Obsesyjna miłość

Wydawnictwo: Sonia Draga
L'amore molesto
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Ag2S

Obsesyjna miłość ‒ pierwsza książka Eleny Ferrante ‒ to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych włoskich powieści, która ujawniła talent autorki. Zrealizowany w oparciu o książkę film w reżyserii Maria Martonego odniósł wielki sukces. Historia opowiada o relacjach Amalii i Delii, matki i córki, którym autorka przygląda się bezlitosnym choć pełnym pasji wzrokiem. Moja...

Moja matka utonęła w moje urodziny, nocą 23 maja, w morzu przy miejscowości zwanej Spaccavento…
Tak zaczyna się powieść. Co spotkało Amalię? Kto był z nią tamtej nocy, gdy zginęła? Czy Amalia naprawdę była tak tajemniczą i niezaspokojoną kobietą, jak wyobrażała sobie jej córka? Delia próbuje to odkryć a jej śledztwo rozgrywa się w mrocznej scenerii Neapolu, w którym historia codziennych rodzinnych dramatów przemienia się w zapierający dech w piersiach thriller.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Debiutancka powieść Eleny Ferrante, autorki bestsellerowej tetralogii „Genialna przyjaciółka”, to zapowiedź jej talentu i prozy, która fascynuje, niepokoi i działa na czytelnika jak magnes, gdyż od lektury trudno się oderwać.

„Obsesyjna miłość” jest książką o relacjach między matką i córką. Co ciekawe, stosunki te poznajemy dopiero wówczas, gdy narratorka i główna bohaterka, Delia, traci rodzicielkę. Leciwa, ale wciąż atrakcyjna i kontrowersyjna Amalia, utonęła w dniu urodzin swojej pociechy.

Przypadek? Celowe działanie? Zrządzenie losu?
I czy była to śmierć przypadkowa, czy samobójstwo? A może jeszcze coś gorszego? Może Amalię ktoś zabił albo doprowadził do jej tragedii?

Te i inne pytania od początku towarzyszą opowieści Delii, dla której nagła śmierć mamy jest szokiem. Kobieta wspomina pełne bolesnych przeżyć dzieciństwo. Nie opowiada jednak o swoich perypetiach wprost i w chronologicznej kolejności. Jej retrospekcje przypominają rozsypane puzzle, które czytelnik musi sam...

Renata | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Obsesyjna miłość kogo? Mężczyzn do matki bohaterki czy może samej bohaterki do matki. Książka jest pierwszą napisaną przez Ferrante a przeczytana jako kolejna rozczarowuje. O ile w "Przyjaciółce" dziwaczność postaci tworzy pewien obraz ich doświadczeń, przeżywanych historii w tym wypadku to zlepek pomysłów na bohaterów. Pomysły są dobre ale tworzą bohaterów nierealnych a ich odrealniona kreacja niczemu nie służy. Czytelnik wraz z bohaterką biegnie ulicami miasta, chroni się przed deszczem, wbiega do sklepów, prowadzi dziwne rozmowy w sumie nie wiedzieć po co.

amc | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

Chciałabym usłyszeć raz prawdziwy włoski, a chwilę potem ten osławiony dialekt... We wszystkich książkach Ferrante jest ten motyw.
Co do samej fabuły: zaskakująca prawda powoli odkrywana przez główną bohaterkę. Chyba spodziewałam się zagadki kryminalnej.

Kalina1982 | 2018-11-19
Aneta | 2018-11-17