Emigrantki

Tłumaczenie: Dorota Malina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Expatriates
Ag2S

Trzy kobiety, trzy dramaty i jedno egzotyczne miasto. Przejmująca opowieść o macierzyństwie, małżeństwie i przyjaźni. Prawa do ekranizacji książki zakupiła firma producencka Nicole Kidman. Trzy Amerykanki mieszkają z dala od ojczyzny w wielokulturowym Hongkongu. Ich rzeczywistość najlepiej opisują słowa – emigracja, wyobcowanie, samotność. Z pozoru niczym nie związane, obce sobie osoby...

Trzy kobiety, trzy dramaty i jedno egzotyczne miasto.

Trzy Amerykanki mieszkają z dala od ojczyzny w wielokulturowym Hongkongu. Ich rzeczywistość najlepiej opisują słowa – emigracja, wyobcowanie, samotność. Z pozoru niczym nie związane, obce sobie osoby złączy splot nieprzewidzianych zdarzeń.

Mercy skończyła niedawno studia na uniwersytecie i szuka pomysłu na życie. Hilary żyje w dobrobycie, zajmuje się domem, lecz wszystkie jej myśli pochłania pragnienie dziecka, które może ocalić rozpadające się małżeństwo. Z kolei Margaret, do niedawna szczęśliwa matka trójki dzieci, próbuje pogodzić się z niewyobrażalną stratą. Każda z kobiet walczy z własnymi demonami, a ich spotkanie odmieni wszystko.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4710/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1894

Wciąż bardziej obce

Pamiętam doskonale swoje myśli, kiedy miałam okazję poznać osobę, która wyjeżdżała do pracy za granicą razem ze swoją rodziną. Miało to trwać raptem kilka lat, ale trzeba było przygotować się do życia na obczyźnie: znaleźć mieszkanie, sklepy, przychodnię, szkołę dla dzieci, kupić samochód, aby móc funkcjonować w zupełnie nowym otoczeniu, gdzie miało się styczność z odmienną kulturą niż nasza, swojska. Zastanawiałam się nie tylko nad sobą, czy podjęłabym taką decyzję, ale również myślałam o tym, jak wygląda życie takiej rodziny, która zostawia za sobą wszystko, co znane, aby zobaczyć, jak potoczy się jej dalsza egzystencja na obczyźnie. O tym mówi również powieść Janice Y.K. Lee o tytule „Emigrantki”, gdzie mamy do czynienia z Hongkongiem, czyli zupełnie inną częścią świata niż ta, do której przywykliśmy.

Bohaterkami są trzy kobiety. Każda z nich mieszka w Hongkongu, każda z nich przyjechała do tego miasta w innym celu i z odmiennymi oczekiwaniami wobec nowego życia. Mercy, młoda absolwentka prestiżowej uczelni, pragnie mieć stałą pracę, związek z odpowiednim mężczyzną oraz regularny dochód, co w rzeczywistości okazuje się trudne do wykonania. Margaret, żona i matka, musi poradzić sobie z żałobą oraz trudnymi emocjami, jakie odczuwa po pewnym tragicznym wydarzeniu, które kładzie cień na jej rodzinę. Żyjąca w luksusie Hilary marzy o dziecku, natomiast w jej małżeństwie nastaje poważny kryzys. Mimo to kobieta nie cofnie się przed niczym, aby tylko zostać matką. Losy tych bohaterek zostają połączone w jedno przez splot wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie...

Mimo że akcja książki rozgrywa się w Hongkongu, to przedstawione tam problemy nie odbiegają od tych, jakie doświadczają kobiety na innych kontynentach. Janice Y.K. Lee pokazuje, że bez względu na to, na jakiej części globu znajdują się ludzie, oni nigdy nie uciekną od swojej przeszłości czy problemów, jakie niespodziewanie na nich spadną. W tym przypadku mamy do czynienia z zamkniętym środowiskiem emigrantów z Zachodu, którzy najczęściej przyjeżdżają całymi rodzinami, ponieważ jedno z małżonków dostało atrakcyjna ofertę pracy. Autorka przedstawia dwie strony tej grupy: pierwsza, gdzie wszyscy są szczęśliwi z podjętej decyzji o przeprowadzce, posiadania piękniejszego domu, służby będącej na każde skinienie, oryginalnych przedmiotów oraz wolnego czasu, poświęconego na samokształcenie, natomiast druga strona jest o wiele ciemniejsza: ukrywane emocje, żale, bóle, oddalanie się od bliskich, szukanie zapomnienia w pracy, zakupach, kursach, ćwiczenia czy nowych gadżetach, a na koniec rozpady małżeństw i bolesne rozwody. Tak jest z życiem Mercy, Margaret i Hilary – każda z nich miała konkretne oczekiwania po przyjeździe do nowego domu, które szybko zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Na lepsze, czy gorsze, zależało od kobiety i jej stosunku do życia.

Jako powieść „Emigrantki” są przyzwoite – jeśli popatrzymy na fabułę, to nie odkryjemy nic nowego. Podobne elementy, chwyty oraz kreacje bohaterów możemy znaleźć w różnych książkach, filmach, serialach. Różnica polega na tym, że miejscem akcji jest Hongkong, czyli miejsce, gdzie Europejczycy i Amerykanie stanowią zdecydowaną mniejszość, przez co czują się wyobcowani w Azji, i nie mają kontaktu ze swoją kulturą, tradycją, przez co ich funkcjonowanie w tym środowisku przypomina czasem walkę z wiatrakami. Nieważne, na ile lat.

„Emigrantki” nazwałabym dobrą powieścią obyczajową, gdzie mamy znane problemy, emocje oraz zachowania, ale w otoczeniu, które nie wszyscy znają tak doskonale, jakby chcieli. I przez co czuć tylko i wyłącznie wyobcowanie.

Anna Wolak

allison | 2018-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 18 kwietnia 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego

"Emigrantki"Janice Y.K. Lee to wzruszająca opowieść o trzech kobietach mieszkających w Hongkongu. Wiele je różni, ale jest coś, co pewnego dnia skrzyżuje ich losy w zaskakujący sposób. I to właśnie okaże się najciekawsze.

Hongkong ukazany jest tu jako miejsce wielokulturowe, w którym mieszkają, uczą się i pracują (lub szukają pracy) emigranci z różnych zakątków świata. Jedni doskonale się tu bawią i robią kariery, inni dopiero próbują realizować swoje marzenia, jeszcze inni czują się zagubieni i niespełnieni.

Wśród nich są trzy bohaterki pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, chociaż o odmiennych korzeniach i doświadczeniach życiowych. Mercy, Margaret i Hilary wydają się bardzo różne, ale łączy je miejsce zamieszkania oraz kilka przypadków, które krzyżują ich losy.

Perypetie każdej z kobiet ukazane są z ich perspektywy, mimo iż narracja jest trzeciosobowa. Autorka świetnie...

Nina | 2018-05-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 maja 2018

Emigrantki - bardzo byłam ciekawa tej książki zwłaszcza, że sama jestem emigrantką. Nie wyemigrowałam wprawdzie do tak egzotycznego kraju, pewnie byłoby mi trudniej przystosować się do życia w Hongkongu niż do życia w Oksfordzie :)
Czy książka spełniła moje oczekiwania? I tak i nie. Tak, bo opowiada o trudach dostosowania się do nowych warunków, kultury, poszukiwaniu swojego miejsca w nowym świecie. Nie, bo to nie jest opowieść o zwykłych kobietach i ich rodzinach. To opowieść o Amerykanach, którzy do Hongkongu przyjechali nie po lepsze życie ale dlatego, że tego wymagała ich praca. Mieszkają luksusowo, domami zajmuje się służba itp.
Nie oznacza to jednak sielskiego życia, ich również dopadają problemy i tragedie. Emigrantki to opowieść o trzech kobietach, zupełnie różnych, a mimo to ścieżki ich życia splatają się ze sobą nieoczekiwanie i nierozerwalnie. Wiemy, że pieniądze szczęścia nie dają - w Emigrantkach przekonujemy się o tym ponownie.
To bardzo dobrze napisana powieść...

Izabela Pycio | 2018-05-20
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

"Udajesz, że żyjesz normalnie, aż w końcu udawanie zaczyna przypominać normalne życie."

Chętnie przemieszczam się na łamach stron książek, które przenikliwie i pasjonująco nawiązują do istoty kobiecości, lubię kiedy wiele w nich odniesień do moich doświadczeń, pragnień i marzeń. Zanurzanie się w takie klimaty nie zawsze jest łatwe, ale w tej powieści, przy dużej wrażliwości autorki, dostrzeganiu niuansów, zrozumieniu bogactwa kobiecej natury, ciekawym i wciągającym ujęciu tematu, przygoda czytelnicza ma niepowtarzalny urok, smak i brzmienie. Zaś wydźwięk frapujących spostrzeżeń, nośnych przesłań, myśli poddanych refleksjom, jeszcze długo odczuwalny jest po zapoznaniu się z tą historią.

Mamy trzy nurty biegnące przez fabułę, każdemu poświęcona należyta uwaga, w odpowiedni sposób wyeksponowane szczegóły, pokolorowane różnorodnymi emocjami. Bieg losu zbliża je ku sobie, zmuszając do wymieszania barw, poddania ich interpretacji, snucia przypuszczeń, połączenia wszystkiego w logiczną...

kajsa | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Margaret,Hilary i Mercy-trzy kobiety zamieszkujące Honkong.Do tego miasta przyszłości przyjechały albo wraz z mężami,którzy tu pracują,albo,tak jak Mercy, w pogoni za przygodą,zmianą w życiu.
Każda z bohaterek jest inna.Mają różne przeżycia i swoje historie,tragiczne,bolesne,irytująco niedojrzałe.Łączą je pewne traumatyczne doświadczenia i ludzie,którzy w ich życiu odegrali znaczące role.
Książka pełna jest refeksji, przemyśleń i analizy własnego postępowania.Pokazuje różne odcienie kobiecości,niektóre z nich trudne i kontrowersyjne.
Na mnie największe wrażenie zrobił opis relacji Mercy i jej matki po przyjeździe starszej z kobiet do Honkongu.Autorce udało się uchwycić piękno bezwarunkowej i bezkrytycznej miłości macierzyńskiej w prosty,niewymuszony sposób.

Monka | 2018-04-16
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

"Emigrantki to powieść, która łączy w sobie wszystko, za co kobiety na całym świecie pokochały Wielkie kłamstewka, Gotowe na wszystko i Seks w wielkim mieście" :-) Wydaje mi się, że to bardzo trafne spostrzeżenie. Zatem jeśli polubiłyście wymienione tytuły, myślę, że książka Janice Y. K. Lee przypadnie wam do gustu. "Emigrantki" to wzruszająca i zaskakująca powieść obyczajowa. Jej głównymi bohaterkami są trzy kobiety, które z pozoru nie mają ze sobą niczego wspólnego. Czy rzeczywiście? Z czasem okaże się, że los jednak połączy ich drogi, co w sumie będzie najciekawsze i najbardziej zaskakujące w całej fabule tej powieści. Wszystkie te kobiety to obywatelki Stanów Zjednoczonych, które postanowiły zamieszkać w Hongkongu, stąd zresztą sam tytuł - "Emigrantki". Każda z nich jest na innym etapie życia oraz ma inne marzenia i plany na przyszłość. Odmienne są również ich wcześniejsze doświadczenia. Wszystkie jednak są pełne nadziei na lepsze jutro. Każdej wydaje się, że w tym egzotycznym...

boziaczek | 2018-06-16

"Emigrantki" to głęboka, przejmująca i niezwykle prawdziwa opowieść o trzech kobietach,  z którą może sie utożsamić każda z nas. Mercy, Margaret i Hilary reprezentują trzy postawy kobiet, które przede wszystkim oprócz miłości poszukują zrozumienia, oparcia i spełnienia. Mercy, to młoda szukająca swojej drogi dwudziestolatka, Hilary - ustatkowana i elegancka żona, której do szczęścia brakuje tylko dziecka, a Margaret to spełniająca się do tej pory w wychowaniu dzieci matka, która codziennie mierzy się z ogromną tragedią, po której życie rodzinne nie wraca do normy.
Wszystkie trzy opowiadają swoją historię, robią to w sposób bardzo intymny i prawdziwy. Wszystkie trzy zostaną wystawione przez los na próbę, która ich połączy, a nawet nie będą sobie z tego zdawały sprawy.
Autorka ma fantastycznie lekkie pióro, stworzyła historię oryginalną i nietuzinkową. Taką, która pochłania i zostaje na długo w pamięci. Pokazuje swoje bohaterki w ich wzlotach i upadkach, prawdziwe, takie jakie są,...

Bursikowa | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Bardzo lubię takie książki. Takie, z których wyłania się prawdziwe życie, które wygląda zupełnie jak nasze... nie zawsze jest usłane różami. Nie ma tu koloryzowania. Są piękne i prawdziwe emocje, relacje, uczucia. Piękna opowieść o trzech normalnych kobietach, które nie mają w życiu łatwo. Opowieść o tym, że ze wszystkimi przeciwnościami radzimy sobie tak jak potrafimy. Ach zachwycać się można jak to jest napisane... Łza mi się nie raz zakręciła w oku. Polecam. Lektura obowiązkowa.

Teresa | 2018-06-15

Opowieść o trzech kobietach które łączy tragiczne wydarzenie jak również miasto Honkong w którym mieszkają jako emigrantki.Powieść trzyma w napięciu a z rozdziału na rozdział jest bardziej ciekawa dalszych losów bohaterów.Opowieść o kobietach które mierzą się z przeciwnościami losu ,samotnością i tęsknotą za ojczyzną jest to również opowieść o kobietach silnych które potrafią kochać i potrafią poradzić sobie w kryzysowych momentach.Powieść która potrafi poruszyć i skłonić do refleksji.Skierowana do każdej kobiety która powinna ją przeczytać ,Polecam.

MałaPisareczka | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Nie mam pojęcia, jak ugryźć początek mojej opinii o Emigrantkach Janice Y.K. Lee. Zdaję sobie sprawę, że jestem jedną z pierwszych osób w Polsce, która miała szansę przeczytać tę książkę jeszcze przedpremierowo (chwali, chwali). Stąd też pragnę, by moja recenzja wypadła jak najlepiej. Żebym poprzez prosto użyte zdania złożone była w stanie przekazać Wam pełnię emocji i uczuć, których doświadczyłam za pośrednictwem tej opowieści.

Mam nadzieję, że mi się to uda.
Wierzę, że dacie mi szansę.
Ufam, że przeczytacie tę książkę.

Mercy, Margaret i Hilary - trzy kobiety, trzy dramaty i jedno egzotyczne i jakże małe miasto, jakim jest Hongkong. Z pozoru niewiele ich łączy: Mercy to kobieta pechowa, która choć skończyła dobrą uczelnię, nie należy do świata bogaczy. Wciąż szuka pomysłu na życie, lecz nie jest to proste, gdy rok wcześniej było się przyczynkiem do rodzinnej tragedii. Taką tragedią było zniknięcie czteroletniego G., najmłodszego syna Margaret, która nie potrafi pogodzić się...

marlenap1 | 2018-05-24
Przeczytana: 22 maja 2018

Ciekawa historia prezentująca problemy kobiet na emigracji. Każda z tych kobiet przechodziła wiele rozterek, miewały kryzysy. Wszystko ukazane jest na tle Hongkongu, widzimy różne zawiłości dziejące się na tym obszarze świata. Dużo kulturowych ciekawostek, co pozwala na zgłębienie tajników życia ludzi pokroju chociażby Margaret. Zresztą jej życie, niby w luksusie, a z jak ogromną stratą, bo stratą dziecka.
Interesujący styl pisania, jako powieść dla kobiet nie jest to typowe romansidło. Coś innego, zatem warto sięgnąć po tę lekturę.