Decyzje, które czasami tak bardzo zmieniają nasze życie. Decyzje, po których nie ma odwrotu. Decyzje, które rzutują na życie innych.
Podejmujemy je, a potem, po miesiącach, latach zastanawiamy się co by było gdyby.... Gdybyśmy inaczej zdecydowali, bardziej to rozważyli lub mniej o tym myśleli, tylko zrobili inaczej, lepiej....
Życie to sieć różnych decyzji. Zawsze na końcu pada słowo ,,gdyby". Tylko czy gdybyśmy podjęli inne decyzje, byłyby one lepsze dla nas?

,,Wszyscy chcą znaleźć sens życia. Mój Boże. Sens życia. Biegają z wysiłkiem dookoła, nie rozglądając się na lewo ani na prawo. Nie widzą, jak piękny jest świat i życie....

Juliane, Felix, Max i Paul pewnego dnia spotykają się w jednym przedziale pociągu pędzącym do Rzymu. Każde z nich ma inny cel podróży do Włoch. Juliane chce się realizować muzycznie, więc dźwiga ze sobą wiolonczelę, Felix odwiedzić znajomego matki, Max pracować w dobrej restauracji, a Paul najstarszy z nich – kieruje się do Wiecznego Miasta bez jakiegoś konkretnego planu. W trakcie podróży rozmawiają, raczą się winem, a potem rozstają. Ostatecznie dwóch - Paul i Felix wymieniają się telefonami, adresami bez wiary, że kiedykolwiek się jeszcze spotkają.
Tymczasem los sprawi, że po dwudziestu jeden latach ich drogi życiowe zetkną się.

„Zostać” to cztery historie opowiedziane z perspektywy bohaterów w różnych miesiącach roku 2015. Felix zwierza się w maju, Paul w czerwcu, Max we wrześniu, a Juliane dopiero w grudniu. Nie ma to żadnego znaczenia poza tym, że o pewnych faktach budujących całość powieści i historie bohaterów poznajemy w różnych momentach czasowych.
To taka odwrócona...

boziaczek | 2018-08-31

"Zostać" to książka, która na pewno nie przypadnie do gustu każdemu. Jeśli ktoś szuka książki naszpikowanej akcją to tego tutaj nie znajdzie. "Zostać" to zapis historii czworga bohaterów, których los zetknął wczasie jednej podróży pociągiem, by później znów ich zetknąć w trudnych okolicznosciach, ale po wielu latach. Każda historia opowiedziana przez bohaterów jest inna, ciekawa, naszpikowana emocjami i przemyśleniami. Książkę czyta się fantastycznie, już od pierwszej strony ma się wrażenie, że czytamy dzieło nietuzinkowe. Autorka ma bardzo barwny i plastyczny styl; widać, że świetnie czuje się w powieściach o właśnie takiej konwencji.
Zachęcam!

Adrianna Strzyżewska | 2018-07-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2018

Lubicie, kiedy narrator zwraca się wprost do Was? Judith Taschler w swojej nowej książce „Zostać” świetnie wykorzystuje ten zabieg.

Bohaterowie przejęli narrację i przy szklaneczce czegoś mocniejszego opowiadają nam swoją historię. Poznali się w pociągu: uciekająca od nadopiekuńczej matki wiolonczelistka, świeżo rozwiedziony prawnik, początkujący artysta-kucharz i szukający siebie lekkoduch. Patrzymy na nich przez pryzmat podjętych wtedy i krótko po tym spotkaniu decyzji, ale los lubi zaskakiwać. Dlatego dwadzieścia lat później, w poukładanym życiu Julienne pojawia się Felix, a romansowi żony ze spokojem przygląda się Paul. Jak zmieni to ich relacje? A może całkowicie je zniszczy? Pożegnanie z życiem jednego z bohaterów zmusi do refleksji całą czwórkę i nie będą to łatwe rozważania.

„Zostać” czyta się tak dobrze, że połkniecie całość w jeden wolny wieczór. Polecam, jeśli szukacie nieco lżejszej lektury, z którą nie do końca będziecie się zgadzać.

MammaMia | 2018-09-18

Początek intrygujący. Mężczyzna poznaje po zawartości talerza, że jest zdradzany. Ale niestety następne opowieści najpierw o traumach zdradzającej żony, a następnie wynurzenia jej kochanka o życiu niemieckojęzycznych mieszkańców Południowego Tyrolu, zwanego też Górną Adygą, już nie mają tej siły. Opowieść o miłości i śmierci powinna poruszać. Historia pióra Judith Tashler rozpisana na cztery ręce, gdyż wydarzenia poznajemy z relacji czwórki bohaterów, nie wciąga, nie budzi emocji. Może jest to kwestia narracji, która opiera się właśnie na relacjonowaniu przeszłości, a nie na dzianiu się. Poza tym te cztery głosy – trzy męskie i jeden kobiecy brzmią podobnie. Zastanawiałam się, czy to kwestia tłumaczenia, czy jednak zamysł autorski.

Aanika | 2018-08-04
Na półkach: Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

To historia czworki mlodych ludzi.
Juliane, Felix, Max i Paul spotykaja sie po raz pierwszy w przedzialu pociagu w drodze do Rzymu. Obarczeni zyciowymi doswiadczeniami probuja znalezc odpowiedzi na dreczace ich pytania. Podroz do Rzymu staje sie dla kazdego z nich punktem zwrotnym. Jednak o tym jak bardzo to przypadkowe spotkanie zawazy na ich dalszych losach dowiaduja sie dopiero po 20 latach.

"Wszystko w naszym życiu ma ze sobą jakiś związek. Jest jak pajęcza sieć, w której jesteśmy uwięzieni. robimy, co robimy, bo w naszej przeszłości zdarzyło się,

patsy_thebooklover | 2018-08-03
Przeczytana: 25 lipca 2018

Smaczna lektura. Piękna okładka. Książka na 2 wieczory - do poczytania. Ciekawa historia, intrygujący bohaterowie. "Zostać" Judith Taschler to zasłyszana z czterech perspektyw opowieść o przypadkach, zdradzie, wyborach, losie i przelotnych znajomościach, które po kilkunastu latach mogą powrócić i mocno namieszać. Czy pozytywnie, czy negatywnie - trudno ocenić. Książka podejmuje tematy trudne, ale czyta się ją płynnie i szybko. Jest lekka w formie, choć jej treść i tematyka dają do myślenia. Narracja skierowana bezpośrednio do czytelnika sprawia, że czujemy się jak na sobotnim spotkaniu, słuchając opowieści kolejnych bohaterów. Niejednoznaczne, trudne w ocenie relacje i to dające do myślenia "gdyby"...

Aleks84 | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

"Zostać" - mam wrażenie, że to książka mówiąca o tym, że w przypadki?/jak kto woli przeznaczenie/ mają/ma w życiu niebagatelne znaczenie. Skąd idziesz i dokąd zmierzasz jest na każdym etapie życia pytaniem na które ciężko się odpowiada, bez względu na wiarę, przekonania, (nie)wiedzę, doświadczenia... Jak to jest, że te na pozór błahe i przypadkowe? chwile w życiu wywracają je do góry nogami? Bo czy tak nie jest w przypadku Felixa, Maxa, Juliane i Paula, których historia zaczyna się od przypadkowego spotkania w jednym przedziale pociągu i odtąd splata tą czwórkę wspólnymi przeżyciami ( małżeństwa, przyjaźni, zdrady i choroby)? Nic nie dzieje się przez przypadek...? Tak czy nie?

Paula | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018