Zostać

Wydawnictwo: W.A.B.
Bleiben
Aldona Zaniewska
Ag2S

Trzymającym w napięciu rozpisanym na cztery głosy dramatem Judith Taschler raz jeszcze potwierdza pisarską klasę. Paul i Juliane są szczęśliwym małżeństwem od blisko dwudziestu lat. Przynajmniej do czasu, gdy Juliane w galerii sztuki wpada przypadkowo na Felixa, dawnego znajomego. Od tej pory jest rozdarta między mężem a kochankiem. Ich losy są splecione mocniej, niż się jej wydaje. A...

Paul i Juliane są szczęśliwym małżeństwem od blisko dwudziestu lat. Przynajmniej do czasu, gdy Juliane w galerii sztuki wpada przypadkowo na Felixa, dawnego znajomego. Od tej pory jest rozdarta między mężem a kochankiem. Ich losy są splecione mocniej, niż się jej wydaje. A wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu, podczas podróży do Rzymu, gdy spotkali się po raz pierwszy...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaczytana | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Juliane, Felix, Max i Paul pewnego dnia spotykają się w jednym przedziale pociągu pędzącym do Rzymu. Każde z nich ma inny cel podróży do Włoch. Juliane chce się realizować muzycznie, więc dźwiga ze sobą wiolonczelę, Felix odwiedzić znajomego matki, Max pracować w dobrej restauracji, a Paul najstarszy z nich – kieruje się do Wiecznego Miasta bez jakiegoś konkretnego planu. W trakcie podróży rozmawiają, raczą się winem, a potem rozstają. Ostatecznie dwóch - Paul i Felix wymieniają się telefonami, adresami bez wiary, że kiedykolwiek się jeszcze spotkają.
Tymczasem los sprawi, że po dwudziestu jeden latach ich drogi życiowe zetkną się.

„Zostać” to cztery historie opowiedziane z perspektywy bohaterów w różnych miesiącach roku 2015. Felix zwierza się w maju, Paul w czerwcu, Max we wrześniu, a Juliane dopiero w grudniu. Nie ma to żadnego znaczenia poza tym, że o pewnych faktach budujących całość powieści i historie bohaterów poznajemy w różnych momentach czasowych.
To taka odwrócona...

Aanika | 2018-08-04
Na półkach: Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

To historia czworki mlodych ludzi.
Juliane, Felix, Max i Paul spotykaja sie po raz pierwszy w przedzialu pociagu w drodze do Rzymu. Obarczeni zyciowymi doswiadczeniami probuja znalezc odpowiedzi na dreczace ich pytania. Podroz do Rzymu staje sie dla kazdego z nich punktem zwrotnym. Jednak o tym jak bardzo to przypadkowe spotkanie zawazy na ich dalszych losach dowiaduja sie dopiero po 20 latach.

"Wszystko w naszym życiu ma ze sobą jakiś związek. Jest jak pajęcza sieć, w której jesteśmy uwięzieni. robimy, co robimy, bo w naszej przeszłości zdarzyło się,

Adrianna Strzyżewska | 2018-07-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2018

Lubicie, kiedy narrator zwraca się wprost do Was? Judith Taschler w swojej nowej książce „Zostać” świetnie wykorzystuje ten zabieg.

Bohaterowie przejęli narrację i przy szklaneczce czegoś mocniejszego opowiadają nam swoją historię. Poznali się w pociągu: uciekająca od nadopiekuńczej matki wiolonczelistka, świeżo rozwiedziony prawnik, początkujący artysta-kucharz i szukający siebie lekkoduch. Patrzymy na nich przez pryzmat podjętych wtedy i krótko po tym spotkaniu decyzji, ale los lubi zaskakiwać. Dlatego dwadzieścia lat później, w poukładanym życiu Julienne pojawia się Felix, a romansowi żony ze spokojem przygląda się Paul. Jak zmieni to ich relacje? A może całkowicie je zniszczy? Pożegnanie z życiem jednego z bohaterów zmusi do refleksji całą czwórkę i nie będą to łatwe rozważania.

„Zostać” czyta się tak dobrze, że połkniecie całość w jeden wolny wieczór. Polecam, jeśli szukacie nieco lżejszej lektury, z którą nie do końca będziecie się zgadzać.

patsy_thebooklover | 2018-08-03
Przeczytana: 25 lipca 2018

Smaczna lektura. Piękna okładka. Książka na 2 wieczory - do poczytania. Ciekawa historia, intrygujący bohaterowie. "Zostać" Judith Taschler to zasłyszana z czterech perspektyw opowieść o przypadkach, zdradzie, wyborach, losie i przelotnych znajomościach, które po kilkunastu latach mogą powrócić i mocno namieszać. Czy pozytywnie, czy negatywnie - trudno ocenić. Książka podejmuje tematy trudne, ale czyta się ją płynnie i szybko. Jest lekka w formie, choć jej treść i tematyka dają do myślenia. Narracja skierowana bezpośrednio do czytelnika sprawia, że czujemy się jak na sobotnim spotkaniu, słuchając opowieści kolejnych bohaterów. Niejednoznaczne, trudne w ocenie relacje i to dające do myślenia "gdyby"...

Magdalenna | 2018-08-07
Majowa | 2018-08-06