Zapach Mazur

Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos
Jam

Julka dostaje pismo z ośrodka pomocy społecznej, z małej miejscowości na Mazurach, z prośbą o zaopiekowanie się nieznaną krewną. Pełna sprzecznych emocji, udaje się do Barwin, gdzie poznaje uroczą staruszkę, Gertrudę Skrocką. Między kobietami tworzy się niewidzialna więź. Podczas ich kolejnych spotkań, Truda opowiada o swoim życiu w Prusach Wschodnich. Na dziewięćdziesiątych urodzinach Trudy pojawiają się niespodziewani goście. Na jaw wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice rodzinne.
Akcja książki toczy się na dwóch płaszczyznach: w czasach współczesnych, na Mazurach, i w czasach dzieciństwa oraz młodości Gertrudy – w okresie drugiej wojny światowej, na terenach Prus Wschodnich, obecnych Mazurach. Poruszana jest tu problematyka samotności, przyjaźni, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, własnej tożsamości.
Otwierając stronice „Zapachu Mazur” czytelnik słyszy klangor żurawi i cykanie świerszczy. Zagłębiając się w treść książki, zewsząd otacza go zapach skoszonej trawy, rozgrzanych w lipcowym słońcu jagód i sosnowego lasu. Jeszcze długo po przeczytaniu czuje smak świeżej, smażonej ryby…
Jak wygląda wojna widziana oczami młodej Niemki?
Czy wojna może się śnić wiele lat po jej zakończeniu?
Czy czas naprawdę leczy rany?

źródło opisu: https://waspos.pl/index.php/malgorzata-manelska/

źródło okładki: https://waspos.pl/index.php/malgorzata-manelska/

Bardzo udany debiut młodej autorki, chociaż musi ona jeszcze popracować nad swoim stylem, bo bardzo często, szczególnie w części współczesnej widać pewną sztywność w pisaniu.
Cała historia dzieje się współcześnie w małej miejscowości Barwiny na Mazurach do której trafia Julka żeby zaopiekować się 90-letnią babką swojego byłego męża o istnieniu której nie miała pojęcia. Tu też po pewnym czasie musi zamieszkać na stałe, ponieważ były mąż sprzedaje ich wspólne mieszkanie w Lublinie.
I zaczyna się historia jakich wiele. Znajduje mały domek w lesie, remontuje go, poznaje dwóch mężczyzn którzy są nią zainteresowani. Nawiązuje romans z Krzysztofem ale taki dziwny, bo to raczej spotkania w łóżko a chemii jakoś miedzy nimi brak.
Natomiast bardzo ciekawa i wciągająca jest historia, którą opowiada jej Truda, babcia męża. Są to dramatyczne wspomnienia wojny, widziane oczami młodej Niemki, której bracia musieli walczy na foncie. Jej rodzina przyjęła do pracy robotników przymusowych, którymi...

Anna | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

"Dla mnie zapach tej ziemi kojarzy się zupełnie z czymś innym niż maliny. Ze strachem, wyczekiwaniem, głodem, niepewnością. Moje wspomnienia zostały wyparte przez lata wojny. Uwierz mi, ja nie pamiętam zapachu chleba, pieczonego przez moją mamę, ale pamiętam odór biedy i zgnilizny z końca wojny."

Kiedy Julianna Skrocka odbiera pismo, informujące ją o konieczności podjęcia opieki nad nieznaną jej kobietą, gdzieś na Mazurach, jest święcie przekonana, że to zwykła pomyłka, nieporozumienie. Julii udaje się jednak ustalić, że kobietą tą jest babka jej byłego męża, który od lat mieszka w Holandii, gdzie założył nową rodzinę. Wiedziona ciekawością, bowiem Artur zawsze twierdził, że nie ma żadnej rodziny oraz troską o starszą panią, postanawia pojechać do wsi Barwiny, położonej niedaleko Szczytna i rozeznać się w sytuacji. Babcia okazuje się 90-letnią sympatyczną, sprawną jak na swój wiek, staruszką.

Konieczność sprzedaży mieszkania w podlubelskim miasteczku zmusza niejako Julię do...

Renax | 2018-10-23
Przeczytana: 19 października 2018

Fabuła jest dwutorowa, bo z jednej strony zawiera współczesny wątek obyczajowy, a konkretnie przygody rozwódki Julki, a poza tym opowiada wojenną historię jej przybranej babki Gertrudy, do której na Mazury Julka zmuszona jest pojechać zamieszkać. Gertrda była Niemką, i o losy zwykłych Niemców też skrzywdzonych przez wojnę upomina się autorka tej książki. I tam, na Mazurach rozpoczyna się akcja, a właściwie dzieją się wydarzenia. Julka powolutku układa sobie życie - i o tym jest ta książka, a poza tym słucha historii Trudy, która z pochodzenia była Niemką. Po wojnie jako 'wróg Polski' nie miała okazji zwierzyć się nikomu z trudów wojennych i cierpień. Ta powieść, pomimo że ciekawa, nie jest oryginalna. Owszem, jest ciekawa, owszem, wzruszająca, ale jest też szablonowa: kobieta z problemami szuka szczęścia i harmonii na prowincji.
Daję więc jej 6 gwiazdek, bo to dobre czytadło.

Biblioteczka Rudej | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

" ...każdy coś utracił.Ale tu chodzi o ludzi,o to najsłabsze ogniwo, które stoi na szarym końcu, którego los możnych tego świata nie obchodzi.Pomijając wszelkie spory, prosty człowiek zawsze najbardziej na tym cierpi."

Posiadanie bloga ma milion zalet, a jedną z nich jest możliwość czytania świeżynek, na które pewnie bym i trafiła tylko pytanie kiedy, bo w zalewie nowości ciężko trafić w coś ( książkę) co zaspokoi moje wszystkie oczekiwania i trafi w mój gust w 100%. Tak stało się tym razem,bo jak już wiecie uwielbiam debiuty,a poza tym uwielbiam wątek II wojny światowej,a tutaj miałam i to i to:)
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy to okładka, cudnie bajkowa i skłaniająca do refleksji.Może i trochę kiczowaty zachód słońca taki jak na landszaftach,ale tutaj w pełni oddaje charakter książki i dający możliwość zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad tym co tak naprawdę jest ważne.

"..nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze,a w życiu są takie sprawy, których doniosłość...

WielkaRecka | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Książka ,, Zapach Mazur” to powieść obyczajowa, którą mimo poruszanych trudnych tematów takich jak wojna, cierpienie, samotność to czyta się ja lekko i szybko. Język autorki jest przyjemny, a opisy przyrody, czy wojny widzianej oczami kobiety są przepiękne. To powieść, która skłania do refleksji. I choć rzadko sięgam po taką literaturę związaną z motywem 2 wojny światowej, to nie żałuję żadnej minuty spędzonej z tą historią. Jestem zachwycona, a zarazem oczarowana tym jak sprawnie autorka bawi się naszymi uczuciami, przeplatając sielankowość z dramatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Bohaterki są we wspaniały sposób przedstawione i wzbudzają sympatię. Ta książka w przepiękny sposób maluje obraz kobiety, która kiedyś jak i dziś odgrywa ogromne znaczenie dla swej rodziny. Wzruszająca, a przede wszystkim mądra powieść, która zostanie z Tobą na dłużej. Ta książka skradnie Twe serce.

tajemniczeksiazki | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Po "Zapach Mazur" sięgnęłam z dwóch powodów, a może nawet i trzech. Po pierwsze, uwielbiam czytać debiuty polskich autorów, o czym pisałam Wam tutaj już wielokrotnie. Drugim powodem był poruszany w książce temat II wojny światowej, o której również zawsze wszystko czytam z ogromną ciekawością. Trzeci i nieco mniej ważny powód, to fakt, iż powieść tę czytałam jako e-book, po które jak dotąd nie cierpiałam sięgać, ale wiecie co? Jeśli miałabym czytać tak dobre powieści, jak ta to mogą być to nawet e-booki :-)

Główna bohaterka, Julia to kobieta dojrzała i mocno doświadczona przez los. Jest rozwódką i odkąd jej syn wyprowadził się do ojca, byłego męża Julii, do Holandii kobieta mieszka sama. Jej życie jest monotonne i pozbawione trosk. Wszystko jednak zmienia się pewnego dnia, w którym to do Julii przychodzi list z opieki społecznej, w którym prosi się ją o pomoc w opiece nad nieznaną kobiecie staruszką, niejaką Gertrudą Srocką. Szybko okazuje się, że staruszka to babcia byłego męża...

zaczytanasowka | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

Jak to się dzieje że tak dobre książki, gdzieś nam umykają ?

Proszę o wyciągnięcie zeszytów, gdzie zapisujecie książki które musicie kupić i zapiszcie tam "Zapach Mazur".

Naszą bohaterką jest Julka, kobieta stateczna, po rozwodzie. Jako urzędniczka w małej mieścinie starcza jej na rachunki, i wiedzie spokojne życie. Jej syn dzwoni do niej strasznie rzadko, ale Julka cieszy się że chłopak układa sobie życie za granicą.
I tak jej życie z dnia na dzień, zmienia się w zaskakujący sposób.
Dostaje list z opieki społecznej, która prosi aby zająć się babcią męża.
Truda ma już 90 lat, mieszka sama w malutkiej wsi na mazurach.
Julkę zaskoczył sam fakt, że były mąż ma babcię, już nie wspominając już o jakiejś opiece.
Nasza bohaterka ma miękkie serce, i tak pewnego dnia jest już w drodze na Mazury. Truda to ciepła babinka, która poczuciem humoru i optymistycznym podejściem do życia podbije Twoje serce.
Te dwie kobiety od samego początku, łączy dziwna nić porozumienia.
Babcia Truda...

Adka | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Jako osoba nie przepadająca za literaturą zawierającą elementy historyczne stwierdzam, że "Zapach mazur" czytało się przyjemnie. Elementy historyczne zawarte w książce nie są typową wiedzą podręcznikową, tylko opowieściami kobiet (naocznych świadków), które w trakcie wojny były dziećmi. Historie opowiadane przez kobiety są bardzo ciekawe i dobrze obrazują życie zwykłych ludzi w trakcie wojny. Ponadto opisy przyrody w "Zapachu mazur" zachęcają do odwiedzenia tytułowych Mazur, zwanych również ósmym cudem świata.
Książka jest interesująca i wciąga. Polecam.

AnnaR | 2018-09-18

charlize7 | 2018-06-08

Przeczytałam "Zapach Mazur" prawie za jednym posiedzeniem, a z pewnością "jednym tchem". Powieść ta jak najbardziej spełniła moje czytelnicze oczekiwania, niemałe zresztą. Bohaterkami są zwyczajne kobiety, takie jak każda z nas – Julianna i Gertruda. Z każdą przeczytaną stroną poznajemy ich problemy, wewnętrzne konflikty, tajemnice i demony przeszłości z którymi muszą mierzyć się każdego dnia. Autorka stopniowo buduje napięcie i krok po kroku wprowadza czytelnika w rzeczywistość "Zapachu Mazur". Wykreowany świat nie jest wyidealizowany a historie bohaterek przedstawione realistycznie, tak naprawdę Julianna czy Gertruda mogłaby być każdą z nas. Jest to dużą zaletą przedstawionej historii – jej uniwersalność i to, że każdy czytelnik – młody i ten starszy – znajdzie interesujące dla siebie treści, bo jest tu: miłość, wojna, problemy dnia codziennego a przede wszystkim człowiek – ten dobry, ale też jego gorsze, ciemne oblicze. Pomimo poruszanych również trudnych tematów – wojny,...