Zapach Mazur

Okładka książki Zapach Mazur
Małgorzata Manelska Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Zapach Mazur (tom 1) Seria: Z historią w tle literatura piękna
literatura piękna
Zapach Mazur (tom 1)
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2018-05-31
2018-05-31
II wojna Prusy wschodnie przyjaźń opowieść historia wojna wspomnienia miłość

Zapach Mazur to pierwsza część cyklu mazurskiego. Piękna, wciągająca współczesna opowieść z wplatanymi wspomnieniami wojennymi. Truda i Julka, dwie kobiety, łączy je samotność i wiele krzywdzących sytuacji. Dzięki sobie nawzajem odnajdują spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dziewczyna daje szansę nowemu uczuciu. Przyjemne i nieprzesycone opisy przyrody i krajobrazów mazurskich, zachęcające przepisy potraw i smakołyków. Z przyjemnością sięgnę po kolejne części serii. Polecam

"Zapach Mazur " to kolejna książka przeczytana w ramach BT organizowanego przez bloga Czytam dla przyjemności.
Jest to powieść otwierająca Serię Mazurską i mnie, na pewno, zachęciła do przeczytania kolejnych tomów.
Autorka poprowadziła fabułę na dwóch płaszczyznach czasowych: tej współczesnej i tej wojennej. Fragmenty z przeszłości wplecione są bardzo naturalnie i sprawiają, że opowieść jest jeszcze ciekawsza.
Urzekły mnie dwie główne bohaterki: Truda i Julka, które pomimo pokoleniowych różnic znajdują niezwykłą nić porozumienia. Myślę, że obie są odważnymi, silnymi kobietami, które nie boją się brać życia w swoje ręce, mimo traumatycznych doświadczeń. Mogą być wzorem do naśladowania, że nigdy nie należy tracić wiary w ludzi, nadziei i także dobrego humoru.
Piękne opisy mazurskiej przyrody uruchamiają wyobraźnię czytelnika i pozwalają przenieść się do tego cudnego zakątka. Polecam z całego serca i dziękuję

Książkę Małgorzaty Manelskiej "Zapach Mazur" przeczytałam dzięki BookTour zorganizowanemu przez "Czytam dla przyjemności".
Była to bardzo emocjonująca lektura. Z jednej strony mamy zwyczajne problemy każdego człowieka z którymi zmaga się Julka, a z drugiej ciężkie, nieraz tragiczne wspomnienia wojenne dwóch staruszek Elzy i Trudy.
Większość z nas lubi wysłuchiwać zwierzeń, opowiadań naszych babć i dziadków. W tym przypadku nie są to wesołe historie z życia Trudy tylko bardzo mroczne i bolesne wspomnienia, które po przez swoją opowieść staruszka przeżywa na nowo.
Julka jako była żona wnuka Trudy staje się opiekunką, powierniczka i towarzyszką starszej kobiety. Ma ona też swoje problemy. Po odejściu męża i wyjeździe syna, decyduje się rzucić wszystko i zająć się sobie nieznaną dotąd starszą kobietą. Ciężko jej to przychodzi, ale dzięki znajomością powoli odnajduje się na mazurskiej wsi i całkowicie w nią "wsiąka". Oczywiście samotna kobieta przyciąga równie samotnych mężczyzn. I tu znów rodzą się spory i problemy, nawet dochodzi do bijatyki.
Czy Julia odnajdzie miłość i spokój na Mazurach? Czy Truda i Elza wyznają wszystkie swoje sekrety?
Po odpowiedzi zapraszam na strony powieści "Zapach Mazur". Serdecznie polecam tę wciągającą lekturę :)

Większość z nas lubi wysłuchiwać zwierzeń,...

Na półkach: , , , , ,

Bardzo przyjemny debiut.
Opowiada historię dwóch kobiet na przełomie dwóch osi czasowych.Julki,rozwódki po przejściach,która żeby zaopiekować się wiekową babcią swojego byłego męża przeprowadza się do niej na Mazury oraz opowieści Trudy tejże babci z czasów II wojny światowej,która jako młoda dziewczyna wraz z rodziną przeszła wojenne piekło.
Losy tych dwóch kobiet połączyła przyjaźń.
Jest to bardzo dobra pozycja o przyjaźni,miłości,wojnie i tęsknocie na tle klimatycznych Mazur.

Bardzo przyjemny debiut.
Losy tych dwóch kobiet...

,,Zapach mazur" jest to jedna z tych książek którą czytałam z zachwytem. Historia opowiada o dwóch kobietach, Julce, rozwódce po przejściach, która zostawia wszystko dla Trudy, 90-letniej staruszce. Kiedy Julka dostała pismo od ośrodka pomocy społecznej nie znała Trudy i nie wiedziała na co się pisze, ale podjęła decyzję i wyjechała na mazury po to aby się zaopiekować staruszką. W szybkim czasie między kobietami tworzy się niewidzialna więź. W książce przeplatają się dwie osi czasowe, czasy współczesne na mazurach i czasy drugiej wojny światowej na terenach Prus Wschodnich. Historia tych dwóch kobiet wzbudziła we mnie przepiękne uczucia. Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie, pozostawiła ona we mnie ciepło i dużo myśli. Jeżeli uwielbiacie książki obyczajowe z wojenną historią w tle, to bardzo polecam sięgnąć po ten tytuł.

,,Zapach Mazur" to rewelacyjna lektura,która wciąga od pierwszych stron.Dwie kobiety niby obce,a jednak bardzo sobie bliskie.Akcja biegnie Julka wybierając się na Mazury by poznać nieznaną babcię swojego byłego męża nie ma pojęcia,że wkrótce zmieni swoje życie.Losy bohaterki pokazują ,że zawsze można zacząć wszystko od początku ,zaryzykować i zawalczyć o siebie.Historia rodzin Trudy i Elzy odzwierciedla losy wielu mieszkańców Prus Wschodnich czasów wojny.Trauma tamtych dni i tajemnice ,które skrywają pozostały w nich na zawsze. Książka jest pełna emocji ,miłości i wiary we własne siły.Opowieść dosłownie pachnie Mazurami i ich historią.Jest niesamowita i czyta się ją jednym tchem.I wychodzi z niej też prawda stara jak świat,że... babcie wiedzą wszystko :-)

Dwie kobiety z dwóch różnych światów, które połączył przypadek i Mazury. Obie zostały zranione przez tego samego mężczyznę. Przez niego cierpiały w samotności. Spotkały się po latach nie wiedząc o sobie nic. Znalazły jednak nić porozumienia, z czasem zaufały sobie i zaprzyjaźniły.
Gertruda Skrocka zwana przez wszystkich Trudą. Niemka mieszkająca od urodzenia w Barwinach na Mazurach. Jej rodzice Agnieszka i Otto Szmit oraz rodzeństwo Anna, Helmut, Georg i Zygfryd prowadzili gospodarstwo. Byli szanowaną rodziną, ze zdaniem której liczyli się polscy sąsiedzi. Wszystko jednak zmieniło się kiedy wybuchła II wojna światowa. Helmut - najstarszy z rodzeństwa ślepo wierzył w ideologię nazizmu. Był dumny z tego, że może walczyć dla potężnych Niemiec. Do czasu. Ma przyjaciółkę Elzę. Tworzą super duet. To babcie co niczego się nie boją, zawsze wysłuchają i służą dobrą radą oraz cieszą się każdą chwilą. To przyjaciółki dosłownie na śmierć i życie.
Julianna Skrocka, czyli Julia była żona Artura wnuka Trudy. Po narodzinach syna Maćka wyjechał do Holandii do pracy. Tam po latach ponownie się ożenił i ściągnął do siebie syna. Julka została sama a rutyna wkradła się w jej życie. Dobrze, że nad wszystkim czuwa jej przyjaciółka Bożena. Julia miała ciężkie dzieciństwo. Ojciec pijak, awanturował się o byle co. Bił matkę a temu wszystkiemu przyglądali się Julka i jej młodszy brat Andrzej. Pewnego dnia tuż przed Bożym Narodzeniem doszło do tragedii. Ojciec w pijackim amoku popchnął matkę rodzeństwa. Ta niefortunnie potknęła się i uderzyła głową o róg kuchenki węglowej. Zmarła na miejscu. Julka wraz Andrzejem trafili do domu dziecka, skąd zabrała ich ciocia Ania. I już wszystko zaczęło się dobrze układać ale ciotka wyjechała do USA. Zabrała tylko Andrzeja. Julka znowu trafiła do domu dziecka i została sama.
Wojna odciska swoje piętno na wszystkich, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy jej ofiarami. Trudno pogodzić się z tym, że człowiek zabija drugiego człowieka w imię ideologii wymyślonej przez szaleńca. Szaleniec, który niszczy i nie chodzi tylko o zniszczenia materialne ale przede wszystkim psychiczne. Ich nie da się odbudować, wymazać z pamięci. One mocno wrosły w ludzi, którzy wojnę przeżyli. Truda opowiada o czasach wojny, o bolesnych tajemnicach, wydarzeniach, które spotkały jej rodzinę. Julia natomiast słucha ich uważnie i obiecuje je wszystkie spisać.
„Zapach Mazur” to powieść o samotności o tym jak odchodzą najbliżsi zostawiając po sobie pustkę, smutek, żal, o wybaczaniu. Autorka opisała piękną przyjaźń, która jest najważniejsza, najpiękniejsza. Przyjaźń, która wspiera, słucha, o nic nie pyta, po prostu jest. Każdy z jej bohaterów szuka swojego miejsca na ziemi. Dla Julii tym miejscem okazały się Mazury, które każdego dnia odkrywały przed nią swoje piękno i trudną historię mieszkańców Barwin. POLECAM!!!
Czytam dla przyjemności dziękuje za udział w Book Tourze i możliwość przeczytania książki.

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności przy współpracy z autorką.
Główną bohaterką jest Julia, niestety znajduje się na rozstaju dróg,  zawiodła się na byłym mężu i synie, życie jej się właśnie wywraca o do góry nogami. Na szczęście życie zsyła jej anioła w postaci miłej starszej kobiety Gertrudy. Te dziewczyny to duet doskonały, Truda opowiada Julii o ciężkich czasach jakie przyniosła wojna, o swoich bliskich, cierpieniu związanemu z ich utratą. Julia za namową Trudy i syna swojej serdecznej przyjaciółki wyprowadza się na mazury do Barwin, gdzie w końcu odzyskuje spokój i równowagę,  ale też zyskuje miłość. Książka czyta się sama, jest piękna, opisuje ból związany z utratą najbliższych,  ogrom okropieństwa wojny, ale też miłość i przebaczenie.
Serdecznie polecam tę książkę. ❤❤❤

Książkę "Zapch Mazur" Małgorzaty Menelskiej przeczytałam dzięki book tour, który zorganizowałą Andżelika Jaczyńska z bloga Czytam dla przyjemności.
"Zapach Mazur" to pierwszy tom cyklu - Zapach mazur; seria - Z historią w tle.
Uwielbiam takie książki, które zabierają nas w pełne emocji podróże, a ta książka porwała mnie odpierwszych stron.
Zatopiłam się w niej całkowicie i pokochałam całym sercem. Ciężko było mi ją odłożyć.
Pewnego dnia Julka - urzędniczka - otrzymuje pismo z ośrodka pomocy społecznej o zaopiekowanie się starszą krewną. Jaką? Kim jest ta osoba?
Jednak mimo niechęci i sprzecznych uczuć, Julkajedzie do Barwin. Tam poznaje Trudę, która okazuje się 90 - letnią babcią jej byłego męża.
Losy tych dwóch obcyhc sobie kobiet krzyżują się.
Obie skrzywdzone przez życie i ludzi, których kochały.
Łączy je wiele.
Czy będą potrafiły zapomnieć o przeszłości i spojrzeć w przyszłość?
Zachęcam szczerze do przeczytania, a ja z utęsknieniem czekam na dalsze losy naszych bohaterów.

"Zapach Mazur" to pierwszy tom cyklu - Zapach mazur; seria - Z historią w tle.
Zatopiłam się w niej całkowicie i...

Pragnę podziękować za BT Andzelice ,,Czytam dla przyjemności,,.
Mazury i historia wojny opowiedziana przez starszą panią..
Julia z początku niechętnie jedzie opiekować się babcia byłego męża. Ten po latach upomina słów o ich mieszkańców e więc zostaje bez dachu nad głową. Wynajęta kawalerka to nie to o czym marzy. Postanawia znaleźć pracę w miasteczku niedaleko Babci. Oczywiście udaje się. Podczas spaceru znajduje urocza chatkę i postanawia ją kupić. UPS zapomniałam o przystojnym Krzysztofie.
Życiowych prawd: ,, wojna ma zawsze ofiary po dwóch stronach",, niespodzianki bywają niespodziewane".
Babcia Truda to taka przemiła osóbka, że nie da się o niej ej nie pisać. Kisi kapustę, pieli ogródek, ma dużo sąsiadów chętnych do pomocy.
Opisy Mazur po prostu boskie!
Polecam!

Pragnę podziękować za BT Andzelice ,,Czytam dla przyjemności,,.
Mazury i historia wojny opowiedziana przez starszą panią..