Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Sonia Draga
L'amore molesto
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Ag2S

Obsesyjna miłość ‒ pierwsza książka Eleny Ferrante ‒ to jedna z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych włoskich powieści, która ujawniła talent autorki. Zrealizowany w oparciu o książkę film w reżyserii Maria Martonego odniósł wielki sukces. Historia opowiada o relacjach Amalii i Delii, matki i córki, którym autorka przygląda się bezlitosnym choć pełnym pasji wzrokiem. Moja...

Moja matka utonęła w moje urodziny, nocą 23 maja, w morzu przy miejscowości zwanej Spaccavento…
Tak zaczyna się powieść. Co spotkało Amalię? Kto był z nią tamtej nocy, gdy zginęła? Czy Amalia naprawdę była tak tajemniczą i niezaspokojoną kobietą, jak wyobrażała sobie jej córka? Delia próbuje to odkryć a jej śledztwo rozgrywa się w mrocznej scenerii Neapolu, w którym historia codziennych rodzinnych dramatów przemienia się w zapierający dech w piersiach thriller.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2018-12-19
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2018

"Obsesyjna miłość" jest kolejną książka Ferrante, z którą przyszło mi się zmierzyć, ale tym razem w wersji audio. Już wiem, że nie może zabraknąć również wersji papierowej. Dla mnie proza tej autorki jest wypadkową geniuszu i pracowitości. Jakże inaczej można nazwać to, co wysłuchałem? Już wstęp jest hipnotyzujący, kiedy narratorka informuje czytelnika, od tak sobie, przypadkowo, że rocznice jej urodzin, w morzu, utopiła się matka Amalia.
Kobiety były sobie obce, chociaż łączyły je więzy krwi. Delia przedstawia świat przed i po śmierci matki, oraz historie odkrycia prawdy o tym co się stało i jaka naprawdę była jej rodzicielka.
Znowu porwała mnie Ferrante językiem, konstrukcją zdań oraz porównaniami. Genialne tłumaczenie na język polski powieści, która jako pierwsza wyszła spod jej pióra w 1992 roku, pokazuje kunszt pisarki, która ukrywa się pod pseudonimem przed swatem, nie wiedząc czemu, nie chcąc ujawnić swojej tożsamości. Dla mnie ta książka w takiej interpretacji lektorki...

allison | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Debiutancka powieść Eleny Ferrante, autorki bestsellerowej tetralogii „Genialna przyjaciółka”, to zapowiedź jej talentu i prozy, która fascynuje, niepokoi i działa na czytelnika jak magnes, gdyż od lektury trudno się oderwać.

„Obsesyjna miłość” jest książką o relacjach między matką i córką. Co ciekawe, stosunki te poznajemy dopiero wówczas, gdy narratorka i główna bohaterka, Delia, traci rodzicielkę. Leciwa, ale wciąż atrakcyjna i kontrowersyjna Amalia, utonęła w dniu urodzin swojej pociechy.

Przypadek? Celowe działanie? Zrządzenie losu?
I czy była to śmierć przypadkowa, czy samobójstwo? A może jeszcze coś gorszego? Może Amalię ktoś zabił albo doprowadził do jej tragedii?

Te i inne pytania od początku towarzyszą opowieści Delii, dla której nagła śmierć mamy jest szokiem. Kobieta wspomina pełne bolesnych przeżyć dzieciństwo. Nie opowiada jednak o swoich perypetiach wprost i w chronologicznej kolejności. Jej retrospekcje przypominają rozsypane puzzle, które czytelnik musi sam...

Antoniówka | 2019-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Pierwsza powieść Eleny Ferrante wywołuje w czytelniku cały wachlarz emocji – od ciekawości po obrzydzenie. Jest to historia wielu niedopowiedzeń, wyobrażeń, obsesji i namiętności. W urodziny Delii jej matka Amalia topi się. Zdarzenie to, a także powrót do Neapolu na pogrzeb, stają się przyczynkiem do próby odpowiedzenia na pytanie dlaczego Amalia targnęła się na swoje życie. W tym celu Delia musi cofnąć się do czasów młodości, przypomnieć sobie o rzeczach, które starała się wymazać z pamięci…

Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, całość zaś napisana podobnym językiem jak świetna – moim zdaniem – „Genialna przyjaciółka”. Jednak czytając miałam wrażenie jakiejś chaotyczności, a działania Delii odbierałam jako pozbawione logiki, impulsywne. Elementem, który najbardziej mnie odrzucił były intymne opisy, których styl nie przypadł mi do gustu.

Książka, choć nie zachwyca, jest przykładem dobrze i sprawnie napisanej powieści. Jest wielowymiarowa, rozwija nie tylko temat relacji...

księgozbiór | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Dziś przychodzę do was z książką, która niewątpliwie sprawia, że czytelnik musi włożyć w jej czytanie trochę serca i dobrej woli. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i powiem szczerze, że miałam z tą książką nie lada problem.
Jest to historia dziewczyny imieniem Dalia, która w dniu swoich urodzin traci matkę. Kobieta utonęła w morzu. Razem z córką staramy się rozwikłać tajemniczą śmierć matki. Cofamy się wraz z nią w zakamarki przeszłości, które podane są czytelnikowi w formie porozrzucanej układanki. Z czasem wszystko zaczyna przybierać logiczną całość.
„Obsesyjna miłość” to powieść wielowymiarowa. Wymaga od czytelnika uwagi, nie da się jej czytać pobieżnie czy też nie przykładać do przeczytanej treści szczególnej uwagi. Nie jest to książka do poduszki. Nie czyta się jej łatwo, w związku z tym musiałam do tej książki zrobić, aż trzy podejścia. Choć historia jest ciekawie napisana, to mimo wszystko styl autorki nie bardzo mi odpowiadał. Wiem, że spadanie tu na mnie grom...

Koralina | 2018-12-31
Na półkach: Elena Ferrante, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

„Mówić to zakuwać w kajdany utraconą czasoprzestrzeń.”

„Obsesyjna miłość” to opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, w które uwikłane zostały dwie główne bohaterki książki Eleny Ferante, pozornie różne, lecz jakże podobne - Amalia i Delia, matka i córka.

Historię kobiet poznajemy dzięki pierwszoosobowej narracji, nasączonej rozmaitymi retrospekcjami spowodowanymi nieoczekiwaną śmiercią Amalii, która w dziwnych okolicznościach utonęła w morzu w dzień urodzin córki. Tak właśnie rozpoczyna się powieść, by później porwać nas w wir zdarzeń rozgrywających się w mrocznej scenerii Neapolu na przestrzeni wielu lat.

Razem z Delią odbywamy szereg podróży w przeszłość, by rozwikłać nie tylko tajemnicę śmierci jej matki, ale także poznać zawiłości losów obydwu bohaterek, co wcale nie jest łatwe. Wędrówkom tym towarzyszy bowiem wiele niedopowiedzeń wypełnionych wybujałą wyobraźnią córki oraz jej nieodłączną obsesją na punkcie matki…

Warto przeczytać!

Mavia2033 | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

To moje pierwsze spotkanie z legendarną Eleną Ferrante. A drugie, w krótkim czasie z rozliczaniem się dziecka po śmierci matki. Tyle, że ta powieść powstała w 1992 roku, a dopiero teraz pojawiła się na naszym rynku.
Tym razem ze zmarłą matką żegna się i rozlicza córka. Ściślej, jedna z córek.
Prawdę mówiąc, nie bardzo wiem, o czym jest ta powieść. O poczuciu winy za popełnioną w wieku dziecięcym niegodziwość, która podobno miała wpływ na życie matki? O niedocenionym przez ową matkę uwielbieniu? O zazdrości i pragnieniu, by być taką, jak ona?
Córka ma niby zlikwidować mieszkanie matki, a miota się, biega w deszcz po mieście, tropi ślady ostatnich lat i godzin jej życia. Jest tu szalony starzec i jego syn, coś za bardzo przypominający ojca-damskiego boksera. Jest stareńki wuj, wiecznie na wszystko krzyczący, bo inaczej nikt go nie słucha. I ojciec, nadal chętni używający pięści, jako argumentu w rozmowie. Nie ma żony, dobra i córka. A może one dwie mu się nałożyły?
Ostatecznie...

Krystyna | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Cytując E. Ferrante, "Dzieciństwo to fabryka kłamstw..." Niezwykle trafne spostrzeżenie!
Śmierć matki w niewyjaśnionych okolicznościach, jest pretekstem do uporania się ze wspomnieniami z dzieciństwa. Z dorastaniem w dzielnicy biedoty, ze skonfliktowanymi rodzicami, z ojcem, który nagminnie stosuje przemoc wobec matki... Jednocześnie jest to historia toksycznego związku trojga dorosłych, którzy świadomie sobą manipulują.
Córka, starając się wyjaśnić przyczyny śmierci matki, podświadomie kontynuuje grę, którą wcześniej prowadzili rodzice.
Interesująca, dobrze napisana powieść obyczajowa, która nie rzuca jednak na kolana. Może trzeba uwzględnić, że to debiut literacki, że autorka musiała dojrzeć do poziomu cyklu neapolitańskiego?

anetapzn | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Obsesyjna miłość to opowieść o trudnych relacjach między matką i córką.
W trakcie lektury poznajemy dzieje głównych bohaterek, historie dorastania, dzieciństwa, dorosłości, teraźniejszości, wzajemnych relacji, smutków i radości.
Pewną trudność może sprawiać fakt, iż wspomnienia bohaterki nie są ułożone chronologicznie, dzieciństwo przeplata się z teraźniejszością, wydarzenia sprzed 5 lat z tymi sprzed dwóch dekad.
Cała książka przypomina wielki worek wymieszanego ze sobą maku i np. kaszy, drobinek z których musimy coś wyłuskać, puzzle, w których trzeba znaleźć i dopasować do siebie konkretne elementy.
To moje pierwsze spotkanie z prozą Ferrante, autorki przez wielu uznanej za wręcz kultową, włoskie objawienie.
Doceniam talent pisarki, ale sama książka po prostu mnie nie zachwyciła. Nie wiem, czy to wina przebijającego z niej smutku, chaosu wydarzeń (czytanie wymieszanych ze sobą, nie chronologicznych opisów wydarzeń na dłuższą metę jest męczące) czy swoistego rozedrgania...

Renata | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Obsesyjna miłość kogo? Mężczyzn do matki bohaterki czy może samej bohaterki do matki. Książka jest pierwszą napisaną przez Ferrante a przeczytana jako kolejna rozczarowuje. O ile w "Przyjaciółce" dziwaczność postaci tworzy pewien obraz ich doświadczeń, przeżywanych historii w tym wypadku to zlepek pomysłów na bohaterów. Pomysły są dobre ale tworzą bohaterów nierealnych a ich odrealniona kreacja niczemu nie służy. Czytelnik wraz z bohaterką biegnie ulicami miasta, chroni się przed deszczem, wbiega do sklepów, prowadzi dziwne rozmowy w sumie nie wiedzieć po co.

Tylkomagiaslowa | 2018-11-21

Okładka tej książki szaro-biało-czarno-zielona. Z przewagą szarości i zieleni z tyłu. Widzimy prawdopodobnie morze, a w tle, daleko, światła jakiegoś miasteczka. Ma swój klimat i wygląda chłodno ze względu na kolorystykę.
Jest oprawiona w twardszą oprawę, która jest mniej podatna na zniszczenia mechaniczne - z czego ogromnie się cieszę. Nie posiada skrzydełek.
Czcionka jest duża, dzięki czemu czyta się szybko i wygodnie. Marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane. Literówek w tekście nie znalazłam.
Finalnie, to wydanie bardzo mi się podoba i cieszę się, że zasili moją biblioteczkę.

Przechodząc do autorki - jest to moje pierwsze spotkanie z nią, ale i ta powieść jest jej debiutem. A więc udało mi się sięgnąć po coś pierwszego, napisanego przez autorkę. Trzeba przyznać, że pióro, jakim posługuje się autorka nie jest łatwe. Jest trudne, nieco skomplikowane, a przez całą fabułę i wydarzenia jakie następują po sobie, można by rzec, że wszystko przytłacza. Nie jest to...