Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Den röda adressboken
eMM

Trafiająca prosto w serca szwedzka obyczajowa saga w stylu retro. Doris ma 96 lat i mieszka w Sztokholmie. Jej samotną codzienność ożywiają rzadkie wizyty gości, a przede wszystkim cotygodniowe rozmowy przez Skype’a z Jenny, ukochaną wnuczką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych. Kobieta zapełnia pustkę przeglądając zapiski w starym, czerwonym notesie, który przed laty otrzymała od ojca. Przez...

Trafiająca prosto w serca szwedzka obyczajowa saga w stylu retro.
Kobieta zapełnia pustkę przeglądając zapiski w starym, czerwonym notesie, który przed laty otrzymała od ojca. Przez całe życie zapisywała w nim adresy i numery telefonów ludzi, których znała i kochała. Te zapiski przypominają jej to, jak barwną miała przeszłość – pracowała jako gosposia w Szwecji, była modelką w Paryżu w latach 30., uciekła do Nowego Jorku w przededniu drugiej wojny światowej.
Czy te wspomnienia pomogą wnuczce Doris odkryć sekrety rodzinne? Czy Jenny, która sama miała trudne dzieciństwo, znajdzie w sobie siłę, aby z optymizmem spojrzeć w przyszłość? Jak potoczyły się losy Allana, miłości życia Doris? Czy rzeczywiście w życiu Doris nic się już nie wydarzy?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B

źródło okładki: Materiały wydawnictwa

Kiwi_Agnik | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Nie zaliczę się do grona wielbicielek "Czerwonego notesu" może dlatego, że taka typowo kobieca literatura nie jest moim ulubionym gatunkiem, ale nigdy nie mówię "nie" kobiecym książkom.

Bardzo ckliwa, nazbyt łzawa opowieść o młodości i starości....
Może jest to piękna i mądra powieść, ale jej piękno i mądrość są - jak dla mnie mało głębokie i zbyt powierzchowne.

Jeśli mam być sprawiedliwa, to były rozdziały, które mnie pochłaniały i zaciekawiały, ale zalewająca mnie na każdej stronie fala miłości i obietnic przeważała i nużyła mnie do tego stopnia, że na więcej niż 5, książki nie ocenię.

Potencjał nie za dobrze wykorzystany.
Ot tak : przeczytałam, odłożyłam, mówię ok może być, ale na pewno pamiętać o niej nie będę.

Jolka | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Doris to 96-letnia staruszka samotnie mieszkająca w Sztokholmie. Kiedy ją poznajemy nie radzi sobie najlepiej, wie, że jest u kresu swoich dni. Przegląda czerwony notatnik, który osiemdziesiąt lat wcześniej dostała w prezencie urodzinowym od ojca. Zawiera on imiona i nazwiska wszystkich osób, które Doris poznała w czasie swojego długiego życia. Prawie wszystkie są przekreślone i posiadają dopisek „zmarł/zmarła”. Kobieta jest bardzo samotna. Ma tylko siostrzenicę, która mieszka z rodziną w oddalonej Kalifornii. Postanawia spisać dla ukochanej Jenny swoje dzieje, posiłkując się nazwiskami z listy.
Książka podzielona jest na dwa okresy:przeszłość i teraźniejszość.
W przeszłości wędrujemy z Doris przez Szwecję, Francję, Anglię i Stany Zjednoczone. W sumie w ciągu tych całych wędrówek nie jest tak ważne otoczenie co towarzyszący jej w tej chwili ludzie,którzy coś wnieśli do jej życia.A szczególnie jedna osoba,jeden mężczyzna,którego tak bardzo pokochała,ale niestety u kresu swego życia...

jousna | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Piękna książka, chociaż porusza trudny temat rozstania się z tym światem. Jest ona niezwykle pogodna i ciepła. Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach – teraźniejszej i przeszłej. Główną bohaterką książki jest prawie 100 letnia Doris, która przeglądając swój czerwony notes wspomina barwne, dramatyczne, zaskakujące życie. Spisuje wspomnienia dla jedynej żyjącej krewnej. Obie kobiety łączy piękna wieź emocjonalna. Bardzo trudno jest im się pogodzić z nieuniknioną chwilą rozstania. Polecam na długie, chłodne wieczory. Rozgrzewa swoimi emocjami, wycisza spokojem, daje wiarę prawdziwą miłość.

Jeżynka | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Jakaż to piękna książka: ciepła, mądra i chwytająca za serce. Autorce udało się napisać opowieść która nie trąci banałem i tanim sentymentalizmem jak (niestety) większość lektur pod hasłem "literatura kobieca".

"Czerwony notes" to opowieść o życiu prawie 100-letniej Doris która złożona chorobą w szpitalnym łóżku snuje wspomnienia o ludziach których spotkała na swojej drodze.
Ich nazwiska i adresy ma zapisane w czerwonym notesie który jako mała dziewczynka dostała od ojca w prezencie. Z każdą z osób łączą się jakieś wspomnienia. Niekiedy pełne miłości, niekiedy żalu a czasem gniewu i rozczarowania. Swojej miejsce mają tam i rodzice, i przedwcześnie zmarła siostra, i Allan którego Doris kochała jednak los sprawił że przeżyli całe życie z dala o siebie. Są nazwiska przyjaciółek z Paryża w którym w młodości Doris pracowała jako modelką i osób które okazały się dobrymi duszami pojawiając się w życiu kobiety wtedy gdy najbardziej tego potrzebowała. Wszystkie te zapiski jednak mają...

Teresa | 2018-11-30

Zachwyciła mnie ta niezwykła powieść o kobiecie żyjącej w czasach wybuchu II wojny światowej która mimo cierpienia i straty najbliższych swoje życie przeżyła jak umiała najpiękniej a swoje wspomnienia zapisała do czerwonego notesu który dostała jako prezent urodzinowy od swojego ojca.Powieść ta jest przepełniona mądrością miłością i przyjażnią.Wzrusza i skłania do refleksji i zadumy nad życiem samotnością starością i przemijaniem.Piękna historia w którą warto się zagłębić.Polecam.

Moi kochani, dziś porozmawiamy o długowieczności. Każdy z nas pragnie żyć jak najdłużej. Oczywiste jest, że nikt nie chce umierać. Jednak czy dożycie sędziwego wieku zawsze rzeczywiście jest błogosławieństwem? Otóż według mnie nie zawsze. Obserwując życie osób starszych, uważam, że starość jest tym, co się Panu Bogu nie udało. Owszem schyłek wieku spędzony wśród osób nam najbliższych w otoczeniu miłości i serdeczności jest piękny, jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy nasze dobiegające kresu życie naznaczone jest samotnością. Boleśnie przekonała się o tym główna bohaterka powieści Sofii Lundberg „Czerwony notes”.

„Człowiek przez całe życie stara się dożyć jak najpóźniejszej starości, ale wiesz, wcale nie jest wesoło być tym najstarszym. W pewnym momencie nie ma już po co żyć. Zwłaszcza wtedy, kiedy wszyscy umarli”.

Ten cytat bardzo mocno i trafnie określa kształt życia, jakie wiedzie 96-letnia Doris, bohaterka książki, o której chcę Wam dziś opowiedzieć. Kobieta ma...

Natalia-Lena | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Staruszka sięga po niepozorny, czerwony notes z okładką wytartą przez lata użytkowania i kolejne podróże, przez niezliczony dotyk dłoni. Przegląda widniejącą na pożółkłych stronach listę imion i nazwisk, adresów, numerów. Każdą z tych osób kiedyś znała, każda z nich składa się na historię jej życia, którą ukryła między kartkami. Wszystko zaczęło się w rodzinnej Szwecji, gdzie jako dziewczynka trafiła na służbę. Potem, będąc nastolatką, przeniosła się do Paryża; w latach 30. jako modelka prezentowała stroje od najsłynniejszych projektantów i pozowała dla prestiżowych pism. Los rzucił ją też do Nowego Jorku w przededniu II wojny światowej. Wraz z nią kolejne kilometry oraz upływający czas pokonywała... miłość. A to zaledwie okruchy z całego życia dziewięćdziesięciosześcioletniej Doris – życia długiego, pełnego wzruszeń, uczuć, wzlotów i upadków. Teraz, na przekór samotności, chce przekazać komuś te wspomnienia. Jenny, jedyna żyjąca krewna Doris, nie ma czasu na przeszłość, bo...

motyl43 | 2018-10-24
Przeczytana: październik 2018

Uważam, że tak jak wydarzenia w życiu, mają swoje miejsce i czas tak i książki mają swój czas. Są książki idealne na wakacje lekkie i przyjemne, i są takie, które czytamy przed Bożym Narodzeniem, aby poczuć klimat nadchodzących świąt.
„Czerwony notes”, to idealna pozycja na czas zbliżających się świąt listopadowych.
To książka przepełniona mądrością, miłością, przyjaźnią i pięknem.
"Miłość.
To tylko słowo. Ale mieści tak dużo.
Na samym końcu liczy się tylko ona.
Czy kochasz tyle, ile potrzeba?"
Do każdego egzemplarza książki powinien być dołączony czerwony notes.
GORĄCO POLECAM. TO TRZEBA PRZECZYTAĆ.
Drogi czytelniku
„Życzę ci wszystkiego tyle, ile potrzeba.
Tyle słońca, ile potrzeba, żeby rozjaśnić ci dni.
Tyle deszczu, ile potrzeba, żebyś docenił słońce.
Tyle radości, ile potrzeba na wzmocnienie duszy,
ale też tyle smutku, ile potrzeba, byś potrafił docenić drobne przyjemności w życiu.
I tyle spotkań, ile potrzeba, żebyś przywykł do pożegnań”.

_kingu_reads | 2018-11-16
Przeczytana: 10 listopada 2018

W dniu swoich dziesiątych urodzin Doris dostaje od ojca piękny czerwony notes na adresy. Od tamtego czasu liczba nazwisk w notesie regularnie się rozrasta. Dziś Doris ma już 96 lat, większość członków rodziny oraz jej przyjaciół odeszło już z tego świata. Ich nazwiska zapisane w notesie zostały przekreślone, a obok widnieje dopisek zmarł/zmarła . Jedyną żyjącą krewną jest Jenny, a ponieważ mieszka ona w San Francisco, zaś Doris w Sztokholmie, kontaktują się za pomocą Skype’a. Przed śmiercią Doris pragnie przekazać swą historię ukochanej kuzynce, tworząc swego rodzaju pamiętnik. Zapisane w nim informacje opisują ludzi, których znała, miejsca, w których była oraz sytuacje, które zmieniły jej życie.
Historia Doris jest jedną z piękniejszych jakie miałam okazję czytać. Wzruszająca do tego stopnia, że łezka w oku zakręciła mi się niejednokrotnie.
Szwecja, Francja, Stany Zjednoczone – wszystkie te miejsca mają szczególne znaczenie na kartach historii kobiety. Czasy w których Doris...

boziaczek | 2018-10-09

"Czerwony notes" to niezwykle ujmująca, wciagająca historia życia Dolores - Szwedki, której los nie szczędził przeżyc tragicznych i wielkich wzruszeń. Od cieżkiej pracy służącej jako mała dziewczynka, przez ekstremalnie trudną pracę modelki w paryskim domu mody przed wojną, tułaczkę w Ameryce i wojennym poszukiwaniu ukochanego, Dolores zabiera nas w podróż, w której dane jest nam doświadczyć wielu emocji i wydarzeń.
Sofia Lundberg napisała przepiękną i wzruszającą historię, w której ani na chwilę nie gloryfikuje swojej bohaterki - pokazuje ją ze wszystkimi swoimi wadami, taką jaką jest, zwykłą, a zarazem niezwykłą, kobietę poszukującą szczęścia i swojego miejsca.
Fantastyczna i wzruszająca historia.
Polecam!