Zostać

2018-07-04
2016-09-01
Aldona Zaniewska
Aldona Zaniewska

To moje pierwsze spotkanie z autorką. I chyba dam jej szansę, bo bardzo wytrawnym posługuje się językiem i wytrawną wrażliwością. Felix, Max, Juliane i Paul spotykają się podczas podróży do Rzymu. Po przypadkowym spotkaniu ich drogi się rozchodzą, by po dwudziestu latach zejść się ponownie. Juliane wcześniej zostanie żoną Paula, ale z Felixem połączy ją namiętność. Tak, to będzie o zdradzie. Nie takiej z intrygami i mnóstwem niepożądanych zachowań. Raczej o zdradzie i towarzyszących emocjach, uczuciach. I tu właśnie jest to "ale"... Usprawiedliwienie zdrady. Fabułę stanowią monologi czworga bohaterów skierowane do czytelnika. Ciekawie, choć mi brakuje "akcyjności".

Specyficzna narracja, ciekawa historia, warta polecenia.

Specyficzna narracja, ciekawa historia, warta polecenia.

Ta pozycja spowodowała u mnie podwójne zaskoczenie. Po pierwsze oczywiście sposób narracji, nieoczywisty, opowiedziany "na cztery głosy", co dodało tej książce charakteru. Po drugie sama historia była dość ciekawa, mimo dużej ilości monologów nie nużyła.

Bardzo ciekawy sposób narracji. Chyba się jeszcze z takim nie spotkałam.
Historia opowiedziana z czterech perspektyw i w pierwszej osobie, w taki sposób, jakby mówiło się do innej osoby będącej obok.

Ogólnie ładna książka, z uwagi na pewien wątek dość wzruszająca. Ciśnie mi się tylko na usta pytanie: czy romans Juliane i Feliksa zakończyłby się, gdyby właśnie nie ów wątek?
Rzecz jasna nie lubiłam tej kobiety, bo wiemy, że zdradą brzydzę się od zawsze, nawet jeśli to fikcja literacka.

Bardzo ciekawy sposób narracji. Chyba się jeszcze z takim nie spotkałam.

Widać, że autorka miała ambicję by napisać książkę obyczajową , ale dotknąć głębszych i poważniejszych stron życia. Czterogłos protagonistów miał też pokazać przeplatanie się ludzkich losów i rolę przypadków w życiu. Doceniając wartość przekazu książki i wiele cennych refleksji, nie potrafiłam niestety przekonać się do wypowiadających się bohaterów a forma monologów sprawiła, że wydawali mi się za bardzo jednostronni i zbyt posągowi. Mimo to nie miałam poczucia zmarnowanego czasu a jedynie , że była po prostu tylko dobra.

Koleje losu

"Zostać" pojawiło się na mojej półce z przypadku, ale takie spontaniczne decyzje książkowe zwykle wychodzą mi na dobrze. I tak też było tym razem.
Zacznę od zachwytu nad okładką, która jest jedną z najpiękniejszych jakie kiedykolwiek widziałam! Wciąż nie mogę się na nią napatrzeć; jak pięknie zostały tu dobrane kolory!
Jeżeli chodzi o treść powieści to ta historia przypominała mi troszkę "Półsłówka". Niby prosta opowieść o perypetiach czwórki osób, których przypadkowe spotkanie w pociągu niemal dwadzieścia lat temu, a łączy ich koleje losu już na zawsze. Bardzo podobało mi się, że każdy z bohaterów miał coś do powiedzenia i że przedstawił swoją perspektywę. Książka jest niezwykle życiowa, pokazuje, że każdy z nas może się pomylić, popełnić błąd, pokazuje też jakie wartości są najważniejsze i że życie jest kruche, dlatego warto czerpać z niego jak najwięcej i korzystać z każdej możliwej chwili.
"Zostać" to niebanalna i poruszająca opowieść, która naprawdę mi się spodobała. Miała w sobie to coś, co przyciągnęło mnie od pierwszej strony, dzięki czemu delektowałam się samym czytaniem. Żałuję, że była taka krótka, bo z przyjemnością pozostałabym w jej świecie na dłużej.

Koleje losu

Jeżeli chodzi o treść powieści to...

Jeśli mam być szczera, ta książka w zasadzie w ogóle mnie nie porwała. Kompletnie nie przemawia do mnie forma książki, składająca się ze wspomnień czworga głównych bohaterów. Raczej spodziewałam się bardziej porywającego romansu, który będę czytać na jednym wdechu. Niestety, tak nie było.

Przede wszystkim było tam zbyt dużo opisów, które, według mnie, były zbędnymi zapychaczami. Każda osoba musiała opowiedzieć swoją historię, a niektóre z nich były tak żmudne, że ledwo potrafiłam przez nie przebrnąć. Szczególnie jeśli chodzi o opowieść o Tyrolu Południowym.

W zasadzie książka zaczęła mnie wciągać dopiero pod koniec, wtedy zrobiła się zdecydowanie ciekawsza i ostatnie pięćdziesiąt stron przeczytałam w jeden wieczór. Co prawda, ostatnie dwa zdania książki nieco zepsuły zakończenie, ale już nie będę się do tego przyczepiać.

Jestem jednak zobowiązana pochwalić autorkę za to, jak świetnie sobie poradziła z czterema historiami. Jestem pod wrażeniem, że jakimś cudem niczego nie pomyliła, nawet najdrobniejszego szczegółu. Wyobrażam sobie, jaki ogrom pracy włożyła w to, żeby książka była spójna. Muszę przyznać, że jej się w pełni udało i za to dodatkowe gwiazdki.

Czy książka jest godna polecenia? Ciężko mi powiedzieć, o tym chyba trzeba przekonać się samemu.

Kawał dobrej literatury obyczajowej, z wnikliwą obserwacją psychologiczną. Juliane, Paul, Felix i Max jako dwudziestolatkowie spotykają się we włoskim pociągu. Kiedy po dwudziestu latach spotykają się ponownie w Wiedniu, Juliane jest żoną Paula i rozpoczyna romans z Feliksem. Przedmiotem powieści jest dogłębna analiza skomplikowanych związków między czwórką bohaterów: miłości, przyjaźni i namiętności. Autorka oddaje głos samym postaciom, toteż dzięki intymnym opowieściom czworga narratorów, czytelnik może wniknąć w głąb ich myśli, poznać ukryte pragnienia. Powieści udaje się jednak uciec od romantycznego banału, do którego podchodzę w literaturze z wielkim dystansem. Powoli poznajemy wydarzenia, które doprowadziły do spotkania bohaterów, a relacje między nimi okazują się finalnie dużo bardziej złożone niż się pierwotnie wydaje. "Zostać" jest poruszającą historią o umiłowaniu życia, wadze podejmowanych w rozmaitych okolicznościach decyzji, nieprzepracowanych traumach i osobistych kompleksach. A język powieści w przekładzie Aldony Zaniewskiej jest bardzo subtelny w nazywaniu uczuciowych niuansów i egzystencjalnych dylematów.

Wahałam się czy 6 czy jednak 7, w końcu postawiłam na 7.
Opowieść, a właściwie opowieści przedstawione z perspektywy 4 osób. Każde z nich snując opowieść do swoich rozmówców przedstawia swoją historię, która przez przypadkowe spotkanie 20 lat wcześniej jest po części historią każdego z nich.
Na początku czyta się ciężko, można pogubić się w bohaterach, wątkach, co tu z czym połączyć. Jednak z każdą kolejną stroną historia staje się spójna, a losy narratorów - bohaterów układają się w logiczną całość.
Nie jest to na pewno książka z gatunku tych lekkich, a raczej taka, która daje do myślenia, albo choć zatrzymania się na chwilę. Bo czy tak naprawdę istnieje jakiś przypadek, czy wszystko co robimy teraz ma odbicie w przyszłości, a każda nasza decyzja ma wpływ nie tylko na nasze życie, ale też innych, czasem też zupełnie obcych ludzi. Bo właśnie takie pytania nasunęły mi się po lekturze książki :)

Wahałam się czy 6 czy jednak 7, w końcu postawiłam na 7.

Przepiękna okładka. Skłaniająca do refleksji historia czwórki przyjaciół. Zdrada, choroba, miłość i przyjaźń przeplatają się wzajemnie tworząc wzruszającą opowieść.